i9 9900K Upgrade ve Overclock Üzerine
0

Bu konuda 19 mesaj var

Arkadaşlar Merhaba,

Uzun zamandır foruma giremiyor, Telegram donanım grubunda bir köşede takılıyordum.  Bir müddet sonra grubu da sessize alıp artık gelen mesajlara  bakmadan 500'er 500'er silmeye başlamıştım. Bu arada, buradaki MezarciX86 nikimi aktivite olmadığı için Hayalet ile değiştirmiştim :)

En son sistem upgradini 2012 senesinde 3570K ya geçerek yaptım. O zamandan bu zamana  4,2 - 4,3 bandında hafif bir OC ile bu sitemi tepe tepe kullandım. CPU,  BF de artık yaşını 

iyice hissettirmeye başlayınca Ryzen 2700X mi yoksa 9900K konusunda araştırma yaptıktan sonra i9'da karar kıldım. Yeni parçalarımız şu şekilde : 

- i9 9900K

- Gigabyte Z390 Aorus Pro

- Corsair Vengeange RGB DDR3 3200MHZ Ram

İşlemci takoz değil ama golden sample da sayılmaz. İşlemciyi bunaltmadan en güzel şekilde OC yapıp kullanmak için aşağıdaki şekilde OC yaptım.

Mesaj mesaj ekliyorum  bir çok resim sitesine erişim sıkıntılı diye : 

P-20190201-163310.jpg

P-20190201-214346.jpg

P-20190201-235830.jpg

Hayalet tarafından düzenlendi
TatanQa, pentaman, ZvAnA and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pek çok farklı OC yöntemi denedim ve buradaki yöntem ile en güzel sonucu  aldım referans olarak paylaşıyorum. Yani  " credit goes to true_gamer @ forums.bit-tech.com " 

https://forums.bit-tech.net/index.php?threads/9900k-5ghz-1-2v-guide-gigabyte-z390-master.353729/

Ne yaptık 1 : 

Bendeki biosta sadece bu ilk iki ayar açık . 

-CPU internal AC/DC Load Line : Power Saving

- CPU Vcore Loadline Calibration : Low

9900K zaten çok ısınan bir işlemci LLC yi de arttırınca voltajla birlikte ısı çok yüksek değerlere çıkıyor. Bu şekilde nasıl stabil olacak diye düşündüm yaparken ama stabil bende:

1.png

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adım 2 : 

CPU Cvore : Normal   ***  olarak ayarlayınca Dynamic Vcore (DVID) aktif oluyor

Dynamic Vcore (DVID) : +0.000V 

Bunları ayarlayınca Intel SpeedShift ve ankart el ele tutuşup voltajı 1,26 V   1,25V 'a kadar çıkarıyor benim durumda

2.png

Adım : 3.1

CPU çarpanı bendeki durumda çarpan x49 

3.png

Adım : 3.2

Advanced CPU Core Settings  altında 

Intel Steep Shift   : Enabled. 

Bu ayarla CPU voltajın ne olacağına kendisi karar veriyor. 

4.png

rammstein and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Boşta voltaj ve çekirdek hızı

t01.png

Yükte voltaj ve çekirdek hızı 

t02.png

Yükte HWinfo64 sıcaklık değerleri maks 68 C

t03.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

default 5ghz de çalışmıyor mu zaten? (single & dual core için)

tüm core'lar aktif iken mi 4.9 çalışıyor şu an? bence en az 5 olmalı tamamı aktifken, hakkını vermek lazım :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tum cekirdekleri ayni anda 4.9 GHz yaptigimda 1.26V cekiyor. 

Eger eski usul intel statelerini kapatir LLC turbo yapip1.32V verirsem stabil 5.0 GHz alabiliyorum. 

5.0 i yukaridaki OC yontemi ile denemedim cok fazla. Musahit zamanda deniyecegim. Benimde aklimda 5.0 yapmak :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun yeni sistem , yine uzun süre kullanılacak bileşenler olmuş :)

bu arada zaman zaman bf1 de görünce oyuna salça oluyorum , ama chat’den cevap gelmiyor ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda rezerve ettiğim mesaja OC sonuçlarını yükledim. Bu ayarlarla çekirdekler maks 68C ye çıkıyor H100 soğutucu ile

BF1 de pazar günü test etme fırsatım oludu. 

Daha önce 64 kişilik Amiens haritasında  kısık ayarlar ile 3570K ile 40-50fps arası alırken,  9900K ile ultra ayarlarda 100-120 arası fps alıyorum.

Birazcık kısıp 120-144 arası bir ayar tutturmaya çalışıyorum. 

Başka bir değişle GPU kullanımı %45-50 den %98+ lere yükseldi. CPU nun önemi yok diyenlere inanmamak lazım özellikle MP oyunlarında 

@TatanQa sağolasın. Oyun içi chat ekranını kimse yoksa kapatıyorum genelde bebe muhabbetinden başka bir şey olmadığı için

oyuna girince Originin chat ekranından haberleşiriz :)

@TiesTorN  voltaj 1,248V imiş

5 hours ago, TiesTorN said:

default 5ghz de çalışmıyor mu zaten? (single & dual core için)

tüm core'lar aktif iken mi 4.9 çalışıyor şu an? bence en az 5 olmalı tamamı aktifken, hakkını vermek lazım :lol:

BF1 de 4,7 stok ve 5,0GHz arasında hissedilir bir fark göremedim. Her iki durumda GPU usage %98 lerde yani bu durumda gtx1080 i tam verimle kullanmış oluyorum. OC nin faydası olmuyor. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam çok benzer sistemler kurmuşuz. Hayırlı olsun. Bende de 9900k var ve kullandığım anakart Z390 Aorus Master. Ben genellikle 4800MHz kullanıyordum fan sesi duymamak için ama sonra içim rahat etmedi vs 5 GHz'ye çıkardım.

BIOS ayarlarını da paylaşırım hemen.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BIOS ayarları spoiler içinde. Yük altındaki sıcaklıkları görebilirsiniz. Max'e dikkat etmeyin. Programı ilk çalıştırdığımda Kraken x62 tam randıman veremiyor dolayısıyla ilk başlarda sıcaklık 80lere zıplıyor. Yük altında en sıcak çekirdek 75 derece.

Tam çözemediğim ufak sorunlar var:

1.) Sadece Turboyu 5GHz'de çalışacak şekilde ayarladım ama işlemci sürekli 5GHz'de çalışıyor. Bununla uğraşıp düzeltmem lazım

2.) Dynamic Vcore (DVID)'i ayarladığım zaman sistem stabilitesi bozuluyor. Belki bir şeyi eksik ya da yanlış yapıyorumdur. Tekrar bakmam lazım. Dolayısıyla sürekli 1.275v verecek şekilde ayalarladım BIOS'u.

Spoiler

Jf8dsK.png

W8jrl6.jpg   

8hIYGM.jpg

MF2ZDt.jpg

8UE6qN.jpg

exDZlT.jpg

NDjKN5.jpg

nm3T48.jpg

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, rammstein said:

Hocam çok benzer sistemler kurmuşuz. Hayırlı olsun. Bende de 9900k var ve kullandığım anakart Z390 Aorus Master. Ben genellikle 4800MHz kullanıyordum fan sesi duymamak için ama sonra içim rahat etmedi vs 5 GHz'ye çıkardım.

BIOS ayarlarını da paylaşırım hemen.

Sagolasin hocam senin sisteminde hayirli olsun. Guzel gunlerde kullanman dilegiyle.

5.0 ghz ile 4.9 arasinda 20C sicaklik farki var. Ayrica voltaji yukseltmezsen hic beklemedigin anda mavi ekran gelebiliyor. %2 icin butun bunlara degermi bilmiyorum.

4.9 da 60 65C civari kullaniyorum DVID yi biraz undervolt yapabilsem veya senin yaptigin gibi 4.8 e ceksem hic fan sesi duymam.

Birde fan egrisini ayarladinmi ? Bu anakartta kendi fan egrisi cok erken yuksek devire cikiyor.

EDIT

Ikimizin ayarlari arasindaki farklara baktim sunlar carpani dusurmene yarayabilir belki ;

CPU internal AC/DC Load Line : Power Saving

Intel Speed Shift : Enabled

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7/24 kullanımda, oyunlarda 60C değeri üzeri uzun süreli sıcaklıklar yüksek, iyi değil.

Anlık test için falan değil ise işlemciyi uzun sürelerle 60C üzeri sıcaklık değerleri ile muhatap etmek iyi olmaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abiye katılıyorum. 5 GHz gibi fantazilere girişip hem voltajı, hem sıcaklıkları zorlamaya gerek yok bence de. Minimal voltaj takviyesiyle ve 60-65 derece bandında kalmak kaydıyla 4.7, 4.8 GHz gibi hızlara erişilebiliyorsa burada bırakılıp kullanılabilir. +200 MHz'in getirisi birkaç FPS'den fazla olmayacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, T800 said:

7/24 kullanımda, oyunlarda 60C değeri üzeri uzun süreli sıcaklıklar yüksek, iyi değil.

Anlık test için falan değil ise işlemciyi uzun sürelerle 60C üzeri sıcaklık değerleri ile muhatap etmek iyi olmaz. 

Tolga abi, AIDA64 Engineer ile test yaptığım zaman tam yükteki sıcaklıklar 60 civarı, tam yüke girince soğutma tam devreye girene kadar bir 68 görüyor ondan sonra hep 65 in altında. BF de sıcaklıklar 50-60 arası değişiyor.

3570K ile sıcaklık  BF4 te 80-85 derece falan oluyordu. Oyunda ani droplar meydana geliyordu onun üzerine H100  alıp OC yapmıştım. 85 civarı bir throttle yapıyor galiba CPU'lar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni konu açmadan bende buradan devam edeyim, 

Ben şuan 1,25v ile 5ghz all core kullanıyorum butun c-state ler  dahili gpu ve dogal olarak turbo boost kapalı.

https://www.tweaktown.com/guides/8812/gigabyte-z390-9th-gen-oc-guide-vrm-thermal-test/index3.html?utm_campaign

Buna ve bir iki incelemeyi referans alarak yaptım.

Ayrıca packet power limit ve time i olabilecek en yuksek seviyeye getirdim(tavsiye ediliyor buda uzun sureli yuk altında olursa).

Oyunlarda en buyuk fark world of warcraftta fark ettim, hatta o kadar fark etti ki oyuna girince dedim ayarları varsayılana felan çeki herhalde dedim o derece :) 

Gerçi söyleniyordu ama pek ihtimal vermiyordum.Özellikle world boss(40+ kişi olduğu zamanlar) kalabalık şehirler(dalaran orgrimmar vs) fps onceden 35-40a kadar dusuyordu şimdi 75-80 gorunce şaşırmadım değil.

Aynısı lfr için BL verildiğinde de geçerliydi. Onun haricinde oynadığım diğer oyunlarda gözlemlediğim 2k da oynasam da max fps lerde +25 +30 fps hep daha fazla.

Biraz gereksiz biz masraf gibi gelmişti ama içime çok sindi diyebilirim.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu işlemcinin tj max değeri 115c diye biliyorum... yani teorik olarak konuşursak 60c üstünde zarar görmesi falan mümkün değil. burdan yola çıkarak 100c gibi değerlere çıkmadığı sürece sıkıntı yok denebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok