VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.272 mesaj var

Samsung mağazalarında GearVR demoları başlamış, bugün biraz denedim Temple Run oynayarak. VR 'ların en iddiasızı olduğunu bilmeme rağmen, 5 dakikalık dandik Temple Run deneyimi bile bu aleti "alınır" sınıfına aldı benim için. Tabii eksikler çok var, özellikle sağdaki dokunmatik kontrolcümsü kısımdan nefret ettim ama, yine de o aradığım  "soyutlanma" hissini verdi. Kıyas yapacak başka bir şey kullanmadığım için iyidir, kötüdür diyemem ama hali hazırda telefona sahip olanlar için bence mantıklı bir çözüm yapmışlar, bunu alıp ilk nesil pas geçilebilir gibi.

Çok vakit yoktu, yine bir denk geldiğimde başına bir saat oturup iyice kurcalayacağım aleti, Umarım HTC de Vive için benzer bir demo platformu oluşturur, nihayetinde kullanmadan, denemeden satılacak bir şey değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Photogrammetry ile gercek dunyadan kopyalayayip temizleyerek olusturulmus mekanda, megatexture tipi unique doku teknolojisiyle, isiklandirma bile dokulara gomulu, performans yuksek, gpu'nun atil gucu animasyonlu karakteri ileri tekniklerle render etmek icin kullaniliyor, karakter robot, dolayisiyla uncanny valley'e girmiyorsunuz, gercekligini sorgulamiyorsunuz, karakterin animasyonlari inandirici, sonuc siz robota odaklanirken arka planda gercek hayat gibi gozukecek ortamda saga sola hareket edip, ellerinizdeki kumandalarla o robotla etkileim girdiginiz yeni bir boyut. VR icin "keske soyle yapsalar, keske boyle yapsalar" dedigim her seyi Valve yapiyor. Half-Life degil, 3/4 Life.

Disaridaki hava nefes alinamaz hale gelip bunker'lara kapandigimizda herkes bir Vive isteyecek.

MS ve FB ile anlasmalari nasil bir medya gucu verdiyse hic kimse "biz Touch'i denedik, kameraya arkani donunce kumandayi goremiyor, oyunlar da buna gore tasarlanmak zorunda, room scale VR'i onemsemiyorsaniz bile Vive bir metrekare alanda da daha fazlasini veriyor" demiyorlar. Neyse ki sunlari soyluyorlar: kumandalar platformun bir parcasi, chaperone ile ayni anda bu boyutta gerceklikte ve baska bir boyutta sanal gerceklikte endise duymadan hareket edebiliyorsunuz, bunlar Rift'te yok.

Quake2'nin VR version'i var, mod olarak. Icimden bir ses Vive destekli de gorecegiz diyor. Klavye/gamepad'de ileri tusuna basip tufegin ustunden gecerek inventory'e aktarmak yerine koridorda iki adim atip yerdeki tufege uzanip alarak yerde diz cokmus halde arkaniza donup strogg'u shell manyagi yaptiginizda room scale'in ve kumandalarin en basit oyunlari bile nasil size kendinizi o koridordaymis gibi hissettiren bambaska bir sey oldugunu bizzat deneyimleyeceksiniz. O zaman Rift+Touch'in ne kadar yetersiz oldugu daha net olacak. Ustelik iki kez kargo odeyince cogu insan icin Rift+Touch Vive'dan pahaliya gelecek.

Valve donanimda bu nesli kazandi. Yazilimda da kalitesini konusturacagi belli. Platform olarak Steam'in ne oldugu belli. Ama OVR arkasinda FB, MS ve odaniza koydugunuz ir kameradan akacak veriyi satin almaya hazir kimbilir kimlerin etkisiyle beraber medyada guc sahibi. Du bakali nolcek.

Samsung mağazalarında GearVR demoları başlamış, bugün biraz denedim Temple Run oynayarak. VR 'ların en iddiasızı olduğunu bilmeme rağmen, 5 dakikalık dandik Temple Run deneyimi bile bu aleti "alınır" sınıfına aldı benim için. Tabii eksikler çok var, özellikle sağdaki dokunmatik kontrolcümsü kısımdan nefret ettim ama, yine de o aradığım "soyutlanma" hissini verdi. Kıyas yapacak başka bir şey kullanmadığım için iyidir, kötüdür diyemem ama hali hazırda telefona sahip olanlar için bence mantıklı bir çözüm yapmışlar, bunu alıp ilk nesil pas geçilebilir gibi.

Çok vakit yoktu, yine bir denk geldiğimde başına bir saat oturup iyice kurcalayacağım aleti, Umarım HTC de Vive için benzer bir demo platformu oluşturur, nihayetinde kullanmadan, denemeden satılacak bir şey değil.

Umdugum gibi sonbaharda yeni Note ile positional tracking'i cozerlerse ve belki 4K'ya gecerlerse, telefon kontrati ile gelen donanimi, telefon satan yerlerde demo etme imkani, Samsung'un tanitim gucu, dagitim agi ve marka bilinirligi ile VR'in walkman'i olacak GearVR. Mevcut GearVR tasarimi rahat olmasi, gozluksuz odaklamayi mumkun kilmasi, kablosuz olmasi, tasinabilir olmasi gibi ciddi artilara sahip, Carmack kafayi kirip sonbahara kadar sadece positional tracking'i cozerse, Samsung'un Rink isimli henuz gelistirme asamasinda olan ama GDC'de gorulebilen ve 360 derece hand tracking saglayan kumandalari da sonbahara yetisirse, o sagdaki trackpad sadece internet, netflix vs browse etmek icin kullandiginiz pratik bir sey haline gelirse, GearVR kitleleri VR'a cekmekte Vive-Rift-PSVR'dan daha basarili olacak. Magazaya girip "telefonun yaninda bu da geliyor" diyen tezgahtarin uzattigi GearVR'i kafasina gecirip elleriyle, kafanin serbest hareketiyle, yeni bir boyuta isinlananlarin bunu adopt etme hizi beklentileri asar. Mevcut tasarimda Samsung'un telefonlarina heatpipe tabanli sogutma eklemesi ve Note'un 6GB bellegi olabilecegi gibi beklentiler birlestiginde performansin da yeterli olmasi mumkun, icerik 1K render edilip 4K'ya upscale edilecektir, 4K ekran screen door effect'i kiracaktir, boylece 90hz'e bile goz dikebilir Carmack.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vive belli merkezlerde, Microsoft storelarda tanıtlacakmış. Türkiye' de olmaz herhalde.

İncelemeleri tarıyorum. Cihaz çok beğenilmiş. Ancak "hemen alın" diyen de pek yok. Oyunlar kısa süre oynamak için eğlenceli ,ama N64'ün Mario'su , PC'in Doom'u gibi bu platformun yıldızı olacak, sistemi aldıracak bir oyun yok henüz. 

Daha çok "biraz bekleyin fiyatlar aşağı insin, sistem otursun" tavsiyesi veriliyor. Firmalar yeni paradigma ile nasıl oyun geliştirmeleri gerektiğini çözmeye çalışıyor. 

Carmack ,Bafta ödülü almış.

http://www.bbc.com/news/technology-35992991

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi Oculus incelemesini seyrettim Eurogamer üzerinden, beğenilmiş genel olarak ancak tabii oyun falan yok ortada gördüğüm kadarıyla, basit bir platform oyunu, tenis falan gösterdiler, bir de Unreal Engine 4 The Vanishing of Ethan Carter vardı, o biraz ilgi çekiciydi, onun dışında birşey yok zaten.

Yeni 144Hz IPS monitör falan yerine eski monitörle idare edip, yerine VR alınabilir mesela ama hiçbir şey yok ortada hala elle tutulur, HTC Vive bana uymaz mesela kesinlikle, ayakta odanın içinde dolanarak falan hoşlanacağımı zannetmiyorum, Wii ile ucundan bu şekilde bir deneyim vardı ve sevdiğimi söyleyemem o tarzı. Oculus'un oturarak oynama konsepti daha uygun bana ama o da şimdi HTC Vive tarzı kontrolcü getiriyor gördüğüm kadarıyla.

Düzgün oyun gelecekse ki bilmiyorum, onların geliştirilme zamanı falan derken daha iki yıl en azından o mu bu mu derken yine vakit kaybedilir, millet yaşlandı be VR falan beklerken resmen halen daha da ortaya birşey koyamadılar.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmemkaça bilmemkaç diye oda ölçüsü falan verilmiş Vive için.

Gördüğüm tanıtımlarda da hep ayakta dolaşan insanlar vardı. Öyle bir altertanatifi varsa ona da bakılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bilmemkaça bilmemkaç diye oda ölçüsü falan verilmiş Vive için.

Gördüğüm tanıtımlarda da hep ayakta dolaşan insanlar vardı. Öyle bir altertanatifi varsa ona da bakılır.

Rakibinden en belirgin üstünlüğü o olduğundan öne çıkarılması normal. Ek bir özellik, kullanmak durumunda değilsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vive'da daha ileri tracking teknolojisi var, bu sayede Rift'te yapamadiklarinizi yapabiliyorsunuz. Tabi ayni zamanda Rift'te yaptiginiz her seyi Vive'da yapabiliyorsunuz.

Rift icin hazirlanan oyunlarin ezici cogunlugu Unity ile, bir kismi da Unreal Engine ile hazirlaniyor, iki motorun da artik Vive destegi var, Rift devkit'leri ile hazirlanan oyunlarin Vive'da calismasinin onunde teknik hic bir engel yok. Oculus VR FB parasiyla bir oyunu exclusive yapip Vive'da calismasini engellemek icin bir yerini de yirtarsa o oyun Vive'da calismayabilir, teknik bir engel yok. Ayrica bu community oyundan gelen Oculus VR SDK'ine yonelik cagrilari bir wrapper ile Steam VR SDK cagrilarina cevirerek parayla exclusive yapilmis oyunlari Vive'a tasimanin ilk adimlarini da atti.

Son olarak: uzerinize kosan Sith'i gercekten elinizi ona uzatip grip'le havaya kaldirdiginizda ve kendinize dogru cektiginizde son darbeyi vurmadan once havada tuttugunuz adami circle edip gozlerinin sizi takip etmesini izlemek wii'de ayakta tenis oynar gibi yapmaya benzemeyecek :) Matrix'te Nebuchadnezzar'i kullandiginiz bir oyun oynarken koltugunuzdan kalkip soyle bir geminin icinde yurumek, koltuktan gorebildiginizden fazlasini gormek istediginizde "niye bu boyuta isinlanirken beni ufak alana mahkum edecek teknolojiyi satin aldim" dememenizi saglayacak tasarim Vive'da. Masada direksiyonla Project Cars oynarken masadaki iceceginizin nerede oldugunu gormenize imkan verecek tasarim da Vive'da.

Omur boyu beklenen VR'a kavusma deneyiminin size yasatacagi hissi Palmer degil, Gabe'e emanet etmek icin cok sebep var, aksini yapmak icin pek sebep yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O kadar oyunun içine girmekten hoşlanmam demiştim zaten.:)

Daha canlı, daha 3D bir deneyim yeterli benim için. Bu cihazları çok büyük ihtimal Amazon'dan almak zorunda kalacağız buradan, orada da gönderen olur, göndermeyen olur, fiyatlar uçar gider, bakalım nasıl olacak artık. Kolay edinemeyeceğiz gibi. Edinme imkanı olursa bakacağız artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vive'in Rift'e artısı var , pek eksisi yok. fiyatları da yakın olduğu için Rift 'i tercih etmek için bir neden yok. Ben de daha çok oturarak kullanmaktan yanayım ama belli olmaz bir deneyince belki onu da severim. Zaten kullananlar 1x1m lik ufak bir alanda bile ayakta biraz hareketli kullanmanın etkileyiciliği kat kat arttırdığını söylüyorlar. 

Rift 'in biraz daha ergonomik olduğunu söyleyenler var. Biraz daha hafif. Touch controller'ı kullananlar Vive 'a tercih edebiliyor. Rift'te kulaklık olmasını avantaj görenler var , fazla artısı yok, kendi kulaklığımı kullanırım .Onun dışında bir artısını görmedim ben.

BMW de tasarımda kullanmak için Vive alıyormuş. NASA'da kullanıldığını okumuştum. Daha pro tercihlerde hep Vive var. Rift 'in tercih edildiğini görmedim. 

Bunlar başlangıç tabii. Mutlaka 3.parti kontrolculer de gelecek yakında. 

Şu anda olmazsa olmaz bir oyun yok ama alan yine pişman olmaz. Kurcalayacak bir sürü uygulama var, yenileri sürekli geliyor. Bir değişimi en önde takip etmenin keyfi de var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işin oyun dışında çok fazla kullanım alanı da olur. BMW ve tasarım bunlardan biri, turistik yerlerin, yok olmuş medeniyetlerin sokaklarının VR ile gezilmesi bir başka yönü. Bu noktada içerik üretilmesi hem RIFT hem Vive'a yarar. Sonuçta oturarakta gezilir, ayakta gerçekten yürümeye gerek yok.

Mobil cihaza veya pile bağlı bir hololens ile, eski medeniyetlerin hayata geçirilmesi konusunda, örneğin bergama'da AR ile en kralı yapılır aslında.

TPS'nin ölmesini de sağlar belki bu cihazlar. Assassin's Creed gibi bir oyunu VR ile FPS şeklinde oynamak çok güzel olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek tek her acidan karsilastirmislar, belki arada kalanlara yardimi olur. Rift'in lensini ve konforunu ovmusler mesela. Vive'in gozlukle rahat kullanilabilmesini, tracking'ini, kumandalarini, sundugu VR deneyimini, chaperone sistemini, ustundeki kamerasini ve Steam platformunu ovmusler. Rift daha rahat, daha konforlu diyorlar, ama "birine VR gosterecek olsam kesinlikle Vive'da gosterirdim" diyorlar. Tam bekledigim gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu inceleme güzel . Kullanıcı setlerin hepsini denemiş, Vive 'ın önde olduğunu söylüyor. Diğerleri gibi Roomscale 'in büyük avantaj olduğunu söylüyor.

https://www.reddit.com/r/Vive/comments/4e5ah9/the_vive_is_the_most_impressive_technology_ive/

Bilindik sitelerdeki incelemelere güvenmekte zorlanıyroum. Bana sanki Facebook baskı uyguluyor, açıkça Vive 'ın her anlamda önde olduğunu yazamıyorlar gibi geliyor. Mesela oturarak oynacaksanız Rift 'i tercih edin , yazmış bir site. Bir mantığı yok bu tavsiyenin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üstteki videoda da Rift'in rahatlığından bahsetmiş. Başka incelemelerde de görmüştüm aynı konuyu. Sanırım Oculus bu konularla daha çok uğraşmış, özellikle yüze, buruna baskı olayı bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlıyor. Yine de ikisinden biri tercih edilecekse, Vive'ın önde olduğunu söylüyorlar, en azından şimdilik.

EK: Açıkçası şu anda sipariş verebilsem bile, henüz PC'e VR olayına giremem. Yeni nesil grafik kartlarını bekliyorum ve mevcut sistemim VR için yeterli değil (nVidia 670x2). Öncelikle nVidia ve AMD'den yeni kartların gelmesi lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar Valve'in kendi VR demolari. Bunlari hazirlarken ogrendikleriyle yaptiklari dolu dolu oyunun nasil olacagini kafada canlandirmak acisindan guzel. Pascal/Polaris tabanli PC'ler yayginlasirken, Rift bulunabilir hale gelip icerigi ile yarisa girdiginde karsisinda olacak Valve icerigi ve Valve'in CS gibi fenomenleri third party'lere destekle mumkun kilan gecmisinden feyz alirsak Valve'a yakincalisan third party'lerden gelebilecek icerigin yapitaslarini icerdigi icin guzel. Bir de gercek mekandan laser scan'le aktarilmis, icinde yuruyebilceginiz hale getirilmis, hayalgucu ile yaratilan dunyayla birlesmis ve farkli bir boyut haline gelmis VR'in artik mumkun oldugunu gormek ve deneyimlemek acisindan guzel. Gelecek neslin gercek otesi gercekliginin dogusuna taniklik etmek.

Tabi yanina hbm2'li bir kart cakabilecegin gune kadar beklemek mantikli. Ama bugun alsam bana cok buyuk keyif vereceginden suphem yok.

Rift icin cok buyuk bir arti soyleyeyim... Musteri/hoca/bir buyuk/arkadas ortamina pascal tabanli gpu'lu notebook'unuz ve VR setinizi goturup sunumunuzu VR'da yapmak isterseniz hem kurulumu hizli ve pratik, hem kendisi hafif, rahat ve $ik Rift ile yapilmasi daha kolay olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok