AMD'nin geleceği. Microsoft satın almak için görüşüyor.
1 1

Bu konuda 187 mesaj var

aynı mantıkla elop'un gönlünde yatan aslan da google olsa nokia'yı google batırdı mı diyeceğiz?  denizlinin kariyeri ortada, adam galatasaray futbolcusu ve teknik direktörü olarak ünlü oldu.  beşiktaş için fenerbahçe deneyiminden önce profesyönel hiçbirşey yapmışlığı yok.  sadece bilgi yetmiyor biraz da düşünmek lazım yorum yapmak için.

Uzun lafın kısası Nokia'nın satın alınan parçası Microsoft için karlı bir iş olmuştur ve AMD'yi alırsa da öyle olur mu diyorsunuz?

Sadece bilgi de yetmez, düşünme kabiliyeti de yetmez yorum yapmak için. Ama bu kişiselleşeceği için uzatmayalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amd'yi alması karlı olur demedim, amd'yi alırsa x86 lisansının transfer edilebilirliği dahil birsürü başağrısı yaratır diye de yazdım yukarda, sadece nokia'yı microsoft batırmadı ve cihazlar kısmını satın alması her ikisi için de iyi olmuştur ve olacaktır uzun vadede dedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kişi kendinden bilir işi

Aynen oyle sanirim. Asagidaki linkte dunyanin bir yerlerindeki masum bir musterinin aldigi yepyeni Cisco router'ini kargodayken alikoyup, ozenle acarak icine "bonus" yerlestiren NSA teknisyenlerini gorebilirsiniz. Kendileri bu tip seyler cevirdikleri icin Cinlilerin neler yapabileceklerini biliyorlar.

http://arstechnica.com/tech-policy/2014/05/photos-of-an-nsa-upgrade-factory-show-cisco-router-getting-implant/

Abd'nin neler cevirdigi herkesin malumu, peki buradaki soru ABD'in yapmasi ile Cin'in yapmasi arasinda fark var mi?

Bence var.

ABD'de de oyle veya boyle isleyen bir demokrasi var ve birseyler yapacaklari zaman bunu bir kilifa uydurmalari gerekiyor. Ayrica Turkiye'nin ve bircok buyuk devletin muttefiki fakat Cin icin boyle seyler soz konusu bile degil. Hersey Cin devletinin yoneticilerinin birinin azindan cikacak iki kelimeye bakiyor.

Bu gemi mevzusu da iyiymis. Cok guldum haberi okuyunca. Benim anlamadigim bir Allahin kulu bu gemi isinin boyle olabilecegini ongorememis olmasi. Ben hatirlamiyorum bu ucak gemisinin bogazdan gecisini. Buyuk birseyin gectigini ve hatta kopruye carpmasin diye biraz batirildigini hatirliyorum ama o ucak gemisi falan degildi.

3. Dunya savasi olacaksa taraflardan birinin Cin oldugu kesinlesti zaten.

Ne diyeyim, sonumuz hayirli olsun.

Microsoft Nokia'yi falan batirmadi canim. Nokia zaten gebermisti ayrica Microsoft Nokia'yi daha resmi olmadan aylar yillar once satin almisti.

Benzer birsey AMD icin de olabilir. Yani simdi burada konusuyoruz alir mi alacak mi falan diye ama kim bilir coktan almistir bile. Acikcasi bu mantle dx12 mevzusundan sonra killanmadim degil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası Batı dünyasının "Daha fazla kâr edelim" diye diye Çin'i dünya devine dönüştürmesine bir gün çok pişman olacağını düşünüyorum..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amerika da hafiften bi uyanma var Cin mallari icin. Bir suredir Made in USA'i pompalamaya basladilar. Made in Mexico'ya bile razilar ki fabrikalari oraya tasiyorlar. Avrupa'da ise zararli kimyasallar ve cocuk isciler bedeniyle Cin mallarindan uzaklasma basladi. Polonya Ispanya ve Turk mallarina ragbet artti.

Bizimkiler bunu iyi degerlendirebilirlerse ki hic sanmiyorum, hersey daha iyi olabilir. Yoksa Turkiye Avrupa'nin Cin'i olmak yolunda emin adimlarla ilerliyor.

Ayrica aramizda ucuz diye Cin mallarini pazarlayan bazi kani bozuklar da var. :D :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu tartışmaya dahil olmak istemiyorum ama genel bilgi olarak şunu belirtelim:

"On Wednesday, it was reported that the agreement is terminated only for the party that changes its control. However, according to Drew Prairie, director of corporate communications at AMD, once ownership of either AMD or Intel changes, the whole agreement is terminated for both parties. As a result, after a transaction happens, the companies need to negotiate a new cross-licensing agreement."

http://www.kitguru.net/components/cpu/anton-shilov/amd-clarifies-cross-license-with-intel-change-of-control-terminates-agreement-for-both/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çin'in satın aldığı o uçak gemisinin boğazlardan geçişini hatırlıyorum. Sanıyorum ki Montrö Sözleşmesi'ndeki bir maddeye dayanarak, Türkiye'nin bu geminin boğazdan geçişini engelleme hakkı vardı. Ama o zaman Çin devleti "Türkiye'ye senede 1 milyon Çinli turist göndereceğiz" gibi sözler vererek geminin boğazlardan geçişi için izin koparmıştı.

1 milyon Çinli turist geldi mi? Pek zannetmiyorum; ama iyi ki de gelmemişler yoksa memleketin dört bir tarafında yiyecekleri dayak yüzünden iyice rezil olmuştuk.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çin'in satın aldığı o uçak gemisinin boğazlardan geçişini hatırlıyorum. Sanıyorum ki Montrö Sözleşmesi'ndeki bir maddeye dayanarak, Türkiye'nin bu geminin boğazdan geçişini engelleme hakkı vardı. Ama o zaman Çin devleti "Türkiye'ye senede 1 milyon Çinli turist göndereceğiz" gibi sözler vererek geminin boğazlardan geçişi için izin koparmıştı.

1 milyon Çinli turist geldi mi? Pek zannetmiyorum; ama iyi ki de gelmemişler yoksa memleketin dört bir tarafında yiyecekleri dayak yüzünden iyice rezil olmuştuk.

Yanliz o ucak gemisi  Bogazlardan gecmeden once Turkiye'nin kati yakitli fuze teknolojisi yok gibi bir seydi, yillardir calisilmasina ragmen kisa menzilli topcu roketlerinden oteye gidilememisti. Geminin gecisinden sonraki yillarda Turk savunma endustrisi Cin tasarimi fuzelere dayali Kasirga, Yildirim vb. gibi bir dizi nispeten daha uzun menzilli ve komplike fuzeler tasarlayip uretmeye basladi. Elbette kesin bilgim yok ve Cinlilerin fuze teknolojisi vermesinin ucak gemisi ile bir ilgisi olmayabilir (Turkiye parayi bastirip da almis olabilir pekala); ama olaylarin zamanlamasi ilginc. Kisacasi devlet de o kadar aptal olmayabilir, karsiliginda "1 miyon turist" gibi bos bir sozden daha fazla sey de alinmis olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abd'nin neler cevirdigi herkesin malumu, peki buradaki soru ABD'in yapmasi ile Cin'in yapmasi arasinda fark var mi?

Bence var.

ABD'de de oyle veya boyle isleyen bir demokrasi var ve birseyler yapacaklari zaman bunu bir kilifa uydurmalari gerekiyor. Ayrica Turkiye'nin ve bircok buyuk devletin muttefiki fakat Cin icin boyle seyler soz konusu bile degil. Hersey Cin devletinin yoneticilerinin birinin azindan cikacak iki kelimeye bakiyor.

Bu gemi mevzusu da iyiymis. Cok guldum haberi okuyunca. Benim anlamadigim bir Allahin kulu bu gemi isinin boyle olabilecegini ongorememis olmasi. Ben hatirlamiyorum bu ucak gemisinin bogazdan gecisini. Buyuk birseyin gectigini ve hatta kopruye carpmasin diye biraz batirildigini hatirliyorum ama o ucak gemisi falan degildi.

3. Dunya savasi olacaksa taraflardan birinin Cin oldugu kesinlesti zaten.

Ne diyeyim, sonumuz hayirli olsun.

Microsoft Nokia'yi falan batirmadi canim. Nokia zaten gebermisti ayrica Microsoft Nokia'yi daha resmi olmadan aylar yillar once satin almisti.

Benzer birsey AMD icin de olabilir. Yani simdi burada konusuyoruz alir mi alacak mi falan diye ama kim bilir coktan almistir bile. Acikcasi bu mantle dx12 mevzusundan sonra killanmadim degil.

Ben gemi olayını hayal meyal hatırlıyorum. Pek kimse yutmamıştı aslında. 

Bu gemi işi ilginç , Rusya da bazı gemileri Fransa dan alıyor. Herşeyi üreten ülkeler , neden uçak gemisine gelince üretemiyor gibi bir soru benim de aklıma takılmıştı. 

Çin için artık yapabilecekleri birşey olduğunu sanmıyorum. O ülke çoktan koptu gitti. 

Hatta bence çok iyi bir strateji bile izlediler. Ekonomi basınından takip ettiğim kadarı ile bu düzeyde gelir sınıfları arasında geçiş yapabilecek kadar ekonomik büyümeyi başarmış tek ülke olarak gösteriliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gemi olayını geçen sene gibi hatırlıyorum. Bazı ergenler "Çinli kızlar gelecek, hehe" diye hayal bile kuruyordu. 1 milyon da değil, 2-3 milyon turist gelecek diye sevinenler vardı.

Geminin etkisi mi, bilemem ama Çin den teknoloji transferi yapıldığına emin gibiyim. Ota bota lisans isteyip, orda kullan, burada kullanma, yazılımı benden al vs. türünden kısıtlama getirilmesi, doğuya yönelmemize neden oldu belki de.

2008 krizinde, Marc Faber in bir sözü vardı; Amerika da artık bira ve fahişe dışında bir şey üretilmiyor gibi bir şeydi. Made in USA olayı için geç kalındı diye bir şey yok  ancak diğer para birimlerine karşı değer kazanan USD ile nasıl ihracat yapacaklar, merakla bekliyorum.

Bu arada, 40-50 yıllık Amerikan malı zımbırtılar var bende, hala taş gibi sağlamlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD konusuna geri dönersek, 3. çeyrekte kaybettiği "gpu share"'i geri almışa benziyor. Umarım bu olay sadece bu çeyreklik olmaz.

http://wccftech.com/amd-regaining-gpu-market-share-nvidia/

@whoosh, senin dediğin suya batırma olayı sanırım bir açık deniz petrol sondaj aleti ile alakalı.

Genel olarak çeyrek raporları çeyrek bittikten 1,5 ay sonra gelir. Pazar payı artmış mı azalmış mı, bunu görmek için önümüzde 2 ay var. Daha çeyrek bitmedi bile. Eğer şimdiden böyle haberler yapılıyorsa zerre güven vermez, tam tersine manipülasyon amacı taşıyordur. Benim tahminim, bu borsaya yönelik bir söylem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haha. Yanlisiniz var, Jim Keller o. Hani tek basina tasarladigi efsanevi Zen ile gelip Intel ile aradaki 8 yillik performans / R&D farkini tek atista silip atacakti (hem de ilk defa denenen bir 14nm uretim teknolojisinde). Merakla bekliyoruz; Zen iddia ettiklerinden bir milim daha kotu cikarsa baslari ciddi belada. Bence batmalari sozkonusu degil ama 2017-2018'de ciddi miktara borc odemeleri gerektigi icin isler karisabilir.

die krieg ist verloren.

http://hexus.net/tech/news/cpu/86585-legendary-cpu-architect-jim-keller-leaves-amd/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"die krieg ist verloren"  yazdım ama yapılan yorumların çoğu , AMD 'de işinin bittiği ,başka projelere geçtiği yönünde. 

Başta , "Zen 'in patlayacağını anladı, gemiyi terk ediyor " yorumları yapılmıştı. O pek destek görmedi. Daha öncede çalıştığı projelerde işi bittiğinde ayrılıp, yeni maceralara yelken açmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son gpu tarafından gidenler için de öyle demişlerdi de o zamanlardan beri gpu işinde bellerini doğrultamıyorlar. Hayırlısı artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi gördüm:

http://www.anandtech.com/show/9722/amd-announces-fy-2015-q3-results-decreased-computing-and-graphics-sales-hurt-bottom-line

Alışıldık manzara mı desek? :icon_think: Birimlerin ayrılması falan da söz konusu.

http://anandtech.com/show/9723/amd-to-spinoff-backend-testing-assembly-into-joint-venture-for-371-million

Galiba şu daha önce yalanladıkları, bölünmek için yapılan anlaşma mevzusu doğruymuş. Tüm birimleri bağımsız firma haline getiriyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GPU piyasasında pazar payı düşüşünde bana göre PR olarak müşteri tarafında becerikli olamamalarınında etkisi var, ayrıca ürünler etiket olarak bir miktar daha pahalı satılıyor ki bununda etkisi fazla, birde asıl satış yapılan orta seviyede iyi ürünlerinin olmaması asıl vurucu nokta, bence hala 750Ti/950/960'ın teknik olarak tam karşısında ürünleri yok,üst segment F/P olarak zaten kötü durumda ama satış orta ve alt segmentte, eski seriden bozma kartların tanıtımı vs'de başarısız olunca satışlara daha fazla yansıyor, daha bunun gibi birçok sebep yazılabilir AMD adına, yine 

Firma olarak kar etmeleri tamamen en tepe kartın ve kırpılmış modelin durumuna bağlı, ZEN serisi için ise her ne kadar umut dağıtsalarda , öyle konsol için tasarımı (Nvidia'nın girmediği amele işler) yaparak ancak karın doyurulur ki AMD'de şuan ancak işini yürütebiliyordur, tabi mali olarak hep sorunlu yaşam sürmelerinden ötürü artık bu durumada bağışıklık kazanmışlar besbelli. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir sonraki nesil konsol islemcileri uzerinde calismaya basladiklari dogru. Ne derece dogru bilemiyorum ama bu kez ortada bir yarisma bile olmamis, AMD disinda hic kimse ilgilenmemis diye duyumlar var. Ayrica gecen nesli tasariminda calisan tecrubeli isimlerin yarisindan cogu artik sirkette olmadigi icin bir miktar zorluk cektiklerini duyuyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer Amd çalışmalara şimdiden başladıysa 2018 gibi yeni nesil konsolları görebiliriz. Bu nesil cidden beklentiyi karşılayamadı, ek olarak VR' ın yükselişi de bu neslin ömrünü kısaltan önemli etmenlerden.,

Yeni nesilde Amd apu' ları görmek şaşırtıcı olmaz zira Intel ve nvidia gibi firmalara yönelseler 400$ gibi bir fiyattan konsolları tüketicinin önüne sunamazlar. Ama Amd' nin de iş gücünün büyük bir kısmını kaybedip böyle bulunduğu sektöre göre cüzi sayılacak paralara tamah etmesi üzücü gerçekten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence yeni nesil konsollar en erken 2019'da gelebilir, sadece VR'la ürün satamazlar ayrıca VR'ı bu nesil konsol HW'ı kaldırmaz. yeni nesil konsol değilde şuanki nesille uyumlu VR destekli +konsol çıkarılması daha mantıklı geliyor. teknik olarak üretici AMD olduğu için hıza yönelik bir takım HW güncellemesi ve esaslı HW VR desteği ile gelecek bir konsol güncellemesi daha mantıklı görünüyor.

Ekleme= Misal şuanki nesilde kullanılan cpu+gpu'unun 2-3 katı hızlandırılmışı ve 16-24gb civarı HBM bellek kullanan geriye doğru %100 uyumlu konsol.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte bu güncelleme olayı konsol olayına ters. Örneğin Sony dediğiniz gibi bir hw güncellemesi ile Playstation VR diye bir model piyasaya çıkardı diyelim, karşısında 25 milyon kızgın ps4 sahibini bulacaktır... En temizi sorunsuz VR deneyiminin çözünürlük ve fps gereksinimlerini pc ultra kalitesinde karşılayabilecek yeni konsolları piyasaya sürmek olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok