Fare için Switch Nereden Alınır?
0

Bu konuda 12 mesaj var

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

Selamlar.

Steelseries Rival 3 kablosuz faremin sağ tuş switch'i bozuldu. Ne tür bir şey kullanılıyormuş diye biraz bakındım, Zippy DF3-P1L1 switchlerini kullanıyormuş fakat buralarda satan bir yer bulamadım. Soru şu: Fare için switch nereden alınır?

AliExpress tek çözüm gibi duruyor ama fare switchleri hakkında hiç fikrim yok. Uyumlu başka marka / model bulma şansı nedir? Ya da gümrüğüydü kargosuydu derken kablolu bi Rival 3 alıp donör olarak kullanmak daha mı mantıklı?

Fareyi açarken skatez'leri de mahvolduğu için onlar da değişecek tabii ama en azından daha kolay bulunuyor.

SEP tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Farenin sol yanında iki ekstra tuş var diye görüyorum. Muhtemelen aynı switch'leri kulanıyorlardır. Bu iki tuştan kullanmadığın bir tanesinin switch'ini söküp bozulan switch'in yerine takabilirsin.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, RFID said:

Birde şurayı bahsettiler https://www.temu.com/

İlgili başlıkta çok sevilmişti (!) diye hatırlıyorum... ;)

2 hours ago, Najaz said:

Farenin sol yanında iki ekstra tuş var diye görüyorum. Muhtemelen aynı switch'leri kulanıyorlardır. Bu iki tuştan kullanmadığın bir tanesinin switch'ini söküp bozulan switch'in yerine takabilirsin.

Diğer tuşları da aktif kullandığım için bu seçeneği elemek durumundayım maalesef.

54 minutes ago, MilesTeg said:

Hocam bir çift Omron alıp değiştiriyorsunuz ve mutlu mesut devam ediyorsunuz hayata.

https://www.n11.com/urun/ceres-omron-micro-switch-d2fc-f-7n-20m-2li-paket-18742341

https://www.n11.com/arama?q=micro+switch

Omron'ları duymuştum, linktekiler sanırım iş görür. AliExpress'le uğraşmamış olurum böylece, teşekürler.. :thumbs:

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben aliexpress'ten almıştım, uğraşacak bir şey de yok en geç 1 ayda geliyor kapınıza kadar.

aliexpress'in tek dezavantajı süre. o kadar beklemek istemeyebilirsiniz. ama fiyat daha uygun olur ve tr'de bulunamayacak daha uzun ömürlü ve hissiyatı daha farklı olan switchleri bulursunuz. ben mesela sol click için aşağıdaki ürünü aldım;

https://www.aliexpress.com/item/4001353071369.html

standart omron'ların ömrü 10 milyon clicktir, uzun ömürlü omron'lar 20 milyondur, bu ise 60 milyon ile 3'e katlıyor. hem de omron'a göre bir tık daha serttir, tıklarken çatır çutur ses çıkarıyor benim hoşuma gidiyor :)

bir de yanına 2 tane şundan aldım;

https://www.aliexpress.com/item/1005002247081277.html

bunlar 80 milyonluk switchler. hissiyat olarak omron ile aynı olduğu söyleniyor yani sert değil. ben daha kullanmadım yedek olarak duruyorlar.

not: şimdi baktım tr'de de satan yerler türemiş gibi bu markaları.

şahsen ben olsam (ki zaten öyle yaptım) switch yenilerken -en azından sol click için- en uzun ömürlü switchlerden takmaya çalışırdım bir daha uğraşmamak için.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, SEP said:

İlgili başlıkta çok sevilmişti (!) diye hatırlıyorum... ;)

Evet bu başlık konusuydu. Peki mouse tekerleğinin switchi var mı ? tekerlek varda tırtıklı dönmüyor direk dönmekte düzeltmek için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, RFID said:

Peki mouse tekerleğinin switchi var mı ? tekerlek varda tırtıklı dönmüyor direk dönmekte düzeltmek için.

Popüler farelerin mekanik kısımları da bulunabiliyor

s-l1600.jpg

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kailh GM 8.0 Black Mamba switch bakılabilir Aliexpress’ten.

Optik switch mekanik, mekanik switch optik ile değişmiyor, bir de yükseklik olayı var, Omron 20M Japon versiyonlar her mouse’s uygun olmuyor diye aklımda kalmış, Omron 50M hiç beğenilmeyen bir switch mesela, Huano’lar var, esas itibari ile yüzeysel bir konu değil. 

Araştırılabilir, kaynak çok nette.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

esas itibari ile yüzeysel bir konu değil. Araştırılabilir, kaynak çok nette.

Abi altı üstü switch. Bu kadar üzerine düşmeye gerek yok bence :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla şu durumda herhangi bir micro switch uyumlu olur gibi duruyor. Omron önerenler var güzeldir ama sıkıntı şu ki onlarda çin malıysa şayet ömrü pek uzun olmuyor ve bizde baya kazık fiyata satıyorlar. Çinden alınabilir kailh mesela güzeldir iş görür, ama tabi 2 tane yada kaç taneyse almayın yedekli alın mutlaka. Birde değişimi yaparken el beceriniz varsa bile sıcak hava tabancasıyla yada bizim tabirler fön havya kullanmayın. :D Yolları çok narin oluyor kopabilir dikkat edin. Bana tamire mesela geliyor ama daha önce kurcalanmışı gelince yapamıyorum çünkü yol kopmuş. Yolu ara tara buluyorsunuz hattı çekiyorsunuz deniyorsunuz gene çalışmıyor derken o mouse çöp oluyor. :(

TiesTorN, Definitive, SEP and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/21/2024 at 1:58 PM, Najaz said:

Abi altı üstü switch. Bu kadar üzerine düşmeye gerek yok bence :)

aynı şey evine doldurduğun antikalar için de söylenebilir :1pof: zevkler, renkler ve öncelikler... bir switch taktığında en az 5 yıl gidiyor, tüm günü pc başında geçen biri için en iyisini bulmaya çalışmak çok da abes değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok