Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Konuya girip direk yazdım, bakmadım hiç, idare et. :)

Beklenen 4k kartı olmasa da 4k işini baya baya çözebilecek kart oluyor kendisi. 1080ti full gpuyla gelir heralde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bu adamlar titanda hbm2 kullanmak için beklemediler, 5xle çıkardılar, 1080ti gibi bir kart çıkarsa onda da hbm2 kullanıp titan ı aşırı ezmezler gibi geliyor, e o zaman 2017 başlarında hbm2 li farklı bi mimarili kartlar mı çıkartacaklar nedir anlamadım, amd hbm2 kullanmaya başlayıp da nvdia nın altta (en azından pr açısından) kalacağını sanmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HBM yok. gene hayaller hayatlar oldu. 

Aslında beklenti, yıl sonuna doğru yeni titan'ın gp100'lü + hmb2'li olması şeklindeydi. Bu duyurulan titan'daki gp102'nin de 2017 başında 1080ti olarak gelmesi bekleniyordu. Ama görünüşe göre Nvidia "ulan hazır rakip de yok, ben normal gpuyla bile titan'ı kaktırırım" demiş. 2017 için pascal işinin tamamen bitmesi bekleniyor. Çünkü 2017 2. yarısında tesla tarafında volta mimarili kartlar gelecek. Çok sürmez, geforce tarafına da gelir. Geçen gün bir haber vardı, volta mimarili tesla kartlar 2017 mayısta tanıtılabilir diye. Onu görünce bu Pascal'ın Titan'ıdır, 1080ti'dır belki daha erken gelir diyordum. Öyle oluyor gibi. Çünkü volta mimarisi için Nvidia'nın dışında bir kimseden beklenti yok. Yani 10nm veya hbm3 gibi bir şey olmayacak. Nvidia yalnızca Pascal'a bazı yenilikler yapıp enerji verimliliğini falan artıracak, o kadar. Hatta ilk örneklerinin şuan denendiği, hatta ilk üretimin 2015 sonunda yapıldığı söyleniyordu.

@@sgi

Büyük ihtimalle hbm2 hala yüksek maliyete sahip. Gp100 de çok büyük gpu. Onun da üretim verimliliği düşüktür. 1200 dolar gibi bir fiyat bile kurtarmayabilir gp100 + hbm2 olarak gelecek bir Titan'ı. Kaba bir hesapla bu gp102'nin zar boyutu da 480-525mm2 civarı. Yani bu da pek ucuz değildir. Yine gddr5x'in de çok ucuz olmadığı belli. 16nm üretim ve yeni bellek teknolojileri ucuzladığında zaten Volta'yla piyasayı domine etmek isteyecek Nvidia. Pascal pahalı ara geçiş serisi gibi bir şey oluyor şuan.

1080ti, 780ti'da olduğu gibi full gp102 ile gelebilir. Bu yeni Titan'daki yine kırpılmış gpu. Taa ilk Titan'da da böyleydi. Sonra ondan hızlı 780ti gelmişti. Büyük ihtimal yine öyle olacak. Tahminen 9-10 ay içinde bir de hbm2'li olan gp100'ün Titan'ını görürüz. Hbm2'li kartları Nvidia öyle kolay kolay vermeyecek gibi. Amd bile bu yıl geçemedi işte. Çünkü üretim az, maliyet yüksek. Kullanacak gpuların maliyeti de yüksek. Vega da küçük olmayacak mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bu çıkan yeni Titan Pascal mimarisi ile üretiln en hızlı kart olmayacak mı? Eğer çıkarsa olası bir 1080 Ti veya benzeri isimli kart bundan nasıl daha hızlı olur? O zaman Titan isminin ne manası kalır? hiçbir zaman için titan o nesildeki diğer kartlardan yavaş olmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi tahminimce Titan Ağustos veya Eylül'de çıkar. Fiyatı 1000$'dan yüksek olur bu sefer. 1200$ gibi. 

Bu da dursun bakalım böyle. 

Öhö. Sakalımız yok ama biliyoruz birşeyler. Bu tahminin gerisi de var,bakalım ne kadar tutacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Titan, Titan Black ve çift gpu'lu Titan Z Kepler mimarili Geforce 700 kart ailesindendi. Bildiğim kadarıyla 780Ti oyun performansında yer yer Titan'ı yakalasa da çoğu oyunda biraz gerisinde kalıyordu. Oyun harici uygulamalarda zaten gerisindeydi. O yüzden de Titan kartların anormal yüksek fiyatları oluyordu. Geforce 900 ailesine ait Titan X ise 980Ti'dan yine daha hızlı ve de dolayısıyla daha pahalı bir karttı. Tüm bunlar ışığında bu yeni çıkacak Titan'ı geçecek bir Pascal mimarili GTX 10xx kart olacağına ihtimal vermiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bu çıkan yeni Titan Pascal mimarisi ile üretiln en hızlı kart olmayacak mı? Eğer çıkarsa olası bir 1080 Ti veya benzeri isimli kart bundan nasıl daha hızlı olur? O zaman Titan isminin ne manası kalır? hiçbir zaman için titan o nesildeki diğer kartlardan yavaş olmadı.

Hayır, yanlışınız var. 780ti net olarak ilk Titan'ın önündeydi. Çünkü bir üst model olarak çıkarılmıştı. Amd 290x'le Titan'a meydan okuyunca, Nvidia full gpu ve daha yüksek saat hızları ile 780ti'ı piyasaya sürdü. Doğal olarak en hızlı tek gpulu kart oldu. Titan'ın serideki en hızlı kart olma durumu Maxwell ile ortaya çıktı. Ancak o zaman da 980ti'ın özel tasarım oclu modelleri Titan X'in önünde yer aldı.

Bugün duyurulan Titan X, belki de Titan adını almaya en uzak kart diyebiliriz. Çünkü 1080'le arasında çok büyük bir fark olmayacak. Kırpılmış bir gpu ile geliyor. Bu gpu mevcut mimarinin en kaslı gpusu değil. Bellek tarafında abartı bir durum yok. Alelade bir 1080ti olabilecek kartı Nvidia yeni Titan diye tanıtmış, hepsi bu. Hatta bir de kırpılmış gpu ile yapmış. Ve fiyatı en yüksek Titan modeli olmuş (Titan Z'yi saymıyorum). Ben açıkçası hiç beğenmedim. Ama gp102 gpusunun gerçekten yapılmış olmasına ve bu gpunun birkaç ay sonra çok daha düşük fiyatlarla güçlü kartlarda bulunacak olması umutlandırdı diyeyim. Gerçi kartların fiyatları düşmeden Volta'yı konuşmaya başlayacak gibiyiz.

Bu arada her yeni mimaride standart kartların çıkışı ile Titan'ın çıkışı birbirine yaklaşıyor. Kepler'de 680-Titan arasında yaklaşık 1 yıl vardı, Maxwell'de 980-Titan X arasında 6-7 ay vardı, Şimdi Pascal'da 1080-Titan X arasında 2-3 ay fark oldu. Galiba Volta'da ilk olarak Titan çıkacak. :zuh: Ama aradaki performans farkı da azalıyor yahu. :1pof:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega 1080'i yakalamazsa 2017 3. çeyrekten önce beklemeyin 1080Ti vs. Güzel güzel 1200$'a Titan'ı,650$ ve üstünden 1080'i satar Nvidia.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hbm2 bellekli, şimdiden dana gözü kadar olacağına kesin gözüyle bakılan bir gpuyla bile 314mm2'lik gp104'ü yakalayamayacaksa, Amd'nin bu işlerden çekilme vakti gelmiş demektir zaten. Bence o yakalama konusu çok sorun olmayacak ama "Fury X vs Titan X" muhabbeti gibi, daha fazla güç tüketen, daha fazla ısınan, daha yüksek maliyetli bir kartla 1080'i anca yakalayacaklar. O da Amd açısından gerçekçi bir sonuç çıkarmayacaktır. Ama Nvidia'nın fiyatlarına güzel bir müdahale olacaktır.

Bir de Vega için yine iki gpu olacak iddiaları var. Biri 384 bit gddr5 bellekli üst-orta segment, diğeri hbm2 bellekli üst-uç segment olabilir. Böylece büyük bir gpu ile 1080'i de geçebilirler. Ama Nvidia'nın elindekiler malum: gp102/gp100 + hbm2. Daha bir de bunun seneye çıkacak Volta'sı var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet onu yazmayı unutmuşum pardon ilk Titan hariç demem lazımdı, 780Ti daha performanslı çıktı zaten eksik cuda çekirdekleri vs tamamlanmış idi. Sonrasında ise yanlış yok. Akabinde yine kepler çekirdeği ile gelen Titan Black ve Titan-Z var ki Z zaten çift gpu olduğundan kategori dışı ancak Titan Black 780Ti'dan daha performanslı idi oyunlarda. Maxwell ile bu gelenek devam etti ve Titan-X yine 980Ti'dan daha performanslı oldu. Dolayısıyla devam eden döngüde yine şu anda çıkacak karttan daha iyi bir 1080Ti gelir mi şu sırada sanmıyorum. Ancak Vega ile 2017'de AMD şimdiki 1080'i yakalayacak ve tehdit edecek bir performans ortaya koyarsa belki yine aşağı yukarı bu çıkacak yeni Titan performansı seviyesinde 700-750 dolarlık yeni bir 1080Ti çıkartabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amd almadan once ati driverlarida boyleydi

ee kardesim bi yerde bunlarin kraligi cikisi demiyorum 9500 9700 direct x 9 donemi degilmiydi

15 sene gecmis ulan halen ulan driver guncemediler agir kaldilar sorunlu kullanisli degil diye millet dert yaiyorsa agzi ile kus tutsada eve sokmaz millet tabii

bi driver adami bundan edebilir

amd cpulari via miydi neydi chipset sorunlari devirleri asildi.

yani insanlar illa intel demiyor

ha bak bana bin pismanin mal oglu mal amd diyorum

guya daha guclu islemci yap ama yainina oyle bir stok fank koy ki 8 sene intel sisteminde kullanidigim stock dana ilk gunden rahmet okut

aa ekran karti boyle degil

parasi olan bide ust duzey nvida aliyo

amd daha cok spor araba gibi hizli cevir perfmansli alinabilir

nvida bi cikartiyo mclaren 1 miliyon dolarlik araba

amd fanlarida cikip olum bizim subari daha fiyat permansli olabilir.

piyasaydia rekabeti de takip etmeme ragmen gozumun icine sokulup duruyo 1 senedir bu olay

daha once nvidia sicti batirdi denilen bi kac donem haric dengeli hal vardi

amd yarisi kaybedecgini anlayinca orta segmente abaniyo

asil parada burda tabii

ama nvdiada ust segmenti kraligindan reklam guc ile gotuyo isi

ben amd sokmam sisteme diyorum

ne zaman aldimsa amd 1700+  donemi haric hep pisman oldum

simdi amd cpum var ama ekran kartini haytata almam cpuda elim kiriaydi diyorum.

pc bozulmamis vatanda ne varsa almak durumunda kalmasan intele anakart yoktu olanda manyaklar otesi pahali idi

imaj denilen sey onemlidir

steve job hirsizin okuzun pislik herifin biriydi  10 numara imaji vardi

bill gates temo vakfindan cikiyo gibi konusur eder bazi eylemleride oyldir imaji yerlerde

o bakimdan amd nin ne yapsa daha 10000000 firin ekmek yemesi lazim

yasli insanlar daha win98 zamaninda ulan amdi bi kurdum sistem sapitti toptan travmalarini bile atamadilar.

nvidanin bi oyundaki sorunulari duzeltmek icin 10 gunde 3 diriver cikaritigi zaman olmusken

1.5 ayda bakacaz iste cikarririz bi ara diyen amd kullanicisi

anca bak ama x programda su skorlari aldim diye eglesmesi kaliyordu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3840 Cuda cekirdekli HBM2'li Pascal da bir gun dusecek.

Biliyorsunuz genel mantigini, tasarimi modular yapiyorlar, uretim bandindan ucte biri bozuk cikan cekirdegi GDDR5X ile paketliyorlar (1080), yarisi bozuk cikan cekirdegi GDDR5 ile paketliyorlar (1070), tamami saglam cikan cekirdegi (ki ilk asamada bunlarin sayisi az oluyor) ileride HBM2 ile paketlemek uzere kenara aliyorlar.

Biliyorsunuz bazen 1070 gibi kartlara talep cok oldugunda aslinda daha fazlasi saglam olan cekirdekleri de ya driver'dan kisip, ya ustunu cizip, alt model olarak satiyorlar, bazen onlari acmak mumkun oluyor falan. Yeni uretim teknolojisine geciste kayiplari sinirli tutmak icin modular tasarim esneklik sagliyor, gunu gelince tam cekirdek ortaya cikiyor.

Ciktiginda tam cekirdek daha cok guc cekecek ama yaninda HBM2 daha hafif, yine 200W civarinda bir kart olacak. Belki 1080'in sonuna bir Ti koyarlar, 3840 cekirdegi yine GDDR5X ile paketlerler, once onu satarlar. Sonra saat hizi da yuksek HBM2'li Titan gelir.

1500-1600Mhz'e cekilmis 1920-2560 Cuda cekirdekli kartlar neyime yetmiyor diyenin beklemesine gerek yok tabi :) Sirada ne var bilip, kendini kandirilmis hissetmeden mevcut kartlari alanin uzulecegi bir sey yok.

Isimlendirmeyi tutturamamisim, GDDR5X'liye Titan X, HMB2'liye Ti ya da Titan Y veya Titan Black demeliymisim, bir de Titan X'e 3584 cekirdek yeter demisler, sonrakine sadece saat hizi ve bellek degil, bir %7 cekirdek artisi da saklanmis oldu: Belki 1080'in sonuna bir Ti koyarlar, 3840 cekirdegi yine GDDR5X ile paketlerler, once onu satarlar. Sonra saat hizi da yuksek HBM2'li Titan gelir.

Rakip mi var, gerek mi var demedi, Titan cikti. Bakalim HBM2 Pascal ne zaman gelecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Epi hala konuşuyor/konuşabiliyor ya bu konuda, çok eğleniyorum, çok gülüyorum mesajlarını okurken.  :lol:

Nazareth ile eski dhw forumumuzda yaptığımız Dragon Age muhabbetleri geliyor aklıma.

Adam öyle alakasız şeylerden bahsediyordu ki, google'da bioware'inki dışında başka bir dragon age oyunu olabilir mi acaba diye aratmıştım.

Bu da ona benzedi, insan titan diye nvidia'nın yaptığı dışında başka bir kart var mı diye aratacak nerdeyse epi'nin geçmişte yazdıkları akla gelince.

Bekleyin bekleyin dedi buyrun bekleyenler, HBM2 yok, fiyat 1200 dolar.

Umarım beklediğinize değmiştir  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cok ilginc. Daha hizli kart niye ciksin diyordunuz, cikti. Ciksa da pahali olur dediniz, ben de pahali olacak demistim zaten, benim soyledigimi bana tekrar ederek nereye vardiginizi saniyorsunuz, bilmiyorum. Daha hizlisi ciktiginda pahaliya aldiginiz mevcut kartlar daha rahat bulunabiliyor olacak, o zamana kadar beklerseniz fiyat dusecek demistim, o da gerceklesecek. 

Hayir, beklemeyene "oh bagis yapin" diye laf ederek girdin konuya. Sonra kendin beklemedin aldin. Hocam sen bekleme, eyvallah ama yeni kart yolda, mevcut kartlarin da fiyati dusecek dedim, hadi oradan rakip mi var, niye kart ciksin dedin. Kart duyuruldu. Bence senin hala konusman tuhaf.

Sen erken almak icin elinde tuzla kostugun icin ben sana laf etmiyorum da, tercihtir o da aldigin keyfin bedelidir diyorum da, sen niye bekleyene laf ediyorsun?

Bir tek GPU Pascal daha cikacak, bundan da daha hizli olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- bu medyum memiş tarzı biraz sıkıcı olmaya başladı.

- "bağış yaptınız" dediğim amazon'dan almak varken Türkiye'den alındığı içindi.

- rakip olmadığı için bu fiyat zaten, bu kartın (titan) duyurulması kaç kişi ne anlam ifade ediyor acaba...

- elinde yeterli kart olup da bekleyene laf etmiyorum, upgrade etmeye niyet eden adama dur bekle daha iyisi çıkacak diyen sözüm ona "öngörü sahibi" zihniyete laf ediyorum. sanki bunu bilmek için müneccim olmaya gerek varmış gibi takınılan tavra laf ediyorum.

- erken almak nedir, internet gezgini adamsınız, elinizde camelcamelcamel.com diye site var, girin bakın 980 çıkmış, fiyatı ne zaman düşmüş, 980ti çıkmış, fiyatı ne zaman düşmüş. ben kartı battlefiled 1 oynamak için aldım, adım gibi eminim ki bf1 çıkana kadar da, satıcıların kendi şahsi 3 kuruşluk kampanyası dışında üretici kaynaklı bir indirim olmayacak. asıl kötüsü de amd'nin bir cevabı olmadığı için fiyat marjı nvidia tarafından sürekli olarak yukarı çekilmekte. aynen dediğim gibi adamın bir kaç ay önce 600-700 dolardan çıkardığı 1080 varken, çok bomba bir kartı, amd'den de cevap yokken, ucuza çıkarıp kendi 1080'inin piyasayını öldürmeyeceği için kaşınıza 2 seçenek çıkar, ya daha çoook beklersiniz, ya da 1500 dolar biriktirmeye şimdiden başlayın...

- hbm2 mevzunu zaten hiç açmayayım uykum geldi, zaten kuşlar benim kadar uçmuyor...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Omg Titan çıkacak demişti çıktı.

(780'den beri çıkıyor zaten)

Omg Ti çıkacak diyor. Ya çıkarsa.

(780'den beri çıkıyor zaten. Ama ne zaman çıkacağı mühim. Amd Vega ile 1080'i yakalamazsa,ancak 1090 çıkmadan 6 ay önce çıkar. O da ne zaman olursa.)

Omg Titan çıkınca 1080'in fiyatı düşecekmiş.

(Hangi Nvidia kartının fiyatı düşmüş Titan çıkınca. Bekle düşer.)

Epi gibi sahte medyumları bırakın. Bence Donanım bölümüne de açabilirsin Epi'nin Donanım Öngörüleri diye başlık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olacak dedigim seyin olmasi mi batti sana, olmamasi mi? Ona bir karar verirsen, sonrasini toparlariz.

Oteki baslikta dini yerde cinsellik olmaz deyip peki kilise deyince kafa karisikligi yasadigin zaman gibi olmasin, sen bi toparla.

Sizin gibilerin firsat bulmusken gormemislik yapmasinin vaktidir zaten.

Acele etme.

Selametle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yakismis. "Bu organizma buradaysa ben yokum" diye ahkam kesip aynen mevcudiyetine devam etmenin bu tarz bir siritmasi olmasi lazim tabi.

Istersen konuya donelim, bireysel satasmalarin devam edecekse devam etsin, cevabini verelim. Keyfine gore.

1080'in fiyati dusecek Titan ciktiginda. Sizin aldiginiz fiyatlardan daha ucuza bulunabiliyor olacak cok yakinda. Bunu gormek icin Medyum Memis olmak gerekmiyor ama belki bir Keto'luk varsa hala fiyat dusmeyecek diyebiliyorsunuz, onun kayda dustugu iyi oldu. Bir iki ay icinde tekrar goruselim. Bakalim sizin odediginiz fiyatlarin altinda bu karti bulmak kolay olacak mi, olmayacak mi...

"Bence su anda almayin, kirpilmamisi geliyor, o zaman isteyen onu alir, isteyen bunu daha iyi kosulla alir, ama siz su anda alip kullanmanin bedeline deger diyorsaniz eyvallah" gibi bir mesaji bu ne cekemezliktir ki kisisel satasma boyutuna cekebildiniz. Sizin sozlerinizle: hobi bu sadece, ne gerek var? Heyecan yapmayin bosuna.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok