Android Telefon - Dahili Bellek 16 vs 32 GB
0

Bu konuda 30 mesaj var

Merhaba,

"LG G4 alınır mı" başlığında da yazmıştım, ABD'den Motorola Moto X Pure Edition (64 GB microSD ile kullanılacak) telefon almayı planlıyorum. 32 GB modele karar kılmıştım ama 16 GB ile arasında 150 TL fark var; değer mi değmez mi emin olamadım. Siz ne dersiniz? Almışken 32'lik mi almak lazım yoksa boş yere 150 TL vermiş mi olurum? Android cephesinde fazladan belleğin bir avantajı var mı? (Pek fazla oyun vs yüklemem, daha çok film ve müzik doldururum)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

16 GB belleğin 12-13 GB kadarını kullanabileceksiniz. Ama sizin kullanımınızda 16 GB bellek & 64 GB SD kart iş görür gibi duruyor. Ne de olsa telefonların ömrü kısaldı, 2 sene sonra muhtemelen değiştireceksiniz telefonu. Bu yüzden şimdiden fazla para ödemeye gerek yok bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

16 GB dahili + 64 GB Micro SD

veya

32 GB dahili + 32 GB Micro SD

kombinasyonu kullanılacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanıma bağlı değişiyordur muhakak tabi, benim telefonda sadece dahili 16gb mevcut 4-5gb da boş yerim bulunuyor.

Almışken yüksek kapasite almak tabi ki iyi olur; bu iş biraz keyfi kısmı boş yerim var kullanmasamda içinde 2 3 senelik fotolarım müzik video arşivim bulunsun denebilir.

Bellek konusu androidde biraz farkediyor, minimum 2 gb gibi olması gerek gibi bence. İşleyişi biraz tuhaf sanırım hafızadan kalkmadan sürekli beklemede kaldıklarından ötürü 3 5 bişi açıp açılanları cacheden temizlemezseniz bi süre sora dolabiliyor. Birde android platformda her firmanın kendine göre şekillendirilmiş yazılımları mevcut bu durumda arkaplanda diğerlerinden farklı daha çok kaynak tüketimi veya artık dosyaların birikmesi gibi mevzuatlar olabiliyor bunlar ayrı bir bilinmezlik farklılıkları tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Android 6 ile beraber dahili depolama ve sd kart birlestirilip tek bir alan gibi kullanilabiliyor yanlis bilmiyorsam, yani sd kart girisi olan bu modelde 16gb yetersiz gelir diye dusunmemek lazim, 150 tlye kalitelisinden 128gb kart bile alinabilir rahatca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SDkart hiç bir zaman eMMC nin yerini tutmaz. Alınabildiği kadar yüksek kapasiteli alınmalı telefonlar. 64gb bence bare minimum olmalı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Android 6 ile beraber dahili depolama ve sd kart birlestirilip tek bir alan gibi kullanilabiliyor yanlis bilmiyorsam, yani sd kart girisi olan bu modelde 16gb yetersiz gelir diye dusunmemek lazim, 150 tlye kalitelisinden 128gb kart bile alinabilir rahatca.

Bunu her üretici desteklemiyor. Samsung bu özelliği kapatıp veriyor bildiğim kadarıyla, custom rom işine girmezseniz açamıyorsunuz. Bilindik bir üreticide daha böyleydi ama hangisi olduğu aklımda değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsedilen cihaz moto x, yani google' ın kendi cihazı değil mi? google satmış da olabilir motorola' yı, emin olamadım şimdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet dahili bellek 225 mb/sn okuma, 75 mb/sn yazma hızına ulaşıyormuş. 64 gb'a gerek yok ama almışken 32 gb alayım...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Moto X'de GLONASS desteği yokmuş... Sıkıntı olur mu; GPS'te saçmalamalar falan yaşar mıyım?

Bir diğer eksiği de VOLTE; sizce bir kaç sene içinde VOLTE Türkiye'de yaygınlaşır mı? Teknoloji yaygınlaşsa bile kullanımı yaygınlaşır mı? (Görüntülü konuşma denen teknolojiyi henüz kullanmışlığım yok mesela...)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

Ne alacaksın bilmiyorum da bence satın aldığın telefona çok iyi bakıp 4-5 yıldan önce değiştirme. Bu kadar araştırma ve yorulmaya yürek dayanmaz. Yazık , harap ettin kendini.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlginç bir şekilde toplumun araştıran, sorgulayan, öğrenmeye açık insanlarının oluşturduğunu düşündüğüm DHW (CHW) forumunda bu tavır ile 3. kez karşılaşıyorum. Benim alacağım ürünle ilgili yaptığım araştırma neden bu forumdaki bazı arkadaşlarda rahatsızlık yarattı anlamış değilim. Sabah işe geldiğimde (eposta + sosyal medya + kahve saatinde) alacağım bir ürün varsa bununla ilgili araştırma yapmayı, varsa inceleme okumayı veya izlemeyi seviyorum; bunun neresi tuhaf, buna neden "kendini harap etmek" gözü ile bakılır çözebilmiş değilim. Kaldı ki teknolojiyle ilgilenen birisi olduğumu düşündüğüm halde son bir kaç haftada bilmediğim pek çok şey öğrendim; ABD'nın teknoloji konusunda da kendine has pek çok yanı olduğunu gördüm.

Sizlere araştırma yapmak gereksiz gelebilir, siz en yakın telefoncuya gidip Iphone alıp çıkabilirsiniz; ben alacağım ürünlerle ilgili araştırma yapmayı seviyorum ve bu sayede çok şey öğreniyorum. Sadece elektronik cihazları değil, aracıma alacağım fren balatasını da; kızıma alacağım çantayı da; led ampulü de, yeni otomobilimi de araştırıyorum. Hatta ilginçtir, bir ürünü araştırmaktan aldığım haz o ürünü satın aldığımda bitiyor... Mesela günlerce araştırıp satın aldığım otomobili bayiden teslim alıp kapının önüne park edip sıradan bir gün gibi eve çıkıp normal hayatıma devam ediyorum.

Forumun son dönemde sorulan sorulara cevap vermekten ziyade kişisel tatmine dönük bir hal alması, verilen cevapların eskisi gibi özenli değil de daha çok geçiştirme mantığı ile yazılmış olması gibi sebeplerle kaçan tadını bu tür tavırlarla daha da kaçırdığınız için teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ne oldu şimdi ben anlamadım hesabını iptal edip forumdan mı ayrıldı vega?

yukarıdaki mesajdan ötürü ayrıldıysa, zaten ayrılacağı varmış heralde... sudan sebep resmen. forum içerisinde yıllardır hepimiz yazdık birbirimize bu tür şeyler, bu kadar tahammülsüz olmanın anlamı yok. bana da neler neler yazıldı çizildi vaktinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kişisel olarak benle iletişime geçip, bir kaç kez teyitleştikten sonra hesabı silmemi istedi. Kendi fikridir saygı duyarım, tekrar gelirsede kapımız açık tüm dostlara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de başlığa tıkladığımda guest vega kim diye anlamaya çalışıyordum, çok gereksiz bir alınganlık olmuş bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kimse kusura bakmasında forum trip atma merkezine döndü. Küçük kız gibi herkes alınıp gidiyorum bye bye moduna giriyor. Gidin abicim yani bu kadar sizi darlıyorsa bu mekan gidin. Kimsede birşey yazmamış helak ettin kendini denmiş oda sizin araştırma isteğinize değil sürekli fikir değiştirip o mu bu mu olsa demenizden kaynaklanıyor. Bende sizin gibiyim ve her arkadaşım bana en sonunda yeter ne alıyorsan al işte of der. Şu güne kadar hepsine küsseydim arkadaşsız kalırdım herhalde.

Kaç yaşında insanlarsınız. Aranızda herhalde yaşça çoğunuzdan daha küçüğümdür ama bu tavırlarınızı anlamıyorum. X kişi varsa ben yokum. Y forumun tadını kaçırdı ben gidiyorum kalın sağlıcakla vs. Bloklayın arkadaşlar kim rahatsız ediyorsa. Sizi burda okuyan 10-20 kişiyi niye cezalandırıyorsunuz. Bu arada bence gidenlerde foruma login olmadan okuyorlar herşeyi olan yine bize oluyor. Sizin yazdıklarınızdan mahrum oluyoruz. Forumun zenginleşmesi engelleniyor.

Neyse, şurda kaldık 20 kişi herkes lütfen biraz alınganlık katsayısını düşürerek girsin foruma.

Onur, TiesTorN and kronus beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazmasam olmaz, Atrin'in yazdıklarından sonra bakınca tekrar gerçekten son dönemde gereksiz alınganlıklarla ayrılmak bir moda halini aldı yürüdü. Toplumun araştıran kesimi olduğundan bahsedip sonra eleştiriye tahammül etmemek ironik bir durum. Kaldı ki eleştiri bile yok, tekrar tekrar okuduğumda sadece espri olabilecek bir yorumdan yanlış bir sosyolojik yorumda bulunmak ve sonrasında ben ayrılıyorum demek nedir ki ? Bir ürünü alana kadar araştırıyorum delicesine ama alınca çok sıradan oluyor şeklindeki bir yorum zaten normal bir davranış modeli olamaz ki, şimdi biz bunun normal bizlerin davrandığı şeklin anormal olduğunu mu düşünmeliyiz ? Kaldı ki Definitive esprili bir şekilde bundan bahsedene kadar konuyla ilgili pek çok yorum var ve bunlar artık cep telefonu özelliklerinin suyunu çıkaran bilgiler. Sanırım Tiestorn'un dediği gibi ayrılacağı gelmiş. Daha bu şekilde ayrılacak olan varsa bari yanlış sosyolojik ve psikolojik yorumlarda bulunmasın, usul usul ayrılsın gitsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Saygıdeğer arkadaşımız vega bu mesajını iletmemi rica etti. Temennim yine aramıza döner umarım gelecekte.

Herkese merhaba;

Yaklaşık 15 yıldır -biraz da mesleğim sayesinde- aktif olarak üyesi olduğum DHW ve devamındaki CHW üyeliğimi sonlandırdım.

Bu kadar yılın hatrına ve bazı arkadaşların arkamdan söylediği pek de hoş olmayan sözlere cevap olarak bu mesajı iletme gereği duydum.

Öncelikle şunu kesinlikle bilin ki herhangi bir küskünlükle ayrılmış değilim; zaten küsüp gitmek pek de tarzım değil. Eğer

böyle bir tarzım olsaydı aradan geçen 15 yılda çoktan küsmüş ve ayrılmış olurdum.Bunu son mesajımda da belirttim ama pek

dikkatli okunmamış sanırım.

Ayrılmamın sebebi forumda son dönemde hem benim hem de başka kullanıcıların açtıkları konulara doyurucu cevaplar alamaması; yani

forumun amacına hizmet etmemesidir. Pek çok üye yaşlandığı ve yorulduğundan mıdır bilemiyorum ama son dönemde açılan başlıklara verilen

cevapların tatmin edici olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle de forumda geçirdiğim zamanın artık karşılığını alamadığımı düşünüyorum.

Definitive'in son mesajına alınmam ya da küsmem kesinlikle söz konusu değil ama bu mesaj bana yukarıdaki gerçeği bir kez daha gösterdi ve

öncesinde almış olduğum ayrılma kararını uygulamaya geçirmemi tetikledi. Her şeyden önemlisi, kendisine hiç bir kırgınlığım veya kızgınlığım

olmadığını vurgulamış olayım... Ki forumdaki sevdiğim, fikirlerini beğendiğim, paylaştığım üyelerden birisi idi.

Aklıma gelmişken "madem ayrılacaktın üyeliğin dursaydı" konusundaki soru işaretini de gidermek istiyorum... Bunun nedeni bir şekilde foruma

girme alışkanlığını bırakmaktı... Yani sigara tiryakisinin sigarayı bırakmak için cebindeki paketi atması gibi... Başka bir sebebi yok...

Biraz dağınık oldu ama özetle kimseye küs değilim, trip atıp gittiğim de yok. Forumda sevdiğim, kafamın uyuştuğu pek çok üye var ve

forumu özleyeceğim ama artık eskisi gibi faydalanamadığımı düşünüyorum.

Herkese selam ve sevgiler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendisi okuyorsa şunu belirtmem gerek. Alınamayan doyurucu cevaplar veya alınan doyurucu olmayan cevapların nedeni burasının rutin donanım inceleme sitesi değil bir hobi paylaşım sitesi olması. Hiçbirimiz ortamdaki her ürünü tek tek alıyor inceliyor değiliz artık bu kadar vakit harcayacak vaktimiz de yok. Doğru olduğunu düşündüğümüz ürünlerle konformist olarak hayatımıza devam ediyoruz çoğunlukla. Fiyatlar enflasyon zamansızlık ve biraz da değişen ilgilerle artık eskisi gibi herşeyi didikleyemiyor olabiliriz. Yani şu filanca telefonun kaç bandı varmış 4.5g çalışır mıymış. Ben GSM arenada gördüklerimle ancak tahminen konuşabilirim kendi adıma konuşmam gerekirse. Veya windows phonedan androide mi geçelim ayfona mı. Ben hepsinden biraz biraz tattım ve anladım ki bu iş tamamen zevk meselesi. Ben ayfon derim. Androidde şunu da alayım mı diye sorana da en fazla sen bilirsin derim. Bu nedenle cevaplar doyurucu olmuyorsa da yapabileceğim bişi yok hayatımı donanım incelemekten kazanmıyorum sadece fikir beyan ediyorum. Gerisi kişinin kendi araştırmasına ilgisine kalmış. Bu vakitten sonra biraz da şöyle düşünüyorum. Misal abi filanca kızdan hoşlanıyorum evlensem mi diye soran birine evlen oğlum kaçmaz bak hem zengin hem güzel hem ahlaklı diyemiyorum çünkü 3 ün 2 si kuralı gereği tombaladan ne çıkacağı hiç bir zaman belli olmayacağı için gene de sen bilirsin diyorum. Bir elektronik üründe de olay şu. Hızlı/performanslı, Ucuz, dayanıklı... Bunlar arasından 2 sini seçebilirsiniz en fazla. 3 ü bir arada mümkün değil bir araya gelmez. 

Onur, TiesTorN and Fisherking beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Telefon alırken üreticinin fabrika tuvaletleri yeterince steril mi diye merak etmiyoruz diye neden suçlanıyoruz ben anlamadım. Benim yazdığım cümle yüzünden forum bırakıp gidilmesi sonucu çıkabiliyorsa da diyecek sözüm yok. Ne diyim ki?

Ayrıca irade meselesine bağlayıp hesabı sildikten sonra başkası üstünden foruma mesaj yollamanın da normal olduğunu pek sanmıyorum. Okumaya devam edecekseniz boşuna üyeliğinizi silip kendinize eziyet etmeyin. Gelin takılın ortamda işte.

Onur beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok