Volkswagen skandali
0

Bu konuda 198 mesaj var

İhtiyacı olmayan, 2-3. arabasını alan adamı anlarım da ilk arabasını almak için VW'e gidip, 6 ay sıra bekleyen tipler var, çok komiğime gidiyor. Bunlar bayiden sonra çıkıp Emirgan Sütiş'e giderler, orada da sıra beklerler parasıyla hizmet almak için. Paranla rezil olmak durumu tam olarak bu olsa gerek.

Hcm arabayi alıp çıktıktan sonra tam olarak Peder le aramızda geçen muhabbet sizin son cumlenizde geciyor. :)

Bu arada biz arabayi alıp kebapçı ya gitmiştik Peder le adanada. Şimdi kebapçı gitmek vardı a satım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu yapan tek firma vw değil, Renault da aynı şekilde davranıyor, yalnız onların ki biraz daha farklı filo satışları vs. gibi durumlardaki zerre kadar ilgilenmiyorlar. Kendim zaten çok sevmiyorum tipini vs. bir de çok sevdiğim bir arkadaş bir ara alacak diye önce hastanenin karşısında ASF diye bir yere gittik, sallayan bile olmadı:) sonra bunların MAİS diye kendi satış şirketleri varmış Maltepe E-5 üzerinde, orada kadın satıcı ilgilenmedi bile, hatta masasına gittik oturduk, telefonu bırakmadı, oturdu konuştu da konuştu falan:)) En son hastaneye geri dönerken Mobilyacıların orada vardı bir Renault bayi (mübarek mantar gibi bitmişler:)) orada bir adam biraz ilgilendi sağolsun, arkadaşın haline acıdı diye tahmin ediyorum. Dediğim gibi ben zaten beğenmiyorum ama böyle tavrı olan firma zaten araba da satmak istemediğine göre hizmet de vermez ben de almam düşüncesindeyim. VW'de durum daha çok bizim arabamızı herkes alamaz tavrı:) Ferrari satsalar anlarım da söz konusu altı üstü orta sınıf bir araç olunca gerçekten komik duruyor. Adam benim aracımı alamazsın tavrı yaptığında neden alayım ki ? Almam olur biter:)) Memleketim insanının bu tavrı hak ettiğini de düşünmüyorum, Alman arabası, kaliteli vs. pompalamasıyla insanlar kandırılıyor bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Skandal büyüyor. 6 üretici daha (Renault, Nissan, Hyundai, Citroen, Fiat ve Volvo) Avrupa normlarının üzerinde salıyormuş.

http://t24.com.tr/haber/volkswagenden-sonra-6-otomobil-ureticisinden-daha-emisyon-krizi,311435

Ayrıca Vw gruptan Skoda'da 1.2 milyon, Seat'ta 700 bin araçta aynı motor varmış. Toplamda 11 milyon araçtan söz ediliyor.

VW'nin bu krizin faturasını Seat - Skoda gibi grubun küçük parçalarını satarak karşılayabileceğini okudum. Sizin yorumunuz nasıl ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar da vw gibi düşük NOx salınımı için yanıltıcı yazılım üretmişler mi gerçekten ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VW çok ilgili olmayabilir ama ben eşime aldığımız Polo'da proseslerini çok başarılı bulmuştum. Doğuş Oto Esenyurt. 

Araç konusunda bilgi verdiler, hangi donanımı yaklaşık kaç günde verebileceklerini söylediler, araç gelmeden 1 hafta önce haber verdiler (ki ilk verdikleri tarih aralığında geldi). 

Aracı alırken garantisini uzattım, nano koruma yaptırdım. Bu süreçlerde de yardımcı oldular. Ben memnun kaldım açıkçası. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizde İzmir Vosmer'den annemlere ve teyzemlere ayrı olmak üzere 2 golf satın alındı ve bizimle ilgilenen hanfendi baya ilgililendi sipariş verirkende ve sonrasında. 1 araç stoktan satın alındı diğeri özel siparişe girdi (xenon,jant ve renk seçince) normalde haziran 15 teslim dediler fakat 3 mayısta teslim ettiler aracı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya hangi müessesenin kapısında kuyruk olsa o firma aynı şekilde havaya girer. Kuyruğun sebeplerini, haklı veya haksız olmasını tartışmıyorum ama neticede insanların orta sınıf, standart bir arabayı 6 ay sonra teslim almak için bugünden para yatırdığı bir ortamda firmanın ve çalışanların mütevaziliği koruması güç. İnsan doğası böyle. Arada ne olursa olsun işini iyi yapmaya çalışanlar çıkıyor ama genelde bir burnu havadalık var VW bayilerinde.

Audi A4'üm vardı, satmaya niyetliydim. Yeni araba bakıyordum. Passat CC yeni çıkmıştı o dönem. Audi'yi Maltepe'deki Erel'e periyodik bakıma götürdüm. Üst tarafta da Volkswagen ve Audi'nin showroom'ları var (Audi kısmı FB stadının altına taşındı geçici olarak, şimdi yine eski yerine dönmüş olabilir). Arabaları genelde ben servise götürdüğümden önceden de A6'yla filan geldiğimi biliyorlar, serviste beni tanıyorlar. Hatta servis sorumlusuna merak ettiğim bir modeli söylediğimde üst kata telefon açıyor, Audi'nin müşteri temsilcisi beni kapıda karşılıyor, ilgileniyor. Deneyim gayet hoş. CC'ye de bakayım dedim, VW kısmına gittim. Öyle haber filan vermedim tabi, düz müşteri gibi gittim. Bir de işyerinden geldiğim için üst baş öyle pek "elit" değildi, kot pantolon tişört modundaydım. Satış görevlileri öylece oturuyorlar, hani hiç hal hatır soran yok. Ben gittim arabayı buldum, içine oturdum, kurcaladım, gelen giden olmadı. Sonra gidip satış görevlisi buldum, fiyatını, donanım seçenklerini ve farkları sordum filan. Herhalde o arabayı alabilecek kapasitede olduğumu düşünmediler, çok yüzeysel cevaplar verdiler. Devlet dairesi gibi sanki, adam ben ona mecburmuşum gibi konuşuyor. Ben de çıktım gittim. Arabayı da çok beğenmemiştim zaten, arka koltukta kafam vuruyordu. Daha kısa boylu kişilere göre yapılmış.

Dediğim gibi, biraz havaya girmişler ve hoş değil. Diğer yandan, bazı konularda hak vermiyor da değilim. Bizim memlekette normalde almayacağı (hatta çoğu durumda alamayacağı) arabayı gidip soran, kurcalayan, fiyat pazarlığı yapan, hatta deneme sürüşüne çıkmak isteyen çok fazla insan var. Bir tanesi de benim akrabam, ondan biliyorum. DH forumu böyle adamlarla dolu. Adam arkadaşlarıyla gelmiş, yeni Passat'ı denemek istiyor mesela. Ya üst baş yok, adam oraya Tempra'yla filan gelmiş zaten. Hani hor görmüyorum da, denemek istediği araba aksesuarıyla 200,000 lira. Arabaya 200,000 lira verebilecek adam Tempra'yla gezmez. Pazarlık ediyor, şunu eklersek ne olur bunu çıkartırsak ne olur diye uğraştırıyor. Belli ki almayacak. Ha, "showroom olayının amacı bu, bakacak tabi" diyebilirsiniz, haklısınız, ama onların da bir iş kapasitesi var. Vakit ve enerjilerini o arabayı gerçekten alabilecek olanlara ayırmak istiyorlar. Elin kekosu sırf arkadaşlarına "yeni Passat'ı denedim kanka, süpper gidiyor ya, yer uçağı gibi mübarek" desin veya bunları forumda yazsın diye bu zahmete girmek istemiyorlar.

Bunu daha önce eski forumda da yazmıştım. Seneler önce bizde bir Honda Accord vardı. Şu 2.4L motorlu olanlardan. Motor hacmi ürkütücü olduğundan ikinci elde satarken çok sıkıntı çektik. Sürekli ilan verdik, fiyat düşürdük filan. Bir adam aradı. Arabayı görmek istediğini söyledi. Biz adamla öğlen saati bizim evin otoparkında görüşmek üzere sözleştik. Arabayı iç dış yıkattık, temizlettik filan, evde beklemeye başladık. Çok heyecanlıyız, aylardır satamadığımız arabaya talip çıkmış. Baya eski, 90 model filan bir Honda Accord'la bir yaşlı adam geldi. Müşteri oymuş. Arabanın sağına soluna baktı, içine bindi, kurcaladı biraz. Bagaja baktı, kaputun altına baktı. Deneme sürüşü filan da ister diye düşündük. Adam "tamam, teşekkürler" dedi, arabasına doğru yöneldi. Fiyatı bile sormadı. Babam adama "e fiyat filan konuşmayacak mıyız, beğenmediniz mi?" diye sordu. Adam "ben almayacağım ki, bende zaten bir Accord var. Yenileri nasıl acaba diye merak ettim, ondan gelip baktım" dedi. Sever misin, sabaha mı bırakırsın... Yaşlı olmasa elimde kalırdı, o derece gıcık oldum. Anasını sevdiğimin çocuğu bizi showroom gibi kullanmış.

Neticede bu tip insanlar çok bizde, çok da gıcık bir durum. Bir de hiç araba almaya niyeti olmayıp yine zırt pırt bayiye gidip alacakmış gibi davrananlar var. Bir örneği benim akrabam. Parası var, ama bir arabayı en az 5-6 sene kullanmadan satmaz. Buna rağmen zırt pırt bayilere gider, yeni gelen veya kampanyaya giren modelleri sanki alıcıymış, uygun bulursa hemen alacakmış gibi inceler, hatta oturur adamla pazarlık eder. İşte şu kadara verir misiniz, bu kadara olmaz mı, yanında ne hediye ediyorsunuz filan şeklinde. Yarım saat uğraştırır, ondan sonra döner çıkar bayiden. Almayacağını ben biliyorum, artık çevredeki bayiler de anlamışlar herhalde, artık alakasız yerlerdeki bayilere gidiyor. Çamlıca'daki bayiden fiyat almış mesela geçenlerde. Kendisi Suadiye'de oturuyor.

Volkswagen'in küçülmesine Almanya izin vermez, çünkü Volkswagen Almanya'nın elinde önemli bir koz. Cezayı Almanya finanse eder, Volkswagen'e de uzun vadeli borç yazarlar, çatır çatır alırlar zaman içerisinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Emre'nin söylediklerine katılıyorum :) Biz mesela Polo'yu almaya gittiğimizde hafta sonuydu, eşim ve çocuğumla gittik. Eşime bakıyorduk, zaten direk Polo'ya hitap eden müşteri kitlesi :) 10 dakikada falan da aldık aracı. 

VW Pahalı diyenleri yalnız anlamıyorum, Polo Lounge 1.2 TSI DSG 60.000 TL şu anda? Pahalı mı? Abartı derecede, o araç 45.000'den fazla olmamalı. 

Ama, rakibi ne durumda? Renault Symbol, dizel 54000 TL mi ne. O dizel, bu otomatik. Geri kalan kısma bakıyorsun, birinde yalıtım, malzeme kalitesi süper, diğerinde korna çaldığında kendin zıplıyorsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız tesla amerikada son bikaç senedir bayağı yayıldı. hatta avrupa ve avusturalya'da da aynı şekilde. altta vereceğim linkt direkt amerikaya zoom yapıyor ama diğer taraflara da bakabilirsiniz;

http://www.teslamotors.com/findus

(supercharger istasyon  sayısı da bayağı artmış, 10 sene sonra buralara da uğrarlar belki :(

2016 da Türkiye'yi de supercharger ağına dahil edecekti Tesla, aşağıdaki haritada Europe-2016 ya gelirseniz görebilirsiniz koymayı planladıkları yerleri. 

http://www.teslamotors.com/supercharger

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2016 da Türkiye'yi de supercharger ağına dahil edecekti Tesla, aşağıdaki haritada Europe-2016 ya gelirseniz görebilirsiniz koymayı planladıkları yerleri. 

http://www.teslamotors.com/supercharger

2016'da gelecek de, bakalım nasıl gelecek. Model X pahalı, Model S de aynı şekilde. Ucuz modeli gelecekti ama o da kapasite artımı olmadan zor, şu anda 6-7 aylık sıra var ortalama. Gigafactory kurulunca "halk arabası" olacak modeli de piyasaya sürerler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Halk arabası" modeli D segmenti premium araba olacak. Bir de elektrikli olduğunu varsayarsak öyle pek de halk arabası gibi olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Belki Monaco, Singapur, Dubai gibi yerlerde halk arabasından sayılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

$35.000 olacaktı ucuz modeli seneye tanıtılacak fakat o araba buraya gelene kadar fiyatı $70.000'e çıkar. Bizim ülkede elektrikli halk arabası hayali anca 2030-2040'a doğru gerçekleşir. Şimdi merak edip baktım BMW i3 bile 47.313 Euro'ya satılıyor şu anda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Skandal büyüyor. 6 üretici daha (Renault, Nissan, Hyundai, Citroen, Fiat ve Volvo) Avrupa normlarının üzerinde salıyormuş.

http://t24.com.tr/haber/volkswagenden-sonra-6-otomobil-ureticisinden-daha-emisyon-krizi,311435

Ayrıca Vw gruptan Skoda'da 1.2 milyon, Seat'ta 700 bin araçta aynı motor varmış. Toplamda 11 milyon araçtan söz ediliyor.

VW'nin bu krizin faturasını Seat - Skoda gibi grubun küçük parçalarını satarak karşılayabileceğini okudum. Sizin yorumunuz nasıl ?

Bu üreticiler %100 dürüsttür demiyorum ama haberdeki test bana biraz VW'i savunmak için zorlama yapılmış bir test gibi geldi. Zaten yapan Alman ADAC kuruluşu imiş...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Halk arabası" modeli D segmenti premium araba olacak. Bir de elektrikli olduğunu varsayarsak öyle pek de halk arabası gibi olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Belki Monaco, Singapur, Dubai gibi yerlerde halk arabasından sayılabilir.

35.000 USD işte, Model S'in yarısı neredeyse. Tesla BMW7, Mercedes S ve Audi A8'e rakip, sanırım bu da BMW 5, Audi A6 ve Mercedes E sınıfına rakip olacak. 

Tesla doğru yapıyor, kapasitesi sınırlı ve bu kapasiteyi en fazla kar edecek ürüne harcıyor. Sonuçta Model S yerine daha küçük bir araç üretse, üretim hızı çok değişmeyecektir ama cirosu azalacaktır. Kapasitesi arttıkça da, yeni ürünlere geçiyor.

2020 yılında param olursa, bu sınıf da Türkiye'de yaygın olursa düşünebilirim :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

35.000 USD işte, Model S'in yarısı neredeyse. Tesla BMW7, Mercedes S ve Audi A8'e rakip, sanırım bu da BMW 5, Audi A6 ve Mercedes E sınıfına rakip olacak.

Tesla doğru yapıyor, kapasitesi sınırlı ve bu kapasiteyi en fazla kar edecek ürüne harcıyor. Sonuçta Model S yerine daha küçük bir araç üretse, üretim hızı çok değişmeyecektir ama cirosu azalacaktır. Kapasitesi arttıkça da, yeni ürünlere geçiyor.

2020 yılında param olursa, bu sınıf da Türkiye'de yaygın olursa düşünebilirim :D

Bmw3, audi a4 ve mercedes c'ye rakip olacaktır bence.

Yaygın ve çabuk şarj işi halledilmedikçe zor bu sadece elektrikli araba işi. Hybridler bir derece de, elektriklide şarj bitti mi kaldın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşe gidip gelmek için kullanan biriyseniz çok rahat birşey yalnız. Şarj için gerekli süre de mevcut, istasyonlar otoparklara kurulursa yer de mümkün. 2010'da strasbourg sokaklarında pek çok noktada şarj istasyonu vardı. Aklımda kalan şarjda kalan Prius görüntüsü var nedense, bu Prius Türkiye'de bulunan Prius'la aynı mı bilen var mı ? Konunun iyice dışına çıktık bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Türkiye'de hiç prius gördüğümü hatırlamıyorum. Belki bir tane görmüşümdür, onu da corolla verso zannetmişimdir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Turkiye'de buyuk bir holding Tesla gibi bi markanin uretimini alsa kendi grup sirketlerinin avm'lerinin benzin iztasyonlarinin icine sarj istasyonlari koysa bile buyuksehirler icin yeterli olur gibime geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de showroom'larda yapılan terbiyesizliğin hiçbir açıklaması yok. Bakın, hiçbir diyorum. Yok, o kadar.

Bu ülkede 1 milyon TL borcu olan adama her banka güle oynaya 100.000 TL daha kredi veriyor. Niyeti bozan herkes o arabayı, o g.tü başı ayrı oynayan satıcıyla beraber alır.

Aynı şeyi Honda, Seat, Skoda ve VW'de amcama araba bakarken yaptılar. Bir vurdumduymazlık, aymazlılk, sorulara göz yuvarlayarak, sen mi alacaksın havalarında cevap vermeler falan.. Gayet alıcıyız ve gittik Efe'den Octavia aldık ki, en ufak şekilde bu bizi diğer bakan kişilerin ne önüne ne arkasına geçirmemeli.

Arabayı geçtik 3-5bin liralık motor almaya gittiğinizde de aynı muamele var. Scooter fiyatı soruyorsunuz öyle bir 4bin diyişi var ki, sanırsınız alet 4 milyon lira ve sınırlı üretim.

Kimsenin kimseye saygısı yok bu ülkede. Saygı da eğitimle oluyor, sorun o. Ben bunu bizim ülkeye özgü sanırdım, VW sağolsun saygısızlıkta çığır açtı..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Allreadydead,aslında vw'de haksızlık da etmemek lazım dediğin gibi diğer firmalarda da benzeri durum var. Renault'da bizim arkadaşın yaşadığı olay da hiç hoş değildi. İşin en enteresan tarafı, Borusan'a falan gidiyorsun ilgi alaka oldukça iyi. Üst segmentte bu havayı görmüyorsun :))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Turkiye'de egzos muayenesi yapan en buyuk firma tuvturk'un %33 hissesi vw grubunun tr distribitorlugunu de yapan dogus grubuna ait.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VW batsa ellerinde kalan bütün arabaları Şahenk alıp Türkiye'ye satar. Hiçbir şey olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Model S E sınıfına (Mercedes E, BMW 5, Audi A6) muadil. Model E D sınıfı olacak, yani Mercedes C, BMW 3, Audi A4 muadili olacak. En büyük sınıfta Tesla yok henüz. Biz zaten alamıyoruz da, Amerika'dakilerin yaşadığı çelişki de buradan geliyor zaten. Tesla Model S'in fiyatı donanımlı bir Mercedes S serisi (veya BMW 7 serisi, Audi A8) arabayla aşağı yukarı aynı. Tamam Tesla çok güzel ama diğer tarafta da Mercedes S350 var, veya BMW 740 var, Audi A8 var. Bunlar da çok havalı arabalar. Hem de daha büyük ve gösterişliler. Ebat takıntısı olmayan, Tesla'nın boyutuyla yetinen adam gidip Tesla alıyor, ama "araba dediğin büyük olur, en azından iki ton olur" diyen adam gidip Mercedes, BMW, Audi, Cadillac veya Lincoln alıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doğuş otomotiv açıklama yapmış, araçlar Türkiye mevzuatına uygunmuş. Yani sıkıntı yok, Amerika'daki araçlar sadece yanıltıcı yazılım yüklenip satılmış, Türkiye'de araçlarda böyle bir yazılım yokmuş:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok