E-Kitaplar üzerine...
0

Bu konuda 226 mesaj var

Bu arada baskı ve kağıt maliyeti olmadığı, dağıtıcı, lojistik ve (benim çok kıymet verdiği) kitabevi beş kuruş kazanmadığı, depo maliyeti olmadığı halde bile normal kitap ile elektronik kitabın aynı paraya satılması bence büyük bir saygısızlık, onu da söyleyeyim. Olması gereken, aynı Spotify'da olduğu gibi geniş bir abonelik sistemi, o da ileride gelecektir. 

@@kHanTW

Bütün dediklerinize katılıyorum. Özellikle alıntıladığım kısma şiddetle katılıyorum. Yeni çıkan kitapların e kitap baskıları yok, satılanlar da pahalılar, E kitapların, kitaplarla aynı fiyatta hatta bazen daha pahalı satılması kadar saçma birşey daha olamaz. Bizim yayınevleri herhalde kendi iplerini çekeceklerini düşündüklerinden e kitap işini çok ağırdan alıyorlar memlekette. Bakalım ne kadar sürecek bu vizyonsuz, aptalca direnişleri

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada baskı ve kağıt maliyeti olmadığı, dağıtıcı, lojistik ve (benim çok kıymet verdiği) kitabevi beş kuruş kazanmadığı, depo maliyeti olmadığı halde bile normal kitap ile elektronik kitabın aynı paraya satılması bence büyük bir saygısızlık, onu da söyleyeyim. Olması gereken, aynı Spotify'da olduğu gibi geniş bir abonelik sistemi, o da ileride gelecektir. 

Aslında Amazon'un bir kütüphane servisi var. Kobo'nun da olması gerek. 

Fiyat politikları bence de saçma . Son bir iki yıl içinde bir "price fixing" davası vardı bunla ilgili.

Kindle ın boyutu tek elde okumak için çok iyi. Biraz büyük, kalın kitapları okumak rahatsızdı. Nasıl tutsan ye elini yoruyor, ya kapanıyor vs. Üstelik zamanla eskiyor, yıpranıyor. 

Altını çizme, önemli yerleri işaretleme olayı da ebook ta avantajlı.Kitapta orjinal materyali bozmuş oluyorsun, sonra silemezsin. Bunda kaldırırsın istediğin gibi. Google çizilen yerleri google drive da dosya içinde saklıyor, o da güzel.

Renkli e-ink ekranlar da geldiğinde daha güzel sayfa düzeni yapılır.

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

E-kitaplar aslında renklenip, biraz hızlansalar ve kitaplar basılıların e kitap versiyonu olarak değilde sadece e kitap okuyuculara özel olarak onların yeteneklerini kullancak şekilde hazırlansa. Ne biliyim baskı maliyetinden dolayı kullanılmayan yada çok az kullanılan resimler, illütrasyonlar, renkli sayfa dizaynları, hatta yeri geldiğinde wiki linkleri gibi özelliklerle satışa sunulsa e-kitaplar bir anda sıçrama yaparlar bence. Kitap baskı teknolojisi falan bu saatten sonra daha fazla gelişemez ama e kitap pazarının önü çok açık ve daha çok başındayız yolun diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Executioner Söylediklerinizin bazıları doğrudan amazon'dan alırsanız kitapları var. X-ray diye bir özellik var mesela o saydaki karakterler hakkında bilgi veriyor. Zaten seçilen kelime ile ilgili wikiden bilgi getirebiliyor. 

Özel sayfa dizaynı iyi olur ,ama herkes farklı karakter boyutu seçtiğinden o biraz zorlaşıyor. 6' ekranda zorlaştırıyor farklı tasarımı. 

Bence eninde sonunda yerini alacak baskılı kitabın , en azından esas platform ereaderlar, tabletler olacak şu anda belki yakındır .  Basılı kitabın tek görebildiğim avantajı enerji gerektirmemesi.  Benim gibi çoğunlukla gece karanlıkta okuyorsanız o da tam avantaj değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle in ilginç bir özelliği varmış, word wise ben de yeni öğrendim.

Az kullanılan kelimelerin anlamı üzerinde yazıyor. Denedim, pek hoşuma gitmedi ama denebilir bir özellik.

showme-wordwise._CB325437808_.jpg

Bir de Amazon'dan kitap aldığınızda Xray özelliği ile geliyor. O sayfadaki karakterler, mekanlar vs ile ilgili bir gösterebiliyor. Basılı kitaba önemli avantajlar bunlar.

Kindle aldığımdan beri hergün kullanıyorum, kitap okuma düzeniniz iyiyse mutlaka alın derim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Word Wise'ı kullanıyorum, çok işime yarıyor. Az bilinen kelimelerin üstünde yazıyor genelde, tıklayıp sözlüğü açmakla uğraşmıyorsunuz. Kitapları Amazon'dan alıyorsanız en iyi seçenek Kindle.

Yalnız şöyle ilginç bir durum var. Red Rising'in 2. kitabını alayım dedim, iki farklı fiyat vardı. Ucuz olanı aldım ama ne fark var arada anlamadım işin açıkçası.

https://www.amazon.com/gp/product/B00N9AVETO/ref=oh_aui_d_detailpage_o00_?ie=UTF8&psc=1

https://www.amazon.com/Golden-Son-Red-Rising-Book-ebook/dp/B00I765ZEU/ref=sr_1_1?s=digital-text&ie=UTF8&qid=1487744218&sr=1-1&keywords=golden+son

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ars Technica'nın Amiga hakkındaki bir makalesini okumaya karar verdim ama makale 50 kitap sayfasına denk gelen 10 parça, her bir parça bölümler halinde falan.

Önce e-pub yapmaya çalışayım dedim, calibre mac uygulaması ile biraz uğraştım, baktım çok kendimi darlayabileceğim bir şeye benzemiyor, pocket uygulaması ile makale olarak indirdim. Ama çok takdir ettiğim bir şey, parçanın içerisinde next next diye bir sürü "tık çalıcı gazetenin galerisi" benzeri bölüm olmasına rağmen birleştirerek indiriyor. 

Kobo ya da destekleyen bir e-kitap okuyucunuz varsa pocket kullanınız, kullandırınız :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

e-book üzerine diyor başlık ama e-reader device'lar üzerine bir sorum olacak. Klasik soru...

Ne alınır? İstediğim epub okunabilsin, hafif ama 6" ten büyük olsun. 

Kobo'lara bakıyorum bu ara ama kullananların tecrübesi önemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6"'ten büyük seçenek az zaten obiwan. Kobo aura one kullanıyorum ben uzun süredir, çok memnunum. Oldukça hafif, 8 gb hafıza oldukça yeterli, şarjı ortalama 2-3 kitap arasında götürüyor arka aydınlatması açık olduğu için, muhtemelen sıfır ışıkta daha uzun gidecektir ama karanlıkta okuduğum için mümkün değil. 2-3 sayfa önce incelemesini yapmıştım bir bak istersen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ObiWan E-readerlar da konuya dahil.

6' standart oldu gibi . Biraz kullanınca ben de sevdim bu boyutu hem okuması rahat , hem tek elde tutması rahat . 8' i tutmak zor olabilir , textbook vs okunacaksa özel ihtiyaç o. 

6' ten büyük dendiğinde zaten alternatif yok fazla. Kobo'nun 7',8' var. 

Kobo alanlar arasında sorun çıktığında DR 'nin garantisinden şikayetçi olanlar var. Kindle 'ı aracı yoluyla amazon'dan alınca garanti sorunu olmaz , o da bir avantaj.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

KOBO ve 6" kullanıyorum, (GLO HD) ... Boyutundan memnunum, ceket cebine sığıyor... Daha büyüğünü almak istemedim. Zaten fontu istediğin kadar büyütebiliyorsun, cihazın büyük olmasının bana pratik bir faydası yok. 

Geçtiğimiz hafta İstanbul'daydım, metrobüste tek elle tutunurken diğer elle "gitar tutma tekniği ile" tek elle  okumanın mümkün olduğunu gördüm. Toplu taşıma kullanacak birisi için de 6" bence uygun boyut. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows a gelecek güncelleme ile Edge Browser ekitaplara destek verecek. Epub açabiliyor. 

Windows store'dan e-kitap satılacakmış. Yalnız pdf olarak satılacağı yazılmış , bilgi doğruysa çok garip. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir yandan güzel haber tabi de... Aynı koyundan iki post çıkarmaları ne kadar doğru bilmiyorum.

Açıkçası ben zaten satın aldığım kitapların ve basımı olmayan, alma şansımın olmadığı kitapların kopyasını internetten bulup da cihazıma indirmekte beis görmüyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

E o kadar da millete "eski tip kitapların modası geçiyor, uyum sağlayın teknolojiye" dedik, yanlış ata mı oynadık :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o haber şüpheli. 

E-book reader satışının azalması garip değil, bunların teknolojisi fazla gelişmiyor. Cep telefonu gibi her yıl yeni modele geçilecek birşey değil. Alan almıştır, yenisini alması gerekmiyordur. Belki  4-5 yıl önce alan hala o cihazı kullanıyordur. 

Ebook satışlarının azalması veya artmaması da garip değil. Kitap 200-300kb çoğu zaman , bir yerlerden indirip kindle/kobo 'a gönderiyordur. 

Kindle almamak için bir neden göremiyorum. Basılı kitap almak için de bir neden göremiyorum, ancak çok özel basım, özel dizaynı olan bir kitap olursa düşünürüm.

Makaan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kitap alacakken ilk önce idefix, babil gibi sitelerden e kitap sürümü var mı diye bakıyorum. Buralarda yoksa internette ekitap sürümü var mı bakıyorum. Hiç bir şekilde yoksa o zaman basılı versiyon.
Ekitap satışının azalması ilginç bir durum. Kitap satışı artarken mi azalıyormuş,

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Makaan said:

Kitap alacakken ilk önce idefix, babil gibi sitelerden e kitap sürümü var mı diye bakıyorum. Buralarda yoksa internette ekitap sürümü var mı bakıyorum. Hiç bir şekilde yoksa o zaman basılı versiyon.
Ekitap satışının azalması ilginç bir durum. Kitap satışı artarken mi azalıyormuş,

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen basılılar artarken, dijitaller azalıyor. Tabi bunda nette kaçak sunulan yöntemleri göz ardı etmemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok