Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

İşin boktan tarafı piyasayı ciddi manada kirleten 6XXX serisi kartlar var hala ortalıkta. Her yerde her rafta 6800 ler yatıyorlar. Minerlar bu kadar üstüne düşmedi bu kartların muhtemelen stok fazlası elinde kaldı AMDnin. Ama işin boktan tarafı kartlar oyun oynamaktan başka bir işe yaramıyorlar. Resmen ortalığı kirletiyorlar. 

Bunu AMD ye yazacaktım da buraya yazdım neden yazdım. Bu kartların ortalıkta olması belki bir nebze 16gb lık modelin fiyatını indirir diye düşündüm ama bilemedim işte bizimkisi de olmayana ergi :D

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, JardeL said:

Ilginc seyler oluyor... Undervolt isleminden sonra 2 defa goruntu bir anda gitti ve ekran kartinin fanlari son surat calismaya basladi... Neyse sonrasinda undervolt islemini iptal ettim, suruculeri de guncelledim D4 oynamaya basladim, oyun coktu windowsa atti... Bu sefer de bu mesaji yazarken ayni sey oldu, ikinci kez yaziyorum... Undervolt ile alakasi yok sanirim... 

750W PSU'dan kaynakli olabilir mi acaba... :icon_think: Simdi biraz baktim RAM ile ilgili olabilir diyen de var... RAMleri de degistirdim yakin zamanda , bilemedim... Sadece kablolar ile ilgili diyen de olmus... 

senin sistemini baz alarak çıkan sonuç

591 Watts kullanımın var. PSU nun kullanım ömrüne bakarak tam 750 veremeyeceğini baz alırsak limite yakın çalıştırıyorsun. bu bir ihtimal olabilir. 

jackjoker tarafından düzenlendi
JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
36 minutes ago, SkyWarrior said:

. Ama işin boktan tarafı kartlar oyun oynamaktan başka bir işe yaramıyorlar. Resmen ortalığı kirletiyorlar.

Abi, senin gibi iş için kullanacak adamın sayısı ile oyun oynatsın yeter diyen adamın sayısı aynı değil yani. :D 6800 serisi RT vs olmadığında gayet iyi kartlar açıkçası.

@JardeLbence PSU değildir, sanmıyorum.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, SkyWarrior said:

İşin boktan tarafı piyasayı ciddi manada kirleten 6XXX serisi kartlar var hala ortalıkta. Her yerde her rafta 6800 ler yatıyorlar. Minerlar bu kadar üstüne düşmedi bu kartların muhtemelen stok fazlası elinde kaldı AMDnin. Ama işin boktan tarafı kartlar oyun oynamaktan başka bir işe yaramıyorlar. Resmen ortalığı kirletiyorlar. 

Bunu AMD ye yazacaktım da buraya yazdım neden yazdım. Bu kartların ortalıkta olması belki bir nebze 16gb lık modelin fiyatını indirir diye düşündüm ama bilemedim işte bizimkisi de olmayana ergi :D

Hem Nvidia, hem Amd yeni nesil kartlarını sunduktan sonra eskilerini de pazarlamaya devam ettiler. Çünkü ellerinde fazlasıyla stok vardı. Muhtemelen mining sebepli stoklar. Ama Amd kart satmakta daha fazla zorlandığı için elinde düşündüğümüzden daha fazla stok olabilir. 7800'lerin falan çıkmamasının sebebi de muhtemelen bu. Hatta "yeni seri yalnızca tepe modellerden ibaret mi olacak" diye düşünüyordum ben. Şimdi yavaş yavaş alt modeller de gelmeye başlıyor.

2013-2014 dönemindeki mining patlaması sonrasında da elinde yığınla Hawaii gpulu 290/x modeli kalmıştı. Sonra onları bellek takviyesi ile 390/x olarak satmaya devam ettiler. Bu kez nod değiştiği için yeniden isimlendirme işine pek girmiyorlar sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 7/22/2023 at 11:21 AM, JardeL said:

Ilginc seyler oluyor... Undervolt isleminden sonra 2 defa goruntu bir anda gitti ve ekran kartinin fanlari son surat calismaya basladi... Neyse sonrasinda undervolt islemini iptal ettim, suruculeri de guncelledim D4 oynamaya basladim, oyun coktu windowsa atti... Bu sefer de bu mesaji yazarken ayni sey oldu, ikinci kez yaziyorum... Undervolt ile alakasi yok sanirim... 

750W PSU'dan kaynakli olabilir mi acaba... :icon_think: Simdi biraz baktim RAM ile ilgili olabilir diyen de var... RAMleri de degistirdim yakin zamanda , bilemedim... Sadece kablolar ile ilgili diyen de olmus... 

Yakın zamanda RAM'ler değiştirildiyse ilk şüpheli onlar. Çıbıkları tek tek takıp deneme yapılırsa sağlıklı olur. Birinde sorun varsa ortaya çıkar.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PSU besleyemiyor. daha öncede yazmıştım. tekrar yazayım. nasılsa okunmuyor. psu ani güç gereksiniminde yeterli gücü sağlayamıyor. bu durumda fanların full mod da çalışması ve görüntünün gitmesi gayet normal. ram ile alakası yok. ya ekran kartının psu bağlantı kısmı bozuk ya da psu. bunu da denemenin yolu yakında ki birinden farklı psu alıp takıp bir süre denemen. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, jackjoker said:

PSU besleyemiyor. daha öncede yazmıştım. tekrar yazayım. nasılsa okunmuyor. psu ani güç gereksiniminde yeterli gücü sağlayamıyor. bu durumda fanların full mod da çalışması ve görüntünün gitmesi gayet normal. ram ile alakası yok. ya ekran kartının psu bağlantı kısmı bozuk ya da psu. bunu da denemenin yolu yakında ki birinden farklı psu alıp takıp bir süre denemen. 

Yakın zamanda benim de başıma bu geldi. Anakartta 24'lü beslemenin yanına 6'lı bir giriş daha koymuşlar, ekstra pci-e için ekstra güç sağlıyormuş. Bunu da bağlayınca düzeldi her şey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, omertocarlos said:

Yakın zamanda benim de başıma bu geldi. Anakartta 24'lü beslemenin yanına 6'lı bir giriş daha koymuşlar, ekstra pci-e için ekstra güç sağlıyormuş. Bunu da bağlayınca düzeldi her şey.

İyi de ekran kartının anakarttan alacağı en fazla güç 75 Watt değil mi? İstediğiniz kadar fazladan giriş ekleyin, bu değişmiyor diye biliyorum. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anakartta ekstra pci-e gücü için bağlanması gerektiği yazıyor Asus 670E Proart.

The PD_12V_PWR connector provides additional power for your PCIe X16 slots. To
support 60W, please install the power cable to the 6-pin PCIe Graphics Card connector
(PD_12V_PWR) else only 27W will be supported.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.hepsiburada.com/inno3d-rtx4060ti-twin-x2-oc-16gb-128bit-gddr6-n406t2-16d6x-178055n-pm-HBC00004MB009?magaza=GarajOnline

göründü nihayet. Biraz daha ucuzları gelir 17 18k bareminde gezer gibi HB nin sattıkları palit pny veya zotac. 

18 civarı bulsam alırım şirket gideri gösterir vergiden düşerim. Umrumda da olmaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 saat önce, jackjoker said:

tekrar yazıyım. Ekran kartının siyah ekrana düşüp full fan hızına geçmesinin 2 sebebi var. ilki kartın güç besleme devresi bozulmuştur. kart gücü aktaramadığından bu saçmalamalara neden olabilir. diğer etken PSU nun 12v besleyen kısmı artık yeterli gücü sağlayamıyor. 
bunun için farklı bir PSU alıp denenebilir ya da aynı ekran kartını başka bir sisteme takıp deneyebilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tahminim asiri sicaklarin da etkisiyle ortam sicakligi yukselince ust sinira yakin calisan PSU'nun verimlilik dustu, o yuzden boyle bir sorun oldu... Klimayla ortami bayagi bir sogutunca sikinti cikmadi mesela... Oncesinde kasayi acip ekran karti baglantilarini sok tak da yaptim... 

Aslinda bir kac aydir yeni PSU almak icin bekliyorum ama bir turlu gelmedi FSP Hydro Ti Pro, yoksa bunu alacaktim sisteme, omurluk olurdu artik... Gerci tabii artik gelse de fiyata bir bakacagiz mecburen... 

Su anakart besleme olayina dikkat etmemistim, aksam firsat olursa ona da bakarim...

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 dakika önce, JardeL said:

Tahminim asiri sicaklarin da etkisiyle ortam sicakligi yukselince ust sinira yakin calisan PSU'nun verimlilik dustu, o yuzden boyle bir sorun oldu... Klimayla ortami bayagi bir sogutunca sikinti cikmadi mesela... Oncesinde kasayi acip ekran karti baglantilarini sok tak da yaptim... 

Aslinda bir kac aydir yeni PSU almak icin bekliyorum ama bir turlu gelmedi FSP Hydro Ti Pro, yoksa bunu alacaktim sisteme, omurluk olurdu artik... Gerci tabii artik gelse de fiyata bir bakacagiz mecburen... 

Su anakart besleme olayina dikkat etmemistim, aksam firsat olursa ona da bakarim...

Anakartında senin ekstra güç bağlantısı yok. Senin ki standart 24 PIN.
PSU ısınırsa  kendi soğutma fanı devreye girer. Verimlilik belirgin şekilde düşmez ama azalır.  Ama PSU ömrünü yitirmeye başlarsa her şartta verimliliğini kaybeder. İşte o zaman ortam ısısı birincil etken olmaya başlar. O yüzden bulabiliyorsan farklı bir psu alıp denemen gerek. Çünkü bu tam yükte fanların çalışması nedeni tamamen 12v güç beslemesi ile ilgili. Bu problemde ya biz GPU ya bakarız soketine ve güç devresine ya da PSU. bunun dışında hiç bir donanım ekran kartının fanlarının tam yüke geçip görüntü gitmesine neden olmaz. 

jackjoker tarafından düzenlendi
JardeL and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 24.07.2023 at 10:09, wazzap said:

İyi de ekran kartının anakarttan alacağı en fazla güç 75 Watt değil mi? İstediğiniz kadar fazladan giriş ekleyin, bu değişmiyor diye biliyorum. :icon_think:

Anlık çekilen güç 75w'ın oldukça üzerine çıkabiliyor. 75w sürekli sağlanan gücü ifade ediyor diye biliyorum. Hatta Toms Hardware zamanında incelemelerini yapardı. 750ti gibi ek güç girişi olmayan kartların anakart üzerinden ciddi güç çektiği durumlar oluyordu. RX 480'in anakarttan fazla güç çekmesi sorununu da yine bu tip ölçümler ortaya çıkarmıştı.

rammstein and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
31 dakika önce, RFID said:

Yeni GPU Güç Konektörü Kabloları Ortadan Kaldırıyor, 600W'dan Fazla Güç Sağlıyor
https://www.tomshardware.com/news/new-gpu-power-connector-eliminates-cables-delivers-more-than-600w

ya ne uğraştırıyorlar bizi. direkt 220v Power kablosunu bağlayalım olsun bitsin. antin kuntin şeylere ne gerek var 

epi and achfighter beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, jackjoker said:

ya ne uğraştırıyorlar bizi. direkt 220v Power kablosunu bağlayalım olsun bitsin. antin kuntin şeylere ne gerek var 

O da gelir bir zaman sonra

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/26/2023 at 5:56 PM, epi said:

Su guzel gozukuyor:
https://youtu.be/aM_gzfAMdNs?si=K1daG_x6knpWxhvk

HL2 RTX Remix

(Paylasildiysa silin gitsin, nereye yazacagimi bilemedim)

Herşeyi sktir edip hayata böyle yarım yarım bakma zamanı geldiği bir dönemde lütfen topicime saksı muamelesi yapmayın epi bey. Size o kadar davetiye çıkartmışız :mrgreen:

https://www.cursedhardware.com/topic/5322-halflife-2-rtx-remix-project

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kolleksiyon üzerine donanım toplayanlar: Colourful'un Colorfire Meow Serisi, Kitty Temalı Bir Donanım İçin Mükemmel PC Oyun Parçalarıdır

https://hothardware.com/news/colorfire-orange-meow-series

aslında paylaşmayacaktım ama ilgimi çekti

Yeni Nesil GPU'lar Anakarttan Doğrudan 600W'tan Fazlasını Nasıl Çekebilir ?

https://hothardware.com/news/next-gen-gpu-gc-hpwr-slot

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/30/2023 at 11:34 PM, SkyWarrior said:

Herşeyi sktir edip hayata böyle yarım yarım bakma zamanı geldiği bir dönemde lütfen topicime saksı muamelesi yapmayın epi bey. Size o kadar davetiye çıkartmışız :mrgreen:

https://www.cursedhardware.com/topic/5322-halflife-2-rtx-remix-project

Okuz quise me... (yazilisi: excuse me, cevirisi: okuzlugume veriniz)

SkyWarrior beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende gaza geldim 24 k ya 4070ti bulunca aldım ties da gaz verdi.

Kart daha gelmedi ama bakalım benim sistemde 4k da high ayarlarda darboğaz olur mu acaba? Ryzen 3600 16 gb 3000 mhz ram ve b450 msi gaming plus max alakart. Olmadı işlemciyide değiştireceğim 5800x3d ile ama kimisi 4k da darboğaz olmaz kimi olur yazmış..

Edit: büyük ihtimalle psu da değişecek 750 watt psu var ama tak tuk sesler çıkartıyor tırsıyorum kendisinden. 

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok