Guncel laptop modelleri
0

Bu konuda 158 mesaj var

Beyler, takip edenler için bir soru sorayım. Şimdi bu ürün için Jarrod's Tech HDMI direkt discrete Nvidia graphics card'a bağlı demişti. Yani bu HDMI üzerinden (uyumlu monitörlerle) adaptive sync/g-sync/free sync  alabileceğimiz anlamına mı geliyor?

Ayrıca mux switch de var ama o bildiğim kadarıyla sadece dahili ekranla ilgili birşey, aradan i-gpu'yu (nVidia optimus) çıkakrıp üç beş frame fazla almamızı sağlıyor. O zaten HDMI için çalışmıyor bu mantıkla çünkü fişe takılı iken optimus ile kim niye güç tasarrufu yapmak istesin :)

Peregrine tarafından düzenlendi
typo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
52 dakika önce, Peregrine said:

Beyler, takip edenler için bir soru sorayım. Şimdi bu ürün için Jarrod's Tech HDMI direkt discrete Nvidia graphics card'a bağlı demişti. Yani bu HDMI üzerinden (uyumlu monitörlerle) adaptive sync/g-sync/free sync  alabileceğimiz anlamına mı geliyor?

Ayrıca mux switch de var ama o bildiğim kadarıyla sadece dahili ekranla ilgili birşey, aradan i-gpu'yu (nVidia optimus) çıkakrıp üç beş frame fazla almamızı sağlıyor. O zaten HDMI için çalışmıyor bu mantıkla çünkü fişe takılı iken optimus ile kim niye güç tasarrufu yapmak istesin :)

Genelde hdmi gibi çıkışlar, harici gpuya doğrudan bağlı oluyor. Mux switch bulunmayan laptoplarda optimus gibi hibrit modları baypas edebilmek için hdmi'dan ekrana bağlayarak test ediyorlar zaten.

Mux switch'in olayı dahili ekranda optimus'u baypas etmek (dahili gpuyu kapatmak).

Bu arada hdmi ile harici bir ekrana bağlanınca nvidia gpu neyi destekliyorsa o destek alınır elbette. Geçen yıla kadar mux switch bulunan modeller aynı zamanda gsync dahili ekrana sahip modeller oluyordu. Geçen yıl veya bu yıl bu durum değişti. Artık mux switch olsa da gsync destekli ekran olmayabiliyor. Sanırım amd gpular için de mux switch sunulduğundan oldu bu durum. Belki o modelin ekranı da gsync değildir, gsync için hdmi ile gsync destekli harici ekrana bağlamak lazım deniyordur.

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 minutes ago, mamad said:

gsync için hdmi ile gsync destekli harici ekrana bağlamak lazım deniyordur.

Benim monitör free-sync, yani HDMI üzerindeki adaptive-sync standardını kullanarak bağlanıyor. Zaten eski tip g-sync modülü olan monitörlerde g-sync için display port ile bağlantı zorunlu diye biliyorum. O beni ilgilendirmiyor zaten. Yani ben bu nvidia 4070 ile freesync monitörde g-sync açabilirim değil mi?

edit: benim monitör şu hocam: https://www.rtings.com/monitor/reviews/acer/nitro-vg271-pbmiipx

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi sorumu kendim yanıtlayayım. Zaten monitör için verdiğim review sitesin şunlar yazıyormuş:

"

Variable Refresh Rate  FreeSync

Native  144 Hz

Max Refresh Rate  144 Hz

Variable Refresh Rate  Yes

FreeSync  Yes

G-SYNC  Compatible (Tested)

VRR Maximum  144 Hz

VRR Minimum  < 20 Hz

VRR Supported Connectors DisplayPort, HDMI

The Acer VG271 Pbmiipx has an excellent 144Hz refresh rate, great for gaming. It also supports FreeSync, for a nearly tear-free gaming experience, over both HDMI and DisplayPort.

FreeSync also works with the latest NVIDIA drivers, as long as you have a recent 10- or 20- series NVIDIA graphics card, but for NVIDIA cards it only works over DisplayPort.

"

Yani velhasıl kelam, nVidia olduğu için displayport üzerinden bağlanmalıymış, bu laptopu alırsam bana usb type-c'den displayport'a dönüştürücü kablo masrafı çıktı sanırım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ben bunu aldım ama GPU-Z'den bakınca resizable bar falan açık olmasına rağmen nVidia RTX 4070 GPU, PCIe x8 4.0 görünüyor, x16 olmamasına uyuz olmalı mıyım? Hayır bir de şaka gibi AMD iGPU x16 4.0 gösteriyor. 🤦‍♂️

Güncelleme: 3D Mark Time Spy testlerinde şuradaki average/median değerleri tutturuyor. Sanırım sorun yok. 😅
https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-RTX-4070-Laptop-GPU-Benchmarks-and-Specs.675690.0.html

güncelleme

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Taşınabilir ortamda bu kadar watt olayını geçicen zaten. Bunu öğreneli uzun zaman oldu bana. Laptopta oyun oynamayacaksın. Desktopu portable/mini/nano hale getirmeyeceksin. Rakı ile şarabı karıştırıp üzerine bira ile kalay yapmaktan beter birşey ikisi de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, wazzap said:

TL;DR olarak özet geçeyim: 4070 105 watt'ı geçince fazladan watt başına artan fps grafiğinde fps yatay eksene parallel oluyor. yani 105 watt'dan fazlasının reel getirisi yok. Hatta bizzat kendim denedim 80W 135 fps verirken 120W 143 fps verdi. Oyun 60fps'in altına düşmüyorsa 90W olarak kullanıyorum. 120W profiline geçmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok