E-Kitaplar üzerine...
0

Bu konuda 226 mesaj var

Meretin çizgi roman kabiliyetini deneyeyim dedim... Bu iş için de her zaman müptelası olduğum Asteriks'i tercih ettim. Görüntü kalitesi ile hiç problemim olmadı ama hakkaten de büyüklük olarak 6" çizgi romana yetmiyor, asıl amacı bu olanlar Kobo Aura One gibi büyücek modellere yönelmeliler.

Okunmuyor mu, okunuyor, netlik falan şahane. Ama insan istemsiz olarak cihaza yaklaşmak, biraz daha seçebilmek için ışığı artırma ihtiyacı falan hissediyor. (Aslında her karenin tek bir sayfaya dönüştüğü bir format olsa tadından yenmez , tüm detayları yakalarız... Çözsünler bunları :) )

Ekleme : Çizgi Roman Ipad'de okunur :) Ücretsiz bir program (Chunky) kurdum ve Asteriks'leri yükledim, renkli ve büyük ekran olunca tadından yenmedi... (Ki benimki Ipad mini, annemin Ipad'ine çöksem çok daha şahane olur muhtemelen) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün biraz denedim. Nedense her kitabı cihazlar arasında senkronize etmiyor. Ipad de gördüğüm her kitabı kindle da göremiyorum. sıkıntılı durum çünkü ayrı gönderince üzeri çizilmiş yerler, işaretli sayfalar kayboluyor.

6' ekran küçük geldi bana. okunuyor ama tam kitap keyfi de vermedi. 7' olsa olacaktı. pentaman 'in aldığı cihaz boyut olarak daha güzel. 

E-ink lerde genelde bir kontrast sorunu var , Arka aydınlatmayı ortam aydınlık bile olsa biraz açınca daha okunur oluyor, tabii pil ömründen gidiyor.

@@kHanTW Çizgiroman dediiğiniz gibi ipad de okunur. Hatta google ın okumayı kolaylaştıran yeni bir uygulaması var, akıllı biçimde dolaşıyor kareler arasında .  Uygulama olarak comic zeal 'ı tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton : Evet,  Aura ONE şahane bir cihaz anladığım kadarı ile... Ama büyük modeller de beni cezbetmedi. Geçtiğimiz yıl babil kampanyasından tonla kitap aldım, evde yeterince fiziksel kitap var. 

Bu cihazı biraz da dışarıda okumak için aldım, o yüzden yürüyüşlerde mont cebine falan sığabilecek bir şeye ihtiyacım vardı. 

@@pentaman : Kitapları Calibre ile atmak lazım, o zaman problem olmuyor. Bu arada cihaza font yüklemek alabildiğine basit, içine küçük harflerle fonts isimli bir klasör açıp fontu 4 dosya olarak (italik mitalik) koyuyorsunuz. Ben isidore diye bir fontu beğendim , onu kullanıyorum mesela. 

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Varsayılan font iyi bence ben memnunum pek değiştirme ihtiyacı hissetmedim. Bu arada Maltepe Carrefour'da glo hd halen 429 tlye satılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman : Güzelmiş, fiyat da oldukça iyi bence... Durumlar koşullar değiştiğinde hediye olarak bir tane daha almayı düşünüyorum, hala kalmış olursa şahane bir seçenek olur.

Benim hatrım için şu linkteki dosyayı unzip edip, çıkan 4 dosyayı kobo nun içerisinde açacağın fonts klasörüne koyar mısın ? Cümle olarak yazınca uzun gibi geldi de 10 saniyelik bir iş. Default fontu zaten kaybetmiyorsun, font seçeneği için atıyorum 8 tane varsa bu dokuzuncu oluyor.

"Aaa, iyiymiş" dersen de beğendiğim 3-4 font şurda : http://dosya.co/nwodjkorzw9t/Font_folder.zip.html

Bu arada, saçma bir şey belki ama , bugün anneme "bak fontlar da böyle büyütülebiliyormuş, rahat rahat okunabiliyor" derken büyük fontlarla okumanın daha keyifli olduğunu farkettim. Kitapları bildiğin çocuk kitabı gibi okuyorum , 7 sayfada bir kitap sayfası geçiyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google'ın comic book için olan akıllı uygulaması şu. Sadece android için çıkmış.

https://www.cnet.com/news/google-just-made-reading-comics-on-smartphones-a-lot-easier-bubble-zoom/

Kindle 'ı Amazon'dan 79 Euro a aldım , 297₺ . Aslında kura rağmen güzel fiyat, tek iş yapan basit alet.  Kağıttan okuma hissini çok iyi verriyor. Ekranın yavaş olması işaretleme vs yaparken biraz sorun olsa da idare eder.

6'lik boyuttan biraz rahatsızım , asında 10,lik ipad de kitap için çok büyüktü.  Karakterleri çok büyütünce sevmedim ben , çocuk kitabı gibi oluyor :)

Kindle için güzel bir kılıf tavsiyesi var mı? Ben de ceket cebine koyup Starbuck'ta kitap okuyayım. Belki 6' o nedenle tercih edildi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ereader lar niche pazar bile değil, kitap okumanın azaladığı, okumanın tablet, smartphone da yapıldığı bir dünyada ultra niche bir pazar. Belki geiştirilmesi için yeterli baskı yok.

Biraz daha kullandım, tecrübem iyi.

-Ekitap ile kağıda basılı kitabın artılarını eksilerini karşılaştırırsak, kitabın herhangi bir artısı yok :) Ekitap benim için uzun zamandır bunun yerini aldı. İstisna olacak birkaç durum var , onlar da zaman meselesi.

-Ebook konusunda One Size Fits All bir çözüm yok. 10' kitap için büyük, textbook için idare eder. 6' kitap için ancak. 

-Kindle Paperwhite üst modellerle karşılaştırıldığında diğerlerinin aydınlatmasının avantaj olduğu söylenmiş. Ben bir sorun yaşamadım. Aydınlatma gayet iyi ve homojen . Kindle , kağıt ile karşılaştırılabilir. Dokunma hissi de güzel, kağıda dokunuyormuş gibi hissediyorsun . 

-Arayüz, ekran yenilenmesi biraz yavaş. Kitap okurken sorun olmuyor , ancak safyalar arasında dolaşılması , arama yapılması , farklı chapterlar arasında dolaşılması gereken bir materyal ise o zaaman uygun değil. Ufak bir tablet daha çok işe yarar.

-Kindle uygulaması gerekli her platformda var. Kullanışlı. Kitapları GDrive 'da tutup, okuyaaklarımı gerektiğinde kindle adresine email gönderiyorum. Google 'ın okuyucusu cloud fonksiyonkları açısından daha gelişmiş .

- PDF ultra uyuz bir format . Ereaderlarda zaten sorunlu. Tabletler de bile düzgün ölçeklenmiyor. Farklı bir soruna çözüm için üretilmiş herhalde.  Özellikle Textbook gibi büyük boyuta basılı kitaplar için daha güzel bir çözüme ihtiyaç var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni donanım alınca hemen eskisiyle kıyaslarım. Kindle 'ı da basılı kitap ile karşılaştırdım.

Elimde hem orjinali hem Türkçe baskısı olan bir kitap seçtim.

Orjinainin kağıt kalitesi güzel, sayfaların özel tasarımı var. Renkli yazıyla safyanın kenarlarına notlar eklenmiş.  Sayfa boyutu büyük.  Bunları kindle da kaybediyoruz. Kindle 'ın arka plan ile karakterlerin kontrastı iyi değil. Paperwhite mdelin ismi ama pek beyaz değil , sarımtrak. Arka aydınlatmayı biraz açınca daha iyi sonuç veriyor. 

Türkçe baskı ile kıyaslandığında avantajlarını kaybediyor. Basım kalitesi kötü, zaten zamanla iyice sararmış . Sayfalarda özel  tasarım yok, renkli yazılar da yok. Arada başlıklar da nedense atlanmış. Sayfa boyutu daha küçük. Orjinali ile Türkçe basımı yaklaşık aynı fiyattı bu arada.

yerli basım ile kıyaslanırsa kindle 'ın dezavantajı yok. 

Tabii sayısız avantajı var. Farklı cihazlarda okuyabilmek çok önemli , boş ana geldi çıkarıp cep telefonunda devam edebiliyorsun en basitinden . Yer kaplamıyor , eskimiyor. Hatalar update ile düzeltilebiliyor uzar gider liste. 

6' lik boyut başta küçük geldi ama karar vermeden önce biraz daha kullanmak gerek. Amazon , Microsoft gibi firmalar bu boyutlara uzun demelerden sonra karar veriyorlar ,bir bildikleri vardır . Mesela 8' kobo ile kıyasladım, o daha rahat diyemem.  Yalnız Kobo'nun menuleri Kindle dan yavaş. 

Y6AfsT.jpg

rBjXbn.jpg

pxs4AZ.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rivayeten Kobo'lar için kepub özel formatı daha hızlı tepki vermeyi sağlıyormuş, ben denemedim bile... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de çok üşengecim, sadece okuyorum başka birşey yapmıyorum bu aletle. E-kitap olarak Peyami safa, Sabahattin Ali gibi biraz psikolojik roman/öyküler yazmış yazarların kitaplarıyla başlamıştım, depresyona sokacak bunlar beni diyerek bitirdiğim gibi biraz daha farklı şeylere yöneliyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kobo'lara zam gelmiş ,449 olan model 479 , 649 olan model 729 , 750 olan model 859 olmuş... %6 ile %15 arasında zam var yani... Pahalı modellere daha çok zam gelmiş... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aura one 799'du, 60 TL zam gelmiş. Esas zam H2O'ya gelmiş, indirimli fiyatı 529 TL'ye kadar gelmişti, bildiğin 200 TL zam görmüş alet.

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

borderlinx ile 435₺ e kindle alınıyor. indirimdeydi tabii o zaman. 6' ereaderlarda mantıklı olan o . 

Borderlinx e alternatif yöntemlere bir bakmak lazım, borderlinx in servisi oransal olarak fazla kaçıyor bu tip ürünlerde . Kindle ın kendisi 79euro idi. 

Amazon'un audiobook ları da kapsayan kindle unlimited servisi var ama bize satmıyorlar . Dolaylı yolla ona abone olabilen var mı? Audiobook katalogunu da kapsıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de yeni çıkan, çok satan ..vb güncel kitaplar e-book olarak yayınlanmıyor mu hala? Var mı bunları Kindle'da okuyacak şekilde convert edebilecek şekilde satın alabileceğimiz uygun bir servis?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kindle daki reklamları kaldıran var mı yakın zamanda ? Ne diyorsunuz temsilciye?

Ben biraz önce iki cihazdan birisi için kaldırttım. Türkiye'ye taşındım ve special offer'larınız burada işime yaramıyor, bunları kaldırır mısınız yazdım. Diğer cihaz ise co.jp'ye kayıtlı olduğu için .com'dan yapamadılar. amazon.co.jp'ye de giriş yapamıyorum bir şekilde ama onu halletmek için co.jp ile chat yapmam gerekiyor. Sanırım Türkiye'den aldığım Kindle oradan gelmiş.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne diyorsunuz bu işe? 

Bana daha rahat geldi E-ink.

"A 2012 study named “Reading on LCD vs e-Ink displays: effects on fatigue and visual strain” looked at this exact issue. The researchers concluded that there was no difference between reading an an E Ink versus and LCD screen in terms of fatigue and visual strain. "

http://www.howtogeek.com/181577/e-ink-vs.-lcd-which-screen-is-best-for-reading/amp/

Koboyla ile beraber Amerikadaniste fiyatlarına bir bakın. Kindle i 15usd e gönderilyorlar(mış.) . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

meritokrasi  kapandı herhalde , onun yerine neo-meritokrasi açılmış.

https://eksisozluk.com/entry/65313711

Kindle dan çok memnunum. 6' ekrana alıştım. Tek elle tutmak çok kolay, metini takip etmek de kolay. Ekran büyüdükçe aslında gözü fazla hareket ettirmek gerekiyor.8' kitap okumak için büyük gibi görünüyor şimdi.  Renkli e-ink çıksa biraz daha güzel olur sayfa düzeni. Birkaç yıl nce haberleri çıktı, sonra bir daha görünmedi.

e-ink hem kağıda çok benziyor, okumak çok rahat. Hem de tek görevi olan cihaz olduğundan dikkat dağıtan birşey yok. Tabletten okurken sürekli email , mesaj vs geliyor,arada bir forum sayfasını refresh ediyorum,  kitap kesintiye uğruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 10 creators update ile windows store 'de ebook da satılmaya başlanacakmış.  Microsoft'un e-ink cihazı yok ama. 

http://arstechnica.com/information-technology/2017/01/windows-store-will-include-books-in-creators-update/

Aslında windows pocket pc ler vardı. MS Bunlarda kullanmak için Reader isimli bir yazılım geliştirmişti. Şimdi kullanılan okumayı kolaylaştıran fontlar ilk orda kullanıldı.  Sonra devam etmedi o yazılım. 

Tutması için mutlaka bir e-ink cihazına destek vermesi lazım. 

E-ink kullanan ereaderların kullanılmadığı , tutmadığı eleştirilerine denk gerliyorum (sanırım en son teknoseyir haftalık değerlendirmede de benzer birşey söylendi.) .  ::Buna pek katılmıyorum. Aldığımdan beri Kindle 'ın hergün okumak için kullanıyroum. Tabletten de okunuıyor ama bu kitaba çok daha yakın, hatta kitabın yerini alacak teknoloji. Yılda bir iki kitap okuyan biri için gereksiz olabilir ama okuma temposu daha yükse olanların bir tane edinmesi gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası tablet ile bir şeyler okurken de gözlerim çok aman aman yorulmuyor, neticede günde 10 saatten fazla bilgisayardan bir şeyler okuyan insanlarız. 

Ama psikolojik mi bilmiyorum, e-kitap okuyucu ile daha rahat ediyorum. Dahası sadece bu iş için bir cihazın yanımda olması hoşuma gidiyor. Cebimde taşıyorum, asansörde ve kırmızı ışıkta bile okuyabiliyorum. 

Bence de kitaplara bariz rakip bir teknoloji. Öncelikle evimde kitap kolilerinden ve kitaplardan artık bıktım. Belki çok entellektüel olmayan bir yaklaşım ama kitaplar eskisi kadar huzur vermiyor, sıkışmışlık hissi yaratıyor. Hayalimde uzakta bir kulübe yapmak ve kitaplarımla orayı doldurmak, yani mancave oluşturmak, evimde de tek tük kitap bırakmak var. (Yani henüz ne tam vazgeçebiliyorum, ne de o sıkışmışlık hissini istiyorum) 

Dahası kalın kitapları taşıması zor. Bu cihaz (güzel bir kılıfla) kendine yer buluyor, bir süre sonra enstrüman gibi oluyor. Gene kalın kitaplarda (belki size çok önemsiz bir detay gibi gelecek ama)  açılınca ince kısmın kalın kısmın üzerine kapanmasını hiç bir zaman sevmemişimdir. 

Dahası bazı kitaplarda fontların zayıf basılması, kağıt ince olduğu zaman arkadaki yazıların belli olması ya da çok küçük fontlar gibi şeyler beni rahatsız edebliyor.

Geceleri kendi aydınlatması olan bir cihazı okumak normal kitaptan daha kolay , tek elle okumak da güzel bir şey. 

Zamanında kaset, CD , VCD , DVD vs. koleksiyonu yapmış ve bunlara kıymet vermiş , zamanla bunlardan vazgeçerek bırakmış biri olarak söylüyorum, elektronik kitap , bu işin geleceği gibi gözüküyor. Traktörün öküzü tarlalardan kovduğu gibi kovsa şaşırmam.  

Bu arada baskı ve kağıt maliyeti olmadığı, dağıtıcı, lojistik ve (benim çok kıymet verdiği) kitabevi beş kuruş kazanmadığı, depo maliyeti olmadığı halde bile normal kitap ile elektronik kitabın aynı paraya satılması bence büyük bir saygısızlık, onu da söyleyeyim. Olması gereken, aynı Spotify'da olduğu gibi geniş bir abonelik sistemi, o da ileride gelecektir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok