SSD Önerisi
1 1

Bu konuda 38 mesaj var

Merhabalar,

İmzada bulunan sistemde kullandığım 4 yıllık SSD'i yenilemeyi düşünüyorum. Sistem diski olarak kullanacağım. 250gb civarı bir kapasite ihtiyacımı fazlasıyla görecek. Amazon'dan sipariş vermeyi düşünüyorum. Seçenekler arasında SanDisk Extreme PRO 240GB, Samsung 850 EVO 250GB, Samsung 850 PRO 250GB ve Crucial MX200 250GB var. Hangisi alınmalı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

840 EVO'larda, eski dosyaları okurken epey bir performans düşüşü oluyordu. Samsung birkaç firmware güncellemesi yayınladı ama sorunu hala çözemediler diye biliyorum. PRO serisinde bu soruna rastlanmamıştı.

EVO serisi Samsung SSD'lerden uzak durmakta fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung 120gb 840 Evo'yu 1.5 yıldır evimdeki bilgisayarda sistem diski olarak kullanıyorum ve performansından bir şikayetim yok. Yeni bir SSD alacak olsaydım büyük ihtimal ile 250GB Samsung Evo serisine yönelirdim. 850 Pro serisi de tercih edilebilir ama ev bilgisayarı için o premium farkı vermeye değer mi tartışılır açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu ana kadar birçok ssd kullandım. Ama en memnun kaldıklarım OCZ vector ve Samsung 850 pro serisi oldu. 

Evo serisi hakkında bir dönem şikayetler vardı. Ben hem o yüzden hem de Pro'da ki 3d nand teknolojisi ve beraberinde getirdiği daha fazla yazma ömrü nedeniyle Pro'ya yönelmiştim. Şuan 1 tane 512, 2 tane de 256gb'lık pro ssd'leri kullanıyorum. Çok memnunum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben SSD tercih ederken performansından çok üzerindeki kontrolcünün stabilitesine bakıyorum. Günümüzde sorunlu kontrolcü pek kalmadı zaten ama zamanında SandForce'lar yüzünden az başı ağrımamıştı kullanıcıların.

Crucial MX200 ile Sandisk Extreme PRO'da Marvell kontrolcü var. MX200'ün versiyonu biraz daha yeni olması lazım; Sandisk'deki  88SS9187, Crucail'deki 88SS9189 kod adlı. Hangisi daha performanslı bilmiyorum ama. Kendi kullandığım Corsair Performance PRO'da da daha eski Marvell 88SS9174 kontrolcü var, gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Samsung ise kendi ürettiği kontrolcüleri kullanıyor SSD'lerinde. Onlarda da 840 serisi dahil pek bir şikayet duymadım ben.

Performans farkının pek hissedilir olacağını düşünmüyorum. Hangisi ucuzsa ona yönelin derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

neye dayanarak?

http://techreport.com/review/27727/some-840-evos-still-vulnerable-to-read-speed-slowdowns

Sözkonusu sorun, 840 Evo SSD'ler piyasaya çıktıktan çok sonra farkedildi ve hala da düzeltilemedi. 850 Evo'larda da, 840 Evo'da oldugu gibi TLC Nand yongalari kullanildigini dusunursek, benzer sorunlarin 850'lerde ortaya cikabilecegini varsayabiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ilginç... hiç duymamıştım, nadir bir durum olsa gerek. 850 evo'da düzeltilmiştir diye tahmin etsem de kesin birşey diyemem tabi. ben olsam yine de 850 evo alırdım heralde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya zaten hangi ssd'yi alırsanız alın memnun kalırsınız. önemli olan psikolojik olarak testlerde ve kullanıcı yorumlarında hangisi en iyi çıkmış onu alıp kendinizi tatmin etmek :)

ben mesela fi tarihinde bizim forumdaki crasher'dan 2. el çöp fiyatına aldığım 80gb ocz vertex 2'yi kullanıyorum halen windows partition olarak. ssd aslında yaptığım testlerde tam anlamıyla bir çöp olmasına rağmen ben inanılmaz memnunum... çünkü günlük pc kullanımında sequential read & write performansıyla neredeyse kimsenin işi olmuyor zaten, önemli olan irili ufaklı dosyalara ne kadar hızlı erişip okuyabildiği. bu da zaten tüm ssd'lerde aşağı yukarı benzer hızlarda olduğundan tatmin ediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung 850 EVO 250GB yolda geliyor. Yalnız cüzdan fena kaşınıyor. Her an bir tane de 120'lik alıp, sistem diski olarak kullanıp, 250'liği Steam ve diğer online oyunlar için ayırmak planımı hayata geçirebilirim. Eve Online için bir deneme yapmıştım zamanında. Acayip farketmişti. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD'nin ölüsü bile iyidir; SSD söz konusu olunca "nefes alsın yeter" felsefesi geçerli değildir  :)

ThinkPad koleksiyonumda bir tane X41 var. 40 GB'lık bir 1.8" IDE diski vardı, 4200 rpm'lik. Buna 32 GB'lık bir SSD taktım, 15 yıllık cihaz bir anda şaha kalktı  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD'nin ölüsü bile iyidir; SSD söz konusu olunca "nefes alsın yeter" felsefesi geçerli değildir  :)

Burada anlatım bozukluğu var yalnız. SSD söz konusu olunca "nefes alsın yeter" felsefesi geçerlidir. İyi kötü bir SSD olsun yeter yani.

Konu "sabit disk" olunca "nefes alsın yeter" felsefesi geçerli değildir ama.

Mesajı yazarken biraz kendimden tiksindim ama Technopat'da bağlacı ayrı yazmadı diye adam banlıyorlarmış, bizde de olsun bu kadarı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD, bu hafta içinde geldi. Beraberinde gelen Data Migration Tool ile sistemi klonladım. Yine beraberinde gelen Magician yazılım ile ilk testi yaptım. Okuma hızı olarak 535 Mb/sn. ve yazma hızı olarak 502 mb/sn.  değerlerini gördüm.

doqtsj.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok