E-Kitaplar üzerine...
0

Bu konuda 226 mesaj var

13 saat önce, RFID said:

Aynen basılılar artarken, dijitaller azalıyor. Tabi bunda nette kaçak sunulan yöntemleri göz ardı etmemek lazım.

Şu sistemle kaçağı önlemek mümkün değil... Kütüphanene koyduğun , istediğine verebildiğin bağışlayabildiğin/satabildiğin, dağıtıcı dahil bir çok kişinin ekmek yediği basılı kitaplarla elektronik kitabı aynı fiyatta sunmaya çalışmak terbiyesizlik. Adam gibi abonelik sistemleri ve kiralama gibi sistemler işlevselleştiğinde basılı kitap olayı komple azalır. Zamanında Metallica başta mp3 e savaş açtılar, ellerine hiç bir şey geçmedi. Şimdi mp3 indiren yok. 

@ResetButton , renkli e-kitaplar çıktığı ve resimler adam gibi gösterilebildiği zaman e-kitap teknolojisi bir kez daha değişecek ve hepimiz tekrar alabileceğiz. (Gönül ister ki dürülebilen bükülebilen e-kitap teknolojisi de yaygınlaşsın :) )

@Makaan Ben kitapların e-pub versiyonu çıksın diye bekliyorum bile, yeni çıkan Liseden Arkadaşlar kitabının e-pub'u çıksa da alsam diyorum mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon yapmış bir şeyler de, adam gibi bir şey çıktığında bütün bu basılı kitap ekonomisi tuzla buz olacak. 

Hani şu an spotify kullanan, arabasına da bağlayabilen bir adamım müzik CD'si alma miktarı nasıl azalıyorsa, böylesi bir mevzudan sonra kitap alma da ona dönüşecek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon'un servisini bir deneyelim bakalım ama var olanlardan seçip okumadığımdan bize uymaz herhalde.

Fiyatlandırmaları çok saçma . Ebook'un basılı kitapla aynı fiyata olmasını geçtim bazı kitaplarda ebook daha pahalı. 

Kobo'nun yeni ereader ı tamamen su geçirmezmiş.

http://news.kobo.com/press/releases/releases-20170501-6110890

Yeni kindle versiyonu çıksa iyi olur. Amazon 6' te karar kıldı, farklı boyutta üretmiyor bu arada. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten su geçirmez olanlar DnR da satılıyordu da, sanki bu "uykuyu bozmayan mavi ışık" opsiyonu yeni gelmiş gibi... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/2/2017 at 9:08 AM, kHanTW said:

Şu sistemle kaçağı önlemek mümkün değil... Kütüphanene koyduğun , istediğine verebildiğin bağışlayabildiğin/satabildiğin, dağıtıcı dahil bir çok kişinin ekmek yediği basılı kitaplarla elektronik kitabı aynı fiyatta sunmaya çalışmak terbiyesizlik. Adam gibi abonelik sistemleri ve kiralama gibi sistemler işlevselleştiğinde basılı kitap olayı komple azalır. Zamanında Metallica başta mp3 e savaş açtılar, ellerine hiç bir şey geçmedi. Şimdi mp3 indiren yok. 

@ResetButton , renkli e-kitaplar çıktığı ve resimler adam gibi gösterilebildiği zaman e-kitap teknolojisi bir kez daha değişecek ve hepimiz tekrar alabileceğiz. (Gönül ister ki dürülebilen bükülebilen e-kitap teknolojisi de yaygınlaşsın :) )

@Makaan Ben kitapların e-pub versiyonu çıksın diye bekliyorum bile, yeni çıkan Liseden Arkadaşlar kitabının e-pub'u çıksa da alsam diyorum mesela.

Renkli E-ink var ama nedense satılan bir ürüne dönmedi hiç, belki teknolojide yetersizlik var. 

Kitap okuma oranlarının çok düşük olması ,üstelik sürekli düşmesi bunlar için yeterli pazar yaratmıyor belki. 

Tabletten okuyorum ben, diyenler var ama tablet ile kindle aynı şey değil. Kİndle çok rahat.

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nette kaçak olarak sunulan yöntemler her zaman olacak, onlardan bağımsız olarak E kitapların cazibesini arttırmaları lazım. E kitap pazarı firmaların öyle çokta umrunda değil gördüğüm kadarıyla. Basılısı 20 TL olan kitabın e kitap versiyonu aynı fiyat olursa kimse o kitabın e kitabını para verip almaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni kobo Auro ereader incelenmiş.

http://www.pcmag.com/feature/353480/kobo-aura-h2o/1

6.8' lik boyutu büyük gelebilir demişler. Kindle'da 6' dışında modeli yok. Optimum boy bu herhalde, tek elde tutup rahat okunuyor. 

Hiçbir firma renkli e-ink kullanan eraader çıkarmıyor bu arada. Teknolojisi yeterli düzeye gelmedi belki, belki de kitap satışları , ereader satışları RD için fazla bütçe ayrılmasına izin vermiyor. Eskiye göre kitap satışlarının önemli oranda azaldığı söyleniyor, okuyarak bilgi alma artmış ama bunlar facebook, twitter mesajları .

Ekitap fiyatlarını ben de beğenmiyorm, bazen basılı kitaptan daha pahalı, saçma geliyor. Yalnız şöyle bir avantajı var. Ebook 'u Amazondan aldığınızda X-ray özelliği çalışıyor. Çince isimleri birbirine karıştırıyorsanız mesela, o sayfaki isimler vs hakkında bilgi verdiği için aslında basılı kitaba göre avantajlı oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Özellikle @kHanTW'nin okuduğu bir kitapta altta sayfa sayısını görünce bende oluşan bir sorun aklıma geldi ve @kHanTW'yle konuştuktan sonra biraz daha kurcalayınca olayı çözdüm sayılır. Kobo'da kitap okurken altta her bölümün kendi sayfası yazıyor, örneğin 3. bölümü okuyorsunuz ve o bölüm 50 sayfaysa 3/50 sayfa gibi çıkıyor. Oysa kitap 200 sayfaysa ve siz 53. sayfayı okuduğunuzu görmek istiyorsanız bu biraz problemli. Olayın çözümü için kitabı okurken ekranın alt ortasına dokunursanız sağda okuma ayrıntılarına tıklayınca "tüm sayfalar için" seçeneği mevcut. Bunu seçince kitap da uyumluysa tüm sayfaların içinden kaçıncı sayfayı okuduğunuzu bulabiliyorsunuz. Ancak her kitap buna uyumlu değil, olayın daha iyi bir çözümü ise kitap yüzdesinin ne kadar okunduğu, tüm sayfalar için yüzdeyi seçerseniz doğru bir şekilde kitabın % kaç okunduğu bilgisi geliyor altta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

E-kitapları calibreye ekledim, hedef klasör olarak onedrive da bir klasörü gösterdim. Çok güzel derli toplu , eksik bilgileri ekleyeyerek sanal kütüphane oluşturdu. 

Calibre'nin eklentiilerini kullanan var mı? MEsela amazon'dan alınmayan kitaplara X-ray bilgileri ekleyen bir addon var , yine audiobook için eklenti varmış. 

Makaan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Idefix kampanyasından 6 kitap aldım geçen gün, yükleme fırsatı olmadı bugün ekledim. Normalde wi-fi açık değil, açtım kitaplar eklendi. Kontrol ettiğimde 5 kitap yüklenmiş, 6. kitabı da yükle seçeneğiyle ben yükledim. Kobo nedense 5 kitaptan sonra böyle birşey yaptı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kobo Aura babalar günü vesilesi ile 399 liraya düşmüş, bir tane hediye olarak aldım.

Diğer taraftan n11'deki bir satıcıda da 399 liraymış, baba11 kuponu ile 355 liraya denk getirmek mümkünmüş, onu atlamışım, alacak olanlar dikkate alsın. 

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

E-reader alırken ekosistemi de önemli. En sağlam bence Amazon . Ancak kütüphane yönetimi açısından en iyisi Google play books . Bütün işlemcler web browser dan yapılabilioyor . Oysa amazon kendi mağazası dışından alınan kitapları document olarak görüyor. 

Renkli e-ink de tanıtılmış ama video ön planda bunda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton, bu konuda Kobo da iyi bir yerde aslında. Yabancı kitap okumayı sevmediğim için pek uğraşmıyorum ama Kobo kütüphanesinden alım yapabiliyorsun. Bir de Pocket hesabı iyi birşey. Bu tür özellikleri kullanmayacaklar için de idefix'in Türkçe kitap desteği açısından oldukça iyi. 

Bu arada idefix'in 15 tl indirim kuponları 15 hazirandan itibaren kullanıma açıldı, indirim kuponunuz varsa kullanmayı unutmayın.

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 20.06.2017 at 13:54, pentaman said:

@ResetButton, bu konuda Kobo da iyi bir yerde aslında. Yabancı kitap okumayı sevmediğim için pek uğraşmıyorum ama Kobo kütüphanesinden alım yapabiliyorsun. Bir de Pocket hesabı iyi birşey. Bu tür özellikleri kullanmayacaklar için de idefix'in Türkçe kitap desteği açısından oldukça iyi. 

Bu arada idefix'in 15 tl indirim kuponları 15 hazirandan itibaren kullanıma açıldı, indirim kuponunuz varsa kullanmayı unutmayın.

Bizim kobo Aura'nın kılıfına ihtiyacımız var, o kuponu orada kullanacaktım ama kılıfın açıklamalarında Kobo Aura One'a uyumludur falan gibisinden salak sapan şeyler yazıyor, ürün özellikleri birbirine karışmışa benziyor, işin kötüsü DnR da artık aynı veritabanını kullandığı için hata aynı şekilde. 

Bir ara telefon edecektim, kaynadı. (Ekleme: Baktım, ürünlerin bir kısmı kalkmış idefix te, sadece mavisi kalmış. Hem saçma bir kılıfa 100 lira verip hem de renk seçememek ayıpmış, çinliler şunun adam gibi bir çakmasını yapaydı iyiydi) 

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu hiç fena değilmiş.

Kobo'nun bir cloud çözümü var mı?

Kindle için AWZ3 formatı daha iyiymiş, font bilgileri de barındırıyormuş. Ancak email ile hesabınıza gönderiyorsanız mobi i seçmek gerekiyor, awz3 kabul etmiyor cloud service.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton, cloud çözümü derken kütüphanesinde kalıyor tüm satın alınan kitapları, diğer cloud çözümlerini destekliyor mu denemedim açıkçası. Yalnız gerek duyar mıyım o da ayrı bir mevzu, 8 gb yaklaşık 7500 kitap demek. Ben çok sık okumuyorum ama sık okusan bile 10 sene kadar bulut gerekmez diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 minutes ago, pentaman said:

@ResetButton, cloud çözümü derken kütüphanesinde kalıyor tüm satın alınan kitapları, diğer cloud çözümlerini destekliyor mu denemedim açıkçası. Yalnız gerek duyar mıyım o da ayrı bir mevzu, 8 gb yaklaşık 7500 kitap demek. Ben çok sık okumuyorum ama sık okusan bile 10 sene kadar bulut gerekmez diye düşünüyorum.

Cloud 'un esprisi şu. kitabın çoğunu kindle da okuyorum ama yerine göre yerine göre ipad de veya cep telefonunda devam edebiliyorum. 

Wool Serisi amazon'da Kindle in Motion olarak satılıyor.  ipad de okyorum bunu , renkler iyi seçilmiş , animasyonlar güzel . Okurken pek görümü yormadı. 10 ' değil 8' ipad olsa daha rahat olurdu belki ama bu tip kitapların da yeri var bence. Sayfaların farklı arka planları , renleri olması kitaba bir atmosfer veriyor. 

https://www.amazon.com/Wool-Omnibus-Kindle-Motion-Silo-ebook/dp/B0071XO8RA

Bu arada kindle a awz3 formatında kitabı usb den atarsanız goodreads vs gibi  özillkler de çalışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok