Stereo ses sistemleri-DAC-Hoparlör v.b.
4 4

Bu konuda 566 mesaj var

Reddit te kanto rep şöyle bir bilgi vermiş.

"

Kanto rep here. As others have mentioned the YU5 has a class D amplifier which has more power (40W RMS per channel), is lighter, is more power efficient but is more analytical (flatter frequency response) veering towards being "bright". The YUMI's have a class AB amplifier which is a bit less powerful (30W RMS per channel), is a bit heftier, runs a bit warmer, but has a sound I would describe as "warmer". I'd say the YUMI's are more "vocal forward" than the YU5's which I consider very relaxed in the midrange. If you are listening to mostly live instruments / rock / indie etc. you'll be more happy with the YUMI's. The YU5's are better suited towards electronic / hip-hop as I find them to be a bit less refined and more aggressive. I find the YUMI's sound awesome right out of the box whereas I usually use the remote to EQ the YU5's a bit depending on what I'm listening to."

Yalnız bu modelleri normal fiyattan almanın pek anlamı yok, biraz daha eklenip ae alınır zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni albümler plak olarak da basılıyor kimisi. Hi-fi ile alakası yok durumun, benim eski veya eski tip tıraş aletleri ile tıraş olmam gibi bir mevzu bu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçtiğimiz aylarda İngiliz Stlejes grubu ile alakalı bazı gelişmeler olmuştu. Audio kısmı tahmin ettiğim üzere ana gruptan bağımsız şekilde devam ediyor. Türkiye distribütörü tüm ürünlerdeki eksiklerini tamamlamış. Özellikle hoparlörlerde her renk stoklarına girmiş. bana geçen gün yeni ürünleri gelmişti. Unutmadan ekleyeyim dedim...

post-32-0-61808600-1476271059_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport ta önerilen sistemler.

PreSonus Eris E4.5

https://www.amazon.com/PreSonus-Eris-E4-5-Powered-Monitors/dp/B00GP56OYA?th=1

KRK RP5G3-NA Rokit 5 Generation 3 Powered Studio Monitor 

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=9SIA37Z12R9407&CMP=OTC-TechReport&ATT=Z1-2R9-407&nm_mc=OTC-TechReport&cm_mmc=OTC-TechReport-_-NA-_-NA-_-NA

Biz de genelde küçümsendi ama AudioEngine A2+ alanlar da memnun görünüyorlar bundan.

Bu ses kartı konusunu sonuca bağlamak lazım. TH de yapılan test kulaklık için ses kartlarını gereksiz görüyor, güncel anakartlarda bulunan ses chiplerinin yeterli olduğunu gösteriyor. Ancak hoparlör setleri için aynı testi yapmamışlar. 

Diğer başlıkta da ses kartlarının çoğunlukla DAC+input-output tan ibaret olduğu yazıldı.  Dolayısı ile en azından kulaklık için konuşabiliriz. Anakartınızdaki ses çipi iyiyse en fazla Sky'ın önerdiği uygulamayı alabilrsiniz , sonuç yeterli olur. 

Ancak speaker setleri için cevabı bilmiyoruz , hangi şartlarda hangi ses kartı mantıklı, ne zaman bu kartlara değil DAC 'a yönelmek lazım?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dip gürültüsü olan bir anakartta yapsınlar bir de o testi göreyim. En azından şunu diyelim. Ses yongası üzerinde shielding olan anakartlar yine bir derece ama "gabak" gibi açıkta olanlardan kaliteli hoparlör,kulaklığı olanlar uzak dursun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı üreticinin müzik dinlemeye biraz daha uygun olduğunu söylediği Ceris 4.5BT modeli var. incelemerlde iyi görünüyor.Gerçi bu eleman her incelediği ürünü beğenmiş.

http://www.homerecordingweekly.com/2015/02/07/presonus-ceres-4-5-bt-monitors-reviewed/

https://www.amazon.com/gp/product/B00NBOGPMY/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A1LAM5NZI5ZCC

https://www.presonus.com/products/Ceres-45-BT

indirimlerde çok iyi fiyatlara düşmüş bu modelde .kargo ,vergi vs dahil $210 a alınabilir.  Dolayısı ile bütçeye göre düşünülebilecek modellerden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olay sadece ses yongası üzerine bir teneke tutturmak değil. Shielding meselesi her yönüyle olmalı ama üzerinde teneke parçası yok diye de dip gürültüsünün dibine veriyor demek değil. Dediğim gibi PCI Bridge çipi bile bu soruna yol açabiliyor. Geçmişte üzeri süper kaplı Xonarların bazıları PCI bridge çipi nedeniyle firmware update geçirdiler ama geçiren modellerin bazıların yine de üretimden düşürüldü devam edilmedi. Olay PCB quality vs e de bakıyor. 

Creative bile Extreme Music modeli üzerine Sink bağladı ama gene de bişeye yaramadı. Bir devre doğru tasarlanmadı veya bileşenlerinde sorun varsa zaten o mesele istendiği kadar metal tabaka ile kaplansın çözülmez. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton, mixer dediğimiz naneler bu işe yarıyor. En basitinden bir tanesini şu şekilde yapabilirsiniz kendiniz biraz uğraşla:

http://www.instructables.com/id/How-to-Construct-a-35mm-Switch-diy/

O tarife uyan şu var ama gözüm tutmadı , kaliteli birşeye benzemiyor.

https://www.amazon.com/gp/product/B000K8PH8C/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A31KLA2DPVQI8F

Onun yerine şu basit DAC 'ı alıp , speaker kulaklık arasında geçiş yapmak istediğimde windows tan aktif ses aygıtını değiştirmek daha mantıklı geldi. Hem daha kaliteli DAC kullanılmış olur . 

https://www.amazon.de/gp/product/B009346RSS/ref=ox_sc_sfl_title_2?ie=UTF8&psc=1&smid=A39L1NN7U7755Z

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton,

O dandik ürün de iş görür ama alttaki seçenek daha uygun.

Yalnız bu devirde nasıl bir ses kartınız var ki hoparlörler ile kulaklığın seviyelerini ayarlayamıyorsunuz?

Şöyle örnek vereyim:

Benim A2 ve kulaklık aynı onboard ses kartına bağlı (M-Audio bozulduğundan beridir :(). Kulaklığın ses seviyesiyle hiç oynamıyorum, sadece A2 leri gerektiğinde kapatıp kulaklığı takıyorum. Buna bile gerek yok ses kartının mixerinden istediğim şekilde mute veya volume ayarı yapabiliyorum.

Uzun lafın kısası hoparlörden kulaklığa geçerken, hoparlörü kapatıp kulaklığı kafanıza takmanız yetiyor. Sizin işte bir terslik var ya da ben anlamadım mevzuyu hiç :D ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT kulaklığı nereye takıyorsunuz, hoparlörü nereye takıyorsunuz? 

Ses kartında bir tane line-out var. Sürekli ordan takıp çıkarmam lazım veya hoparlörün üzerinden takıp çıkarmam lazım. Sürekli takıp çıkarınca da giriş bozuluyor bir süre sonra.

ses seviyesi ayarlamak ile iligli bir sorun yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton, laptop, tablet filan mı? Masaüstünde tek line-out ses kartı kalmadı gibi bir şey...Benimkisinde 6 çıkış var, hangisine takarsam takayım algılıyor ne takıldığını.

Onlar 5.1 sistemler için değil mi? istediğime takabiliyor muyum? Kitapçığında sense mense birşeyler yazıyor ama emin olamadım. 

şöyle çıkışlar. 

rl9cg1.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Hocam kasanın ön tarafındaki kulaklık girişini kullanmıyor musun?

O sorunu çözmüyor ki? Bu sefer oraya sürekli takıp çıkarmak gerekiyor. Üstelik onun kablosu kasanın içinden geçtiğinden fazla gürültü alıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton, :D.

1be26caed0c64be0c6650d8d3bfe82ed21beec14

Evet temelde 5.1 amaçlı o çıkışlar ama istediğiniz gibi kullanmanız mümkün. Yani bir çıkışa hoparlör, bir çıkışa kulaklık, bir çıkışa mik takın. Hatta bir çıkışa da isterseniz atıyorum elinizde pikabınız var, plak dinlemek istiyorsunuz, pikap çıkışına line-in gibi girebilir ve dinleyebilirsiniz. Bu cihazların hepsininin vol seviyelerini mixer yazılımından kontrol edebilirsiniz.

Deneyin, sonucu bildirin :).

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT denedim olmadı . Asus 'un ses yazılımı oraya birşeyler bağlandığını görüyor ama headphone u oraya yönlendirmiyor.

Onboard ses chiplerinin böyle bir yeteneği olduğuna emin misiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düzgün algılayamasa bile "buraya kulaklık taktım" diye menüden seçebiliyor olmanız lazım. Günümüzde bu yeteneği olmayan "cihaz" kalmadı, onboardu ses chipini geçtim... Sizin yonga + yazılım nedir? Güncelleme vs.. gerekiyordur belki veya bozuktur :D. Realtek ise kesinlikle yapılabiliyor, şimdiye kadar böyle kullandım, 10 senelik teknoloji bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT Bir cihaz takıldıiını anlıyor ama sadece lineout için ne bağlandığını soruyor. Zaten anakartın kitapçığında böyle bir kullanım olduğuna dair bilgi yok, tersine 2 , 2.1 modda iken  diğer bağlantı noktaları inaktif görünüyor.

anakart Asus Maximus Hero VI . Realtek e ait güncel bir ses chip i var.  şurda 2-14 'te (74.sayfa) kullanım modları belitrilmiş.

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/MAXIMUS-VI-HERO/E8459_Maximus_VI_Hero.pdf

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ALC1150 kullanıyor sanırım. ALC1150 web sayfasından:

All analog I/O are input and output capable, and headphone amplifiers are also integrated at three analog output ports (port-D/port-E/port-F). All analog I/Os can be re-tasked according to user definitions.

http://www.realtek.com.tw/products/productsView.aspx?Langid=1&PFid=28&Level=5&Conn=4&ProdID=328

Driver arayüzünde portları amacının dışında kullanılmasını engelleyen bir seçenek mi vardı acaba? Hatırlayamadım şimdi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

jack detection , front panel jack retasking yazılmış manuel de. 

Sadece ön panel deki girişler için görünüyor bu özellik. Anakart üzerindeki girişlere ikinci kulaklığı bağladığımnda onu kullanmaya izin vermiyor, bir ayar da yaptırmıyor.  :icon_think:

Olsaydı kolay yoldan çözmüş olacaktım . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok