Windows 10 üzerine
8 8

Bu konuda 1.112 mesaj var

DICE'ın BF4'te yaptığı gibi, nasıl oyunu DX11 ve Mantle için ayrı API'ler altında çalıştırabiliyorsa, belki mevcut veya henüz geliştirilme aşamasındaki oyunlara DX12 API'siyle çalışacak şekilde destek gelebilir.

BF4'e de Mantle desteği patch ile gelmişti hatırlarsanız...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ucuz keye gerek yok hocam :D

Bu konuyla ilgili ben de bir km rica edebilir miyim? Bir sıkıntı yaratmayacaksa (veya yaratma riski düşükse) bu ucuz lisanslardan almayı düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok bunu yapıyor, yok şunu yapıyor diye her bulduğunuz 3. şahıs yazılımlara nasıl güvenebiliyorsunuz. Ben güvenmiyorum şahsen. Bir kaç sayfa önce verilen ürün anahtarını gösteren programa bile açıkçası şüpheyle yaklaştım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok bunu yapıyor, yok şunu yapıyor diye her bulduğunuz 3. şahıs yazılımlara nasıl güvenebiliyorsunuz. Ben güvenmiyorum şahsen. Bir kaç sayfa önce verilen ürün anahtarını gösteren programa bile açıkçası şüpheyle yaklaştım. 

Birkaç yerden kontrol ettim. Güvenilir bir yazılıma benziyor. Ben de huylanıyorum, ama bir noktadan sonra gereksiz sanırım fazla huylanmak.

Bu yazılımı kullanmak, kullanamamaktan daha güvenlir bile olabilir. Çünkü farkında olmadan yükleyebileceğin adware, toolbar gibi uygulamaları yüklemiyor .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sitesinde customerları olarak NASA falan diyor. ben güveniyorum şahsen :)

bu arada @@ResetButton ordaki listede torrent istemcisi olarak http://www.qbittorrent.org/ diye bişey gördüm. utorrentin free alternatifiymiş. denenebilir gözüküyor

qbittorent i kullanıyorum zaten bir süredir. Sorunsuz gibi şimdlik. 

Yeni windows kurulumu yaptığınızda hangi sürücüleri yüklüyorsunuz? Mesela bende ethernet sürücüsünü tanıdı. MS nin sürücüsünü yükledi. Ama Asus'un sitesinde başka sürücü var.  Yine Sata için intel sürücüleri var sitede ama windows birşeyler kurdu, sorun da yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ekran kartı dışında sorun yoksa ms'in sürücülerini tercih ediyorum ben. gerçi sata sürücülerini güncellemek performans artışı yaratabiliyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar, gittigidiyor vb. sitelerde 30-40 liraya satılan windows 7-8 lisansları hakkında neler biliyorsunuz?

bu lisansları alıp windows 10'a geçsek ileride sıkıntı yaşar mıyım?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam o lisanslar ile aktivasyon yapabilirsiniz ama sadece bir kez genelde ondan dikkatli olun. Benim arkadaş ile olan yazışmam dreamspark ile alakalıydı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam o lisanslar ile aktivasyon yapabilirsiniz ama sadece bir kez genelde ondan dikkatli olun. Benim arkadaş ile olan yazışmam dreamspark ile alakalıydı.

teşekkür ederim. deneyeceğim... :8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güvenemediğiniz bir uygulama varsa, mutlaka çalıştırmanız gerekiyorsa, Sandboxie 'i tavsiye ederim. 

Sysinternals'dan process explorer, çalışan uygulamaların hash ini, 50 tane antivirus taramasına gönderiyor. Sistemde bir tuhaflık varsa, iyi bir uygulama.

uygulamaların güncelleğini denetlemek için filehippo 'nun uygulamasını kullanıyordum eskiden . O portable uygulamaları da denetleyebiliyor. otomatik kurmaya bırakmıyorum, indirip kendim kuruyorum. 

Yeni sürüm uygulama çıktığında (mesela VLC player ) , eskisinin üstüne mi kuruyorsunuz, yoksa önce uninstall mu ediyorsunuz? Ya da fark ediyor mu?

Bir tek yazılım kurmak ile bitmiyor aslında. Esas sorun ayarları yapmak. Windows settings dosyasını standart hale getirse, onu onedrive a yedekleyebilse gerçekten iyi olurdu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evdeki windows 10 kurulu pc'ye media creation tool ile oluşturulmuş usb'den başka bir ssd'ye sıfır kurulum yaptım. Ama 8.1'den yükseltilmiş kurulumun olduğu ssd'yi silmeden kasadan çıkardım. Yeni ssd'ye windows 10 kurduktan sonra key girme kısmını atladım vs. Ama etkinleştirilmemiş gözüküyor ve o ayara geldiğimde bir hata kodu veriyor.

Microsoft account'ıma girdiğimde cihazlar kısmında ilk yükseltme yoluyla kurulan pc ve yeni sıfırdan temiz kurulmuş olan pc gözüküyor. Eskisini kaldırdım, bir gece falan bekledim ama etkinleştirilmedi yenisi. Sonra yeni ssd'yi çıkarrtım, eski kurulumun olduğu ssd'yi taktım hâlâ etkinleştirilmiş halde gözüküyordu. Cihazlarım kısmına da daha önce bu cihazı kaldır deyip kaldırmama rağmen tekrar bu eski kurulum gözükmeye başladı. 

Temiz kurulum yapıldığında etkinleştirilmede neden böyle oluyor, normal mi, beklemek falan mı lazım, yoksa başka birşey yapmam mı gerekiyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Win10'da XBox One streaming cok iyi calisiyor. TV mesgulken bilgisayardan oyunlara devam edilebilir. Gecikme hic hissedilmiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhsan,evet biraz karışık olmuş. Durumu şöyle izah edeyim. Şimdi ben lisanslı evdeki 8.1 pro pc'mi upgrade seçeneği ile windows 10'a geçirmiştim. Ama eski ssd'leri kasadan çıkarıp başka şekilde kullanmak ve temiz bir kurulum yapmak istiyordum ne zamandır. Bunun için şuan yüklü olan kurulumun olduğu SSD'ye dokunmadan (format vs.) kasadan çıkardım ve yerine yeni bir ssd takıp bu diske usb'den sıfır kurulum yaptım. Hani bilgisayarlık acil birşey olursa ben temiz windows'un programlarını vs ayarlayana kadar, eski ssd'yi takıp işimi görürüm diye.

Kurulum tamamlandıktan sonra bir gün falan beklememe rağmen etkinleştirilmedi bir türlü. Etkinleştir ayarının olduğu yere gelince şimdi hatırlamıyorum ama geçersiz ürün anahtarı falan yazıyordu galiba. Bir de bir hata kodu görülüyordu. Kurulumda key falan girmedim, atla seçeneğini kullanmıştım. Ama kimse girmiyormuş zaten. Durum bu olunca microsoft account'ımdaki cihazlar kısmına bakayım dedim. Microsoft account'ıma girince cihazlar kısmında iki pc görünüyordu. İkisi de aynı pc tabiki. Eski 8.1 prodan upgrade yapılmış kurulum ile sıfırdan kurduğum yeni kurulum aynı anda gözüküyordu. Bunların üzerinde kaldır seçeneği olunca eski kurulumu kaldır dedim. Temiz kurulum etkinleştirilsin diye ama yine de olmadı. Sonra daha sonra uğraşırım diye yeni ssd'yi çıkarıp tekrar eski kurulumun olduğu eski ssd'yi taktım. Etkinleştirilmiş şekildeydi hâlâ. Tekrar microsoft accountıma girdim, temiz kurulumdan sonra kaldır dediğim bu ilk kurulum yine cihazlar kısmında belirmişti. Öyle olunca bu sefer tekrar baştan temiz kurulum yaparım diye temiz kurulumu temsil eden pc'yi kaldır dedim. Ve şuan o noktadayım. Yeniden temiz kurulum yapacağım. Acaba mevcut etkinleştirilmiş windows 10'u önce microsoft hesabındaki cihazlar kısmından kaldırıp, öyle mi temiz kurulum yapmam mı lazım? Yoksa kurulum sırasındaki bir aksilikten mi bu durum oluştu...

Denemek için ofiste kullanılmayan kopya win7'li bir pc'nin hdd'sinden win10'a upgrade yapıp, sonra da hdd'yi söküp eski bir ssd'ye usb'den temiz kurulum yaptım. Hiç uğraşmama gerek kalmadan etkinleştirildi. Yalnız bu sefer kurulumda önceki sayfalarda verilen ürün anahtarını gösteren araçla temiz kurulum öncesi ürün anahtarını alıp, kurulum yaparken o ürün anahtarını girdim. Bu ürün anahtarı da zaten her sistemde aynı görünüyor onu farkettim. İlk açılışta da microsoft account'ı tanımlamadan yerel hesapla açtım. Sonra account girdim. Bakalım evdeki pc'ye bir de bu sıralama ile temiz kurulum yapmaya çalışacağım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence upgrade sırasında bir dosya oluşuyor o HDD içinde. O dosya olmayınca da sıkıntı çıkıyor. O SSD'de de önce Windows 8.1,sonra upgrade,sonra temiz kurulum şeklinde gidilirse bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Veya sorunsuz kurulum olan SSD'den Acronis ile backup alıp,yeni SSD'ye restore edilirse de sorun çıkacağını düşünmüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhsan,evet biraz karışık olmuş. Durumu şöyle izah edeyim. Şimdi ben lisanslı evdeki 8.1 pro pc'mi upgrade seçeneği ile windows 10'a geçirmiştim. Ama eski ssd'leri kasadan çıkarıp başka şekilde kullanmak ve temiz bir kurulum yapmak istiyordum ne zamandır. Bunun için şuan yüklü olan kurulumun olduğu SSD'ye dokunmadan (format vs.) kasadan çıkardım ve yerine yeni bir ssd takıp bu diske usb'den sıfır kurulum yaptım. Hani bilgisayarlık acil birşey olursa ben temiz windows'un programlarını vs ayarlayana kadar, eski ssd'yi takıp işimi görürüm diye.

Kurulum tamamlandıktan sonra bir gün falan beklememe rağmen etkinleştirilmedi bir türlü. Etkinleştir ayarının olduğu yere gelince şimdi hatırlamıyorum ama geçersiz ürün anahtarı falan yazıyordu galiba. Bir de bir hata kodu görülüyordu. Kurulumda key falan girmedim, atla seçeneğini kullanmıştım. Ama kimse girmiyormuş zaten. Durum bu olunca microsoft account'ımdaki cihazlar kısmına bakayım dedim. Microsoft account'ıma girince cihazlar kısmında iki pc görünüyordu. İkisi de aynı pc tabiki. Eski 8.1 prodan upgrade yapılmış kurulum ile sıfırdan kurduğum yeni kurulum aynı anda gözüküyordu. Bunların üzerinde kaldır seçeneği olunca eski kurulumu kaldır dedim. Temiz kurulum etkinleştirilsin diye ama yine de olmadı. Sonra daha sonra uğraşırım diye yeni ssd'yi çıkarıp tekrar eski kurulumun olduğu eski ssd'yi taktım. Etkinleştirilmiş şekildeydi hâlâ. Tekrar microsoft accountıma girdim, temiz kurulumdan sonra kaldır dediğim bu ilk kurulum yine cihazlar kısmında belirmişti. Öyle olunca bu sefer tekrar baştan temiz kurulum yaparım diye temiz kurulumu temsil eden pc'yi kaldır dedim. Ve şuan o noktadayım. Yeniden temiz kurulum yapacağım. Acaba mevcut etkinleştirilmiş windows 10'u önce microsoft hesabındaki cihazlar kısmından kaldırıp, öyle mi temiz kurulum yapmam mı lazım? Yoksa kurulum sırasındaki bir aksilikten mi bu durum oluştu...

Denemek için ofiste kullanılmayan kopya win7'li bir pc'nin hdd'sinden win10'a upgrade yapıp, sonra da hdd'yi söküp eski bir ssd'ye usb'den temiz kurulum yaptım. Hiç uğraşmama gerek kalmadan etkinleştirildi. Yalnız bu sefer kurulumda önceki sayfalarda verilen ürün anahtarını gösteren araçla temiz kurulum öncesi ürün anahtarını alıp, kurulum yaparken o ürün anahtarını girdim. Bu ürün anahtarı da zaten her sistemde aynı görünüyor onu farkettim. İlk açılışta da microsoft account'ı tanımlamadan yerel hesapla açtım. Sonra account girdim. Bakalım evdeki pc'ye bir de bu sıralama ile temiz kurulum yapmaya çalışacağım.

G2A'dan üç otuz paraya aldığımız Windows 8.1 öldü bende maalesef OEM olduğu için.:(

Bu akşam Windows 7 Pro var bir tane taa ne zamandan aldığım onun üzerinden deneyeceğim Windows 10.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öldüğünü nereden analadın hocam? 8.1 tekrar kurunca kabul etmiyor mu denedin mi?

Benim evdeki 8.1 lisansı 220 küsür liraya SL edition olarak almıştım. Sonra bir de direk Microsofun kendisinden 260 liraya pro pack satın alıp yükseltmiştim. Yani öyle ölecek falan olursa microsoftun ağ...   sı....m. :P

Onun dışında aylar önce g2a'dan aldığım bir key var, daha hiç kullanmadım. Muhtemelen eylül sonrası skylake terfisi yapacağım. O keyi o sistemde deneyeceğim. Tabi önce windows 8.1 kurup, yükseltmek zorunda kalacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada foruma yazmamışım. iki gün önce Bloody'nin dediği gibi yapıp temiz kurulum sonrası tekrar aktifleştirdim Windows 10 pro'yu.

Yükseltme yapılmış ve etkinleştirilmiş diski asıl kullanmak istediğim yeni ssd'ye klonladım. Oradan windows içinden sıfırla dedim. O şekilde temiz kurulum yaptı, gerçi nasıl temiz kurulum oluyor bu onu anlamadım. Windows.old klasörü oluşturuyor yine... Neyse kurulum bittikten sonra daha microsoft accountımla girmeden bile etkinleştirilmiş olarak gözüküyordu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öldüğünü nereden analadın hocam? 8.1 tekrar kurunca kabul etmiyor mu denedin mi?

Benim evdeki 8.1 lisansı 220 küsür liraya SL edition olarak almıştım. Sonra bir de direk Microsofun kendisinden 260 liraya pro pack satın alıp yükseltmiştim. Yani öyle ölecek falan olursa microsoftun ağ...   sı....m. :P

Onun dışında aylar önce g2a'dan aldığım bir key var, daha hiç kullanmadım. Muhtemelen eylül sonrası skylake terfisi yapacağım. O keyi o sistemde deneyeceğim. Tabi önce windows 8.1 kurup, yükseltmek zorunda kalacağım.

Anakartı değiştirince aktivasyon öldü. Bir support aramayı deneyeceğim bakalım, ilk aktive ettiğim andan HDD ve RAM aynı, bakalım nasıl olacak artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ara. :)

Ya coil whine son derece canımı sıktı, araştırdım baktım ki dandik ripple supression yapabilen ve transient load testleri pek iyi olmayan PSU'larda bu problem baya artıyormuş, bir baktım ki bendeki RM1000 gayet kötü bu anlamda, hemen eldeki OCZ 1250W PSU ile değişim yaptım, bir miktar iyileşti ama Krait estetik olarak on numara bir anakart olmasına rağmen gayet alt sınıf bir anakart olduğu için ondan da şüphe duydum baya, arada onu da değiştirdim. Hem zaten bir Z97 daha lazım bu arada, vesileyle aradan onu da çıkarttım. Ancak bunlarla uğraşırken 2013'te aldığım OCZ ZX 1250W PSU'nun fan patladı gitti, bir sesler geldi akabinde fanın kanatlarından birisi kırıldı. OCZ de patlayıp gittiğinden bana kaldı olay, fanı bendeki Akasa Viper 140mm ile değiştirdim ama sisteme tekrar takmak istemedim, neme lazım. Corsair HX1000i de ne zamandır aklımdaydı, PSU'yu da değiştirmiş oldum.

Coil whine arada ne oldu dersen tam olarak kurtulamadım ama yok gibi birşey oldu artık, Gsync ile 144 FPS sabitlendiğinde duymuyorum pek, ilk hali korkunçtu.

Bu arada coil whine maalesef garantiye girmiyor, kartları geri vermek mümkün olmadı bu nedenle, dava açmak falan gerekecek ama buradan da sonuç çıkmaz sanıyorum çünkü oyunlarda falan şu anki kurulumla duyulmuyor gibi birşey 144 FPS gibi bir değerde ama 3DMark 11 Performance testinde mesela 300 FPS falan olduğu vakit ses baya güçlü, daha önce de 3DMark ile coil whine duyduğum ekran kartlarım oldu ama oyunlarda bir sıkıntı olmuyordu, bunlar da oyunlarda da sıkıntı vardı ilk başlarda, şu an kurtarabileceğim kadar kurtardım, önceki kurulumda Witcher 3 falan oynamak mümkün değildi neredeyse sesten, şu anda öyle değil artık.

Servisten geldiğinde de fena değil gibiydi hatta ben BIOS güncellediler falan zannettim hiçbirşey yapılmamış halbuki, o zaman da fena değildi de artık oyunlarda pek duymuyorum bari.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evde eskilerden kalan, SP1 dahi olmayan DHW'ye ilk üye olduğum zamanlarda aldığım Windows 7 Home Premium'un diskini buldum, ara tara. Şu anda optik disk yok benim bilgisayarda, bu nedenle Windows 8.1 yüklü bilgisayardan ilk etapta eldeki Windows 7 keyi girerek Microsoft'tan Windows 7 ISO indirdim. Akabinde Windows 7 USB Media Creation Tool indirdim ancak maalesef Windows 8.1 üzerinden bootable USB yapılamadı bu şekilde. Devamlı olarak bootsect hatası aldım. Ne yaptıysam da düzelmedi. Biraz araştırma ile üçüncü parti yazılımlar buldum ama bunlara da güvenemedim. Yine ara tara eskilerden optik diski olmayan netbook için almış olduğum external USB DVD Writer aklıma geldi, Windows 7 kurulumu ancak bu şekilde tamamlayabildim. Microsoftun Windows 8.1 ve Windows 10 için USB üzerinden yükleme yazılımı gayet iyi çalışıyor ama Windows 7 için olanı gayet problemli.

Bu şekilde de SP1 yüklü olmadığından Windows 10'a upgrade edemedim, yine SP1 ISO download et, DVD'ye yaz falan derken onu da  kurdum, Windows 7 aktive olduktan sonra da akabine üzerine Windows 10 Home da sorunsuz kuruldu. Hatta Windows 8.1 üzeri kurulum bana daha sorunlu gelmişti.

Windows 10 da aktive olduktan sonra bu defa temiz kurulum ile Windows 10'u tekrar kurdum hiçbir key falan girmeden ve yüklenir yüklenmez aktive oldu Windows 10 Home ancak Microsoft'un vermiş olduğu bu imkan elde key olmadığından sınırlı bir imkan. Ücretsiz upgrade bir yıl için ve eldeki bilgisayara bağlanıyor aktivasyon ile. Bu kampanya bittikten sonra anakrt değişimi falan yapsak sanırım Windows 10 aktivasyonu da ölecek ve kampanya da bittiğinden tekrar lisans almak gibi bir zorunluluk ortaya çıkacak.

Yine Windows 8 zamanında olduğu gibi uygun fiyatlı retail key vererek bu imkandan yararlandırsaydı bizim için daha iyiydi bence. Bu şekilde çünkü eninde sonunda full price Windows 10 lisansı alınmak zorunda kalınacak gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
8 8

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok