FSR 3.0 ( AMD / NVIDIA / INTEL ) Geldi
0

Bu konuda 49 mesaj var

Çıktığı günden beridir incelemelerini yakından takip ediyorum. Gördüğüm kadarıyla şuan FSR 3 evet fps artırıyor ama görsel kalite açısından DLSS 3,5'in yakınından bile geçmiyor o derece kötü. Yan yana karşılaştırma videoları çıktıkça arada ki fark bir değil bir kaç yüz everest dağı kadar diyebilirim. AMD'nin hızlıca bu durumu düzeltmesi lazım. hoş 1 senede kat ettikleri yolun bu kadar olduğunu düşünürsek çok da iyimser olamıyorum. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

FSR 3 Kalmalık bir teknoloji. DLSS öyle değil. DLSS nin bittiği desteklenmediği kartta ancak açılır FSR3 öyle atlanacak bir tarafı yok. Uzak dokularda fena halde washed out görünümü var zaten kötü durumda. FSR3 açmak için linux ortamında oyunun desteğine bile gerek yok. Proton üzerinden bile FSR3 zorlanabiliyor direk o nedenle kalsın cepte yedek. Yoksa DLSS FTW. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orada bir kullanıcının yazdığı yorumu mantıklı buldum, teknik açısından burada kimsenin tam olarak bildiğini zannetmiyorum kendi adıma da ahkam kesmek istemem ancak orada yorumda bahsedildiği gibi Nvidia(ve bir açıdan da Intel) ölçeklenmiş görüntüdeki kalitenin yüksek olması için AI kullanımı ile daha kompleks modellerle çalışabiliyor, Intel’in her kartta çalışan XeSS sürümü ve FSR bunu yapamıyor?

Tam olarak nedir kesin bilgiye dayalı yorum yapma imkanım yok tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

son kararım
FSR 3.0 "EPIC FAIL"

nedeni çok basit. görüntü kalitesini aşırı derece de bozması. ilk günün heyecanı ile herkes FSR 3 ile yattı kalktı ama artık bir çok kişi detaylı inceleme yapınca anlaşıldı ki, verdiği FPS tamamen suni. Gerçek bir FPS değil ve görüntü kalitesi DLSS'in ilk çıktığı yıllardakinden çok daha kötü durumda. Detaylara girince anlaşılıyor.
AMD'nin önünde çok zorlu bir yol var. 1 sene içinde geldikleri noktanın bu olduğunu düşünürsek işleri çok zor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techpowerup incelemesinden;

• with AMD's Frame Generation solution, you'll get an unstable frame pacing with constant stuttering even at high framerates, which will result in a very sluggish and stuttery experience
  • FSR 3 Frame Generation in the current state does not work properly with Variable Refresh Rate (VRR), G-Sync or Freesync technologies
  • FSR upscaling has very noticeable disocclusion artifacts around main character
  • it is highly recommended to turn on Vsync and set a custom framerate limit a few frames below your monitors refresh rate, for example 58 FPS for 60 Hz or 142 FPS for 144 Hz
  • It is important to not hit the limit of your monitor's refresh rate to avoid an additional 30% of input latency increase from enabling Vsync
  • Forspoken in particular is a fast paced action game with a lot of small particle effects on screen during combat and the FSR upscaling solution just fails to render these details, producing a very blurry, pixelated and aliased image in motion, especially at 1080p and 1440p resolutions

https://www.techpowerup.com/review/forspoken-fsr-3/ ] ...

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 01.10.2023 at 14:04, allreadydead said:

Rekabet her zaman iyidir. AMD gene çok başarılı bir teknolojiyi yarım yamalak sunmuş gibi duruyor. Kendi destekledikleri FreeSync'in falan olmaması trajikomik olmuş diyeceğim ama bu AMD'nin her zaman yaptığı bir şey. 

NVIDIA'nın da 50 serisini 2024 sonuna ittiği gerçeğini düşünürsek, NVIDIA belki DLSS 3, 3.5 ve ötesini 30 serisine de getirir böylece.

Gelmezse dei benim 3070TI 1400p@144 Hz e her türlü yetiyordu :D olmadı FSR açarım :D 

Yalnız 50 serisi 2024 sonunda çıkarsa itilmiş olmaz, gayet zamanında çıkmış olur. Son gelen bilgilere göre 2025 ilk yarısına itilmiş görünüyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, JardeL said:

Bu arada DigitalFoundry'nin DLSS 3.5 Ray Reconstruction videosunu izlemenizi tavsiye ederim, nvidia muazzam is cikarmis... 

Onun da sadece path tracing açıldığında çalışabilmesi bir eksi. Modlayarak açanlar var da performansı düşürüyor bilakis öyle. Ancak görüntü kalitesi artıyor. Bunu düzeltebilirler belki ileride.

Alan Wake II de path tracing ile geliyor, bakalım orada uygulaması nasıl olacak ? DLSS ray reconstruction olacak mı ? Performans ne alemde olacak ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de seyrettim, aceleye gelmiş tespiti var, beğendiği nokta oyunlarda user interface'in interpolasyon işlemi dışında bırakılabilmesi, bu nedenle artifact olmaması, DLSS 3'te bu yokmuş. Bir de DLSS interpolasyon işleminden daha az yük bindirmesi. DLSS upscaler daha kaliteli tespiti de var. 

DLSS kullanımında tensor core ne işe yarıyor, ne kadar kullanılıyor halen belli değil, bir önceki sayfada eklediğim Reddit linki ilginç bu konuda. Çok çok anlık yüklenmeler oluyor bu linke göre ancak devamlı bir yük binme söz konusu değil, tensor core yapay zeka için işlemci içine konulan, aynı işlemci oyun GPU'sunda da kullanıldığından işlemci içinde kalan, bununla ne yapalım diye düşünülüp DLSS icat edilmiş falan gibi geliyor bana. Bilemiyorum, bu konuda tatmin edici bir şey görmedim, madem işlemci içinde bu birimler var bunlar nasıl daha verimli kullanılır sanki bir miktar daha kafa patlatılması lazım. Tamamen yanlış da olabilir tabii bu düşüncem.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fsr3 videolarını ben de izledim, yaratılan framelerin oyunun akıcılığına etkisi olmadığı gibi şeyler söylüyorlardı. ya da çok az etkisi olduğunu.

fsr 3'ün daha emekleme aşamasında olduğu düşünülürse bence çok da kafaya takmaya gerek yok. üstüne 100 tane güncelleme gelir. tabi ki native dlss3 kadar kaliteli olabileceğini hiç sanmıyorum ama yakın kalite verse bile yeterli.

nvidia'nın elini sıkıştırıp dlss3'ü eski seri kartlara da getirmesini sağlar diyorduk ama görünüşe göre bu tablo ile pek mümkün değil. neyse gelmesin zaten, boşuna mı 4070 ti aldık... pis fakirler kullanmasın dlss3 falan :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuan frame pacing düzgün çalışmıyor, o yüzden beklenilen akıcılığı sağlayamıyor.

Amd "2 oyunda da kullanılan fsr versiyonu biraz eski, kendi labaratuvarımızda yada github'da yayınlanan sürümde sıkıntı yok" falan diyor.

Yamalı görmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fluid Motion sürücüsünü şimdi denedim 6900XT ile Cyberpunk'ta ancak iyi olmadı bence, hiç kullanmamak daha iyiydi o senaryoda. Farkı bu şekilde Freesync çalışıyor ancak görüntü akıcı değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 saat önce, TiesTorN said:

fsr3 videolarını ben de izledim, yaratılan framelerin oyunun akıcılığına etkisi olmadığı gibi şeyler söylüyorlardı. ya da çok az etkisi olduğunu.

fsr 3'ün daha emekleme aşamasında olduğu düşünülürse bence çok da kafaya takmaya gerek yok. üstüne 100 tane güncelleme gelir. tabi ki native dlss3 kadar kaliteli olabileceğini hiç sanmıyorum ama yakın kalite verse bile yeterli.

nvidia'nın elini sıkıştırıp dlss3'ü eski seri kartlara da getirmesini sağlar diyorduk ama görünüşe göre bu tablo ile pek mümkün değil. neyse gelmesin zaten, boşuna mı 4070 ti aldık... pis fakirler kullanmasın dlss3 falan :lol:

3060Ti ile denedim. Yarısı kadar FPS aldığım DLSS2 bile daha akıcıydı FSR3 FG'den.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin son iki sürücüsü eski gpuları desteklemiyor sanırım. 23.10 sürücüleri benim Vega 8 igp'si için görünmüyor mesela. 500 ve Vega serisi için baktığımda da görünmüyor. Herhangi bir duyuru da yapılmadı bildiğim kadarıyla. Gerçi bahse konu gpuların en yenisi bile 2019 döneminden kalma, pek tutmamış model(ler). Ama igp tarafı kötü olmuş. Vega 6-7-8 gibi modeller halihazırda satışta olan mobil cpuların igp'leri. Satılan ürüne güncel sürücü desteği vermemek de...

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 18.10.2023 at 14:30, mamad said:

Amd'nin son iki sürücüsü eski gpuları desteklemiyor sanırım. 23.10 sürücüleri benim Vega 8 igp'si için görünmüyor mesela. 500 ve Vega serisi için baktığımda da görünmüyor. Herhangi bir duyuru da yapılmadı bildiğim kadarıyla. Gerçi bahse konu gpuların en yenisi bile 2019 döneminden kalma, pek tutmamış model(ler). Ama igp tarafı kötü olmuş. Vega 6-7-8 gibi modeller halihazırda satışta olan mobil cpuların igp'leri. Satılan ürüne güncel sürücü desteği vermemek de...

Amd'den bana cevap gelmiş: https://videocardz.com/newz/amd-officially-drops-vulkan-driver-support-for-polaris-and-vega-architectures-on-linux

Polaris ve Vega'lar ufaktan yolcu gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok