araç değil, otomatik şanzıman tavsiyesi
0

Bu konuda 53 mesaj var

merhaba,

başlıktan da anlaşılacağı üzere, düz vitesli 2006 model corolla artık istanbulda zor gelmeye başladığı için; otomatik (yarı mı yoksa  :icon_think: ) araç almak istiyorum.

bütçem 40 bin civarı olduğu için, ve fakat bu dsg, edc, mmt, i-shift bilmemne türü yarı otomatik şanzımanlar hakkında doğru düzgün bilgi edinmek (denemek, görmek vs) de bugüne kadar kısmet olmadığından, bir de buraya sorayım dedim. 

özetle, şu anda düz vites kullanıcısıyım. otomatik de kullandım, ama geneli tam otomatik araçlardı. yarı otomatik tecrübem yok. internetteki bilgi çöplüğünde de sağlıklı fikir edinmek çok zor. örneğin; i-shift. çok beğenen de var, nefret eden de. "honda bundaki sorunları gideremedi, o yüzden cvt'ye döndü" diyen de var.

edc; "yokuş inerken saçmalıyor" diyen de var, "yarı otomatik işini reno çözmüş diyen de"

dsg; allahlık zaten. kullanıcılar ya fanatik, ya da kan davalı.

mmt: yakın bir arkadaşım davalık oldu toyota ile, uzağım o yüzden.

gönül ister ki 2011 model falan tam otomatik corolla alabileyim, ama eli yüzü düzgün, çok hasarlı olmayanları(!) bile 45-47'den başlıyor. aldısı sattısı baktısı 50 de sen ona.

aynı gönül cvt şanzımanlı jazz da istiyor, ama 2012'den itibaren cvt var jazz'da. onlar da 45'ten aşağı değil.

megane diyorum, onların da yarı otomatiği edc mi, sonradan mı çıktı, edc olursa ne olmazsa ne olur; bilemedim hiç.

ford diyorum, focus diyorum, onun da tüketimi gerçekten çok üzecek. gerenk yok şova. (şehir içinde 8 lt cıvarı kabulümdür, şu anda 6,5-7 lt zira; eh 1,5 litre de otomatik konforuna feda olsun di mi :) )

..... çok yazarım da, sıkmayayım şimdi sizi  :mrgreen:

görüş ve önerilerinize, mümkünse bizatihi tecrbülerinize açığım sayın eski dark yeni cursed kullanıcıları. :bigstar:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba

DSG : pişmanlık. sebebi kuru kavrama. ıslak kavramalı modelleri pahalı araçlarda kullanılıyor. kuru kavrama olanlar ise ülkemizde sıklıkla karşımıza çıkıyor. sorun yaşamayan yok. yaşamadım diyende yaşayacak ya da yaşıyor farkında değil.

EDC:  pişmanlık. sebebi kuru kavrama. ıslak kavamalı modelleri reno kullanmıyor. ya da kullanıyorsa da ülkemizde yok. çift kavrama dsg nin aynısı. sadece ismi farklı. kullanıcı sayısı vw kadar olmadığı için sorunları gündemde değil.

MCP:  pişmanlık. sebebi kuru tek kavrama. manuel den bozma bir debriyaj ve onu kontrol eden garip bir robot. lunaparklarda ki gondol sevginiz varsa bu şanzımanı da seversiniz. en kronik sorunu ısınma sonrası erken baskı balata erimesi.

CVT:   kullanılabilir. konforlu ve tam sorunsuz diyemesem de yukarıda ki 3 üne karşı bariz üstün. ( sorunsuzluk anlamında ) performans anlamında 3 ünden de geri.

Tam Otomatik: Tercih sebebi. baskı balata yerine tork konvertörü var. sorunsuzluk ve performans açısından tercih edilir. yüksek tork gücüne karşı dayanımı daha kuvvetli olduğundan genellikle yüksek tork gücü gerektiren durumlarda bu şanzıman tercih edilir. Kesinlikle bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Toyota, Renault, Volvo ve VW otomatik kullanan biri olarak yorumum; DSG > EDC = Powershift >>> Toyota (MMT?) ... 

Toyota cok kotuydu ya :), Corolla'ydi kullandigim arac, Toros kullansam daha fazla zevk alirdim sanirim... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz daha beklersen ben Mazda 3 otomatiği satışa koyacağım, 2-3 ay daha karar verememiş olursan konuşuruz :) Teknik bilgim çok kuvvetli değildir ama memnunum, problemsiz :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hondalar kaliteli tam otomatik şanzıman kullanır, bence en iyilerden biri..

kaliteliden kastım vites geçişleri ve performansı seridir. her markanın tam otomatiği seri olmaz, çok hantal vites değiştirenler var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Şanzımancı"dan şanzıman al onunla git gel o zaman işe... Araba tavsiyesi değil de şanzıman tavsiyesi istiyormuş...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"DSG Pişmanlıktır" kısmına katılmıyorum. Polo'da falan sorun yaşamazsınız. 80.000 km'deki Octavia'da da sorun yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DSG pişmanlıktır hemde oldukça büyük pişmanlıktır.

DSG de sorun yaşamıyorum diyen illa ki bir gün yaşayacak. 

çok gördüm bende sorunsuz dsg var diyeni.

araca binip biraz gitmeye başlayınca sorunları başlıyor ama farkında değil o şekilde kanıksamış. normaldir dye o şekilde kullanan çok var.

kuru çift kavrama dsg lerin hepsi hatalı üretim. bu yüzden yurt dışında 10 yıla kadar garantiye sokuluyor bu şanzımanlar. sadece bizim ülkemizde garantiye girmiyor. 

araca inanılmaz dikkatli davranıp hassas olan bende bile 28 bin de kavramam değişti DSG de. o şekil hesap edin gerisini. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DSG en iyi şanzımanlardan biri. 

Çok fazla araç kullanıyorum, o yüzden rahatlıkla karşılaştırabiliyorum. Diğer şanzımanlardan çok daha iyi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kısa sürede gelen bir sürü cevap için teşekkür ederim  :)

o halde "olacaksa cvt veya tam otomatik olsun, ötesine hiç bulaşma" fikri aşağı yukarı kabul edilebilir demek ki. bu da seçeneklerimi çok daraltıyor, ama napak.

honda'nın i-shift'i konusu açıkta kaldı yalnız. onu da bi şeyedebilirsek aradan, eheh  ;)

@@kHanTW

acelem yok, beklerim. size özelden yazacağım.

@

eskittiğin arabalardan çıkanları mı satacaksın bana :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

eskittiğin arabalardan çıkanları mı satacaksın bana :)

Ottomatik yok bende, ben delikanlı adamım, kendim değiştiririm vitesi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yıllardır bende araba kullanıyorum. neredeyse her şanzıman da tecrübem olmuştur. 

DSG'nin iyi olduğu yanı sunduğu hızlı vites geçişleri. bu konfor ve tüketim olarak olumlu ama sorun yaşandığında kafanızı duvara vuracak türden bir şanzıman.

ve sorun yaşanacak.

sorun yaşamıyorum diyenin aracında da sorun vardır. sadece kendisi farkında değildir. bu konuda tartışmam. her yerde yazılıp çiziliyor ve DSG de ki sorunlar biliniyor.

en yakın örnek sunayım.

bir arkadaşın aracında dsg si arıza yaptı. 28 bin lira fatura çıkardılar. adam ödeyemediği için doğuş da uzun süre yattı araba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VW DSG = Renault EDC = Ford PowerShift. Aralarında hissedilir bir fark yok bence. Tümünün ortak yanı, ileride cüzdanı üzmemek için titizlikle kullanılmaya muhtaç olmaları.
Peugeot/Citroen ​MCP = Opel Easytronic (Fiat DualLogic) > Honda iShift > Toyota MMT. Tümünün ortak yanı, ileride cüzdanı üzmemek için titizlikle kullanılmaya muhtaç olmaları.

​CVT, yukarıdaki tek ve çift kavramalara göre çok daha sorunsuz ancak tüketim ve performans olarak çok daha geride.

​Modern (6+ ileri) tork konvertörü elbette en güvenilir seçim olacaktır. Bunları bahsi geçen bütçe çerçevesinde bulabilmek asıl sorun.

Halaoğlu geçen kurban bayramından sonra memleketten dönmeye hazırlanırken VW Passat 1.4 TSI DSG "yok abi ben burda iyiyim" diye tutturdu. Neticede çekici sırtında İstanbul'a geldi. Servisin ilk beyanı şanzıman değişikliği ve verdiği fiyat 20 küsür bin liraydı. Garantisi bitmiş olmasına rağmen tüm bakımları yetkili serviste yapıldığı ve daha da önemlisi serviste tanıdıkları olduğu için ilk başta söylenen fiyata göre oldukça cüzi bir fiyata işi (mekatronik) halledebildi. Herkes O'nun kadar şanslı değil maalesef.

2011'in başından bu yana EasyTronic şanzımanlı Opel Astra 1.3 dizel kullanıyorum. Şanzımanla ilgili 2. ve 3. viteslere geçişte secdeye varmak dışında herhangi bir sorun yaşamadım, yaşamıyorum. Özellikle yokuşlarda kalkışta dikkat edilmezse kilometreden bağımsız her an yolda kalabilecek tipte bir şanzıman olduğunu bildiğimden ben de dikkatli kullanmaya çalışıyorum. 120 bini geçtik. Bakalım baskı balata ne zaman koyverecek.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VW DSG = Renault EDC = Ford PowerShift. Aralarında hissedilir bir fark yok bence. Tümünün ortak yanı, ileride cüzdanı üzmemek için titizlikle kullanılmaya muhtaç olmaları.

Peugeot/Citroen ​MCP = Opel Easytronic (Fiat DualLogic) > Honda iShift > Toyota MMT. Tümünün ortak yanı, ileride cüzdanı üzmemek için titizlikle kullanılmaya muhtaç olmaları.

​CVT, yukarıdaki tek ve çift kavramalara göre çok daha sorunsuz ancak tüketim ve performans olarak çok daha geride.

​Modern (6+ ileri) tork konvertörü elbette en güvenilir seçim olacaktır. Bunları bahsi geçen bütçe çerçevesinde bulabilmek asıl sorun.

Halaoğlu geçen kurban bayramından sonra memleketten dönmeye hazırlanırken VW Passat 1.4 TSI DSG "yok abi ben burda iyiyim" diye tutturdu. Neticede çekici sırtında İstanbul'a geldi. Servisin ilk beyanı şanzıman değişikliği ve verdiği fiyat 20 küsür bin liraydı. Garantisi bitmiş olmasına rağmen tüm bakımları yetkili serviste yapıldığı ve daha da önemlisi serviste tanıdıkları olduğu için ilk başta söylenen fiyata göre oldukça cüzi bir fiyata işi (mekatronik) halledebildi. Herkes O'nun kadar şanslı değil maalesef.

2011'in başından bu yana EasyTronic şanzımanlı Opel Astra 1.3 dizel kullanıyorum. Şanzımanla ilgili 2. ve 3. viteslere geçişte secdeye varmak dışında herhangi bir sorun yaşamadım, yaşamıyorum. Özellikle yokuşlarda kalkışta dikkat edilmezse kilometreden bağımsız her an yolda kalabilecek tipte bir şanzıman olduğunu bildiğimden ben de dikkatli kullanmaya çalışıyorum. 120 bini geçtik. Bakalım baskı balata ne zaman koyverecek.

anlatmak istediğimde buydu zaten. eski bir dsg kullanıcısı olarak kelimesi kelimesine katılıyorum. sorun yaşamıyorum diyen çok net sorun yaşıyordur farkında değildir sadece. 

geçen aylarda elime dsg şanzlımanlı bir ibiza geçti. kendi aracımın kavramasını değiştirmek için doğuşa vermiştim. 

neyse kullanmaya başladım. daha kalkar kalkmaz bana verdikleri aracın da kavramasında problem hissettim. bariz bir sıkıntısı vardı. o zaman karar verdim dsg de sorunsuz araç sadece galeriden çıktığınızda ki ilk bir kaç bin km de :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aslında bu konuyu biraz detaylandırıyım

neden tam otomatik vites?

1: tork konvertörlü şanzıman ile motor arasında flex plate isminde bir esnek bir plaka bulunur. bu plaka motor ile birlikte aynı senkron da döner. manuel vites de volan mekanizmasını duymuşsunuzdur. aslında aynı işlevi görür.  motor devrinde ki değişimlerden tork konvertörünü koruyan plaka budur ve konverötörün zarar görmesini engeller. bundan dolayı ömrü bazen arabanın diğer mekanik parçalarından çok daha uzundur. 

2: MCP ya da DSG şanzımanlara göre en büyük avantajlarından biride geriye kaydırma yaptırmamasıdır. çünkü motor rolantide de olsa şanzımana bir giriş torku her daim uygular. bu tork sayesinde araç ileri atılma eğilimindedir. siz frene basmasanız bile yokuşta geriye kaydırmaz. 

3: MCP veya DSG türevlerine göre diğer avantajı da şu. çift kavramalı şanzımanlarda sıralı dişli sistemi vardır. tork konvertörlü şanzımanda ise merkez etrafında dönen gezegen dişli mekanizması vardır. ortada mekanik bir bağlantı olmadığı için farklı dişli setlerinin güneş dişlisi etrafında dönmesini engelleyen mekanizma sayesinde çıkış torku istenilen şekilde ayarlanabilir. bu da günümüzde hızlı vites değişimlerini sağlar. özellikle  4 - 5 - 6 vites geçişleri çift kavrama ile yarışacak kadar hızlıdır. bu yüzden günümüzde tork konvertörlü şanzımanları yakıt tüketimlerinde ciddi yol katetmişlerdir.

4: tork konvertörlü tam otomatik şanzımanın diğer bir avantajı da yüksek tork dayanımını absorbe edebilmesidir. bu yüzden özellikle torku yüksek dizel araçlarda tercih nedenidir.

5: debriyaj yoktur. bu yüzden kavrama problemleri de bulunmaz. herşey yağ ve yağ basıncı prensibine göre işler. çift kavrama ya da otomatikleştirilmiş tek kavramalı sistemlerde ki gibi kavramayı yedim, baskı balata eridi gibi tabirler bu şanzımanda olmaz. o yüzden ömrü en uzun şanzıman budur. 

dezavantajları ise;

tork konvertörlü şanzıman yağ basıncı prensibine göre çalışır. bu gücün aktarımı sırasında bazı kayıplar olur. yani motorun gücü tam olarak lastiklere aktarılmaz. çok az bir kayıp vardır. bu kayıp ortalama %2 civarındadır. güç hidrolik prensibine göre aktarıldığından bu tarz bir kayıp doğaldır. manuel vites ve / veya dsg gibi mekanik aktarım sağlayan şanzımanların en büyük avantajı motorun gücünün tamamının lastiklere aktarılmasıdır. 

yani kavrama sistemi olan şanzımanların en büyük dezavantajı olan mekanik aktarımı, motor verimliliği söz konusu olduğunda avantaja döner. 

KaraSinek and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

neden ZF-8HP şanzıman.

şimdi diyeceksiniz bu ne?

aslında kağıt üzerinde çoğu kişinin duymadığı ama fikrimce tam otomatik şanzımanlar kadar iyi ve sorunsuz olan bir şanzıman.

artısı DSG hızında vites değişimleri.

peki ne bu zamazingo?

ZF - 8HP nedir?

ilk olarak BMW araçlarda kullanılmaya başlanıldı. 

boyuna yerleştirilen motorlarda yani klasik arkadan itişli motorlarda tercih ediliyor. yüksek tork  dayanımı ve 8 vitesli olmasından kaynaklı düşük yakıt tüketimi vaad ediyor. iki dişli arasında ki geçiş mili saniyeler sayesinde gerçekleşiyor ve bu da dsg ile yarışabilir düzenek sağlıyor.

handikapı sadece boyuna yerleştirilen motorlarda kullanılabiliyor. ya da 4x4 motorlarda.

ancak yatay yerleşimli motorlarda da bunun bir başka modeli ZF-9HP bulunmakta.

bir diğer hangikapı ise çok pahalı bir şanzıman.

bu yüzden de çok üst seviye araçlarda görebilirsiniz ( orta ve ileri seviye bmw araçlarında kullanılıyor ) 

ZF-8HP kullanan marka ve modeller.

daha fazla bilgi için https://en.wikipedia.org/wiki/ZF_8HP_transmission

ZF-9HP kullanan markalar

daha fazla bilgi için https://en.wikipedia.org/wiki/ZF_9HP_transmission

KaraSinek and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6 ileri otomatik tam otomatik, yani tork konvertörlü. 7 ileri DCT ise DSG muadili, çift kavramalı otomatik. 

DCT daha hızlı vites değiştirip, daha performanslı bir kullanım sunacaktır ama tork konvertörlü şanzıman daha sorunsuz ve sağlam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kia/Hyundai grubu tam otomatikten DCT(çift kavrama) geçiş aşamasında. Aynı şekilde atmosferiklerden turbolu motorlara geçiyor. Büyük ihtimal ileride hem atmosferikler kalkacak hem tam otomatikler. VW de böyle yapmıştı. Ayrıca yüksek torklu araçlarda tam otomatik kullanımına devam edecek büyük ihtimal.

Çok kez bahsedildi ama tekrarlarsak

tam otomatik; +sarsıntısız geçiş, +sorunsuz, +uzun ömür, +düşük maliyet, -yüksek yakıt tüketimi, -düşük ivmelenme

çift kavrama; +sarsıntısız geçiş, -sorun ihtimali daha yüksek, -kısa ömür, -yüksek maliyet, -düşük yakıt tüketimi, +yüksek ivmelenme

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuraya bakıyorum, otomatik olan 3 tanesinin ikisinde 6 ileri otomatik, birinde 7 ileri DCT diyor. Şimdi bunların hangisi iyi? Bir de çok tuhaf geldi bana aynı araçta farklı otomatik kullanmaları  :icon_think:

http://kia.com.tr/yenisportage/teknik-ozellikler

DCT yeni nesil çift debriyajlı(dual clutch) vites. Bir nevi DSG - TCT türevi yani. Diğer 6 vitesliler eski tip tork konvertörlü otomatik vites. Normalde tüketim değerleri farklı olması lazım ama fabrika değerlerinde pek gözükmüyor. DCT yeni bir şanzıman ve henüz ne kadar dayanıklı olduğu konusunda fazla kullanıcı deneyimi yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çift kavramalı şanzımanlarda kuru kavramalı olanın tork dayanamı düşüktür. tork'u yüksek olan güçlü motorlarda tercih edilmez. ancak ilk alımda ucuz bakım maliyetleri çok yüksektir. ıslak kavramalı olanda ise tork dayanımı daha yüksektir. ancak ilk alım da daha pahalı ve maliyetlidir. bakım maliyetleri ise kuru kavramalı olandan daha pahalıdır. bundan dolayı üst kademe araçlarda tercih edilir.

tork konvertorlu şanzımanların tork dayanımı çok yüksektir. bu yüzden güçlü motorlarda tercih nedenidir. maliyeti ucuz ve bakım aralıkları uzundur. ancak yakıt tüketimi ve performansı çift kavramlılar gibi iyi değildir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@jackjoker geçtiğimiz hafta 1500 km civarı uzun yolda BMW 520i kullanmam gerekti. ZF-8HP hakkındaki görüşlerinize katıldığımı belirtmem şart. Müthiş bir şanzıman yapmış ZF. Vites geçişlerinde sarsıntı, vites tercihlerinde hata ya da karışıklık gibi sorunlar gözlemlemedim. Aksine çok net kararlar veren bir yapıya sahip. Tüketim konusu motor, ağırlık, yük, kullanım şekli gibi etkenlerle doğrudan bağlantılı olduğu için şanzıman üzerinden bir fikir belirtmek yanıltıcı olabilir ancak 100 km'de 8-9 litre civarı tüketim bu araç özelinde makul diye düşünüyorum. BMW'yi de arabayı, siz 130 km/s ile giderken, aranızda 20 metre mesafe varken şeridinize 70 km/s ile atlayanlara çarpmamanınız sağlayacak frenlerle donattığı için tebrik etmek gerek. Hala inanamıyorum!

Mono tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok