VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.273 mesaj var

Amd LiquidVR ile tüm vr piyasası için bir alt yapı oluşturmaya çalışıyordu. Şimdi tanıttıkları başlık sebebiyle LiquidVR yalan olmasın. Yani destek görür mü bu hamleden sonra? Bilemedim. Ayrıca kendi başlıklarının ilk kablosuz vr+ar başlığı olduğunu belirtiyorlar. Şu özelliklere göre piyasadaki durumu ne olur sizce?

http://videocardz.com/58517/amd-announces-sulon-q-first-wireless-vr-and-ar-headset

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba arkadaşlar bende nintendo virtualboy denemesinden beri bu Vr olayını merak ediyorum. Geçenlerde Samsung GearVr deneme şansım oldu s6 edge takılı idi. 577 PPI piksel yoğunluğu olmasına rağmen pikseller beni rahatsız etti. Monitörler de telefonlarda Retina tabir edilen kaymak gibi görüntüye alıştığım için piksel görmek hoşuma gitmedi. 96 derecelik görüş açısı da yeterli değil. Benim Vr da oyunlardan çok film izlemek asıl amacım. Kişisel sadece bana ait başka kimsenin ekranı görmediği bir ortam. Oyun deneme şansım olmadı ama büyük ihtimal s6 ile verimli bir deneyim olmazdı. Bu konuda HTC baya güzel bir deneyim yaşatıyor tahminime göre. Araştırdığım zaman StarVr isimli bir proje gördüm ve baya ilgimi çekti. 270 derecelik görüş açısı ve iki ayrı panel kullanması baya ilginç. Kullandıkları panel 8k olabilir şimdiki şartlarda bunun için Sony z5 premium daki ekran panelini kullansalar yeterli. Aliexpress de baktım 120 dolar civarı satılıyor 4k 5.5 inç panel. Tabi böyle bir görüntüyü (8k) besleyecek bir sistem de bulmak gerekecek. Olası bir 8k 5.5 inç panel çıkışında da 16 k gibi bir çözünürlük ortaya çıkabilir StarVr da .

StarVr hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ulwi link var mı? Aliexpress teki fake olabilir. henüz çıkmış bir ürün  değil. 120 dolarlık fiyat da mümkün değil. 

Şu anda üst sınıfta Oculus Rift ve Vive . Biraz orta sınıfta , Googe ve Amazon 'un çıkaracağı cihazlar, low end , uygun telefon varsa GearVR olabilir. İşin önemli bir kısmı yazılımda , yazılım desteği olmadan bir esprisi yok cihazın tek başına.

Steam e mevcut oyunları VR set ile oynayabileceğiz bir güncelleme gelecekmiş. Vive a sınırlı değil , OR ile de çalışaakmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba arkadaşlar bende nintendo virtualboy denemesinden beri bu Vr olayını merak ediyorum. Geçenlerde Samsung GearVr deneme şansım oldu s6 edge takılı idi. 577 PPI piksel yoğunluğu olmasına rağmen pikseller beni rahatsız etti. Monitörler de telefonlarda Retina tabir edilen kaymak gibi görüntüye alıştığım için piksel görmek hoşuma gitmedi. 96 derecelik görüş açısı da yeterli değil. Benim Vr da oyunlardan çok film izlemek asıl amacım. Kişisel sadece bana ait başka kimsenin ekranı görmediği bir ortam. Oyun deneme şansım olmadı ama büyük ihtimal s6 ile verimli bir deneyim olmazdı. Bu konuda HTC baya güzel bir deneyim yaşatıyor tahminime göre. Araştırdığım zaman StarVr isimli bir proje gördüm ve baya ilgimi çekti. 270 derecelik görüş açısı ve iki ayrı panel kullanması baya ilginç. Kullandıkları panel 8k olabilir şimdiki şartlarda bunun için Sony z5 premium daki ekran panelini kullansalar yeterli. Aliexpress de baktım 120 dolar civarı satılıyor 4k 5.5 inç panel. Tabi böyle bir görüntüyü (8k) besleyecek bir sistem de bulmak gerekecek. Olası bir 8k 5.5 inç panel çıkışında da 16 k gibi bir çözünürlük ortaya çıkabilir StarVr da .

StarVr hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum.

270 derece?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

210 da bence mantıksız, insanın görüş açısı zaten yatayda 180 derece civarı (Aktif görüş açısı daha da düşük). Göremediğimiz alan için boşuna render yapmak gerek. Ayrıca Oculus Rift ve HTC Vive'da da iki ekran var. Gelecekte ekran kartları daha yüksek performanslara eriştiğinde (ya da belki VR için özel komut setleri geliştirme durumunda), zaten HTC ve Oculus yüksek çözünürlüklü cihazlar çıkaracaktır, şu an için zor gibi geliyor. Ancak şu anki çözünürlüğün yetersiz olduğuna katılıyorum, keşke x2 1080x1200 yerine, 8K gibi ekranlar olsa da gerçek gibi seyretsek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pikselleri görmemek icin belki 16k da yeterli olmayak , birde isin 90 hz 120 hz belki de 240 - 480 hz olaylari var. Vr olayinda gercekten de muazzam bir güc gerekiyor , belki de upscale olaylarini iyi kotarlamalari bir nebze ise yarayabilir. 

görüs acisinin fazlaligi olayin icinde olmayi daha cok hissettirir diye düsünüyorum. 

techspec-slider2alt.png

burada regular diye bahsettikleri cogu vr da olan acilar, yukari dogru 130 derece olmasi bile ayri bir güzellik . 

starvr-infiniteye-210-degree-vr-headset-

eJYwgST.png

alttaki linkde the walking dead vr oyununu deniyorlar, sanirim sadece vr a özel sekilde yapilmis bir test oyunu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buyuk haberler.

1. Star Wars Vive'a geldi! Dogrudan Industrial Light & Magic'in ILMxLabs'i kaynakli.

2. Samsung Entrim Headphones. Kulak icine hafif elektrik verip denge tespitini saglayan ic kulak sivisini etkileyerek saga sola egilme hissi verip onu dengeleme ihtiyaci hissetmeni saglayan ve sanalla gercek arasindaki cizgiyi biraz daha bulandiran Galvanic Vestibular Stimulation, Samsung'dan. Bunu bu kadar erken beklemiyordum.

3. AMD ve Sulon'un duyurdugu HMD'nin benim icin en ilginc yani: "A “spatial processing unite” that uses real-time computer vision to map the environment and track gestures." Kameradan gelen veriyi isleyip tracking'i cozecek algoritmalari isleyecek ozel amacli bir islem unitesi mobil icin guzel haber, PC'de de muhtemelen AMD ve nvidia ayni algoritmalari GPU'larinda calistiracaktir. Bosuna neural network'ler, computer vision'lar uzerinde calismiyorlar. Google'in Project Tango'sunda tech lead olan Johnny Lee de tracking'i cozebiliriz diyor.

Mobil'de tracking ve gesture tracking'le Galvanic Vestibular Stimulation bir araya geldiginde sonuc ruya gibi olacaktir. Bambaska bir caga giriyoruz.

Star VR'in genis gorus alani guzel, VR'in gelecegi boyle olacak. Ama baska konularda yeterli olmayabilirler. Basinizin en ufak hareketlerini saniyenin binde biri gibi bir zamanda algilamak ciddi bir is, arada gecikme, takilma kaldirmiyor zira ekranda oyun oynarken anlik takilma sadece sinir bozucu ama VR'da oynarken takilma olursa biri boynunuzu kirmis gibi oluyor, siz kafayi cevirdiniz ama kafa donmedi. Bunu cozecek donanima sahip olmak, bunu hizli yapacak algoritmalari yazmak, bunu isletim sistemi ara katmanlarinda gecikmeye bogulmadan yapmak, bunu ekran kartinin normal calisma seklinin ortasina girip farkli is yaptiracak kadar donanim ve driverlariyla icli disli yapmak buyuk bir is, bu buyuk isi arka planda yapip oyuna basit bir sdk plugin'iyle baglanacak sekilde oyun motorlarini desteklemek de buyuk bir is. Carmack gibi, Valve gibi omru boyunca bu konular uzerinde calisanlarin buyuk bir artisi var. o ppoo VR seti karsilastirmalarinda kagit ustundeki ozellikler cok bir sey ifade etmiyor. Ekranin lcd'ler gibi surekli acik kalmak yerine eski crt'ler gibi anlik goruntu vermesi gerekiyor aksi halde cozunurluk yuksek bile olsa goruntu bulanik ve mide bulandirici oluyor, low persistance dedikleri bu, ekranin bunu iyi yapacak hizli gecis sureli oled'lerin yuksek parlaklik vereninden olmasi gerekiyor. Bildigim kadariyla Star VR'daki paneller 60hz, GearVR gibi yani, mobil VR akiciliginda. 90hz, low persistance oled, low latency su asamada cozunurlukten ve gorus alanindan daha onemli. Bunlardan taviz vermeden Star VR gibi ust seviye VR yapilabilir mi? Bence yapilabilir ama hayvani sistem gerektirir ve yapanin gercekten isini iyi yapmasi gerekir, gozumle gormeden guvenmem. Sonrasinda oyunlardan yeterince destek alir mi, firma sdk/driver/yazilim destegini hem oyun hem donanim firmalariyla yakin iliski icinde devamli ve yuksek kaliteli surdurur mu, o da onemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu VR cihaz arabirimi, DirectX ya da OpenGL (Vulkan) içine eklenebilse güzel olur. Hareket takibini içeren verileri kendi API'sine değilde DirectX'e gönderse, oyunlar da (joystick kontrolü gibi) her cihaz için ayrı API ile uğraşmasa. Ancak bu şekilde ek gecikmeye sebep olursa sıkıntı olur tabi. Diğer taraftan, bu destek gelirse herkes DirectX kullanacağından, yine Windows hakimiyetinin öne çıkma durumu da var. Zor işler :).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu gece Sony Playstation VR'ı tanıtıyor. SW haberini yazacaktım Epi bana haber atlatmış :] gün içinde görünce bayağı bir heyecanlandım. Bu Vive'ı bir şekilde almak gerekecek galiba..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

The Verge'den:

"Some specs now, which is fairly rare for a VR headset announce: PSVR's got a 5.7-inch OLED screen, 1920 x 1080 resolution split across both eyes, and nine LEDs that let the PlayStation camera tell where people are even when they're turned away from it."

Refresh rate için de 90Hz ve 120Hz denilmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS4 hardware'i nasıl yetecek bunlara ilginç, Anroid oyunu tarzında şeyler falan mı gelecek aletin donanımının kaldırabilmesi için?

Fiyatı 399 USD. Ekim 2016'da da çıkıyor. Avrupa fiyatı 399 EUR. Burada 2000 TL falan olur tahminim ki yukarıda bahsettiğim gibi oyunlarla olacaksa eksik olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Exclusive bir Star Wars Battlefront VR gelecekmiş, ilginç. Bu sattırabilir ama sunum, tecrübe nasıl olacak çok önemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ars Technica'dan alıntı:

That price does not include the PlayStation Move camera needed to track the headset, or the PlayStation Move hand-tracking controllers needed for many games.

Bu haliyle kutu içeriği açısından Vive ile pek alakası yok. Yani Vive'ın yarı fiyatına söylemleri lafta kalıyor.

http://arstechnica.com/gaming/2016/03/sonys-playstation-vr-will-arrive-october-for-399/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat iyi, bundle vs derken toplam maliyet daha düşük kalır. 

Ekran çözünürlüğü düşük , performans kaybını ordan bir idare ediyordur. Zor ama kurtarması. 

Zaten o çözünülük tat vermez. Daha yüksek çözünürlük olduğu halde. , OR bile zorlanıyor. AMD elimizde her göz için 4k ekran olan prototip var diyor. Bu ilk neslin geçişinin  çok hızlı olacağını söylemişler. 

4k x 2 , tam gpu üreticilerinin istediği çözüm :)

Bizim alacağımız Vive. 

İyi bir ekran kartı bundle ile alınır. 

Yalnız amazon'da satılması lazım. HTC Türkiye de satsa da , daha ucuz olasa da alınmaz. Çıkacak bir sorunda, teknik servisteki adama laf anlatamayız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Odur kesin, ikinci el ucuza move kontroller de almak lazım. Ben yurt dışında olduğumdan dolayı amazondan alıp 1 hafta deneyip geri yollayacaktım , kesin çözünürlük yüzünden beni çok rahatsız edecek o nedenle sadece 1 hafta denemek için alacağım. Demo oyunlar ile idare edip geri yollarım :) fiyatı da tahmin ettiğim gibi çıktı. Vr konusunda 8k 16k hayali kurarken 1k kimseyi tatmin etmeyecektir.

Vr olayında ilk cihazları alanlar benim düşünceme göre kobay olacaklar. 3. Belki de 4. Jenerasyon cihazlar yavaş yavaş istekleri karşılayacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 , ben kulaklik aldigimda bu sekilde 5 model deneyip geri yolladim  ( sonunda audio technica ath-m50x da karar kilmistim ), viyana da yasiyorum, amazon.de de yüzlerce alisveris yaptim, geri yolladigim hic bir üründe sorun cikarmadilar ve parami hemen iade ettiler, 

ps4 ü ilk ciktiginda almistim amazondan hdd problemi oldu 1 sene sonra,  cihazi geri yolladim hemen parami iade ettiler. Ayni fiyata kamerali 2 gamepadli ekstra oyunlu paketi aldim :) 

Amazon müsteri memnuniyeti bakimindan cok üst düzeyde . paketleri genelde güzelce aciyorum ve tekrar geri paketliyorum eger deneyecegim bir ürün oldugu zaman.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şurası ilgimi çekti:

Players will be able to play standard PS4 games on the headset through a "cinematic mode" that displays a standard flat screen in front of players at three different zoom

levels.

Nasıl bir deneyim sunacak acaba? Tabi Vive gibi bir deneyim sunmasını beklemiyorum ama hazır PS4 varken 400-500$ verilip VR'a giriş yapılabilir. Diğerleri için en az 2000$ daha para vermek gerekecek PC toplamaya. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@BoRa, S6 Edge Gear Vr 2. sürümde Oculus cinema ile film izlemek istedigimde Samsung 2k Amoled ekranda bile pikseller rahatsiz ediyordu, 1k oled ekranda nasil olur bu olay bilemiyorum.

Samsung Amoled de Pentile dizilim kullaniyor ama her yeni modelde farkli dizilimler yapip kaliteyi arttirmaya calisiyor, Sony Oled ekranda farkli bir piksel dizilimi vs yapip piksel görünürlülügünün üstesinden geldiler mi diye merak ediyorum. 

Z5 premium da kullanilmis 4k 5.5inc 806ppi panel ile z5 normal versiyonda kullandigi 1k 428ppi ekran ile karsilastirmasi, soldaki 1k, sagdaki 4k.

birde sony vr da 1k ekrandaki ppi orani 386 ppi :( 

Z5-Premium-DC-Websitebild.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Sony demişki 

"not every 1080p screen is the same. Ours has three subpixels per pixel, which means true RGB for every pixel; some of the other displays actually don’t have the full RGB for every pixel, so they have less subpixels per pixel."

PS VR için çözünürlük %20 daha düşük rakiplerinden. Bu nesil için çok birşey beklememek lazım bence. Ürünler az çok belli oldu. Şu an maddi olarak alabileceğim tek cihaz PS VR.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok