Custom Su Soğutma
1 1

Bu konuda 304 mesaj var

@Whooosh Güle güle kullan.:)

Benim ekran kartında maalesef yine temas problemi olmuş, tekrar söktüm bu defa EK'nın geçmiş bloklarından kalan termal macunu sürüp tekrar monte ettim, şu anda 85C gibi olan junction sıcaklığı 68C'ye indi. Bu arada kartın termal pedleri de kötü sanıyorum, atıp tutmak istemem ancak görüntü itibariyle öyle geldi, hesaplı termal ped bulabilsem onları da değiştirecektim ancak bulamadım, bu şekilde kullanıyorum şimdi. Bir de kartta sarkma olmaması için Cooler Master'ın ELV8 kodlu braketi var, onu da aldım.

Hortumun bir kısmı içinde bir de renk değişimi tespit ettim neyin nesi ise, yeni hortum da edindim, tümden söküp temizleyeceğim sistemi, görünen suda renk, koku, tortu falan yok ama, hiç de olmadı. Sanırım hortumun ömrü bitti artık. 

MilesTeg and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
40 minutes ago, T800 said:

@Whooosh Güle güle kullan.:)

Benim ekran kartında maalesef yine temas problemi olmuş, tekrar söktüm bu defa EK'nın geçmiş bloklarından kalan termal macunu sürüp tekrar monte ettim, şu anda 85C gibi olan junction sıcaklığı 68C'ye indi. Bu arada kartın termal pedleri de kötü sanıyorum, atıp tutmak istemem ancak görüntü itibariyle öyle geldi, hesaplı termal ped bulabilsem onları da değiştirecektim ancak bulamadım, bu şekilde kullanıyorum şimdi. Bir de kartta sarkma olmaması için Cooler Master'ın ELV8 kodlu braketi var, onu da aldım.

Hortumun bir kısmı içinde bir de renk değişimi tespit ettim neyin nesi ise, yeni hortum da edindim, tümden söküp temizleyeceğim sistemi, görünen suda renk, koku, tortu falan yok ama, hiç de olmadı. Sanırım hortumun ömrü bitti artık. 

Benim bulabildiğim en uygun termal ped olarak şunlar var:

https://www.amazon.com.tr/Gelid-Solutions-GP-Ultimate-120x20x1-İletkenlik/dp/B08PKQFT2P/ref=sr_1_20?keywords=termal+ped+1+mm

Performanslarını bilmiyorum ancak yurtdışında kullanan, hatta özellikle tercih eden çok gördüğüm kadarıyla. Yine de bizim için fiyat oldukça yüksek korkarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 6/17/2022 at 9:52 PM, Whooosh said:

Pompayı zemine monte edip alabildiğim kadar öne aldım ki ekran kartı arkasına girebilsin.

Ekran kartı daha elime ulaşmadığı için şöyle fotoşoklu bir kare gösterebilirim.

olm52z3.jpg

Ekran kartı geldi ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

Dikey GPU aparatının Pci-ex 16 uzatma kablosunda sıkıntı çıktı. Ekran kartını doğrudan anakarta bağlayınca sıkıntı yok ama uzatma kablosu ile bağlayınca her saniye binlerce pci-ex hatası veriyor.

Durum böyle olunca yeni uzatma kablosu alana kadar ekran kartını yatay takabilmek için geçici olarak böyle absürt bir kurulum yapmam gerekti.

hbueykg.jpg

Elimde hatalı ve artık borular hariç boru da kalmamıştı ben de kablo cırtları ile pompayı tavana tutturup minimalist :D bir şey yaptım.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 minutes ago, ZvAnA said:

Rezervuar orada pek olmamış gibi sanki. :icon_think:

Bence de olmadı ama "geçici" bir durum. Uzatma kablosu alınca sistemi bir önceki haline geri getireceğim. Elimde alternatif bir çözüm olmadığı için kablo gelene kadar ya sistemi böyle kullanacaktım yada suyunu boşaltıp sistemi rafa kaldıracaktım.

Pompa yukarıda diye öyle diyorsan, pompanın kuru çalışma ihtimali yok, sistem gırtlağına kadar su dolu. Şuan tek risk sızdırma ihtimali, onun dışında bir sıkıntı yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir uyarı olsun, Aliexpress'ten fitting, radyatör v.b. sipariş ederken aman materyal neymiş gözden kaçırmayın, bazı malzemelerde direkt alüminyum diye yazıyor ancak bazısında ayrıntısına girince alüminyum da kullanıldığını görüyorsunuz, altın kuraldır, alüminyum ile bakır asla karıştırılmaz aynı döngüde, buna dikkat etmek gerekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konu da tam su soğutma ile ilgili değil direkt ancak bunu da buraya yazayım deneyim olarak, iki sene önce aldığım fabrikadan EK blok çıkışlı XFX 6900XT kart aldığımdan bu tarafa sıcaklık problemi çıkarıyor. Ara ara termal macun yenilemesi yapmak gerekiyor, bu sanırım bir termal macunu kusma problemiymiş, çok çok ince termal ped edindim Aliexpress’ten gelince deneyip bu devamlı termal macun yenileme problemi ortadan kalkacak mı yine yazarım buraya.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, T800 said:

Bu konu da tam su soğutma ile ilgili değil direkt ancak bunu da buraya yazayım deneyim olarak, iki sene önce aldığım fabrikadan EK blok çıkışlı XFX 6900XT kart aldığımdan bu tarafa sıcaklık problemi çıkarıyor. Ara ara termal macun yenilemesi yapmak gerekiyor, bu sanırım bir termal macunu kusma problemiymiş, çok çok ince termal ped edindim Aliexpress’ten gelince deneyip bu devamlı termal macun yenileme problemi ortadan kalkacak mı yine yazarım buraya.

Termal padlarin ısı aktarım becerisi macunlar kadar yüksek olmuyor ve daha hızlı kürleniyorlar maalesef. Sonucu ben de merak ettim. Bakalım macun yerine kullanılınca nasıl bir sonuç çıkacak:icon_think:

Şöyle bir video buldum:

https://www.youtube.com/watch?v=k92ibbiYJk0

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tam termal pad mi denilir, sanırım değil, bu tip durumlarda kullanılan bir malzemeymiş, PTM7950. Kusma problemi olmuyormuş bu şekilde bakalım artık, iki ayda bir falan termal macun yenilemekten gına geldi, termal yapıştırıcı arıyordum artık bu şekilde bir çözüme ulaştım bakalım başarılı olacak mı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, T800 said:

Bu tam termal pad mi denilir, sanırım değil, bu tip durumlarda kullanılan bir malzemeymiş, PTM7950. Kusma problemi olmuyormuş bu şekilde bakalım artık, iki ayda bir falan termal macun yenilemekten gına geldi, termal yapıştırıcı arıyordum artık bu şekilde bir çözüme ulaştım bakalım başarılı olacak mı ?

Anladım hocam güzel birşeye benziyor. Bakalım nasıl olacak durum.

Bir de Karbon Termal Pad'ler var piyasada. Macunla uğraşmak istemeyenler için. Biraz narin oluyorlar yapıları gereği çünkü çok inceler ama tekrar tekrar kullanılabiliyorlar ve zamanla özelliklerini yitirmiyorlar.

https://www.amazon.com.tr/Thermal-Grizzly-Carbonaut-WÃRmeleitpad-32-0/dp/B07PHN2ZNY/?th=1

Daha ucuzlarını bulmak da mümkün.

https://www.youtube.com/watch?v=odZmXw_pcio

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu da bir araştırayım, ancak elektrik iletiyorsa bu olmaz, GPU’nun üstünde bir dolu SMD var.

Bu arada sıcaklık 62(GPU)-85(Hotspot) değerlerinden 56-72 değerlerine geriledi yine termal macun yenilenince The Division 2’de yük altında. Haftaya falan yavaş yavaş sapıtmaya başlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

Onu da bir araştırayım, ancak elektrik iletiyorsa bu olmaz, GPU’nun üstünde bir dolu SMD var.

Bu arada sıcaklık 62(GPU)-85(Hotspot) değerlerinden 56-72 değerlerine geriledi yine termal macun yenilenince The Division 2’de yük altında. Haftaya falan yavaş yavaş sapıtmaya başlar.

Evet maalesef iletlenlik durumu var ama hiç sorun yaşayan duymadım bugüne kadar. Yine de hiç yaşanmadığı veya riski olmadığı anlamına gelmez tabii. Bir kere doğru konumlandırdıktan ve IHS'i taşırmadan konumlandırılırsa sorun çıkacağını sanmam.

Termal macun hangi marka ve model acaba? Bu kadar çabuk "bozulanını" görmemiştim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arctic MX4, Arctic MX6, EK’nın GPU blokları içinden çıkan termal macunu.

Bunları denedim.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, T800 said:

Arctic MX4, Arctic MX6, EK’nın GPU blokları içinden çıkan termal macunu.

Bunları denedim.

İkisi de gayet başarılı macunlar. MX4'ü yıllardır kullanırım. Sanırım buradaki durum biraz da heatsink-GPU arasında tam temas olmamasından kaynaklı. O yüzden termal pad mantıklı bir tercih olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir temas meselesi var evet, termal macun yenilendiğinde de tam bir su soğutma performansı alınamıyor.

Gözle görülür biçimde ekran kartı devre kartında veya blokta bir yamukluk göremiyorum ama.

Şu anda mesela bir adet 240mm bir adet 360mm radyatörle 330W yükte The Division 2’de 57-58C oluyor GPU sıcaklığı, hotspot 73-75C. Yemilemeden önce Undervolt halde bile 300-310W civarı hotspot 83C falan oluyordu.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4800MHz 8700K var takılı olduğu sistemde ayrıca, soğutulan başka bir eleman yok. Radyatörler EK-PE 360mm ve EK-PE 240mm. Bu EK’nın orta kalınlıktaki serisi bir de. Öyle slim falan değil radyatörler. Fanlar da EK Vardar üzerilerindeki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hala Intel Cryo Cooler'ı neden devam etmediğini sorguluyorum. Günümüzde en az 150W çeken işlemcileri düşününce, Cryo cooler'ın kullanacağı 50-100W çok da gözüme fazla gelmiyor, özellikle de performansı göz önüne alınınca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aliexpress’ten geldi malzeme, uygulaması zor oldu, iki film tabakası var, birisini kaldırmak baya kolay, onda problem olmadı, uygun ölçülerde kesip heatsink üzerine yapıştırdıktan sonra üstteki film tabakasını sökmek ciddi zor, baya bir aparat da göndermişler kutu içerisinde ancak çok başarılı bir montaj yapamadım. 

Arctic MX4 uygulamıştım daha yeni ve maalesef sorunlar başlamıştı, bu malzeme önceki termal macun uygulamalarının hepsinden uygulama sonrası aldığım ilk sıcaklık değerleri olarak daha başarılı şimdilik, sıcaklıklar artış eğilimine girmez ise yine uygulama başarılı olmuş ve problem çözülmüştür diyebilirim, en az 15-20 gün daha izlemem lazım.

MilesTeg and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bu aralar müsait bir zamanda sıvı soğutmanın senelik bakımını yapacağım. Sıvıyı değiştirme dışında blokları bir elden geçireceğim, thermal macunları yenileyeceğim. Ben yine eldeki mx4'ü kullanırım. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Akrilik borularımı da Corsair'in satin black PMMA boruları ile değiştireceğim. Blokları komple sökmüşken, 9900k'ya da lapping uygulamayı düşünüyorum zımpara ile. Mutlaka farkedecektir. 

Detaylı temizliğe girişmişken Kasadaki 120'lik Corsair LL fanları daisy chain tipindeki fanlarla değiştirsem mi diye de düşünmüyor değilim. LL120'ler görüntü ve ses olarak iyiler ama performansları için aynı şeyi demek mümkün değil. Hem güç hem rgb kabloları olduğundan da kablo saklama işi zahmetli. Bu yüzden Lian Li SL infinity 120 fanları düşünüyorum. Kasanın ön tarafı zaten çok düzenli, rahatsız edici bir kablo görüntüsü falan yok. Sistemde 10 tane fan, 2 adet pompa, temp. sensor kabloları, hdd-ssd'si falan haliyle kasanın arkasında fena bir kablo birikintisi var. Daisy chain fanlarla şuandaki haline göre büyük oranda bir kablo ortadan kalkar. Ama fanların 3'lü seti 3k. Sadece görünen fanları değiştirsem 7 tane fanın bana maliyeti 7 bin lira. Elimde sırf kasada değil dolapta da dünyanın fanı varken bu rakamı vermek de içime sinmiyor. Bir yıl içinde sistem terfisi de düşünüyorum. Bu parayı diğer donanımlara harcamak daha mantıklı sanki. Sonuçta öyle ya da böyle kasanın ön tarafında beni rahatsız eden birşey yok. Kısacası bu konuda epey kararsız kaldım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 dakika önce, ZvAnA said:

Ben de bu aralar müsait bir zamanda sıvı soğutmanın senelik bakımını yapacağım. Sıvıyı değiştirme dışında blokları bir elden geçireceğim, thermal macunları yenileyeceğim. Ben yine eldeki mx4'ü kullanırım. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Akrilik borularımı da Corsair'in satin black PMMA boruları ile değiştireceğim. Blokları komple sökmüşken, 9900k'ya da lapping uygulamayı düşünüyorum zımpara ile. Mutlaka farkedecektir. 

Detaylı temizliğe girişmişken Kasadaki 120'lik Corsair LL fanları daisy chain tipindeki fanlarla değiştirsem mi diye de düşünmüyor değilim. LL120'ler görüntü ve ses olarak iyiler ama performansları için aynı şeyi demek mümkün değil. Hem güç hem rgb kabloları olduğundan da kablo saklama işi zahmetli. Bu yüzden Lian Li SL infinity 120 fanları düşünüyorum. Kasanın ön tarafı zaten çok düzenli, rahatsız edici bir kablo görüntüsü falan yok. Sistemde 10 tane fan, 2 adet pompa, temp. sensor kabloları, hdd-ssd'si falan haliyle kasanın arkasında fena bir kablo birikintisi var. Daisy chain fanlarla şuandaki haline göre büyük oranda bir kablo ortadan kalkar. Ama fanların 3'lü seti 3k. Sadece görünen fanları değiştirsem 7 tane fanın bana maliyeti 7 bin lira. Elimde sırf kasada değil dolapta da dünyanın fanı varken bu rakamı vermek de içime sinmiyor. Bir yıl içinde sistem terfisi de düşünüyorum. Bu parayı diğer donanımlara harcamak daha mantıklı sanki. Sonuçta öyle ya da böyle kasanın ön tarafında beni rahatsız eden birşey yok. Kısacası bu konuda epey kararsız kaldım.

@ZvAnA
Infinity iki adet üçlü paket ben de aldım ancak iptal ettim sonradan siparişi, bende de bu kadar fan varken içime sinmedi.

Alacaksan ancak Pazarama’da Aptek Teknoloji’de indirimli fiyat var, üzerine bir de Maksimum kart ile Pazarama’dan ilk 5.000 TL’lik alışverişe 500 TL indirim var maksimum mobilden kampanyaya katılırsan, üzerine bir de peşin fiyatına dokuz taksite bölünüyor.

Ben kendi kullandığım Deepcool LT720A AIO soğutucuyu Hepsiburada üzerinden bu firmadan almıştım ertesi gün geldi. O gün de indirim vardı. Ancak sadece bir alışverişim oldu bu şekilde.

İki adet üçlü paket 5200 küsur TL tutuyor şu anda, dün de Hepsiburada üzerinden indirim vardı ancak oradaki bitmişti bugün baktığımda.

Maksimum 500 TL kampanya indirimi hariç. Onu da anladığım hesap özetine yansıdığında 500 TL iade ediyor banka ancak onu bir incelemek gerekir, taksitli alışverişleri kapsamaz gibi bir şey görmedim ancak yine de iyi incelemek lazım.

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800İndirimi görünce dayanamadım. Elimde 3'lü paketin biri hiç açılmamış sıfır olmak üzere toplamda satabileceğim 10 adet Corsiar LL fan da var sonuçta. Satarsam zaten ödediğim para hayli hayli çıkıyor. Maximum kart yok bende o şekilde bile 5200 küsür tl'ye gelince 2 tane 3'lü paket aldım. Haber verdiğin için teşekkür ederim abicim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rica ederim. :)

Corsair maglev fanların gördüğüm bazı testleri fiyatına göre çok kötü. Lian Li fanlar SL Infinity fanlar testlerde hep üst düzey performansta. Benim şu anda kullandığım Thermalright 120mm ARGB fanlar baya ucuz, görünümleri yine baya iyi. Ancak bunların da testleri tutarsız, kimi testte fiyatına göre iyi kimi testte ise radyatör üzerinde gayet iyi performansta kasa havalandırmasında yerlerde. Ancak ucuza ARGB fan arayanlar varsa bakabilir bunlara halen daha üçlü paketi 600 küsur TL. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Topladığım yeni intel Z790 sistemi acaba yeni bir kasayla mı devam etsem düşüncesi nedeniyle bir türlü kuramadım. Lian Li v2010b kasamı modlaya modlaya bugünlere kadar geldik. Ancak kasa çok dolu olduğundan mıdır, yoksa benim kesip eklediğim parçalardan mıdır bir senedir trim sesleri vs gelmeye başladı. Ya fanların ya pompaların titreşimlerinden kaynaklı bu sesleri kasanın orasına burasına dokunup kesmekten yoruldum. Tekerlekli ayakları iptal edip sabit ayaklara geçmek geldi aklıma ama emin olamıyorum.

Neyse hem güncel ön panel i/o'lara kavuşmak için hem de trim sesleri ile daha fazla uğraşmamak için yeni bir kasa da bakınıyorum arada. Ancak yeni kasalarda en büyük derdim bir tane bile 5.25" yuva olmaması. Benim için çok önemli çünkü tüm sıvı soğutma bileşenlerini Aquaero 6 XT cihazım kontrol ediyor ve bu cihaz için 5.25'lik en az bir yuvaya ihtiyacım var. İşin içine 5.25 yuva da girince seçenekler çok daralıyor maalesef.

Phanteks'te anca Enthoo serilerinde opsiyonel olarak sunulan ek bir parça var. O eklenti ile Enthoo 719, Enthoo Pro 2 ve Enthoo Elite model kasalarında 2 adet 5.25'lik yuvaya kavuşuyorsun. 719 ve Pro 2 sadece ön panel farkından oluşuyor. Elite ise devasa ve çok pahalı bir kasa.

Enthoo 719;

phanteks-enthoo-719-ph-es-719-ltg-dbk-biphanteks-enthoo-719-ph-es-719-ltg-dbk-42

phanteks-enthoo-719-ph-es-719-ltg-dbk-38phanteks-ph-es916e-bk-elite-saten-siyah-

Ancak son fotodaki parçayı ben yurtiçi yurt dışı hiçbir yerde bulamıyorum şuan. Enthoo 719 ve Pro 2 modellerinde ise sac kalınlığı ve kablo düzenlemesi açısından arka tarafta bırakılan boşluk tarafında sıkıntılar var. Benim için rüya olabilecek Enthoo elite için ise Corex Alpha ile konuşup ülkeye bir tane getirtsen bile arabayı falan satmak gerekir herhalde :D

Bir diğer seçenek de Be Quiet Dark Base Pro 901; bu da oldukça kaliteli bir kasa ve ön panelin en altında bir adet 5.25'lik yuvar.

ImageServer.php?ID=67147a47458@be-quiet. ImageServer.php?ID=a5c17a47449@be-quiet.

ImageServer.php?ID=41c0ea47454@be-quiet.

Bu kasa da sahip olduğu birçok opsiyon özelliğiyle yine pahalı kasalardan, kasa yönünü değiştirme opsiyonu, dokunmatik fan ve led kontrolüne sahip ön panel ve ıvır zıvırı haliyle fiyata yansıyor. Ama ben 13-14 k da vermek istemiyorum bir kasaya. Ayrıca 5.25 yuvayı kullandığında bu sefer de 3.5" hdd için bıraktıkları kısım iptal oluyor gözüküyor. Diğer kullanabileceğin yerlerde zaten pompa rezervuar falan olacağından 3.5" hdd kullanamama söz konusu. Bu kadar para verip hem tam istediğin olmuyor hem de oralara çıksam zaten Lian Li V3000+ gibi bir modele bakarım. Gerçi devasa boyutuna rağmen v3000+ 'da bile 5.25'lik yuva yok.

Neyse bugün yine ne yapsam ne etsem derken tahminimce Teknobiyotik'in getirttiği Raijintek kasalarını gördüm. Taiwan menşeili bir firma gözüküyor. Zofos Ultra diye bir modeli ön panelin üst kısmında bir adet 5.25" lik yuva sunduğundan direk radarıma girdi. 

https://www.teknobiyotik.com/raijintek-zofos-ultra-ebb-e-atx-420mm-sivi-sogutma-destegi-full-cam-yan-ve-mesh-led-on-panel-usb-3-0-type-c-destekli-bilgisayar-kasasi-rj-0r20b00237.html

71AxlX++rVL._AC_SL1500_.jpg rj-0r20b00237-disgorsel07.jpg

rj-0r20b00237-disgorsel19.jpgrj-0r20b00237-disgorsel20.jpg

Açıkçası şu ana kadar adını andığım modellerle kıyasladığımda sıvı soğutma için istediğim büyük alan, hdd-ssd konumları, arka kablo düzenlemesi ve tabiki 5.25'lik yuva nedeniyle hem sunduğu opsiyonlar hem de diğerlerinden uygun fiyatlı olması açısından benim için ön plana çıkan bir kasa oldu. Eğer mevcut kasayla devam etmeyim dersem bunu alacağım gibi. 

Aklına bir model falan gelen varsa tavsiye alırım. 

ZvAnA tarafından düzenlendi
MilesTeg and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok