E-Kitaplar üzerine...
0

Bu konuda 226 mesaj var

Kindle kullananlar boyutundan memnun mu? 6' çok küçük değil mi ? Nerdeyse şu ufak cep kitapları boyutu.

Bu ekitaplarda -ve pocket gibi servislerde - önemli bir sorun bütün kitapların birbirine benzemesi. O kitaba özgü sayfa tasarımı , karakter seti olmayınca kitabın özgünlüğü azalıyor.

Müzik ve filmden farklı bir sorun daha var. internetten kitap indiren -bu forumda olkmayan kötü niyetli insanlardan bahsediyorum- kitapta değişiklik yapılıp , yapılmadığı bilemeyecekler. Bir kelime , satır silinmiş olabilir değiştirilmiş olabilir vs.  

Ben de Kindle Paperwhite kullanıcısıyım. 1 mi 2 mi hatırlayamadım. Boyutları bana kullanışlı geliyor. Tek tip sayfa düzeni belki ilk başta farklı gelmişti, ama rahat okuma imkanı olunca umursamıyor insan. Amacım rahat taşınan bir aletle, pratik şekilde kitap okumak olduğundan Kindle harika geliyor. Hatta elimde normal kitabı bulunmasına rağmen, Asimov’un Vakıf Serisi'ni Kindle'da okumayı tercih etmiştim.

Meritokrasi'ye gelince, oradan orjinalini bulamadığım, ya da bende olup da Kindle'dan okumayı tercih ettiğim kitapları okumuştum. Bazı kitaplarda yazım hataları sık oluyordu. Bunlar Mobi olan asıl dosyadavar mıydı, epub'a çevrilirken mi bozuldu tam anlamadım. Buna örnek olarak Asimov'un Robot Serisi'nin kitaplarını verebilirim. Tabii bu kitabın asılları ortada yokken e-kitabı varsa bir yamukluk olması doğaldır denilebilir. Yine kitapları bulmada sıkıntı yaşanan Belgariad Serisi'nde de yazım vs hatası yoktu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google play benim de dikkatimi çekti ama browser'dan gidip alsam bile sanki telefona gönderecek, indirmeye izin vermeyecek gibi geldi... Veriyor mu ?

indirilemiyor herhalde ,bir link bulamadım. Ancak kendi uygulaması ile açılabiliyor.

Ben de elimde basılı kitabı olanları bile ekitap olarak okumayı tercih ediyordum. Geçen basılı kitap okurken bilmediğm bir kelime için kelimenin üzerine parmağımı basıp bekledim, tabii menu falan açılmadı :) .  Çoğu zaman geceleri okuduğumdan kendisinen ışık kaynağı olması , önemli yerleri işaretleyip belli yerde toplamak gibi avantajları var. Çoğumuz basılı kitaplar uzun süre yok olmaz diye düşünüyorduk ama benim açımdan sonları geldi bile . Bir avantajları yok , üstelik çok yer kaplıyorlar.

Ereader ların biraz daha gelişmesi gerek, farklı boyutlarda modeller gerek mesela. Farklı marketlerin arasında da bir interoperatability gerek.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google Play üzerinden alınan kitaplar aktarılabiliyormuş:

e-Okuyucular ve diğer cihazlar
Sony eReader veya Barnes & Noble Nook gibi e-mürekkep cihazlarında okumak için, dosyayı indirmeniz ve cihazınıza aktarmanız gerekir. Dosyayı desteklenen e-Okuyuculara aktarmak için lütfen ayrıntılı Yardım merkezi talimatlarını uygulayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir süre araştırdıktan sonra özellikle .pdf formatında makale okuyabilmek ve kitap okuma alışkanlığımı geri kazanabilmek adına Kobo e-okuyucu almaya karar verdim. Kindle alıp reklamı kaldırtmak, uyumlu e-kitap aramakla uğraşmak vb. gibi aslında basit ancak benim uğraşmak istemediğim şeyler için biraz da bu kararı aldım. D&R'ın (haliyle Doğan Medya'nın) arkasında olduğu bir ürün, yine babil.com tarafından satılan Calibro da mevcut ancak aradığım bazı özellikle Calibro'da olmadığı için Kobo daha mantıklı geldi. Kobo'nun kendi mağazası aracılığıyla milyonlarca kitaba ulaşılabildiği ifade edilse de resmi olarak Türkiye'de D&R ve idefix.com (yine Doğan Medya) tarafından satılan Türkçe kitaplarla sınırlıyız diyebiliriz, resmi olmayan kitaplar için bir sınır yok elbette :)

Bu haftasonu D&R'da bütün cihazları tek tek inceleme fırsatım oldu, aslında Aura H2O almak istiyordum ancak gördüğümde ciddi bir hayal kırıklığına uğradım, ekran boyutu küçük olmasına rağmen su geçirmezlik için yapılan modifikasyonlarla alet büyümüş ve arkası gerek aura one'da gerekse de aura'da bulunduğu gibi zarif değil. Bu zariflik kısmına takılmıyorum diyenler için de kötü bir haber, elde rahat durmuyor bu haliyle. Yine de D&R'a gittiğimde Aura H2O'yu 100 TL indirimle görünce alasım geldi, 549 TL fiyatı oldukça uygundu, fiyat uygunluğu aklımı çelemedi ve 800 TL'ye Aura One aldım.

Kutusu çok zarif güzel bir ürün, kutu içerisinden sadece micro usb kablosu çıkıyor, adaptörü yok. Bu haliyle neden adaptör koymazlar anlayamıyorum, adaptör olmadığı için ilk başta taşınabilir pile taktım ve açma tuşuna bastım, alet açıldı, wi-fi ağına bağlandı ancak güncelleme aşamasına gelince pil seviyesi %30 altında olduğu ve yeterli şarj edemediği uyarısı verdiği için açılmadı. Ben de iphone adaptörüne bağladım ve hemen açıldı, normalde iPhone'u çok rahat şarj eden taşınabilir şarj cihazıyla bir uyumsuzluk yaşadım yani. Gerçi bu bir sorun yaratmaz diye düşünüyorum, adaptörle şarj ettiğimde yaklaşık 1-1,5 saatte %100 doluluğa ulaştı ve ilk kitabı okuduğumda %95'e ancak inmişti ki bu sürede wi-fi üzerinden Osmanlıca-Türkçe sözcükleri de google üzerinden arattırdım, .pdf'ler yükledim vs. Adaptörü yanında gelseydi iyi olurdu.

İlk kurulum anında hangi hesap üzerinden bağlanmak istediğinizi soruyor, ben yeni bir Kobo hesabı açtım, kredi kartı istemiyor, bu hesabı da idefix.com hesabımla ilişkilendirdim (internet sitesinden çok kolay halledilen bir işlem ve Türkçe), hatta ilk ilişkilendirme anında Peyami Safa'nın Fatih-Harbiye kitabını da satın aldım. Satın alma işleminin hemen ardından Aura One kendiliğinden wi-fi üzerinden güncelleme yaptı ve kitabı indirdi. 

Kobo Aura One'ın en büyük özelliği maviden koruyucu olarak adlandırdığı doğal ışık özelliği, başlangıçta bunu otomatik olarak açık bırakıyor ancak bu özellik otomatik modda çok sinir bozucu oluyor, aynı oda içerisinde bile sürekli ışık ayarı değişip duruyor, bu nedenle bunu otomatik modda bırakmamak lazım. Parlaklık %10 civarında fazla fazla yetiyor, aydınlatmasız ortamda göz yormadığı gibi loş ortamlarda da çok iyi bir görüntüsü var. Ekranı büyük olsa da çözünürlüğü yüksek olduğu için .pdf dosyalarındaki resimleri de anlaşılabilir şekilde görebiliyorsunuz (ki çok iyi birşey)

post-85-0-73446800-1477924528_thumb.jpgpost-85-0-70731400-1477924555_thumb.jpgpost-85-0-95757100-1477924573_thumb.jpg

Elde tuttuğunuzda nasıl olduğuna dair birkaç foto aldım, arkadaki Blackberry'nin elde durmasına benzer his yaratan yapı çok hoşuma gitti benim, yine ele tam oturuyor oluşu da güzel. Ana ekrandan istediğiniz herşeye ulaşabiliyorsunuz. DRM'siz .pdf dosyalarını direkt olarak bilgisayara usb üzerinden bağlayarak atabiliyorsunuz.

post-85-0-65605500-1477924708_thumb.jpgpost-85-0-60246700-1477924720_thumb.jpegpost-85-0-27914300-1477924730_thumb.jpeg

Mac üzerinde usb bellek olarak görünüyor, attığınız .pdf'ler direkt olarak açılıyor, genel olarak makaleler için %125 büyütmede daha rahat okunuyor, çünkü tam sayfa büyüklüğünde yazılar okunabiliyor olsa da çok küçük kalıyorlar. Bunu ayarlamak da gayet kolay. Bellek tam 8 GB değil bu arada, 7,23 GB olarak görünüyor. 

Bugün biraz kurcalayarak okuma fırsatım daha oldu, ekran kalitesi çok çok iyi, büyüklük olarak da 6"'lik modeller bana küçük geldiği için çok iyi geldi, ancak .pdf formatında makale okumayı planlamıyorsanız 6" olan versiyonu aura da fazlasıyla yeterli gelir. Bu ürünlerin çok uzun seneler kullanılabiliyor olması nedeniyle bir kere alırken en iyisini almak ve sonrasını unutmak gerekli diye düşünenlerdenim. Aura H2O halen 550 TL, yine Glo HD modeli de D&R'da satışta, internet üzerinden stokta yok görünüyor ancak Maltepe Carrefour'da mevcut. İnternet üzerinden makale takibi için pocket üyeliği gerektiriyor, henüz kullanmadım, onu da kullanınca buraya ekleme olarak ilave ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir tane mazuji sınıflamasının olduğu pdf denedim, bol grafik ve resimli, bir sıkıntı olmadan açtı ve görüntüler çok iyiydi. Her ne kadar kullanım amacıyla ilgisi olmasa da beta isimli tarayıcısı da fena değil, açıyor sayfaları, cursedhardware'i güzel açtı. Kobo hesabı Google hesabıyla da ilişkilendirilebiliyor. Bu hesap Google play hesabı mı bilemiyorum açıkçası Google hesabım yok denemek için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kobo Aura One'a iyice alıştım, bugün gidip kılıfını da aldım. Sleep cover olarak adlandırmışlar ancak bir numarası olan bir ürün değil, mıknatıslı kapağı var sadece ve kapağını kapatınca otomatik olarak uyku moduna giriyor, açınca da açılıyor. Arkasında açma-kapama düğmesini de düşünmüşler. Ön kapak yarı katlanır özelliğe sahip, umarım zamanla deforme olup yırtılma vb. durumlar oluşmaz, gerçi masaüstünde kullanmıyorum ancak normalde kapağı açıp kapama yaparak yırtılabilir mi zamanla görürüz artık. Fiyatı maalesef çok gereksiz şekilde pahalı ancak uyumlu ürün aramakla uğraşmak istemedim çünkü sürekli yanımda taşıyorum ve çanta içinde çizilecek diye korkmaya başladım, yine D&R'dan 140 TL'ye satın aldım.

post-85-0-30386300-1478026754_thumb.jpgpost-85-0-31592100-1478026776_thumb.jpgpost-85-0-37552700-1478026796_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle Merhaba

Fazladan konu açmak istemediğimden burada sormak istedim.D&R'da satılan Kobo Aura E-Kitap Okuyucu'yu alıp kullananların beğeni düzeyini öğrenmek istiyorum.Bu cihazı almayı düşünüyorum ama karar veremedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle Merhaba

Fazladan konu açmak istemediğimden burada sormak istedim.D&R'da satılan Kobo Aura E-Kitap Okuyucu'yu alıp kullananların beğeni düzeyini öğrenmek istiyorum.Bu cihazı almayı düşünüyorum ama karar veremedim.

Mesajınızın hemen üzerindeki 2 mesaj sorduğunuz sorunun yanıtını içeriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle Merhaba

Detaylı inceleme bir önceki sayfada .

@@pentaman pocket hesabı açmanızı öneririm . Cihaz destekliyorsa çok iyi. Benim ipad kullanımımım %90 pocket uygulaması ile, olmasa okuduklarımın çoğunu okuyamam. 

Alternatifi Instapaper var, ona her cihazda destek olmayabilir. Pinterest tarafından satın alınmış. Dün ücretli özellikleri free yapmışlar, belki daha avantajlı olmuştur pocket tan. Mesela send to kindle özellikliği varmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu iş için gerçejkten biçilmiş kaftan gibi duruyor.İşyerime yakın D&R var oradan alacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman: Hocam güle güle kullanın öncelikle. Bana biraz pahalı geldi fiyatı. Kindle Paperwhite'ların boyutu 6" evet daha küçük ama kindletürkiye sitesinde 410 TL ve kılıfı da 70 TL ile toplamda 480 TL'ye gelmekte. Bu alet ve kılıf ise neredeyse iki katına geliyor. Bu kadar fark sadece 2" daha büyük olması mı? Paperwhite 2 sahibi biri olaraktan rahatlıkla söyleyebilirim ki  6" ekranda da çok rahat kitap okunabiliyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle türkiye güvenilir yer mi? N11 de de var. Borderlinx ile almaktan ucuza geliyor.

Aslında kindle in dx modeli vardı büyük ekrqnlı, sonra devam ettirmediler.

Bunları çok uzun süreli düşünmeye de bilirsiniz. Bu aralar renkli e ink kullanan modeller bekleniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle Türkiye oldukça güvenilir bir yer. Ben gerçi Amerika'dan gelen bir arkadaştan almıştım şu anda kullandığım Paperwhite 2 modelini ama oradan alan arkadaşlar da var ve çok memnunlar. Tabi bu voyage modeli daha yeni sanırım ve o da 840 lira civarında orada. Tam olarak ne farkları var bilmiyorum ama 2 kat fiyat farkına değebilecek ne olduğunu düşünüyorum aklıma gelmiyor pek birşey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Paperwhite 3'ü Kindle Türkiye'den almıştım. Az önce baktım, kılıfıyla birlikte 460 TL'ye çıkmış fiyatı. Kurdaki oynama yüzünden 10 TL fark koymuşlar. Kargosu ücretsiz bu arada.

n11'deki mağaza da aynı firmaya ait (Demir Elektronik). Kredi kartına taksit yapılacaksa n11'den almak mantıklı, diğer türlü boşuna n11 komisyonu ödemeye gerek yok bence.

@@pentaman hocam siz de güle güle kullanın Kobo'nuzu :)

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski Hocam Aura One'ın fiyatı bu, 6.8" Auro H2O haftasonu kampanyadaydı ve 540 TL tamamen su geçirmez bir ürün için oldukça iyiydi. Yine 6" olan Kobo Aura da 450 TL civarına satılıyor. Aslında paperwhite'la aynı ebatlardaki ürünlerin fiyatı da neredeyse aynı. Benim .pdf makale okuyabilme için biraz daha büyük olması iyi oldu açıkçası, hatta 9-10" bir ürün olsa onu bile tercih edebilirdim diyebilirim :) Kılıf konusunda paperwhite için olsun aura için olsun böyle 60-140 TL aralığı çok saçma, 5 TL'ye mal olmayacak bir ürüne çok para döküyoruz diye kabul ediyorum, dediğim gibi uğraşmamak adına bu kılıfı aldım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle Paperwhite n11'de (kılıfsız olarak) en düşük 419 lira

Bugüne özel kuponlar dağıtmışlardı, bende 55 liralık bir kupon olduğu için 364 liraya mal edebiliyorum. Eğer yanlış hesaplamadıysam amazon fiyatı 390 lira iken bu fiyata alabiliyor olmak iyi olsa gerek. Yeni dolar kuru etkisini gösterdiğinde bu fiyata almak imkansız gibi olacaktır.

Zilyon kere konuşuldu ama : 

- Ben zaten ipad mini ile e-kitap okuyorum, dahası aynı cihazla dizi de izleyebiliyorum, satranç da oynayabiliyorum vs. Ayrıca telefonum büyücek (iphone 6 plus) olduğu için zaten 6" e yakın ve sürekli taşıdığım bir cihaz var. Güneşte parlamaması falan bu kadar önemli mi, gerçekten de tabletten bu cihaza geçmeye değiyor mu ? Sonuçta şu sıra gereksiz harcama yapmamam da gereken bir dönemdeyim, düşünmeden almak istemiyorum.

- Türkçe kaynak pek yok deniyor, mecburen Meritokrasi gibi yerleri sömüreceğim. E-pub formatından bu cihazın tanıdığı formata çevirmek amelelik gibi geliyor mu ? Çevirirken kitabın formatında falan değişiklikler oluyor mu ? Bir kere yapayım da bir sürü kitabı çevireyim konu bitsin desem içinde çok fazla kitap olması karmaşa yaratıyor mu?

- Gerçekten çizilen bir cihaz mı, almayı planladığım yerde ekran koruyucu hediyesi var zaten, telefonu bile kılıfsız kullanan birisi olarak bu cihazda kılıf elzem bir şey midir?

- Elime kindle'ı 3-4 dakikadan fazla almadım. Açıkçası bu kararsızlığı biraz da bu yüzden yaşıyorum. Daha büyük ekranlı , zaten ışıklı, başka tonla fonksiyonu olan, zaten satın almış olduğum ipad mini yi değiştirmeye değer mi sorusunu soruyorum kendi kendime. Özellikle bu geçişi yapmış olanların yorumu ne şekilde onu merak ediyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kHanTW:

- Tabletlerle kindle arasında çok büyük fark var göz yorması açısından. Teknoloji çok farklı. Ben günde 2 saate yakın okuyorum kindle'da. Gözümde herhangi bir yorgunluk hissetmiyorum.

- Meritokrasi'den birkaç kitap çevirip, yükledim, okudum. Şablonlarda kayma, düzende sıkıntılar olabiliyor. Okunmuyor mu, okunuyor. Ama bir kalitesizlik hissi kalıyor.

- Ben bir süre kılıfsız kullandım ama sonra yağmur, çamuru da düşünerek Aliexpress'ten 5 usd'a kılıf aldım. Kılıfın arkasında parmak takma yeri de var, o açıdan da kullanışlı oluyor. Tek elle sürekli tutmak parmakları yorabiliyordu. Ekran bende çizilmedi ama toz toplama olayı oluyor. Ben ekrana koruyucu takmayı önermem, zaten dokunmatiği zor çalışan bir sistem, koruyucu daha kötü olabilir.

- Ben bu aralar Fransızca'yı geliştirmeye çalıştığım için başlangıç seviyesi okuma kitapları alıyorum Amazon'dan direkt. Bilmediğiniz kelimelerin üstüne tıklayınca direkt Fransızca-İngilizce sözlük açılması falan güzel olaylar. Bundan sonra da Amazon'dan yabancı dilde kitap almaya devam ederim. Hem tek tıkla cihaza geliyor, hem de pratik yapmış oluruz. :)

Günlük düzenli kitap okuma alışkanlığı varsa kesinlikle tavsiye ederim. Ama ayda 1-2 kere kitap yüzü açıyorum diyen adama çok gerek yok.

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Meritrokrasi hala aktif devam ediyor mu ? Çok oldu bakmadım, aslında edinmek istediğim yeni çıkan kitaplar vardı. Güncel mi acaba kitaplar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle Paperwhite n11'de (kılıfsız olarak) en düşük 419 lira

Bugüne özel kuponlar dağıtmışlardı, bende 55 liralık bir kupon olduğu için 364 liraya mal edebiliyorum. Eğer yanlış hesaplamadıysam amazon fiyatı 390 lira iken bu fiyata alabiliyor olmak iyi olsa gerek. Yeni dolar kuru etkisini gösterdiğinde bu fiyata almak imkansız gibi olacaktır.

Zilyon kere konuşuldu ama :

- Ben zaten ipad mini ile e-kitap okuyorum, dahası aynı cihazla dizi de izleyebiliyorum, satranç da oynayabiliyorum vs. Ayrıca telefonum büyücek (iphone 6 plus) olduğu için zaten 6" e yakın ve sürekli taşıdığım bir cihaz var. Güneşte parlamaması falan bu kadar önemli mi, gerçekten de tabletten bu cihaza geçmeye değiyor mu ? Sonuçta şu sıra gereksiz harcama yapmamam da gereken bir dönemdeyim, düşünmeden almak istemiyorum.n

iPad mini ile kitap okumak biraz zor oluyor. Gözüme lazer yaptırdığımdan bu yana biraz kuruluk oluyor, çok uzun süre iPad ya da iPhone kurcalayınca gözlerim acıyor. Bir de klimalı ortamda iyice canımı acıtıyor. E-reader ile bu sorun olmuyor, bir de çok hafif ve taşıması daha kolay. Şarj süresi de inanılmaz ölçüde uzun 4-5 kitap bitirmeden pili bitmiyor. Ben yeni almış olduğum için şimdilik söyleyebileceklerim bunlar ama kitap okumak için e-reader daha rahat. Bir de iPad mini çok sıkıntılı, 9.3.5 yüklü ve inanılmaz ölçüde yavaş, safari vs. açılana kadar birkaç sn geçiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mobi, epub formatları arasında geçiş sorunsuz , birbirlerine çok benzeyen formatlar. Yalnız pdf leri mobi veya epub a çevirince sayfa düzeni, grafikler dağılabiliyor. 

Verdiğiniz linkte "ürün tükenmiştir " yazıyor. Başka satıcıdan baktım, onlarda 25 kasım teslim tarihi yazmışlar. Ellerinde yok herhalde Amazon'dan getirecekler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton : Bitmiş herhalde... Bitmeden önce mobilden alana ekstra 20 lira daha indirim yapmışlar :) 

Zaten arada kaldıydım, belki de almamam daha iyidir.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok