Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Elimde 780 var. VR cihazi aldigim gune kadar yeni ekran karti almadan bekleyebilirim. Bugun Vive alirsam yaninda bunu alirim. Cebimde param olmazsa Wireless kit de piyasaya ciktiginda ona oygun tasarlanmis Vive'i alip Valve' in daha anca agzimiza tadini bal caldigi Portal VR oyununun yaninda kampanya ile HBM2'li nvidia karti alana kadar beklerim. Belki o cikana kadar bu sonbahar cikacak gibi duran, arzu ederse Samsung' dan rahat gelebilecek VR konsolu cikar piyasaya, Playstation, Gameboy, Sega gibi bir marka dogar. Galaxy GearVR. Kampanyayla onu alirim. Benim acelem yok.

Acelesi olan, ilk firsatta evinde Vive/Rift olacak adam icin beklemenin anlami yok, eve multiverse almissin, yanina en guclu kart neyse onu alacaksin tabi. Matrix'e baglaniyorsun. Rift ve Vive icin minimum oyun gereksinimlerini tokatlayan bir kart sonucta. Doom falan da cikmis.

tick tock...

Ya even nesillerden, ya odd nesillerden, o gun paramizin yettigine gore ya en tepesinden veya en yuksek f/p noktasindan giriyoruz iste. Sen kendini biliyorsun, ona gore sec.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus 3100, EVGA 2800 ikisi de founders edition ne farkları var:)? Arkadaşlar biraz daha beklemeli miyim almak için? Madem 3000 TL vericem, en iyi soğutmalısını isterim. Overclock vs zorlamayı düşünmüyorum kartı. Monitörüm 1080p 60 hz.

Bir de vatan da titanx 4700 TL, her anlamda üstün değil mi 1080? Ram avantajı var titanx in. 

Amd fx 4100 cpu ile 1080 testleri yapmak istiyorum :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bana founders falan lazım değil blok takacağımdan, normal versiyonları göreyim bakayım bir, bir de tabii coil whine önemli, kullanıcı deneyimleri takip edilecek. Yine özel versiyonlarda değişik güç ünitesi pek göremeyeceksek onlara da gerek olmayacak, takip edelim bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

980 seviyesinde karta sahip olanlar da 1080'e yönelmese çok bir şey kaybetmeyecekler gibi. Çünkü:

ZOTAC-GeFore-GTX-1080-Ti.jpg

http://videocardz.com/60525/zotac-teases-geforce-gtx-1080-ti

Zotac ufaktan teasera başlamış. Bakın cebimizde bu da var diyor. Ekimde gelmesi beklenen vegaya karşı da yapılmış olabilir. Bu sefer 1080ti çok bekletmeyecek gibi. 2016 bitmeden gelmesi muhtemel. Bunun en büyük sebeplerinden biri de Volta'nın ilk tesla modellerinin 2017'de gelecek olması sanırım. Tabi şuan pascal diye satılan gpuların da aslında maxwell güncellemesi olduğu da biliniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

980ti sahiplerinin herhangi bir şekilde upgrade yapmaması gerektiğini bas bas bağıran bir tablo olmuş bu incelemeler. 980ciler de eğer 1080p veya 1440p üzerine çıkmıyorlarsa çok takıntıları da yoksa az daha bekleyin dedirten kartlar bunlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Polaris 10'un GTX 1070 seviyesinde olabileceğinden bahseden bir, iki yazı gözüme çarpmıştı daha önceden, benim yine iyimser tahminim kartın GTX 980 seviyesinde olacağı, GTX 1070 seviyesinde performans verebilmesini ise sürpriz olarak karşılarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3840 Cuda cekirdekli HBM2'li Pascal da bir gun dusecek.

Biliyorsunuz genel mantigini, tasarimi modular yapiyorlar, uretim bandindan ucte biri bozuk cikan cekirdegi GDDR5X ile paketliyorlar (1080), yarisi bozuk cikan cekirdegi GDDR5 ile paketliyorlar (1070), tamami saglam cikan cekirdegi (ki ilk asamada bunlarin sayisi az oluyor) ileride HBM2 ile paketlemek uzere kenara aliyorlar.

Biliyorsunuz bazen 1070 gibi kartlara talep cok oldugunda aslinda daha fazlasi saglam olan cekirdekleri de ya driver'dan kisip, ya ustunu cizip, alt model olarak satiyorlar, bazen onlari acmak mumkun oluyor falan. Yeni uretim teknolojisine geciste kayiplari sinirli tutmak icin modular tasarim esneklik sagliyor, gunu gelince tam cekirdek ortaya cikiyor.

Ciktiginda tam cekirdek daha cok guc cekecek ama yaninda HBM2 daha hafif, yine 200W civarinda bir kart olacak. Belki 1080'in sonuna bir Ti koyarlar, 3840 cekirdegi yine GDDR5X ile paketlerler, once onu satarlar. Sonra saat hizi da yuksek HBM2'li Titan gelir.

1500-1600Mhz'e cekilmis 1920-2560 Cuda cekirdekli kartlar neyime yetmiyor diyenin beklemesine gerek yok tabi :) Sirada ne var bilip, kendini kandirilmis hissetmeden mevcut kartlari alanin uzulecegi bir sey yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1800Mhz'de 3840 Cuda cekirdekli HBM2'li Pascal planlarda degilse sasiririm. Gelmesi yakin olmayabilir. Amd sikistirmadikca daha basitini/maliyeti dusugunu (1070/1080) yuksek fiyata satmak mumkun. Ama nvidia $999 gibi fiyatla Titan da satabildigi icin bu tam cipi 600$'a satacagi gunun gelmesini beklemeyebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3840 Cuda cekirdekli HBM2'li Pascal da bir gun dusecek.

Biliyorsunuz genel mantigini, tasarimi modular yapiyorlar, uretim bandindan ucte biri bozuk cikan cekirdegi GDDR5X ile paketliyorlar (1080), yarisi bozuk cikan cekirdegi GDDR5 ile paketliyorlar (1070), tamami saglam cikan cekirdegi (ki ilk asamada bunlarin sayisi az oluyor) ileride HBM2 ile paketlemek uzere kenara aliyorlar.

Biliyorsunuz bazen 1070 gibi kartlara talep cok oldugunda aslinda daha fazlasi saglam olan cekirdekleri de ya driver'dan kisip, ya ustunu cizip, alt model olarak satiyorlar, bazen onlari acmak mumkun oluyor falan. Yeni uretim teknolojisine geciste kayiplari sinirli tutmak icin modular tasarim esneklik sagliyor, gunu gelince tam cekirdek ortaya cikiyor.

Ciktiginda tam cekirdek daha cok guc cekecek ama yaninda HBM2 daha hafif, yine 200W civarinda bir kart olacak. Belki 1080'in sonuna bir Ti koyarlar, 3840 cekirdegi yine GDDR5X ile paketlerler, once onu satarlar. Sonra saat hizi da yuksek HBM2'li Titan gelir.

1500-1600Mhz'e cekilmis 1920-2560 Cuda cekirdekli kartlar neyime yetmiyor diyenin beklemesine gerek yok tabi :) Sirada ne var bilip, kendini kandirilmis hissetmeden mevcut kartlari alanin uzulecegi bir sey yok.

Gp104 ile gp100 farklı gpular. Aynı waferdan çıkmıyorlar. Keplerden beri nvidia orta sınıf gpusu ile çıkış yapıyor. Pascalda her ne kadar gp100 daha önce tanıtılmış olsa da bizim önümüze koydukları yine orta sınıf gp104 oldu. Bu iki gpu tamamen farklı. Hatta gp104'e pascal bile demiyor birçok kişi. Diğer taraftan gddr5x ve hbm2 için de farklı tasarımlar gerekiyor. Gp100 tamamen tesla tarafına yönelik bir gpu olduğu için onunla aynı güce sahip oyun amaçlı bir gpu üretildiği söyleniyor (gp102) ki o da gddr5x desteği ile geleceğe benziyor. Çünkü hbm2'ye geçiş için hala kesin bir tarih yok. Satılacak milyonlarca oyun kartı için yeterli kapasitede bir süre daha üretilemeyecek gibi. Ama voltada hbm2 şart artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fermide büyük gpuyla girişti işe. Ondan yazmadım onu. Gerçi keşke girişmeseydi dedirtmişti. :lol:

1070'in sonuçlarını da şöyle paylaşmış olalım:

GTX-1070-REVIEWS-89.jpg

GTX-1070-REVIEWS-90.jpg

perf_1440p.png perf_4k.png

Güç tüketimi de şöyle:

1464502183Pf36gpJiLW_11_1.gif

Throttling durumu 1080'e göre bariz biçimde daha iyi:

GTX-1070-REVIEWS-83.jpg

Sözde 1080'den 100mhz düşük hızda çalışması gerekirken 1080'in hızı düştüğü için 1070 daha hızlı çalışıyor. Ama 1080 de belirtilen aralıkta kaldığı için laf edemiyoruz tabi. :|

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neye göre 1080 gereksiz oluyor anlamadım. Gördüğüm bütün testlerde 1070 ile 1440p'de arasınd 10fps fark var. 980ti ile arasında da ortalama 15-16,bazen de 20fps fark var. Üst düzeyde +10-15-20 fps gayet güzel değerler. 1070 o fiyatla çıkarsa AMD'nin kart vs çıkartmasına gerek yok :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni kartlarla da bu donanım inceleme siteleri millete 1080p çözünürlük üstü monitör aldırmak için subliminal mesaj verip duruyor. Hiçbirinde 1080p tesleri yok. Ulan 4k geçtim, kaç kişi de 1440p monitör var aq. 

Tamam kartları zorlamak gibi bahaneleri var eyvallah da. Eski kartlar sabit 120-144 fps verebilecek seviyede miydi ki yeni kartlarda 1080p testleri yapılmıyor. Bana lazım olan 1080p'de uçacak kart. V-sync açtığımda 120 fpsnin altına düştüğümde 60 fps'ye kitlenmek istemiyorum. Min 120 fps verecek. Ama youtube'da oyun bazında ve başka bir yer falan dışında 1080p testleri yapılmıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni kartlarla da bu donanım inceleme siteleri millete 1080p çözünürlük üstü monitör aldırmak için subliminal mesaj verip duruyor. Hiçbirinde 1080p tesleri yok. Ulan 4k geçtim, kaç kişi de 1440p monitör var aq. 

Tamam kartları zorlamak gibi bahaneleri var eyvallah da. Eski kartlar sabit 120-144 fps verebilecek seviyede miydi ki yeni kartlarda 1080p testleri yapılmıyor. Bana lazım olan 1080p'de uçacak kart. V-sync açtığımda 120 fpsnin altına düştüğümde 60 fps'ye kitlenmek istemiyorum. Min 120 fps verecek. Ama youtube'da oyun bazında ve başka bir yer falan dışında 1080p testleri yapılmıyor.

Korhan, eski usül Vsync falan kullanmamak lazım artık, G-Sync'e geç en kısa zamanda diyeceğim ama o da sana uymaz iyi, kötü yine yüksek FPS için SLI gerekir bazı oyun ve durumlar için, onun dışında cillop gibi diyeceğim artık, gerçekten Vsync falan yıllarca neler çektirmiş dersin kullanınca.

Tavsiyem GTX 1080 ile ASUS PG279Q veya ACER XB271HU monitöre yönelmen olabilir.

G-Sync, 1080p,IPS, 144Hz bir model ufukta hiç yok, 2560x1440 standart olmak üzere bu tip monitörlerde hatta 4K 120-144Hz monitörler de gelmeye başladığında artık yeni 1080p bunlar olacak bu gidişle,öyle görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok