Windows 10 üzerine
8 8

Bu konuda 1.112 mesaj var

Benim desktopta da aynı şekilde hazır bekliyor ama biraz daha otursun bakalım. Muhtemelen bir kaybım olmayacak geçince ama sıkıntılarla uğraşmakta istemiyorum.

Laptopta ELAN sürücüsünü desteklememe ise şimdilik başıma bela oldu. Genelde anne evde facebook falan takılıyor kaydırma çalışmayınca şimdi dandik bir durum oluştu. :D Bir kaç sürücü alternatifiyle çözüm almaya çalıştım ama olmadı.

Bu arada win8.1 ' den sonra banada biraz daha ağırlaşmış gibi geldi laptop win10 ile nedenide ilk açılış sürecinin biraz uzamasına bağladım. Onun dışında bir yavaşlama tespiti yapamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

clean install yapınca o yavaşlamalar ortadan kalkıyor tamamen

Clean ins i lisans kodu olmadanda yapabiliyormuyuz ?  veya telefonlardaki gibi artık win10 unda fabrika ayarlarına geri dön modu varmı ? :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Clean ins i lisans kodu olmadanda yapabiliyormuyuz ?  veya telefonlardaki gibi artık win10 unda fabrika ayarlarına geri dön modu varmı ? :D

Evet lisans koduna gerek yok. Bir kere aktive olunca w10 sonra istediğin kadar kurabiliyorsun sistem bileşenleri aynı kalmak koşuluyla.Teknoseyirin yukarıda linkini verdiğim w10 videosunda ayrıntılı bir şekilde bahsediyorlar bu konudan..Lisanslamayla ilgili aklımdaki birçok soruyu bu video cevapladı. Güzel hazırlamışlar gerçekten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PC'yi güncelleyince para verip yeniden lisans mı alacağız şimdi? Eskiden Windows XP, Windows Vista, Windows 7'yi kutulu aldığımızda istediğimiz kadar yeni pc alsak da kurabiliyorduk.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PC'yi güncelleyince para verip yeniden lisans mı alacağız şimdi? Eskiden Windows XP, Windows Vista, Windows 7'yi kutulu aldığımızda istediğimiz kadar yeni pc alsak da kurabiliyorduk.

O durumda telefonla aktive ediliyormuş abi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kopya win 8.1 i 10 a uptade ettim, bilgisayarımda etkinleştirildi diyor. 

Hadi yine iyisin Emreciğim, önümüzdeki 2 yılın tavuk döner parası çıktı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hadi yine iyisin Emreciğim, önümüzdeki 2 yılın tavuk döner parası çıktı...

evet ya, orjinal 8.1 lisansı alayımda sorun çıkmasın diyordum 1-2 ay önce.

kalıcı olarak etkinleştirildi diyor o komutu yazınca. ms açık açık söylemesede kopya kullananlara birşey demeyecek anlaşılan.

edit: yalnız microsoft hesabıma girince ''cihazlar'' kısmında bilgisayar gözükmüyor.(sadece xbox one var) teknoseyir in videosunda gözüktüğünü söylüyorlarlardı. kopya olduğu için gözükmüyordur galiba.

edit 2: oturum açınca eklendi bilgisayarım. yalnız to be filled by o.e.m yazıyor..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim pc'de Corsair Link programı için Windows 10 ile uyumsuz diyor. Açıkçası bu programdan son derece memnunum zira fan hızlarını ayarlamama yardımcı oluyor. Masaüstündeyken sessiz modda çalışması vs gibi bir çok fan ayarı ve sıcaklık takiplerini yapıyorum. Açıkçası bu programın çalışan uyumlu versiyonu çıkmadan Windows 10'a geçmem herhalde. Aranızda hiç kullanan var mı Corsair Link'i? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuan bilgisayarımdan ve işletim sisteminden çok memnun olmama rağmen  ne hikmetse dün gaza gelip şu yükseltmeyi yapayım dedim.

2.7gb update indikten sonra bilgisayarı yeniden başlattım, BAM! mavi ekran.

Bir daha yeniden başlattım siyah ekran.

Bir daha yeniden başlattım, yükleme ekranıı ama 10dk bekledim %1'i geçmedi.

Bir daha yeniden başlattım, "kurulum geri alınıyor" dedi ve Windows 8.1'e geri döndü.

Sonra bilgisayarın içinde Windows 10 ile ilgili ne varsa sildim ve W10 defterini rafa kaldırdım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabletime sıfır kurulum, masaüstüme de yükseltme yaptım. Bende bir sorun olmadan tıkır tıkır kuruldular. Babamın laptopuna da win7 den yükseltme yaptık.

Tabi donanım ve o anki yazılımlara bağlı değişkenlik göstermesi çok normal

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Epey direndim ama bilgisayarın açılışının artık 2-3 dakikayı bulması nedeniyle, bugün itibarıyla XP den 10 a geçiş yaptım :)

Bir de SSD aldım ama bizim zımbırtı SATA 2 destekli olduğu için tam randımanlı çalışmıyor galiba, yinede 20-25 saniyede masaüstünü görmek güzel bir duygu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Toplam 6 dizüstü bilgisayarda muhtelif Windows sürümlerinden yükseltme yaptım. En eski notebook'um 4 yaşında olmalı. Benim için en önemli iki bilgisayarda yükseltmenin ardından sıfırdan kurulum yaptım. 6 bilgisayarın 3 tanesi farklı serilerden Dell, 1 tanesi HP, 2 tanesi ise Acer. 6 yükseltmenin 4 tanesi sıkıntısız geçti, 2 tanesinde sorun oldu, Dell, Windows 10 olayına iyi hazırlanmış. Muhtemelen bilgisayarlarında bilindik bileşenler kullanmasından kaynaklı en ufak bir driver sorunu yaşanmadı. Gerek XPS, gerek daha alt seri Insprion gerekse de oyun bilgisayarında en ufak bir sıkıntı yok. HP zaten bence printer vs dışında tercih edilmemesi gereken bir firma zamanında bir hata yapmışsız iste. Acer tarafında ise bir kaç sorunu eski W8.1 driver'ı ile çözdüm. 

- Windows 10 bana sorarsanız açılış kapanış veya tepki süresi açısından 8.1'e göre aşırı bir getiri sağlamıyor hatta açılış sürelerinde bir miktar artış var. Windows 7'ye göre fark biraz daha bariz ancak sırf bunun için yükseltme yapılmaz. Standart HDD ile ne olur bilmem bendeki tüm makinelerde SSD takılı... 

- Default ayarlarda bir sürü sıkıntılı durum var. Her makine için zaman harcayıp bunları kapamak lazım. 

- Wİndows'un kendi anti virus çözümü anormal CPU yükü yaratıyor. Acil şekilde kapamak lazım. 

- Bİlemediğim sebeplerle notebook'lar açısından yaklaşık 4 ila 5 derece civarında ısı artışı var. Bir çok servis kapasam bile bunun şimdilik bir çözümünü ben bulamadım. Ürüne özel forumlarda yavaş yavaş tartışma başlamış durumda. Bir çözüm bulunur herhalde.

- Oyun tarafında herhangi bir FPS artışı bence yok veya fark edilmeyecek kadar az. İnsanlar ilk günlerde çok bağırıp çağırdılar şöyle FPS artışı var diyerek ama bence fark yok gibi bir şey. Herhalde insanlar yeni kurulum yapınca çoştu. Yeni driver lar ve DX12 ile ne olur bilmem. 

- Edge yine Chrome/Firefox  kurmak için kullanılmaktan öteye gidecek performansta değil. 

- Cortana ilk gün vakit geçirmek için eğlenceli olabilir ikinci gün başlarım Cortana'sına da moduna girmeniz olasılık dahilinde. 

- Görsel olarak başlat menüsü iyi hoş ama telefon kılıklı beyaz menülerden nefret ettim. 27" ekranda büyük bir israf. 

- Ufak tefek bir sürü hoşluk var ama şahsen ben genel durumu öyle yere göğe konulmayacak bulmadım. 

- Telefon tablet uygulamalarını kocaman ekranda kullanayım diyen adama saygım var ama gün sonunda Windows marketin ne kadar eksik olduğunu görmek mümkün. 

W10 ile Microsoft iyi işler yapmış veya yapmaya çalışmış ama  geçmek için yanıp tutuşmaya gerek yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

W10'un getirdiği en önemli yenilik, korsan kullanıcılara bedava lisans sağlaması olacak galiba  :)

DX12 önemli değilse W8.1'den ve hatta W7'den geçiş yapmaya hiç gerek yok. hakancez'in gözlemlerine aynen katılıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

-Cortana geçici birşey değil. Sesli komut vermek olarak düşünmeyin, oraya "345usd in Turkish Lira" yazınca da sonuç alıyorsunuz. Böyle bir sürü uygulama var . 

-Virtual Desktop benim linux tan en çok aradığım özellikti. Sadece biraz daha üzerinde uğraşılması gerek.

Geçmemek için bir neden yok bence. Upgrade 15 dk gibi birşey sürüyor ve -genelde- sorunsuz çalışıyor.

Action Center  da iyi . Firefox , Chrome mesajlarını oraya göndermek için eklentiler çıkıyor. Onlarla beraber daha faydalı olacak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün akşam biraz araştırdıktan sonra şansıma 10 ağustos tarihli Elan touchpad sürücüsününde çıktığını gördüm w10 için. Hemen çekip kurdum ve sonuç olumlu, bu derdi de çözdük şimdilik. Şimdilik laptoptaki windows 10 ile ilgili bir sıkıntım kalmadı yani. Tıkır tıkır çalışıyor şimdilik.

Benim arkadaşta windows 7' den geçiş yapmıştı. Önce bi çok sevdi sonra biz diablo oynarken adamın pc 2 kez kilitlendi, tuhaf bir kilitlenme bu mouse oynuyor ama pc tepki vermiyor, görev yöneticisi açılmıor falan. Sinir oldu sonra w8.1' e geri yükleme yaptı şimdilik eksik kalsın beni sarmadı dedi. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hafta sonu update hazir uyarisi gelince ben de dayanamayip ok dedim ama baya bi sorunlu gecti.

Sanirim windows 7'den beri hdd'yi partitition ederken bir ektrsa boot partition'i yaratiyor windows kurulumu sirasinda. Windows 10 ile bu partition'in boyutu 350MB den 500MB'ye   yukselmis. Update sirasinda buna uydurmak icin araya 500MB ekstra bir partition daha yaratmis ve bu sirada partition numaralari kaymis.

Benim sistem Windows/Linux dual boot idi partition numaralari kayinca linux partition'ini ucurmus, sistem de oradan boot ettigi icin acilmaz hale geldi.

Neyse ugrasip bunu cozdum ama bu defa da update'in bir asamasinda cok bekledi, belki takildi ben de bastim resete ama bu defa iyice beter oldu ve beklenmedik hata, kurulumu bastan yapin falan demeye basladi.

Tum isletim sistemi partitionlarini gozden cikardim hadi onu deneyelim dedim, ama elimdeki windows 8.1 lisansini kabul etmedi dogal olarak. Bastan kurulum icin once upgrade edip sonra kurulum yapmak gerekiyormus. Bu arada microsoft support'u aradim tam 1.5 saat bekledim sira gelmedi.

Neyse, butun bunlardan sonra

1. Diski sifirladim

2. Bastan windows 8.1 kurdum

3. Sonra windows 10'a upgrade ettim

4. Sonra da bastan windows 10 kurdum.

Cumartesi gunum de boyle gecmis oldu, tesekkurler microfost. Windows 10'un da tamamen veri toplamaya yonelik bir isletim sistemi haline gelmis olmasina girmiyorum simdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 10 'un veri toplama işi çok tartışmaya neden oldu. Podcast lerden takip ettim. 

Toplanan veriler hakkında bilgi veriliyor, gerekirse kapatmak için ayar da var. Bence çok dert edilecek birşey değil. 

Windows 10 , Rasperry Pi için de çıkmış. Deneyen var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

raspberry pi için çıkan sürüm öyle masaüstü yapayım da kullanayım tarzı bir sürüm değil benim anladığım. Biraz daha DIY ciler için robotik vs için kullanılacak bir sürüm gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet lisans koduna gerek yok. Bir kere aktive olunca w10 sonra istediğin kadar kurabiliyorsun sistem bileşenleri aynı kalmak koşuluyla.Teknoseyirin yukarıda linkini verdiğim w10 videosunda ayrıntılı bir şekilde bahsediyorlar bu konudan..Lisanslamayla ilgili aklımdaki birçok soruyu bu video cevapladı. Güzel hazırlamışlar gerçekten.

Aynen dediğin gibi resetlemiştim clean install olsun diye win 10 u boot hatası verdi. Neyse sonra temiz win 10 pro versiyon isosu indirdim. Kurulumda key kısmını atladım aktivatör ile aktifleştiririm diye ama buna gerek kalmadı geçenlerde gelen teklifle yaptığım aktivasyonu sanırım donanım bilgileriyle birlikte sakladı ve kurduğumda otomatik biçimde tekrardan activated oldu :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
8 8

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok