CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.201 mesaj var

Rekabet kizisti. Fiyattan cok performans rekabeti ama Intel biraz fiyat rekabetine de yanasacak gibi.

• RTX 20x0'lerden 30x0'lere geciste ciddi performans sicramasi olmustu. Halbuki nvidia rakip kadar ileri uretim teknolojisine gecmemisti. Mimari gelistirmeleri, termal yonetimi ve optimizasyonu dibine kadar kullanarak tasarima guvendiler. Simdi 40x0'lere geciste uretim teknolojisi sicramasi oldugu icin nesiller arasi en buyuk performans sicramalarindan birini gerceklestirdiler.
  • Aynisi Intel icin de gecerli. Kullandigi uretim teknolojisinde geride olmasina ragmen mimari gelistirmeler, termal yonetimi ve optimizasyonla oyunlarda geride kalmamayi basardilar. Ileri uretim teknolojisine gectiklerinde gelecek islemcileri merak etmemek zor.
  • AMD de o arada 3D hafiza ve chiplet yaklasimini gelistirecek. Buna AI birimlerini ekleyecek (Xilinx, Pensando vs. sirketleri satin aldilar).
  • Apple'in "SOC tipi, APU tipi, tek chip ama ic iletisimi hizli ve cekirdekler yuksek performansli" yaklasimi da ARM cekirdekleriyle dusuk enerji kullanimi ile yuksek performans konusunda kendini ispatladi. Nvidia da veri merkezleri icin benzer bir seyler yapiyor.

Vaktiyle sakiz 5 kurustu, ev 5000 liraydi diyen amcalar gibi... Biraz fiyatlarda da, guc kaynaginda da enflasyon var iste, biraz da yakalamisken opuyorlar.

ZvAnA and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, rammstein said:

Çok büyük gelişmeler var. 1P tarafında da karlılığı ciddi artıracak fiyat yükseltmesi var. Şu an önlerindeki tek engel resesyonun piyasayı yavaşlatması ve platform masraflarının yüksek olması (ddr5, 12 kanal memory, pcie5 vb). Bir süre hak ettiği karları yapamaz ama resesyon sonrası boom şişmiş bir hisseye bile ralli yaptıracak düzeyde olur. 

Önümüzdeki 2 yıl Intel için çok zor geçecek. Ondan sonra toparlamaya başlar ve 3-4 yıl civarında zamanında AMD'nin yaşadığı büyük atağı yaşar. AMD dalgasını kaçıranlar Intel dalgasında ufaktan yer almaya başlayabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlar ve gercek zamanli uygulamalar icin faydasi bir yere kadar.

On 9/26/2022 at 9:02 AM, epi said:

Oyun motorlarinda hala paralellestirilemeyen gorevler sebebiyle single thread performansi onemli, sentetik CPU benchmarklari ve Blender testleri vs. bizi yaniltmasin.

Veri islemek, arastirma & gelistirme, simulasyon, paralellestirilebilen isler icin iyi. Hafife alinacak hali yok. Ama paralellestirebilen isler icin onlara ozellestirilmis donanim tasarimi hep daha iyi sonuc verdi.

Cin'de Xi yeniden secildi. "Ben tasarimi burada yaparim, uretimi Tayvan'a birakirim" modeli uzerine kurulu model maliyet/tedarik konusunda sikintiya girerse nvidia, Apple, AMD... hepsini etkiler. Intel kendi uretimini yapiyor ama sanirim onlar bile mesela GPU'lari TSMC'de yaptiriyor.

Sikinti olmazsa Google, Meta bile "ya su goreve ozel birimler olsa" diye islemci tasarimcilarla ortak calisip yari goreve ozel donanim, yari genel amacli islemci tasarimi ile ilerliyor.

Bunlarin moduler olabilmesi, "AI icin sunu tasarladik, su uretim teknolojisi ile uretiyoruz, hafiza kontrolcusunu soyle tasarladik, soyle uretiyoruz, hepsini dusuk gecikme ve enerji ihtiyaci ile birbirine baglanacak sekilde tek islemcide paketliyoruz" haline gelmesi tabi ki guzel olur. Tasinabilirlerdeki SOC yaklasiminin daha ozellestirilebilen ve tek tek parcalari daha canavar hali.

AMD bu tarz moduler uretime ilk gecen olmaya agirlik verdi. APU, HyperTransport, Lightning Data Transport falan diye uzun suredir bunun uzerinde calisiyorlar. Intel, nvidia tek tek bu birimlerin tasarlanmasi ve optimize edilmesi konusunda basarili. Neticede belki bu iki yaklasim converge edecek. Dibine kadar optimize ederek goreve gore hazirlanmis birimler o tasarima uygun sekilde uretilip tek pakette birlesecek.

Oyle oldugu  zaman ARM'in "dusuk enerji kullaniyor, genel gorevleri de yapiyor iste" yaklasimin rakip bir tasarim gelmezse x86'nin esprisi bir yere kadar. Koldaki saatten Fujitsu supercomputer'a kadar ARM kendini ispatladi.

Yani "gelecegin paketleme teknolojilerine ilk gecen biz olalim" diye hamlelerini yapan AMD tek tek birimlerin tasariminda simdilik biraz geride. Tabi onlar arka planla bunlar uzerinde de calisiyordur da rakipler de arka planda moduler tasarimlar uzerine calisiyor. Bir sonraki nesile gectigimizde, saglam tasarim moduler uretimle birlesince kimin onde olacaginin bir garantisi yok. Ama moduler uretime ilk gecen olma avantajini kullanip one gecmek yerine yine performans ve teknoloji liderliginde geride kaldigi icin oyunlarda kendini o kadar da gosteremedi AMD. Fiyat araliklarina yerlesip devam eden marka oldu, 10 yillardir yaptigi gibi. Yine oyle devam etmeyeceginin isaretini gorene kadar cok da gaza gelmemek lazim. "Su one gecmis, bu bitti" diyen iki gun sonra morariyor.

Nihai urunlerde goreve ozel tasarlanmis donanima ozel yazilim yazabilenin avantaji var. Server tarafinda dusuk enerji ile yuksek performans verebilenin avantaji var. AMD simdilik ne onda lider, ne otekinde. Nvidia goreve ozel donanimda onde. ARM tabanli cozumler performans/enerjide onde, bunlarin hepsini birden iyi yapabilen de Apple.

AMA

192 cekirdek diye duyunca bi heyecan oluyor tabi. Ciddi rekabet ve sicramalarin oldugu heyecanli bir donem. 

Belki bir gun yazilimciya "sen bosver kac cekirdek oldugunu falan... gorevimi yaz, ben gerisini arkada hallederim" diyecek kadar gelismis yapay zekanin ara katmanlara yerlestigini goruruz, tam olur.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dayi birsey bilmedigi gibi bilmedigini de bilmiyor. Hala oyun falan sayikliyor. 

3 hours ago, epi said:

bunlarin hepsini birden iyi yapabilen de Apple.

Epyc hangi pazarda haberin var mi? Apple ne alaka. 

3 hours ago, epi said:

192 cekirdek diye duyunca bi heyecan oluyor tabi.

Kusura bakma sensei, cahil cocuklar heyecanlanmislar iste.

192 nerden geldi bilmiyorum ama Genoa soket basina max 96 core. Arkasindan gelecek olan Bergamo Cloud saglayicilari ve hyperscale icin olacak. Soket basina 128 core ve arm'yi hedefliyorlar. 

Bu nesil niye onemli konusmak isterdim ama 24 saat amd paralel olamadi, yapay zeka ram yapti, nvidia kiz istemeye gitti Xi vermedi muhabbeti cekemeyecegim.

Merak eden icin fazla karistirmadan guzelce incelemisler surada: 

https://www.servethehome.com/amd-epyc-genoa-gaps-intel-xeon-in-stunning-fashion/

Bunun arkasindan Intel Sapphire Rapide ve kankilerinin incelemesi gelecek. Su an icin ambargo devam ediyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

192 şuradan geliyor, bu işlemciler en fazla 2 soket destekliyor. Tek anakartta 96+96 192 çekirdek mümkün.

Paralelleştirme ile ilgili olarak AMD bunu düşünmüş 16 çekirdekten 96 çekirdeğe kadar bir sürü farklı çekirdek sayısında işlemci tasarlamış. Çekirdek sayısı azaldıkça da çekirdeklerin çalışma frekansı artıyor. İhtiyacınıza göre daha fazla çekirdekli yada daha hızlı çekirdekli işlemcileri kullanabilirsiniz.

Ayrıca bahsi geçen 2 soket destekli 96 çekirdek işlemcinin all core turbo hızı 3.55Ghz. 96 çekirdek bir işlemci için gayet yüksek bir çekirdek hızı.

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her mesajda satasma ihtiyaci duyan Gaffur arkadasimiz sebebiyle yanlis anlama olmasin. "192 cekirdek diye duyunca bir heyecan oluyor tabi" derken kendimden soz ediyorum. Heyecan verici gelismeler bunlar. Haberi veren mesaji gorunce de like'i basmistim zaten. Okudugunu anlayanin baska bir anlam cikarigini sanmiyorum ama yine de yazalim.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 minutes ago, Whooosh said:

192 şuradan geliyor, bu işlemciler en fazla 2 soket destekliyor. Tek anakartta 96+96 192 çekirdek mümkün.

evet. Rammstein 196 çekirdekli Epyc demiş de. Neyse 192 yok ama 128 var. Tek anakartta 256 core 512 thread olacak.

Paralellik işlemcinin problemi değil zaten yazılımın ve üzerinde çalıştığı mimarinin problemi. Cloud ortamında tek uygulamanın bu kadar çekirdeğe yayılması pek olan birşey değil. Genelde yüzlerce vm veya container çalışacaktır.  

Bu nesilde çekirdek sayısı veya soket başına yüksek performans, yüksek io, memory, watt/performans vb için ayrı ayrı sku ve hafif farklı tasarımlar var. Veritabanları için yüksek L3 bellekli skular mesela. Intel optane ölünce appliance üretenlerin gözü yaşlıylı belki bu teselli olur. 

12 kanal memory fazla memory isteyenler için iyi ama maliyetleri zıplatıyor. Sapphire Rapid 8x olacak mesela. 

İşlemciler arası iletişim için kullanılan veriyollarını storage vb için kullanmak mümkün. 160 pcie5 16x soketli sistemlerden bahsediliyor. Şimdiye kadar böyle esnek bir mimari var mıydı bilmiyorum. 

tdp 380w falan olmuş, su soğutma mecburi gibi. 

Zamanında Xeon tekel iken fahiş fiyatlara kakalanan enterprise özelliklerden sonra ne istersen yapan platformlara gelmemiz Epyc sayesinde oldu. Memory istiyor sen verecek 40k$, üstüne multi-soket istiyor sen? verecek bir 20k daha ama storage desteğini yarıya indiririm. Ne onu da mı istiyon? Eyvah eyvah. 

Son kullanıcıya yaptıkları K, non-K, kilitli çipset, sırf pahalı modele zorlamak için hyper-treaded olmayan işlemciler vb. Bin beteri sunucu tarafında vardı. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
37 minutes ago, kaptanpedal said:

12 kanal memory fazla memory isteyenler için iyi ama maliyetleri zıplatıyor. Sapphire Rapid 8x olacak mesela. 

Soket sayısı azaldı. Aslında 4 işlemci bir pakete girdi, dolayısıyla TDP ve belleklerin kanal sayısı arttı. Zorunlu değil sonuçta, ihtiyacın varsa doldurursun.

Eskiden bir anakartta 4-8 işlemci falan olabiliyordu, şimdi max 2.
2 ama ne 2!

Bellek bant genişliği olsun, çekirdek hızı olsun, pci bant genişliği olsun o geçmişteki 8 soketli sistemleri tokatlıyor.

Yani artan şeyler soket başına arttı ama toplamda ürkütecek bir değişiklik yok.

42 minutes ago, kaptanpedal said:

tdp 380w falan olmuş, su soğutma mecburi gibi. 

Sunucu ortamında değil. Belki 1U kasada ama videoda göründüğü gibi 2U kasada hava soğutma kullanılmış.
Tabi bu klima kontrollü jet motoru gibi ses çıkartan binlerce rpm'lik sunucu fanlarının ardında server rack ortamında geçerli. Workstation ortamında hava soğutma kurtarmayabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 minutes ago, Whooosh said:

Bellek bant genişliği olsun, çekirdek hızı olsun, pci bant genişliği olsun o geçmişteki 8 soketli sistemleri tokatlıyor.

Yani artan şeyler soket başına arttı ama toplamda ürkütecek bir değişiklik yok.

Cok degil 10 sene oncesine gore performanslar korkunc. 400w tdp hic birsey degil bu sekilde bakinca. Core basina birkac w gibi komik bir miktar. Hatta epey bir gucu de non-core yiyor. Core basina 2w falan galiba max tuketim.

54 minutes ago, Whooosh said:

Sunucu ortamında değil. Belki 1U kasada ama videoda göründüğü gibi 2U kasada hava soğutma kullanılmış.
Tabi bu klima kontrollü jet motoru gibi ses çıkartan binlerce rpm'lik sunucu fanlarının ardında server rack ortamında geçerli. Workstation ortamında hava soğutma kurtarmayabilir.

Kendi basina duran ve yeterli alani olan sistemde 400w tdp problem olmaz. Yine de bu tip tek tabanca sistemlere yonelik sivi bazli cozumler populer ama duruma gore daha cok.

Cloud saglayici, hyperscaler vb icin sogutma havayla falan olacak gibi degil. Istisnalar var tabii, soguk cografyalar, alani genis olan ve elektrigin ucuz oldugu yerler vb. Bu tip bilgilere ulasmak zor ama elektrik acisindan sogutma maliyetleri aletleri calistirmaya denk olabiliyor. Duruma gore gecebiliyor da. 

Sivi sogutma derken merkezi sistemler tabii. Her kasaya girip cikan bir tesisat yapan var mi bilmiyorum. Imkansiz gibi geliyor. Tak cikar bozulani degistir, sizinti vb. Sivi donusumlu merkezi sogutma ve jet gibi calisan hava sirkulasyonu daha cok.

Edit: varmis. Epey de yayginlasmis. Tek tek her sokete, isinan her cipe sivi ulastiriyorlar. Genoa icin bu sogutma sart diyorlar. Benim dedigim merkezi sivi donusturmeye de eski nesil diyorlar. Ok. 

Ilk cloud yillarinda kesinlikle sivi sogutma falan yok deniyordu. Asla. Musteriler su sizar ve verilerimiz ucar diye korkuyormus. Simdi nasil bilmiyorum. 

kaptanpedal tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.guru3d.com/news-story/likely-only-6-core-and-8-core-variants-of-the-ryzen-7000-3d-v-cache-cpu-will-be-released.html

3D hafizali, oyunlarda performansa yonelik islemcide 6-8 cekirdek olmasi bekleniyormus.

Oyunlarda single-core performans hala onemli, bir yere kadar olceklenebiliyor dedik.

Intel mimarisini ona gore optimize edip one gecti. Haber dogruysa AMD’nin yakalamasi anca bunlar geldiginde, seneye, o da Intel’den cevap gelmezse, multicore’dan kisarak. Sozde avantaji multicore performansiydi.

AMD bunu Tayvan’da uretimle yapiyor. Intel hala Intel7 adini verdigi 10nm uretimde. Daha ileri uretim teknolojisi ile geride kalmayi basaran AMD.

Ne yapalim? “EMEDE az cekiyur, oteki isinir” diyelim.

Vaktiyle “EMEDE kolay bozuluyormus” FUD’ini yemeyip sistemine Duron alan bunu da yemiyor. Yapsin Athlon64 gibi, Radeon 9700 gibi teknoloji lideri atilimlar, yine onun da hakkini verelim.

“Zaten oyun onemli bir sey degil, kimse onu sey yapmiyor ya, onemli olan performans liderligi degil gonul liderligi, onun sana verdigi duygusu onemli” gibi bir seyler yazmayi kendilerine yakistiracak olan varsa buyursunlar, kopyala yapistira hazir yazilmisi var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6-8 çekirdek diyor da HT ile o 12-16 olur, yeterli.

Ayrıca isterse 1 çekirdek olsun, oyunlarda geçtiği sürece çekirdek sayısı kimsenin pek umrunda olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

La bu amd ne etti size? 

Epyc varken hala masaustu kasmalari olumlu. Yoksa hala intel bize 4 cekirdek dildo470 soketini 500 dolara kitliyordu. 

Bu arada ciddi ciddi oyunlardaki %2 falan farklari ciddiye alan mi var?

Nvidia islemci uretmiyor bile. Macasi yemez bir kere. Oyle tek bir unite tasarlayip 12500 tane copy-paste yapmaya benzemez. 

(Saka len saka. Simdi ciddiye alip dalmayin. Hepsinin muhendislerinin basimiz ustunde yeri var. Kablocu hayvan haric)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ortamlarda nvidia CPU uretmiyor demeyin.

5 hours ago, wazzap said:

6-8 çekirdek diyor da HT ile o 12-16 olur, yeterli.

Ayrıca isterse 1 çekirdek olsun, oyunlarda geçtiği sürece çekirdek sayısı kimsenin pek umrunda olmaz.

• Intel nasil "yea x64 gereksiz abi yea" diye kivirirken .otumuzle gulduysek AMD'ciler de "yea big.LITTLE mimariler gereksiz abi yea" diye kivirirken .otumuzle gulmek yakisir.
  • Oyunda yetisirse bunu multicore'dan kisarak yapiyor olacak. Islemci cikarken alttan mehter marsini verip ikisini bir arada yapiyormus gibi gaz veriyorlardi.
  • Bu tarz performance core ve efficiency core yaklasiminin gorev yukune gore guc dengesini dagitmakta basarili oldugu belli.
  • Kendi gecemeyen "ya o gereksiz" diye camur atiyor. Iki gun sonra kendi markasi gectiginde tribunlerde vuvuzela otturuyor.

8 hours ago, epi said:

Haber dogruysa AMD’nin yakalamasi anca bunlar geldiginde, seneye, o da Intel’den cevap gelmezse, multicore’dan kisarak. Sozde avantaji multicore performansiydi.

• Bunu tasarimda basari hikayesi gibi yutturmaya calisanlar olmasa detaya takilmam, iyi gelsin gorelim der gecerim. Hatta "bak daha ileri uretim teknolojisi kullanmis, negzel" derim.
  • Ama burada "hahaha, Intel'in gaming kalesi de dustu", "fanboylar agliyor", "AMD insanligin geldigi en ust noktalardan" gibi sacma sapan seyler yazanlar olunca "nasil ya" diyerek kendimce dogrusunu yazma ihtiyaci duyuyorum.
  • Dusunun biraz, Intel'den de nvidia'dan da tasarimda o kadar gerideler ki, nvidia 30x0 neslinde dusuk uretim teknolojisi kullandi, Intel surekli dusuk uretim teknolojisi kullandi, AMD yine de yetisemedi.
  • Kopartilan gurultuye bakarsan one gecti sanirsin. "Vay MCM kullanacak, 3D hafiza cikacak, Tayvan'da urettirecek, nasil bir sey geliyor oyle" dersin. Sonuc kurbaga sesleri.
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, epi said:

Ortamlarda nvidia CPU uretmiyor demeyin.

A.R.M.

Sakadan anlamiyorsun ama yapalim biraz daha.

6 hours ago, epi said:

"AMD insanligin geldigi en ust noktalardan" gibi sacma sapan seyler yazanlar olunca "nasil ya" diyerek kendimce dogrusunu yazma ihtiyaci duyuyorum.

Lol. Dogrusunu yazalim o halde.

Ortalama X muhendisi her sabah ortamlarda techguru takilan lapacilardan bir tane zicip ise oyle gidiyordur. Anladin mi? 

X= amd, intel, mediatek, tsmc, via, realtek, apple, nvidia.....

Anlamayana aciklama: Bizim icin X birsey ifade etmiyor. O beyinler icin de etmiyor. Insanlik icin gurur duyulacak az sayida islerden biri iste bu transistorlerle yaptigimiz inanilmaz isler. X farketmeden hepsi insanligin geldigi son nokta. 

300 sene once dogsa mezhep savaslarinda bayrak tasiyacak kafa gunumuzde dogup eline bilgisayar gecince boyle oluyor demek. Nvidia allah, coin peygamber. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 dakika önce, kaptanpedal said:

X= amd, intel, mediatek, tsmc, via, realtek, apple, nvidia.....

O değil de.. Zamanında AMD Duron işlemci ile kullandığım VIA KT133A yongasetli anakartla o kadar çok sorun yaşamıştım ki, hem yongayı tasarlayan VIA mühendislerine hem de 4-in-1 sürücü paketini yazan VIA yazılımcılarına sabah akşam sinkaflı küfür ediyordum. İnsanlığın geldiği son nokta buysa, batsın bu dünya! :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Najaz said:

O değil de.. Zamanında AMD Duron işlemci ile kullandığım VIA KT133A yongasetli anakartla o kadar çok sorun yaşamıştım ki, hem yongayı tasarlayan VIA mühendislerine hem de 4-in-1 sürücü paketini yazan VIA yazılımcılarına sabah akşam sinkaflı küfür ediyordum. İnsanlığın geldiği son nokta buysa, batsın bu dünya! :D 

Via'yı oraya bilerek yazdım :)  Geçen donanım tarihi vb cinsinden bir blog okuyordum, 2000'li yıllarda çıkan işlemciler, 1ghz yarışı vb. Çipsetler de araya karıştı tabii. Orada via kt133 çipini de görünce bir gülme geldi. Aha buldum: http://hw-museum.cz/article/6/cpu-history-tour--1999---2001-/1

kt133 vb gibi problemli çok iş var. Yazılım tarafına hiç girmeyelim zaten. Karmaşıklığın ve rekabetin normal bir sonucu.

Yine de bu "kötü" işler hep göreceli. Tümüne baktığımızda tüm olay akıl almaz bir atılım. Arada kötü işler olacak ama hep göreceli. Kalp nakli de büyük bir başarı ve kötü yapılan ve ölümle sonuçlanan çok örnek olması bu gerçeği değiştirmiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, kaptanpedal said:

300 sene once dogsa mezhep savaslarinda bayrak tasiyacak kafa gunumuzde dogup eline bilgisayar gecince boyle oluyor demek. Nvidia allah, coin peygamber. 

Yazdigimi okuyan, okudugunu anlayan herkes "Nvidia allah, coin peygamber." demedigimi biliyor.

ARM diye kestirip attigin sey sizin AMD'de ovdugunuz ic baglantilari yapip islemci icinde yuksek transfer hizlarina dusuk gecikmeye cikmasi acisindan Apple'in M1'ine benzetiliyor. Ama sikinti yok, isine gelmezse Apple M1'e de ARM der gecersin, bakis acisi o kadar.

Aferin. Senden artik bundan otesi olmaz. Iste boyle uste cikacaksin, Leon da boyle yapardi. Benim markam soyle super, boyle iyi, oteki soyle isiniyor, boyle kotu diye camurdan gelememis olacaksin. Tespit edilirse yine karsi tarafa camur atacaksin. Sony'den AMD'ye o gun neye tapiyorsan laf edene monitorun arkasinda "sen bizi ne saniyorsun, sen beni begenmiyor musun" diye gozlerin yasli da olsa dislerini sikarak laf sokacaksin. "Ya kardesim o senin alinganligin olmasin, niye oyle dusunelim" dese de laf sokacaksin, sana merhabasi olmasa da laf sokacaksin, yazdigi seyin senin yazdiginla alakasi olmasa da laf sokacaksin. Sonra da onu suclayacaksin.

Gaffur'luk boyle bir sey. "Ben buyum abi, gecmis artik" diye kendini bilen camurda daha derine dalarak uste cikiyor. Baska turlu basa cikilmaz dogru bildigini yazanla. Herkes kendisini biliyor.

Yapacak bir sey yok. Boyle baslar

On 5/28/2021 at 9:26 AM, epi said:

Hocam bir alinganlik olmadigina emin misiniz? Siz elinde ak-47 olan maymun yakistirmasi yapmissiniz, ben "ise yaramaz olduguna katilmiyorum" demisim. Bundan sizin goremediginizi iddia eden kustah yaklasimi nasil cikardiginizi anlamadim. Sakin, faydali fikir paylasimi yapabiliriz, ben herkesin katkisina acigim ve hatta acim :) Neredeyse her mesajimda yazdigim gibi "yeni ogreniyorum".

Alinti yaptigim bolum sizden soz etmiyor, nobel odullu veya nobel odul adayi ama "Internet gelip gecici bir sey" diyen, statukonun ortasinda oldugu icin degisimleri gorememis olan karakterlerden soz ediyor. Teknoloji forumundayiz, Internet veya bilgisayari gorememis insanlar oldugumuzu dusunmuyorum.

On 6/1/2021 at 10:48 AM, epi said:

kaptanpedal hocam, ne kriptocular aydinlanmasi olan dunyayi kurtaracak guruh, ne de buradan uzak duran, gelin bizle hisselere yatirim yapin diyenler cok akilli. Herkes kendi mesrebince tuttugunu opuyor, herkes kendine saglayacagi faydanin pesinde. Hic birine kapilmamak lazim. Ozellikle YouTube video piyasasi coplugun dibi.

Boyle devam eder

On 4/28/2022 at 10:07 AM, epi said:

apache kardesim, hic yalan soylemeyeyim, son yazdigini okumadan pas gectim. Bir fayda gormuyorum.

Arkadasin fonu yonetmis, bu bilmemne yapmis diye kendimle telefon boyutu olcme ihtiyacim da yok, telefonum daha iyiyse "telefonunu goster" denmesini de yemem. Biz "yanlis da cikabilir ama soyle dusunuyorum" diye grafiklerimizi paylasiyoruz, fikirlerimizi yaziyoruz, 3 kisi de kalsa paylasiriz diyoruz. Insanin samimi paylasim yapmamasindan veririm notunu, portfotunun ebadindan degil.

"Sen beni ne saniyorsun" diye refleks gosteren adama Ted Lasso olsan yaranamazsin, Gaffur gelir, Gaffur gider. Senin soylediginin bir faydasi olmaz, kendisi degismeye karar vermedikce bir cacik olmaz. Kendisi de hayati bir krize girip mecbur kalmadikca degismez. O yuzden uzatmanin faydasi olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, epi said:

ARM diye kestirip attigin sey sizin AMD'de ovdugunuz ic baglantilari yapip islemci icinde yuksek transfer hizlarina dusuk gecikmeye cikmasi acisindan Apple'in M1'ine benzetiliyor.

Arm tasarlamis. Nvidia degil anlaminda. Turkce101

3 hours ago, epi said:

Benim markam soyle super, boyle iyi, oteki soyle isiniyor,

Sen haric kimsenin markasi yok. Kendi kendine atarlaniyorsun. Oyle demisler boyle demisler. 

Neyse.

Amd vb insanligin geldigi son noktayi temsil ediyor dedim.

Sacmaliyorsun dedin.

Neden sacmaliyorum? Atarlanmadan, agzimiza laf sokmadan, mumkunse gerekcelerle aciklayip bizi bilgilenditir misin? Neden degil? Teknoloji sirketlerinden bu son noktayi temsil eden var mi? Varsa kimler? Neden onlar ederken amd edemiyor? Fark nedir? 

Oyunlarda paralel olamiyor deme ama.

kaptanpedal tarafından düzenlendi
rammstein and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ARM tasarlamamis. Nvidia tasarlamis. ARM birimleri kullanmislar. O islemci tasarlamak olmuyorsa AMD de uzun sure islemci tasarlamadi o zaman, zira x86 Intel'den. Bu mu mantik?

6 hours ago, epi said:

ARM diye kestirip attigin sey sizin AMD'de ovdugunuz ic baglantilari yapip islemci icinde yuksek transfer hizlarina dusuk gecikmeye cikmasi acisindan Apple'in M1'ine benzetiliyor. Ama sikinti yok, isine gelmezse Apple M1'e de ARM der gecersin, bakis acisi o kadar.

Uste cikmak icin boyle her seyi soyleyecek biriyle yazismanin anlami var mi?

"Hocam siz aliniyor olmayasiniz" noktasindan buraya gelene kadar trollesin seni.

Ayni seyleri tekrar yazmam gerekmiyor, sayfalar orada. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD zamaninda
ilk 1 GHz'e ulasan oldu,
ilk 64-bit'e gecen oldu,
ilk cift cekirdege gecen oldu,
ilk entegre hafiza kontrolcusunu sunan oldu.

Ama

big.Little tarzi mimarilere ilk gecen olmadi.
AI konusunda geride kaldi. (Bu sebeple image reconstruction ve Ray Tracing'de de geride kaldi)

Bu sebeple daha ileri uretim teknolojisi kullanmasina ragmen, uretimi outsource edip MCM ve 3D cache'e yogunlasmasina ragmen tasarim konusunda (uretim tasarimi degil, goreve ozel islemci tasarimi, yuk dagitimi vb logic temelli konularda) geride kaldi. Ust seviye performansta rakiplere denk urun getiremedi.

Ya tasarim konusunda geride kaldi, ya da fiyat olarak aralara yerlesmek isine geldi, sen alttan ben ustten seklinde iki tarafta da rakiplerle sessiz duopoly icine girdi.

Buna ragmen fakir babasiymis ve hem performans hem de teknoloji lideriymis gibi seyler yazildi.

Halbuki

On 9/28/2022 at 8:26 AM, epi said:

Amd yeni islemcilerini Tayvan'da 5nm urettirtiriyor. Intel (yanlis bilmiyorsam) "Intel 7" diye isimlendirdigi 10nm uretim teknolojisi kullaniyor.

Buna ragmen AMD'nin ciddi sekilde one gecmemesi, hatta Intel'in oyunlarda liderlik iddia edebilmesi iki seyle aciklanabilir: Ya beceriksizlik, ya da gonullu duopoly ("sen bazi oyunlarda onde ol, ben bazi oyunlarda, gel beraber .ikelim bunlari"). 

Bu sirketlerden herhangi birinin iyi bir muhendisi bu konularda benden daha derin bilgiye sahip. Ben bunu gayet iyi biliyorum.

Ben ortalikta "nvidia'ya muhendis olacak adamim" diye gezmiyorum. Siz "bu adam kendini nvidia'ya muhendis olacak adam saniyor" diye geziyorsunuz. 

Konu uretim teknolojisi, grafik teknolojisi, kripto teknolojisi vs oluyor, siz konuyu "sen bizi begenmiyorsun, sen kendini cok begeniyorsun" haline getiriyorsunuz.

Sikinti sizin kendinize guveninizde olmasin? "Bence..." diyerek fikrini paylasabilecek kadar ozguveni olan birini gormek sizi rahatsiz ediyor olmasin?

Cin ile Tayvan konusunda gerginlik olabilir, bu fiyatlara yansiyabilir diye TV'de bile kimse sozunu etmemisken yaziyorum. "Vay sen kendini ne saniyorsun, oyle olsa uzayli olsa tas devrine bombalarlar, sen kimsin, nesin, bizi ne saniyorsun" deme ihtiyaci duyuyorsunuz.

Bitcoin bence 60K civarina gelecek, sonra cakilacak, hisseler de iyi gitmeyecek diye kimse soz etmezken yaziyorum. "Vay sen kendini ne saniyorsun, bizi ne saniyorsun...."

Nvidia'nin yeni kartindan bence su teknikler olacak, su anda bu fiyata 3090 alinmaz yaziyorum. "Vay sen kendini ne saniyorsun, bizi ne saniyorsun...."

Her yazdigim tutmuyor tabi de... (Bir tek yazdigim tutmazsa seviniyorsunuz zaten). Su orneklerde hepsi de tutmus. Bir kismini pek kimse ongorememisken yazmisim. Sizin "bir cisim geliyor" diye cisime isaret edene tepkiniz konuyu uzerinize alinmak "kimsin sen" demek olmus.

Sizin gibi "beni begenmiyor musun" diyen veri merkezinde de calissa, blockchain ile de calissa, basimiza kral da olsa "magdur, magrur ve agresif"

Ne konusayim sizle? 

Yazilacak sey degismiyor

On 5/28/2021 at 10:58 AM, epi said:

Sanirim sizle ayni fikirde olmamak kustahlik oluyor. "Kripto oyle bir sey degil" derken siz kadar iyi biliyorsunuz ki katilmamak kabalik. Burada bir celiski var sanki.

...

Sonra bir dusunun, kim karsidakini kucuk gormus, kim kustahlik yapmis. Kim magdur, magrur ve agresif olmus.

AMD neden super sahane en bir zirve degil? Ilk cizgiyle ayirmadan onceki kisimda yaziyor.
Niye boyle sacma sapan tartisiyoruz? Ilk cizgi sonrasindaki kisimda yaziyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, epi said:

ARM tasarlamamis. Nvidia tasarlamis. ARM birimleri kullanmislar.

O birimler islemci iste. Onlari bir araya getirip baska bir sey yapmak islemci tasarlamak degil.

Yapilan is cok onemli o ayri. Sirf bundan oturu epyc 12 kanal bellek koltrolcuyle tasarlandi diyorlar.

9 hours ago, epi said:

ilk 64-bit'e gecen oldu,

1970lerde vardi. 1990larda epey yaygindi.

2001de Intel itanium ile gelistirdigi 64bit kutuphanesi x86 ile geriye uyumlu degildi. Endustri uyumlu olan amd kutuphanesini secti. Once sonra diye bir durum yok.

9 hours ago, epi said:

ilk cift cekirdege gecen oldu,

Ibm power4 2001

PentiumD ve athlon x2 2005. Birkac hafta arayla. 

9 hours ago, epi said:

ilk 1 GHz'e ulasan oldu

Yine ibm power4. Masaustunde desek bile anlamsiz bir karsilastirma. Zaten ayni gunlerde ciktilar piyasaya. 

Ezbere bildigim seyler degil. Basit bir aramayla duzeltilebilecek hatalar.

Istedigim cevaplari alamadim, sormaya devam. 

8 hours ago, epi said:

big.Little tarzi mimarilere ilk gecen olmadi.
AI konusunda geride kaldi. (Bu sebeple image reconstruction ve Ray Tracing'de de geride kaldi)

Herkes herseyi iyi yapacak diye birsey yok. Arm bir alanda iyidir, apple bir digerinde. Amd sen en cok ona vurdugun icin secildi. Bunlar bir sebep degil. Lider dedigin kim olsa bir eksigi olacak. 

Bu arada ilk gecen olmanin onemi nedir? En iyisini yapan olmak baska birsey degil mi? En iyi tanimi bile goreceli zaten. Hangi kriterlere gore en iyi? Ilk 1ghz islemci gibi pazarlama davulu isler anlamsiz. 

Kimisi nvidia (ve diger gpu ureticileri) ai konusunda dominant cunku su anki ai mumkun oldugunca veriyi ml surecinden gecirmek ustune kurulu gorusunde. True ai daha cok uzak ve su anki uygulamalar kas gucune dayali. Haliyle devasa gpu cipinde en iyi olanlar avantajli. Katiliyor musun? Hemen hemen tum buyuk firmalarin ve epey bir startupin ai tasarimlari var. Veri isleme ve model egitme adiminindan sonra ai ozelinde hangi cipler iyi isler basariyor?

Bu arada RT ile AI'in iliskisi nedir? Bu yuzden demissin de? 

To be continued...

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Semantics. AMD x86'da bunlari ilk yapan oldu. Rakip Intel'den once yapti (veya sadece bir kac hafta ise geride kalmadi). Ondan soz ettigim belli ama ayrinti uzerinden "uhu epi haksiz iste, ben daha iyi biliyorum" deme ihtiyaci uste cikiyor. 

Vaktiyle Intel bu konularda geride kaldiginda "nihai kullaniciya 64-bit gereksiz" gibi .ok atmisti, simdi AMD big.little'a geciste geride kaldiginda veya RT'ye, AI'e geciste geride kaldiginda "ya o gereksiz" diye .ok atiliyor ama palavra. Bu palavralar sikildigi icin "AMD'ye vurdum", ben AMD'ye vurdugum icin siz savunmaya gelmediniz. Sayfalar orada, olayin nasil gelistigi belli.

7 hours ago, kaptanpedal said:

O birimler islemci iste. Onlari bir araya getirip baska bir sey yapmak islemci tasarlamak degil.

18 hours ago, epi said:

O islemci tasarlamak olmuyorsa AMD de uzun sure islemci tasarlamadi o zaman, zira x86 Intel'den. Bu mu mantik?

On 11/18/2022 at 9:12 AM, epi said:

18 hours ago, epi said:

Uste cikmak icin boyle her seyi soyleyecek biriyle yazismanin anlami var mi?

"Hocam siz aliniyor olmayasiniz" noktasindan buraya gelene kadar trollesin seni.

Ayni seyleri tekrar yazmam gerekmiyor, sayfalar orada. 

AI ile RT'nin ilgisini gidin kendiniz arastirin, ilgili basliklarda defalarca yazildi..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nedir birader her soylenene babaanneni tekmelemisiz gibi tepkiler.

Belki biz anlamiyoruz diye aciklama firsati vereyim dedim. Gorduk iste. Vicdanim rahat.

Ibm diye bir sirketin varligindan haberin oldu hem ne guzel iste. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok