Anakart ve işlemci yükseltirken windows yükleme
1 1

Bu konuda 9 mesaj var

Gigabyte B350 MoBo ve Ryzen1600'den, Asus B550 MoBo ve Ryzen 5600'e geçeceğim. Sizce Windows'u sıfırdan kurmadan idare edebilir miyim? 

Yoksa sıfırdan kur der misiniz? (Windows kurulumu + tüm güncellemeleri + diğer yüklemem gereken şeyler gözümde büyüyor :(

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sıfırdan kurulum derim. W10-11'in SSD'ye kurulması en fazla 10 dakika sürüyor. Media Creation Tool ile en güncel ISO'yu indirirsen, birçok güncellemeyi de içeriyor dosya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zorunlu değil aslında, temiz kurulum evet iyidir ama kullanım şu an hali hazırda çok yüklüyse sadece diski yeni sisteme bağla geç yöntemi izlenebilir. O şekilde aktardığım çok sistem oldu hiç bir sorunda yaşanmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakart değişiminde eğer sisteme format atmadan kullanırsanız müsamaha gösterebiliyorlar. Ancak anakart değişip bir de üzerine format atarsanız lisans gidiyor. Tabi burada kutulu olmayan lisanslardan bahsediyorum. Windows 11 lisansı geçen gün amazonda 5 liraydı. Bence lisans konusuna fazla takılmayın. 30 liraya MAK lisans alabiliyorsunuz zaten.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim taa 2013 Ağustos ayında aldığım Windows 7 Ultimate lisansını kaç tane anakart ve sistem değiştirmeme rağmen hala kullanıyorum. Lisansı Microsoft hesabıma bağlamıştım ve sistem değişimlerinde sorun çıkarmadı.

Driverların sorun çıkarma ihtimali var ancak ben Ryzen'dan Intel'e ve Intel'den Ryzen'a geçişlerde format atma işlemi yapmamama rağmen sorun yaşamadım. Driver donanım ile irtibarat kuramaz ise exception'a girip devre dışı kalıyor. Anakartlarlardaki bulunan chipset, ağ, ses ve diğer birimlerin Windows'da bir kopyaları mevcut ya da Windows kendi sunucularından ya da başka bir yerden bulup bunları otomatik yüklüyor. Üstüne tekrar manuel yükleme yapmanız iyi olabilir. Donanım değişikliğinde benim müdahele etmeme gerek kalmadan Windows tarafından yüklendiğine şahit oldum.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft Windows accountını da kontrol etmekte fayda var. Orada genelde lisans sahibi olan pc gözüküyor. Şuan durum ne bilmiyorum ama lisansı o pc'den kaldırıp, yeni kurduğunuz pc'de aktif edebiliyordunuz microsoft web sayfasından. Bu her sürümde böyle mi, oem veya retail olarak fark ediyor mu bilmiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok