Motor yağı konusu
4 4

Bu konuda 113 mesaj var

@ Vega merhaba

DPF Dizel Partekul Filtresi içinde özel bir filtre sensörü vardır. Bu sensör tetiklendiğinde DPF içinde rejenerasyon işlemi başlar ve çok yüksek sıcaklıklarda yanma meydana gelir. Bu yanma esnasında filtre temizlenmeye başlar.
Mevzu şu. Bu rejenerasyon uyarısı araç tarafından sürücüye bir ışık ile belirtilir. Bu ışık yandığında aracı 50km/s üzerinde, yüksek devirde ve hız sabit olacak şekilde 15dk ( üreticiye göre değişir ) kullanmak gerekir. Bu esnada çok yüksek sıcaklıklar çıkar. Bu sıcaklığa dayanabilen bir motor yağı kullanılması gerekir. Bu yüzden DPF li araçlara özel üzerinde DPF ibaresi olan yağ tavsiye edilir. Tek sebep budur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayni motora farklı egsoz takimi takıldığını duymuştum euro4 den euro5e gecerken. Sizin aracta DPF var mi, ona odaklanmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim motorda DPF yok Hamso, olsa neden DPF'li araçlar için üretilmiş yağı kullanmaktan çekineyim?  :)

jackjoker teşekkürler. Tahmin ettiğim gibi DPF'li araçlar için üretilen yağların DPF'siz araçlarda kullanılmasında bir sakınca yok anladığım kadarıyla. Fakat DPF'li araçlar için özel üretilen yüksek sıcaklığa dayanımı yüksek bu yağların DPF'siz araçlar için bir avantaj ya da dezavantajı var mı? Mesela yüksek sıcaklık dayanımı nedeniyle ömrü daha kısadır veya bu nedenle daha kaliteli bileşenler kullanılır ve daha iyi yağlama sağlar gibi bir çıkarım yapabilir miyiz? Özetle yukarıdaki yağlardan hangisi tercih etmeliyim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim motorda DPF yok Hamso, olsa neden DPF'li araçlar için üretilmiş yağı kullanmaktan çekineyim?  :)

jackjoker teşekkürler. Tahmin ettiğim gibi DPF'li araçlar için üretilen yağların DPF'siz araçlarda kullanılmasında bir sakınca yok anladığım kadarıyla. Fakat DPF'li araçlar için özel üretilen yüksek sıcaklığa dayanımı yüksek bu yağların DPF'siz araçlar için bir avantaj ya da dezavantajı var mı? Mesela yüksek sıcaklık dayanımı nedeniyle ömrü daha kısadır veya bu nedenle daha kaliteli bileşenler kullanılır ve daha iyi yağlama sağlar gibi bir çıkarım yapabilir miyiz? Özetle yukarıdaki yağlardan hangisi tercih etmeliyim?

rica ederim. DPF destekli yağlar yüksek ısılarda hemen yanmayacak veya özelliğini yitirmeyecek şekilde üretilir. Aynı viskoz değerine sahip dpf ve dpf siz yağları karşılaştırırsan dpf li olan biraz daha kalın özelliği gösterir. yağ ısındıkça molekülleri incelir çünkü. Eğer bu incelme oranı yükselirse yağ kaçırma olayı dediğimiz durum gerçekleşir. DPF  destekli yağların ısıya karşı direnci biraz daha fazla olduğundan eksilme daha az olur. Ancak iki aynı özellikli yağı karşılaştırırsan DPF olmayan yağ da yakıt tüketimi daha az olur. Ben senin yerinde olsam DPF destekli yağ kullanmam eğer aracında bu düzenek yoksa. Çok gereksiz bir hamle olur yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı fikirdeyim benim araçta da DPF olmadığı için hiç kalkışmadım maceraya falan. Yağlar bagajda duruyor bakalım nasipse bu c.tesi ustadan rendevu alıp gidecem değiştirtmeye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Senede max. 10.000 km yapan bir arac icin motor yaginin 1 seneyi asan bir sure kullanilmasi sikinti yaratir mi?.. Asan sure derken en cok 1-2 aydan bahsediyorum... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Senede max. 10.000 km yapan bir arac icin motor yaginin 1 seneyi asan bir sure kullanilmasi sikinti yaratir mi?.. Asan sure derken en cok 1-2 aydan bahsediyorum... 

değiştirmelisiniz. normalde motor yağlarının raf ömrü yaklaşık 5 yıldır. ancak motor içinde kullanılan yağ yüksek ısılara ve çok düşük ısılara mağruz kalır. bu yağ'ın kimsayal yapısını zamanla bozar. bu yüzden üreticiler 1 yıl da mutlaka yağ değişimini ön görürler. tavsiyem vakit kaybetmeden değiştirmeniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim senesini geçeli 3 ay oldu, şükür maşallah bişi yokta riske etmemek gerek bencede imkan varken elden geçmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:D :D :D  Yok şimdiye bırakmazdım ben zatende öyle yoğun bi iş döneminden geçtik ki 3 4 aydır beynim kalmadı resmen. Evde oynadığım oynun izlediğim filmin tadını bile  yarım yamalak anımsar kıvama geldim. Aksattım işin doğrusu bu c.tesi hallolcak hayırlısıyla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

opel astra k dizel aracim var. opel/gm dexos 2 özellikli yag gerektiriyor.  cogu buyuk ureticinin zaten bu tip motor yagi mevcut. aracin kitapciginda 5w30 tavsiye ediliyor. bu da tamam.

simdi mesela motul markasi iyidir dediler. neye gore iyi bilmiyorum vallahi :) bunun sitesinden aracima gore uygun yaglari buldu. 4 adet yag sundu:

Yi8oX9.png

simdi bunlardan hangisini tercih edim ben abi?! :) tuketicinin kafasi karisik

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yağ tam sentetik olduktan sonra modeli çok önemli değil... iyi bir markanın en ucuzunu seçseniz dahi farkedeceğiniz bir şey olmayacak...

buna en iyi örnek aşağıdakidir;

https://www.hepsiburada.com/mobil-super-3000-x1-5w-40-4lt-benzinli-dizel-lpg-motor-yagi-uretim-yili-2018-p-OTYAGMBL0006

mobil'in en ucuz 5w40 yağı, ben bunu kullanıyorum.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üreticinin önerdiği türde yağ kullanmak en doğrusu. Adını daha önce duyduğunuz ve üretici tarafından tavsiye edilen markalardan araca uygun herhangi bir yağı alabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aracınızı çok sıradışı şartlarda kullanmıyorsanız ve üreticinin tavsiye ettiği km'ye bile bakmadan sık sık yağınızı değiştiriyorsanız bence çok marka model şeyettirmeye gerek yok. Koyun gitsin.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Lightning McQueen said:

Üreticinin önerdiği türde yağ kullanmak en doğrusu. Adını daha önce duyduğunuz ve üretici tarafından tavsiye edilen markalardan araca uygun herhangi bir yağı alabilirsiniz.

üretici tarafından tavsiye edilen markalar arabanın sağlığından çok pazarlamayla ilgili.

mesela benim bmw'nin yağ kapağında castrol yazıyor, onu öneriyor ama araştırdığımda çoğu kişinin castrol'u itin götüne soktuğunu, mobil'i önerdiğini gördüm.

markadan çok sertifika önemli. x marka yağ, o marka model aracın önerdiği sertifikayı karşılıyorsa gerisi önemsiz (mesela benim arabamda minimum acea a3/b3 karşılaması yeterli yazıyor)

ama whoosh'un dediği gibi tavsiye edilen kmye bile bakmadan sık sık yağ değiştiriyorsanız hiç birinin önemi yok, yarı sentetik koysanız dahi olur...

SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

raf omru ne kadar onemli sentetik motor yaglarinda?

sene sonu oldugu icin -atiyorum- 6 ay veya daha fazla rafta beklemis yagi online satmaya calisan bir suru "akilli" var gibi geliyor bana

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üreticiden üreticiye değişiyor raf ömrü tavsiyesi ama genel olarak eğer düzgün koşullarda saklanmışsa herhangi bir bozulma olmaz. Bazı üreticiler de 5 yıl olarak belirtiyor raf ömrünü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her geçen gün yeni şeyler öğrenip şaşırıyorum. Üretim tarihinden itibaren sadece 6 ay geçmiş motor yağına bayat ve bunu satanlara dolandırıcı/uyanık/çakal muamelesi yapılması ufkumu açtı yemin ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6 ay diye bir şey yok zaten de, 5 yıl denilir genelde raf ömrüne. ama ben yabancı forumlardan araştırdığımda gördüğüm kadarıyla isterse 10 sene dursun herhangi bir bozulma olmuyor. sadece katkı maddeleri dibine çökebiliyor, onun için de yağı koymadan önce çalkalayın yeterli diyorlar. motor içindeki sıcaklık ve devirdaim ile o katkı maddeleri tekrardan bir bütün oluyor zaten diyorlar çalıştıkça.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu motor yagi mevzunda fiyatlarda neden bu kadar dalgalanma var? internetten 190 liraya alabildiginiz yagin birebir aynisi benzinlikte veya sanayide 260 liraya varan fiyatlara cikiyor.

serbest piyasa?! :shot:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada şunu da belirteyim, kaliteli tam sentetik yağları 15.000km den önce değişmenize gerek yok. bir çok insanın alışkanlık olarak 10k km'de değiştiğini biliyorum, tamamen ziyan. 15k bile duruma göre ziyan aslında, sakin & zorlamadan yapılan sürüşlerde 20k rahat dayanıyor güncel tam sentetikler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN

vatandasin aklini bir de bu 'yag omru' ikazlari karistiriyor. daha ne bakimin kilometresi gelmis veya  ne de 1 yil dolmus, arac ikaz veriyor "yag omru bitti" diye. hangi algoritmayla calisiyorlar bilmiyorum ama bence tamamen musteri sagma odakli birsey bu.

gmc-life-oil-life-monitor-mh-lg.jpg?imwi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok