Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Ben GTX 980 ile default 1216MHz boost hızından 1500MHz boost hızına geliyorum overclock ile ki %23 overclock etmiş oluyorum(dikkat çekerim hem de SLI aktif iken), bu testte de aynı seviyelerde bir overclock var, muazzam bir yanı yok. Artı olarak mesele overclock etmek değil sadece, 2126MHz hızda ne kadar sabit kalabilmiş o default soğutucu ile?

Referans dışı, güç üniteleri değişmiş kartları bir görelim, 2400-2500MHz gibi hızlar görürsek o zaman muazzam diyelim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben GTX 980 ile default 1216MHz boost hızından 1500MHz boost hızına geliyorum overclock ile ki %23 overclock etmiş oluyorum(dikkat çekerim hem de SLI aktif iken), bu testte de aynı seviyelerde bir overclock var, muazzam bir yanı yok. Artı olarak mesele overclock etmek değil sadece, 2126MHz hızda ne kadar sabit kalabilmiş o default soğutucu ile?

Referans dışı, güç üniteleri değişmiş kartları bir görelim, 2400-2500MHz gibi hızlar görürsek o zaman muazzam diyelim.

+1 

Dh'de de millet şöyle oc olmuş, böyle olmuş diye birbirine gaz veriyor. 2 ghz çok da aman aman bir şey getirmiyor ki bu karta. 2,3 - 2,4 ghz gibi bir şey olsa tamam da 2 ghz demek %20 oc falan oluyor. Maxwell daha iyiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi canım,kartın performansı OC ile 980Ti SLI performansına gelmiş nerdeyse ama normal şeyler bunlar.

Blower fanlı,dümdüz kart bu. Sıvı soğutmalı sistem ile 1-1 karşılaştırmak haksızlık.

Ayrıca hepsinden ötesi,benim bahsettiğim OC performansı bile değil. Yöntemin değişmesi. Artık kartın suyunu tamamen çıkarma imkanı var. Paylaştığım video ve incelemede detayları mevcut.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuç olarak çok birşey değiştirmemiş ki onu belirtmek istedim zaten, bu hızda ne kadar kalabilmiş diye sorarken de soğutmaya dikkat çektim.

GTX 980 Strix SLI olarak, kendi soğutucusu ile yine 1400 küsur MHz görüyordu ama o hızda asla sabit kalamıyordu, şu anda 7/24 bu boost hızı ile kullanabiliyorum ki zaten su soğutmaya da bundan geçtim.

O hızda iki adet GTX 980Ti seviyesini yakalaması, geçmesi de önemli değil, çünkü overclock potansiyeli üzerine fikir belirtiliyor ki o da işte % 23.

Ama kart % 23 overclock olmuşken iki adet 980Ti seviyesini yakalayıp geçme durumu muazzam ise bu ayrı bir konu ki bence de gayet iyi değer, tartışılmaz zaten bu.

Ancak overclock potansiyeli bence muazzam değil bence % 23 seviyesi ile. Ancak Maxwell kadar iyi overclock olabiliyor saat hızı bazında diyebiliriz ki bu da zaten iyi bir sonuç, kötü değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi canım,kartın performansı OC ile 980Ti SLI performansına gelmiş nerdeyse ama normal şeyler bunlar.

Blower fanlı,dümdüz kart bu. Sıvı soğutmalı sistem ile 1-1 karşılaştırmak haksızlık.

Ayrıca hepsinden ötesi,benim bahsettiğim OC performansı bile değil. Yöntemin değişmesi. Artık kartın suyunu tamamen çıkarma imkanı var. Paylaştığım video ve incelemede detayları mevcut.

Şuan için 1080'in %20 üzeri oc olduğu ya da hızaşırtmanın %20 getiri sağladığı bir inceleme görmedim. Siz gördüyseniz paylaşın ki hepimiz bilelim. Benim incelemelerde gördüğüm genelde %10-15 düzeyinde. Bunun biraz üzerinde ve biraz altında olanlar da var. Ama öyle oc ile uçup giden bir örneğe denk gelmedi. Halbuki Titan X'te de 980ti'da da bu tipte incelemeler gelmişti. Bir de özel tasarımlar işin içine girince normal bir 980ti'dan oc ile toplamda %30-35 daha yüksek performans gösterenler çıktı ortaya. Tekrar edeyim şuana kadar ben 1080'in üzerine %20 performans artışı görmedim.

Kartın suyunu çıkarma işine katılıyorum ama. Nvidia ondan çok bahsettiği zaten. Haklılar da. Kartın bu kadar yüksek hızlarda çalışması zaten o kadar kolay bir iş değil. İyi uğraşmışlar belli ki. Belki özel tasarımlar gelince işler değişir. Ne de olsa onlarda güç limiti, güç girişi, soğutma performansı falan yükselmiş olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Paylaşmışım işte yukarda. Paylaştığım şeye paylaş diyerek ironi mi yapıyorsun hocam acaba :)

Yok başkan, orda amca güzel anlatıyor da ortada bir sonuç görmedim. :) İncelemelerin hiçbirinde öyle 2,3ghzlere falan çıkan olmamış. O olmayınca da maxwell'de gördüğümüz hızaşırtmayı arar oluyoruz haliyle. Gerçi daha özel tasarımları falan görmedik ama maxwell'ler referans tasarımda da yüksek oranda oc oluyordu. Nvidia oc işini teknik anlamda ileri taşımış, ona bir lafım yok ama pratikte getirisini göremedik henüz. Özel tasarımlarda falan işe yarayacaksa iyi. Yoksa benim "takoz" 7950 bile %25 üzeri oc oluyorken :mrgreen: Nvidia'nın şöyle geliştirdik böyle oc oluyor dediği 600-700 dolarlık kartta %15 oc pek göz doldurmuyor.

Edit: Aşağıdaki videoda da kartın güç limitine takıldığını belirtmişler:

Galiba incelemelerde bu türden sonuçları çok fazla gördüğüm için Pascal'ın oc yetenekleri bana etkileyici gelmedi. Belki 1070 biraz daha iyi olur, 1080 de söylenenlerin hakkını özel tasarımlarla verir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.anandtech.com/show/10336/nvidia-posts-full-geforce-gtx-1070-specs

Anlaşılan 970deki hatayı yapmayacağız mesajı veriyorlar alttan alttan. Ama kart çıksın görmek lazım. SM sayısı 1920. 2048 psikolojik sınırının altında demekki epey bir SM kırpılıyor. 5 unite sanırım. Anandtech ROPlar yeterince beslenemeyebilir gibisinden yorum atmış ama kartın performansını görmeden bişi demek zor. 970 gibi peynir ekmek gibi satacak görünüyor 1070. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu konu ile ilgili birşey yazılmadı, o konu hakkında da bilgi olsun, GTX 1080 ile Nvidia artık üçlü ve dörtlü SLI desteğini neredeyse bıraktı. Kartlar kutudan çıktığı haliyle üçlü ve dörtlü SLI desteklemiyor, Nvidia'dan özel bir key alınması yolu ile aktif hale geçebiliyor. Yeni gelen yüksek bant genişlikli SLI köprüsü de ikili SLI'ya destek veriyor, bu köprü kullanıldığı anda kart sınırı iki. Üçlü ve dörtlü SLI zaten baya az kişiye hitap ediyor ve desteği de pek iyi sayılmazdı, bence artık bu hamlelerle destek yok seviyesine düşer, ancak benchmarklarda, dünya rekoru denemelerinde falan görürüz.

Bu konu X99 için de bir miktar önemli.

Yeni gelen köprü ile 4K ve surround desteği daha iyi olacakmış, o konuları da sonra sonra gelecek incelemelerde görürüz.

DX 12 ile de çoklu kart desteği bambaşka boyutlara geçecek şimdikinden, merak edenler bu konularda baya bir kaynak var oralardan takip edebilirler, çoklu kart desteği şimdilik karışık bir konu. DX 12 oyunlar yaygınlaştıkça o noktada da piyasanın gidişi belli olur ama 2560x1440 144Hz monitörler de yaygınlaşıyor, bu noktada çoklu kart gerekebiliyor talepkar oyunlarda, yine 4K ve surround için gerekiyor, yeni yeni gelen 3440x1440 ultrawide modelleri de unutmamak lazım, bu noktalarda çoklu kart kullanımı gerekebiliyor. Takip etmek lazım gidişi DX 12 açısından. DX 11 açısından değişen bir durum yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ön siparişler dakikalar içinde tükenmiş, hem Amazon hem de Newegg'de haberlere bakılırsa, 699 USD ve 599 USD fiyatlar hayal olabilir talep nedeniyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Once Doom ve Rift/Vive sebebiyle yeni kart almaya dunden hazir kitleye VR'da hizli, Doom'da 60fps en yuksek kalitede 1080p'de calistiran 1080'i satsinlar, kasim'daki alisveris cilginliginda HBM2'lisini surerler, yeni oyunlar ve VR'in magazalarda bulunabildigi Christmas zamani.

Mart-Mayis bahar, vergi iadeleri ve ardindan yaz tatili. Kasim sonbahar, Christmas shopping ve kisin eve kapanmadan yeni bir seyler alma ihtiyaci. Tick tock... Clockwork Orange.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bi sonraki Mart'a kadar da sarkitirlar AMD fos cikarsa. O kadar arge sonucu madenin dibinden cikardigi yeni metalin en parlagini verecek hali yok, hic yapmadi. Sira AMD'de. Serbest piyasa kurallarini koruma temelli yasalar geregi bir arada oturup "bu hmb2'ye gecmeden bi tur mu eski tip satsak, iki tur mu" diye duopol gibi cooperation icinde hareket edemezler ama birbirlerinin ram siparisleri hakkinda aldiklari duyumlardan ve "leaked" dokumanlardan ikisini de en yuksek kar marjlarinda tutacak yere otururlar. Bir donem biri ileri teknolojili digeri hesapli olur, sonraki donem donerler. Tick tock. Bazen birbirlerini sasirtan yeni bir sey cikartip soyle bir salliyorlar rakibi, dusen muhendisleri topluyorlar.

Hepsinin icinde sen Windows'da takilirken seni izleyip ogrenecek yapay zeka neural network'u calistiracak islem gucu ve iletisim icin orada olan devreler mevcut. Ilgiye deger bulunan buluta cikartilip ust yapay zekanin parcasi oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam öngördüğüm gibi, hbm2 sadece milletin temennisi olacak gibi görünüyor. Nvidia'nın hbm2'li Ti çıkaracağı yönünde herhangi bir gelişme yok. O yüzden ihtiyacı olanın kart terfisi için Ti versiyonunu beklemesine bence gerek yok. 

http://techreport.com/news/30174/rumor-a-gp102-geforce-titan-and-gtx-1080-ti-are-in-the-works

Şahsen ben 1080p 120+ fps için 780Ti yerine düşünüyorum gtx1080'i. 1440p monitörüm olsa Ti beklemek mantıklı olurdu. Hele ki 980Ti gibi karta sahip olanlar için 1080 pek birşey ifade etmiyor bence. Şuan kart + su soğutma bloğu maliyetinin netleşmesini bekliyorum. İkinci el temiz bir 980Ti + blok maliyeti ile gtx1080 + blok maliyeti arasında 500 lira ve üzerinde bir fark olursa 980Ti alıp hbm2'li kartları bekleyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dh'de de konuşuyorlardı. Hbm2 beklentisi yok. Hatta nvidia hbm2, nvlink ve fp64 özelliklerini çıkarıp 3840 shaderlı gddr5x bellekli gp102 gibi bir gpu yapacak deniyor. En azından öyle bir beklenti var. Gp104'ün özellikleri de bunu destekliyor.

Son gelen bilgi ise 1070'in 3dmark sonuçları oldu. Şöyle görünüyor:

GeForce-GTX-1070-3DMark-FireStrike-Perfo

http://videocardz.com/60265/nvidia-geforce-gtx-1070-3dmark-firestrike-benchmarks

Beklendiği gibi 1080'le arasında %25 kadar fark var. Titan X'i burun farkıyla geçiyor. Ama oyunlarda durumu daha iyi olabilir. Çünkü 1080'de öyle olmuştu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam öngördüğüm gibi, hbm2 sadece milletin temennisi olacak gibi görünüyor. Nvidia'nın hbm2'li Ti çıkaracağı yönünde herhangi bir gelişme yok. O yüzden ihtiyacı olanın kart terfisi için Ti versiyonunu beklemesine bence gerek yok.

http://techreport.com/news/30174/rumor-a-gp102-geforce-titan-and-gtx-1080-ti-are-in-the-works

Şahsen ben 1080p 120+ fps için 780Ti yerine düşünüyorum gtx1080'i. 1440p monitörüm olsa Ti beklemek mantıklı olurdu. Hele ki 980Ti gibi karta sahip olanlar için 1080 pek birşey ifade etmiyor bence. Şuan kart + su soğutma bloğu maliyetinin netleşmesini bekliyorum. İkinci el temiz bir 980Ti + blok maliyeti ile gtx1080 + blok maliyeti arasında 500 lira ve üzerinde bir fark olursa 980Ti alıp hbm2'li kartları bekleyebilirim.

EK'da fiyatlar belli, açıklanmış sayfalarında.

https://www.ekwb.com/news/ek-unveils-new-nvidia-geforce-gtx-1080-water-blocks/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet EK'yi görmüştüm, bloklar zaten genelde hep aynı da asıl kartın amazondan ve yurt içinden temini durumunda fiyatlar ne olacak, onu bekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok