Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
1 1

Bu konuda 172 mesaj var

Evet belli oldu. Mission 31 den Mission 50 (son görev) ye kadar olanların hepsi 31 den önce olan bölümlerin tekrarı.

Resmen retail fiyatını verdiğime pişman oldum. MGS4 > MGS5 çok net.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla durum böyle. Bir adam var mesela 31 den önce kurtarıyoruz. MotherBase de duruyor adam. 31 den sonra tekrar kurtarmaya yolluyor bizi. Cinematicler falan hepsi aynı. 31 den sonra yaptığımız hiçbir mission ın hikayeye etkisi yok. Arada motherbase e çağırıyorlar seni öyle hikaye ilerliyor. Sona yaklaştım bence bir sonu falanda yok oyunun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu muydu yere göğe sığdıramadıkları mgs  :mrgreen:  oynamadım ama anlattığına bakarak yazık diyorum sadece... ben olsam küfürü basardım direkt üstüne de silerdim oyunu.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oynamadım ama anlattığına bakarak yazık diyorum sadece... ben olsam küfürü basardım direkt üstüne de silerdim oyunu.

Sakin ol şampiyon  :8  Öte yandan öyle rezalet bir durum varsa hakkaten çok fena. Oyunun acı fanı olan Fungi kardeşimizin bu konudaki yorumları ne acaba ? Kendisi gece gündüz oyunun "suyunu" çıkardığı için hala o baştaki tadı alıyor mu belirtsin bir bakalım. Ben de alacaktım ama Witcher indirimi gelince MGS'yi rafa kaldırdım. Lakin Witcher 3 de tek kelimeyle muhteşem olmuş, gece gündüz kaldırtmıyor başından  :bigstar:  (W3'ün kendi konusunda olmadığımın farkındayım  :cry: )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mekanikleri oynanış falan 10/10 fakat hikayeye o kadar tav olucaksınız ki benim gibi bol bol küfür edeceksiniz eminim. Birde şimdi girip okumaya çalıştım normalde mission 51 varmış ama çıkartılmış daha sonra. Oyunu bitirenler youtube a yazıp izlesinler baya baya önemli bir bölümü kesmiş atmışlar oyundan.

Oyunu bitirmeyenler açmasın.

Eli ile olan hikaye havada kaldı. 3. strain i alıp gitti metal gear ile. noldu şimdi yani o ?
Gerçek Big Boss napıyor havada kaldı. Tamam outer heaven ı kurucak ama yinede bir boşluk var.
Bizim esasında gerçek Big Boss olmamamızda esasında tüm oyunu boşuna oynamışız hissi yarattı nedense bende.
Psyco Mantis e benzeyen çocuk kimdir nedir havada kaldı.
İlk 31 bölümde bile hikayeyi etkileyecek sadece 10 bölüm falan vardır gerisi faso fiso onu bul getir vs.

Quiet a ne oldu ? Kız sonuçta english strain i aktive etti ölmesi gerekmiyor mu ? Çöle doğru gitti sadece.

Oyun bitti. 5$ a düşmeden almayın. 

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5$ yorumu abartı olmuş. Ben daha chapter 2'ye geçmedim ama aynı missionların daha zor seviyede tekrar çıktığını duydum. Hikayede ilerlemek için yapmak zorunlu değilse çok takmaya gerek yok bence, 2. chapterda 3 yeni missiondan 2'si eski missionların daha zor seviyeli halleriymiş ama yeni görevi yapman yetiyomuş sanırım bir sonraki görevi açmak için, ama daha geçmediğimden yalan bilgi olabilir bu yazdığım, Chapter 2 başlasın tekrar yorumda bulunurum.

Chapter 1'in suyunu çıkarttım sayılır, tüm missionlar S rank bitirip, tüm yan görevler ve side missionları yapıyorum. Eğlence olarak hala inanılmaz keyif alarak oynuyorum, hikaye de fena gitmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hikayede ilerlemek için yapmak zorunlu hocam o tekrar görevleri. Şuan tam hatırlamıyorum ama sanırım 3 tane aynı olmayan mission var. geri kalanların hepsi aynı. Ben açıkçası Mission 42 ye gelene kadar hiç sıkılmadım hatta çok eğlendim oynarken fakat oyunun sonlarına yaklaştıkça büyük hayal kırıklığına uğradım ve tadım kaçtı resmen. 

Reddit'teki şu yorum tam benim hislerimi açıklamış.

Even though I am happy with my purchase and definitely got enough fun gameplay for the price of the game I am still rather disappointed in the end product.

The story could be so much better. The recordings help out the situation a bit but those do not save the lackluster story we got. The game feels unfinished, like they forgot to put a final mission there. After reading about the "mission 51" the situation makes more sense but doesn't make it feel any more right.

Other aspects I was disappointed with was the mission structure. Most of the missions are basically filler content and could easily be classified as "side ops" as they offer so little new to the story.

Also the missions could have been more varied. Most of the missions are just "go there and rescue that guy". Some of the missions are a bit better like the facility one and the mansion one but those are so few and far apart that the overall mission structure feels boring.

The gameplay itself is great. Lots of little details that offer plenty of replay value for those who want to play around and see how they can approach different scenarios in various ways.

However it seems that taking so much time to polish up the little details the main picture didn't get that much attention.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada kurulup kurulup buraya yazıyorum gibi ama oyun bittikten sonra esasında girip bir iki mission yaparım diyordum ama öyle birşey oldu ki tüm oyuna karşı tekrar oynama isteğimi bitirdi.

Mission 45'i yapmayan okumasın.

Quiet gitti. Mission 45'te.
Onla missionları yapmak baya zevkliydi. Şimdi girip yapmak falan işkence geldiğinden saldım oyunu.
NG+ tarzı birşey olması lazımdı. O kadar salak saçma görev koyup bunu düşünememişler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MGS 1 bütün cut sceneler.

MGS 2 tanker bölümü sonu, aradaki boss battlelar ve onların sinematikleri.

3'ü 1 defa bitirdim ancak gene sağlam sinematikler vardı.

MGS 4 hepsini izledim, her defasında sıkılmadan.

Bu oyunda şimdiye kadar beni kendine bağlayan bir cutscene olmadı. Belki Metal Gear'la ilk karşılaşmamız. O kadar. Oyun çok güzel ama bir Metal Gear oyunu olarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Kojima herkesin sevebileceği bir oyun yapmış, keşke normal çizgisinde devam edip fanlarını hedefleseydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kojima'nın bu oyunla ilgisi çok erken kesilmiş bence. Yoksa ne o levellerin tekrarı olurdu,ne hikaye ve cutsceneler bu kadar yavan olurdu. MGS değil de başka bir evren üretip Konami'ye el hareketi çeker inşallah Kojima. Nasılsa Fox Engine onun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kojima'nın bu oyunla ilgisi çok erken kesilmiş bence. Yoksa ne o levellerin tekrarı olurdu,ne hikaye ve cutsceneler bu kadar yavan olurdu. MGS değil de başka bir evren üretip Konami'ye el hareketi çeker inşallah Kojima. Nasılsa Fox Engine onun.

Zaten Kojima fazla para istedi maaşla çalışıyordu anlaşamadılar olayı bence hikaye. Konami oyunun böyle olmasını istemiş, Kojima karşı çıkınca yollar ayrılmış işte. Başka açıklaması yok. 20 senedir para mevzusu yapmayan adam şimdi mi yapacak. Zaten DLC falan geliyormuş ıvır zıvır kıyafet falan filan. Konami'nin neyin derdinde olduğu belli zaten. Ben oyunda FOB almak için Coin al diye satınalma sayfasına yönlendirdiğinde anladım zaten durumu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konami'nin MGSV'in satışlarından da elde ettiği gelir oyun için harcanan parayı çıkaramamış diye biliyorum. Bence durumun farkındaydılar, Kojima ile yolların ayrılmasının sebebi de piyasadan çekilme kararı gibi geliyor bana. Adamlar bu kadar bütçe ayırınca Call of Duty, GTAV gibi satış rakamları bekliyor doğal olarak. Bundan sonra çıkacak Metal Gear oyunu isterse gelmiş geçmiş en iyi oyun olsun bu satış rakamlarına ulaşması mucize artık, zaten Kojima'nın da MGS2'den beri seriyi devam ettirmeye pek hevesi yok, bu son oyun diyip duruyor adam. En yakında gözüken Silent Hill projesi vardı, ben dahil buradaki birçok kişi büyük hevesle bekliyorduk ama oyun ne kadar iyi olursa olsun harcanan bütçeyi göze alınca Silent Hill gibi bi oyundan elde edilecek gelirin MGS'nin çok da üzerinde olacağını pek sanmıyorum ben.

MGSV'deki bu in-game purchase olaylarları da genel olarak bu tablodan oluşmuş gibi geliyor bana. Bari şu son hamlemiz ile oyunun içine edip insanları kızdırmadan götürebildiğimiz kadarı parayı götürelim mantığı. Ben açıkçası kozmetik olayına çok karşı değilim, MB coin'in de çok bi pay2win özelliğini hissetmedim. İkinci FOB base'ini kurmak için MB coin gerekiyor, MB coin de para ile satılıyor oyunda. Base kurdukça unit'lerinize yerleştirebileceğiniz adam sayısı artıyor ve adam sayısıyla orantılı olarak da unit lvl yükseliyor ve bunun oyunda elde ettiğin resource'lara getirisi oluyor. Ayrıca FOB base sayınızı arttırarak daha fazla combat unit'i savaşa gönderebiliyorsunuz, bunun da elde edilen resource ve GMP'ye getirisi var yine. Ben biraz bokunu çıkararak oynuyorum tabii ama yine de "Ulan şu MB coinler ile bi base daha alayım da GMP olarak da resource olarak da rahatlayayım." demedim hiç. Oyunda para vermeden elde ettiğiniz herşey yetiyor da artıyor zaten. Neyse uzun lafın kısası pay2win oyun diye küsüp almamazlık etmeyi gerektirecek bir durum yok yani.

Chapter 2'deki tekrar olayı için ise birçok neden varsayılabilir. Belki de planlanan Chapter 2 yetiştirelemeyip bu şekilde dolduruldu. Ancak anlamadığım oyunun ana hikayesi için Chapter 1 bile gayet yeterli uzunlukta. Chapter 1, chapter 2 diye ayırmadan 2. kısımdaki yeni görevleri 1'e dahil edip hiç tekrar olayına girmeseler veya sadece opsiyonel tutsalar da olabilirdi. Ana hikayede ilerlemek için yaptığın görevleri daha zor seviyede tekrar yaptırmak saçma olmuş. Neyse Chapter 1'i yeni bitiriyorum o yüzden bu kısım hakkında şu an fazla yorum yapmak doğru olmaz.

Oyunun genel yapısına ve sinematiklere ve gelecek olursak ben son derece memnun kaldım şu ana kadar ve Kojima-Konami ayrılığının bu duruma pek bir etkisi olduğunu sanmıyorum. Eskiden insanlar sinematiklerin uzunluğundan yakınır, film mi bu yoksa oyun mu diye dalga geçerdi şimdi ise kısalığından şikayet ediliyor. :D Oynanış olaraksa oynadığım en eğlenceli MGS hatta en eğlenceli stealth-action oyun bile diyebilirim.

Neyse Chapter 1 sonuna kadar her şey dört dörtlük devam ediyor benim açımdan, Chapter 2 sonrası görüşürüz artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adam 6 haftada yaklasık 743 saat oynadı, topice attıgı iki msgı arasında 100 saatlik gameplayi var.. Ama halen iki msgında da ısrarla chapter 1 i bitiremedim o yüzden konuşmıcam diyo..

Sen oyunu açıp alt tab layıp miki film falan mı izliosun olm dostlar alışverişte görsün hesabı..

TiesTorN and Ranilin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chapter 1 az önce bitti, 150 saat olmuş steam gameplay süresi. Tüm missionları optional verdiği görevler ile S rank bitirip, bütün side-op'ları tamamlayıp, açılan tüm kasetleri dinleyince böyle oluyor. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chapter 2'nin daha başında direkt Atrin'e hak verdim. Her ne olursa olsun yeni bir chapter'da ana görev olarak eski görevleri daha zor seviyede tekrar önümüze sunmak tam bir rezalet olmuş. Chapter 1, 2 diye iki bölüme ayırıyosan oyunu bu şekilde yapamazsın. Daha önce de dediğim gibi oyun hiç chapter'lara ayrılmasa, chapter 2'deki sadece yeni olan görevler direkt önümüze sunulsa diğer MGS oyunlarına kıyasla hikayenin kısa ve az doyuruculuğundan şikayet edenler olurdu belki ama bu kadar tepki almazdı kesinlikle.

Bana kalırsa oyun başta benzer uzunlukta 2 Chapter hazırlanmak üzere düşünüldü ancak Chapter 2 planlanan şekilde tamamlanamadı veya yetiştirilemedi ve sonucunda böyle bir yola başvuruldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir diğer sorunda...

Ben o kadar research yapmışım bunlara kaynak toplayacağım diye canım çıkmış.

Beni missiona yolluyor üzerimde oyunun başındaki giysiler var.

Hadi silah olmaması neyse de bu halde karşımıza çıkanlar elit askerler. Zırhlı falan. Sonra diyor git bunları hallet şunu yap bunu yap. İki kurşun yiyip ölüyorsun. Acayip can sıkıcı olmuş 2 gündür açmadım bile oyunu.

Neyse ben gidip MGS 4'ü bir daha bitireyim bari.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Suit'ler açılıyor ya ilerde. Ben Sneaking Suit kullanıyorum genelde (onun da upgradeleri var). Onun dışında Heavy Armor, Skull'ların kullandığı Parasite Suit vs. de geliyor ek olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız oyunun sonunu görmek için herhangi bir repeat mission'ı yapmaya gerek yokmuş. Sarı işaretli yeni görevler ile sideop'ları yapınca devam ediyormuş hikaye, 2. chapterda sadece opsiyonal olarak konulmuş o zorluk seviyesi arttırılmış görevler okuduğuma göre. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir şeyi anlayamadım chapter 1 de yaptığımız görevi, bir üst zorluk seviyesinde chapter 2 de de yapmak zorunda mıyız ?  Oyun buna mecbur mu bırakıyor bizi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir şeyi anlayamadım chapter 1 de yaptığımız görevi, bir üst zorluk seviyesinde chapter 2 de de yapmak zorunda mıyız ?  Oyun buna mecbur mu bırakıyor bizi ?

Yok, main missions bölümünde çıkıyor ama hikayede ilerlemek için yapmak zorunda değilmişsin okuduğum kadarıyla. Ama yerine side-op'lardan bi kaçını yapman gerekiyormuş sanırım. Peace Walker'da da benzer durum vardı; Oyun bitiyordu, bitirdikten sonra side-op'ları yapmaya devam edince yeni main mission açılıyordu ve gerçek sonunu görüyordun oyunun.

Ama chapter 2'deki yeni görev sayısı chapter 1'e göre bir hayli düşük tabii. Hikaye planlanandan daha kısa tutulmuş olabilir belki ama oyunun uzunluğu şu haliyle bile gayet yeterli. Doyuruculuğu göreceli tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok