Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

1 hour ago, CandleGarden said:

Curve customizer ile -5 all cores yaptım, sıcaklık hiç fark etmedi. -10 all cores yapınca max 93'e düştü. Ötesini denemedim akşam çok vaktim yoktu ama -15 yaparsam stabil olmayabilir sanki o kısa videoda gördüğüme göre, ama deneyeceğim.

Hocam çok tuhaf valla. Soğutucu ile alakalı muhtemelen diyeceğim de 90C çok çok fazla yahu. :|

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 4060 çıktı, incelemeleri gelmiş:

https://videocardz.com/158241/nvidia-geforce-rtx-4060-graphics-cards-review-roundup

RX 7600'ü burun farkıyla geçiyor gibi. RT açıldığında fark açılıyor tabi. Ayrıca yüksek çözünürlükte performans kaybı daha kabul edilebilir görünüyor. Daha dengeli olması sebebiyle diyebiliriz.

7600'e göre azıcık performans avantajı, DLSS, Frame Gen ve RT için +50 dolar daha veririm diyene seçenek sunmuş Nvidia.

Edit: Güç tüketimi 130w seviyesinde. Genelde çift fanlı tasarımlarla serin sessiz giriş seviyesi diyebileceğimiz bir kart. Eski 2080'e yakın bir konumda ama çözünürlük arttıkça 2080 öne geçiyor. Tabi rt söz konusu olunca 4060 biraz daha toparlıyor. DLSS3 ile biraz daha iş yapar bir görüntü veriyor.

mamad tarafından düzenlendi
Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bellek miktarı 3060'dan düşük (12gb vs 8gb)

PCI port genişliği 3060'dan düşük (16xG4 vs 8xG4)

Cuda Core sayısı 3060'dan düşük (3584 vs 3072)

RT Core sayısı 3060'dan düşük (28 vs 24)

AI Core sayısı 3060'dan düşük (112 vs 96)

Nvidia artık Hardware değil Software satıyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı işi daha az donanımla yapabildikleri veya aynı donanım seviyesinde daha yukarı fırlayabildikleri sürece sorun yok. Nvidia shill konuşması yapayım artık hardware satan yok herşey virtualized. Yakında windowsunuz bile login olduğunuzda clouddan yüklenip çalışır hale gelecek oyunlar da ihtiyaç duymayacak uçuk yerel donanımlara. 4060ti ve 4060 fiyatlarının 50 dolar fazla olmasından başka bir kusura sahip değiller.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Whooosh said:

Bellek miktarı 3060'dan düşük (12gb vs 8gb)

PCI port genişliği 3060'dan düşük (16xG4 vs 8xG4)

Cuda Core sayısı 3060'dan düşük (3584 vs 3072)

RT Core sayısı 3060'dan düşük (28 vs 24)

AI Core sayısı 3060'dan düşük (112 vs 96)

Nvidia artık Hardware değil Software satıyor

Henüz 4090 haricinde adının ve fiyatının hakkını tam olarak veren 40 serisi bir kart göremedik. Amd'de de durum benzer.

@SkyWarrior

Valla bana göre kartların adında da zayıf yapılarında da bu yapılarına göre fiyatlarında da sorun var. Yıl olmuş 2023, hala 400 dolarlık karta 8 gb bellek koyuyorsun. Giriş seviyesi olarak sunmaya bile çekineceğin kartı orta sınıf adı altında 400-500 dolara itelemeye kalkıyorsun. Bellek miktarı ve bant genişliği sebebiyle yüksek çözünürlükte bu kartlar patatese dönüyor. Yıllardır ray tracing performansını geliştirmeye kasmıyorsun. Frame generation işini bir önceki nesle göstermelik bile olsa sunmaya uğraşmıyorsun, yeni nesil kartları sırf bu özellik üzerinden pazarlamaya kalkıyorsun. Çünkü bu özellik sayesinde azıcık fark yarattığı görülüyor. Nerden baksan elinde kalıyor. Çok eleştiri gelmese 4070ti'ı bile 4080 adı altında sunacaktın... Nesini savunacaksın ki?

Sonuç olarak pek de sorunu yok gibi görünen 4060'lara kullanıcıların bakış açısı şu:

https://videocardz.com/newz/again-only-one-person-shows-up-to-buy-geforce-rtx-4060-series-gpu-at-launch-in-japan

Peki genel duruma nasıl bakılıyor? Şöyle:

https://twitter.com/HardwareUnboxed/status/1674044563735080961

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çözüm basit, satın almayacağız.

O trilyon dolarlık şirket 1 seriyi satamazsa kediye döner kediye. Bir kere burnu sürterse uzun bir süre daha böyle bir şeye kalkışamaz.

Almayın, 1 sene, 1 sene o çıkan sikko oyunları RT'siz oynayın. Çok zor bir şey değil.

Najaz beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çözüm satın almayacağız değil hocam. Sen 3070ti kullanıyorsun sen alma anlıyorum da ben 1060 ile idare ediyorum hala ve ihtiyacım olan donanım bir iki haftaya çıkmak üzere. İllaki alacam. 4060ti 16gb versiyonu hem kullandığım yazılımda hem de oynadığım oyunda bana yeterli hızı sağlıyor. 4080 e vereceğim para çöp olacak çünkü o kadar bir donanımım yok elimde 5700X cpu ile 4090 alsam da bir espirisi yok. Bana 1060 gibi ortada ve epey gidecek bir kart lazım. 3000 serisi kartı olanlara gerek yok da hala 2060 ile bile gidiyorsan alınır. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi
SEP, Omfs and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4060ti 16 gb modeli bugün çıkıyormuş, ama incelemesi yok:

https://videocardz.com/newz/nvidia-launches-geforce-rtx-4060-ti-with-16gb-without-review-coverage

Hatta sürücüsü bile sunulmuş:

https://videocardz.com/driver/nvidia-geforce-game-ready-536-67

4060ti 8 gb modeli incelemelerde itin götüne sokulduğu için 100 dolar daha pahalı olan 16 gb modeli yokmuş gibi davranıyor Nvidia.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ortada kart yok sadece AIB partnerlar sanırım birşeyler yapıp denediler kendi ellerinde. Kimsede 16gb versiyon yok. Bu kartı kullanıp iş yapacak insanlar var ama bulamıyorlar. 

Burayı sildim Ampere miş A4500. 

Bu arada 16lık modelik daha düşük olma sebebine timingleri daha kötü bellek kullanılmış olabilir diyorlar. VBIOSlar yeterince optimize olmayabilir timingler ile oynamak lazım diyenler var vs vs. 

Kartı bir göreydik iyiydi. Youtubeda 4070 ile 4060ti karşılaştırıp 4060ti 16 review yapıyorum diyen bir sürü çakal dolu. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce de böyle hayalet lansmanlar olmuştu ama öncekilerde en azından inceleme için örnekler gönderilmişti ama piyasada bulunmuyordu.
Bu sefer hiç yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında çok da kötü değil kart baştan 16 ile çıkmış olsa daha güzel olurmuş 400 dolar bareminde. Tek kusuru 500 dolar olması. 16gb bazı oyunlarda ciddi farkettirmiş. GPU rahatlamış resmen. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek mesele bellek miktarı değil ki; bant genişliği de düşük. Gpu da gereğinden fazla zayıf kalıyor. Toplamda da 3070'i bile tam olarak dengeleyemeyen bir kart görüyoruz. Bu nedir arkadaş? 3070 dediğimiz kartın lansmanı Ekim 2020'de yapıldı, fiyatı 500 dolardı. 2023'ün temmuzuna gelmişiz, lansman fiyatı 500 dolar olan daha zayıf bir kart.

Şu halde 16 gb bellekli kartın bile ederi 400 dolar değil benim gözümde. Ha ama benim fikrimi ipleyen mi var...

Edit: Yanlış mı hatırlıyorum diye şöyle bir bakındım, doğru hatırlıyormuşum. Mevzu şu:

Nvidia, 30 serisinde modellerin arasındaki performans farkını kısıtlı tutmuştu. Mesela 3090 ile 3080 arasında %10-15 kadar fark vardı. 3070'e inildiğinde %20 kadar düşmüş oluyordun. 3060ti da yine bir %15 geriliyordun. 3060'ta da %15-20 kadar azalıyordu performans. Ardından üst tarafta ti modeller geldi ve o kısıtlı aralıklar iyice daraldı. 3080ti, neredeyse 3090'ın aynısıydı. 3070ti, ise 3070'e %10 kadar bile fark atamıyordu. En tepedeki 3090ti ise %15 kadar daha hızlı olabilmişti.

Şimdi bakıyoruz, 4090 başka bir boyutta. Fiyatı da bunu gösteriyor. Ama 4080'e indiğimizde fiyat fazla düşmese de performans ciddi darbe yiyor, %25-30 kadar düşüyor, bellek yine o şekilde azalıyor. Onun altına iniyoruz, yine %25 hatta biraz daha fazla düşüyoruz, fiyat yine yüksek. Bellek de azalmış. Bu haliyle bu karta 4080 adını vereceklerdi de son anda değişti, 4070ti oldu. Onun altına iniyoruz, yine bir %20 civarı düşüş, fiyat biraz daha normalleşiyor, bellek de azalmamış ama zaten sınır denilebilecek değerde, 12 gb. Zaten o yüzden 4070 ne iyi ne kötü diyebiliyoruz. Onun altına düştüğümüzde ise cehennemin kapıları açılıyor. %30-65 arasında bir kayıp, ama fiyat 200 dolar düşmüş. Bellek ciddi azalmış. Gpu cidden zayıf. Böyle bir kartı 4060ti adı ile, yani 4070'e çok yakınmış gibi dayadılar. Şimdi de 16 gb belleklisini koyup sözüm ona 4070'e iyice yaklaştılar. Tabi fiyat da yaklaştı. Hatta bazı modeller (bkz: Asus) 4070'le yarışıyor fiyatta. Ama 4K'da rt açayım dersen %50 fark yiyorsun. Berbat.

4K+RT sonuçlarına baktığımızda 3090 ile 3060ti arasında tam olarak 2 kat fark oluşurken, şimdi 4090 ile 4060ti arasında 3 katın üzerinde fark oluşuyor. Ve fiyat da yükselmiş durumda.

Nvidia tarafında tüm serinin bu kadar berbat olduğu bir dönem, hatırlamıyorum. 9000-G200 dönemindeki kafa karışıklığı sırasında olmuştur belki ama o zaman bile F/P tarafında güzel işler oluyordu (9600gt, 9800gt, gts250). Amd'nin güçlü rekabeti vardı. Şimdi öyle bir şey de yok, Nvidia kendi kendine sıvamış durumda.

SEP, wazzap and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ilginc seyler oluyor... Undervolt isleminden sonra 2 defa goruntu bir anda gitti ve ekran kartinin fanlari son surat calismaya basladi... Neyse sonrasinda undervolt islemini iptal ettim, suruculeri de guncelledim D4 oynamaya basladim, oyun coktu windowsa atti... Bu sefer de bu mesaji yazarken ayni sey oldu, ikinci kez yaziyorum... Undervolt ile alakasi yok sanirim... 

750W PSU'dan kaynakli olabilir mi acaba... :icon_think: Simdi biraz baktim RAM ile ilgili olabilir diyen de var... RAMleri de degistirdim yakin zamanda , bilemedim... Sadece kablolar ile ilgili diyen de olmus... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NVIDIA sıvadı da yeni seri 2024 sonu 2025 den önce gelmeyecek yol haritasına göre. NVIDIA nın kafa rahat. Ondan sallaya sallaya çıkartıyor. Refresh seri gelir belki arada bir ama başka da birşey beklememek gerek. 

Jardel'in yaşadığı münferit de olabilir ama oluyor işte yok güç bağlantısı yanar yok kartlar tam randımanla çalışmaz. Bana lazım değil 500 watt güç çekecek kart. Bana lazım en fazla 180 wattlık kartlar. 4060ti 16gb evet fiyatı yüksek ama bana ondan lazım işte. Ne yaparsın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok