CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

1 hour ago, T800 said:

14700K vs. 7800X3D merak ediyorum esas itibariyle, Cinebench v.b ilgi alanımda değil, oyun performansı nedir onu merak ediyorum.

Özellikle merak ettiğim ray tracing açık halde CPU’ya yük bindiren oyunlardaki performans.

Ben de bunu merak ediyorum. Özellikle oyunlarda işlemci kullanımını artırdığını söyledikleri bir mimari. Bakalım performansa ne kadar katkısı olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu da buraya yazayım olmazsa, MSI Z790 Tomahawk için güncelleme yapmış, yeni anakartın model adı MSI Z790 Tomahawk Max WiFi ( https://www.msi.com/Motherboard/MAG-Z790-TOMAHAWK-MAX-WIFI )

PCI-E 5.0 m.2 slotu konmuş en üste ancak buna PCI-E 5.0 m.2 takılırsa grafik kartına giden şerit sayısı 16’dan sekize düşüyor, o kötü olmuş. Bir de WiFi 6E yerine 7 geliyor bununla, başka farklar da olabilir bakmadım gerisine.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 13.10.2023 at 2:35 PM, T800 said:

14700K vs. 7800X3D merak ediyorum esas itibariyle, Cinebench v.b ilgi alanımda değil, oyun performansı nedir onu merak ediyorum.

Özellikle merak ettiğim ray tracing açık halde CPU’ya yük bindiren oyunlardaki performans.

14900k VS 7800X3D verelim abi. :D

https://www.tomshardware.com/news/ryzen-7-7800x3d-smashes-core-i9-14900k-in-factorio-gaming-benchmark

Gerçi bu sadece factorio, çoğu oyunda muhtemelen kafa kafaya olur sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valve'in sabit donanimli PC gaming konsolu icin AMD'ye yaptirabilecegi farazi bir custom APU'dan umitliyim.

Daha dogrusu yillarca konsollarda canavar gibi calistigi halde PC port'u 5-10 kat pahali donanimda insani parasiyla rezil eden oyunlari gordukten sonra nihayet Steam Deck'le "ise uygun sectigimiz sabit donanimda, kendi yazilim katmanlarimizla PC oyunu" deneyimini sunan Valve'in aynisini daha ust seviye bir makineye getirmesi durumunda gorebilecegimiz deneyimin kalitesinden umitliyim.

Konsol gibi

1. Sabit donanima merkezi kontrollu yazilim hizmetiyle optimal performans
  2. Seri uretim sabit donanim oldugu icin uygun fiyat.
  3. Hedef hizi sec (60fps, 120fps) grafikler o hizi sabit tutabildikleri maksimum kalite seviyesine otomatik gecsin.
  4. TV'ye bagli, PC seviyesi canavar donanim ama konsol gibi kullanimi kolay, zahmetsiz arayuz.
  5. Hanim geldi TV'de dizi mi olacak? Steam Deck'e gec orada devam et. Evde oldugun surece buna wireless baglansin ve o ufak ekranda film kalitesinden ayiramayacagin seviyede grafik sunsun. Nintendo Switch gibi.
  6. Velet geldi, Steam Deck'i de mi elinden aldilar? VR'a gec. Tek makinede hem konsol, hem handheld terminal icin islem birimi, hem VR icin islem birimi.

Neden satar?

1. Konsollar'in "pro" versionlarinin cikmasina zaman var, bu tarz sabit donanimli bir makine mevcut nesil oyunlari mevcut konsollardan cok daha iyi oynatacak sekilde tasarlanabilir ve pro konsol deneyimi isteyenlere hitap edebilir.
  2. Ayni sekilde VR icin bu yil Quest 3 cikiyor, seneye Apple geliyor ama bu tarz kablosuz cihazlarda harici islem unitesiyle saglam grafikler verecek bir cihaz piyasada yok.
  3. Yeni Nintendo Switch yolda ama bu tarz "cantama atinca Steam Deck ile tasinabilir cihaz seviyesi grafikler, eve gelince kablosuz baglandigi islem unitesi sayesinde high end PC / pro konsol seviyesi grafikler" kadar iddiali olmayacaktir.
  4. Apple ekosistemine gaming'i dahil etmeye calisiyor ve onlar da benzer bir yol izleyebilir ama Valve'in oyun kumandasi, oyun icerigi ve oyun icerik platformu sunucusu deneyimi sayesinde daha erken davranmasi mumkun.
  5. Nvidia Shield ile benzer bir yere gelmeyi hedefleyebilir ama ARM'da PC oyunlari calistirma deneyiminin kalitesinin istenen seviyeye gelmesi oncesi Valve'in x86-64 uzerinden giris yapmasi mumkun.
  6. PC piyasasi ya asiri pahali, ya fiyat/performans orani vasat GPU'larla dolmusken boyle bir cihaz cok oyuncuyu cezbedebilir.

Neden simdi?

1. Wireless baglantilar ve tasinabilir/giyilebilir cihazlar bunu yapabilecekleri seviyeye geldi.
  2. Valve bu seviyede uretimi ve entegre yazilimi yonetebilir hale geldi.
  3. Steam gelirlerini devam ettirmek icin bu tarz ekosistem olusturmazlarsa bunu yapanlar karsisinda dezavantajli duruma gelecekler. Ekosistem olustururlarsa Epic gibi rakip olmaya calisanlara karsi avantajli duruma gelecekler.
  4. AMD'nin 3D hafizayi islemcilere getirme cabasi ve chiplet yaklasimini GPU'ya getirme cabasi bunu mumkun kilabilir.
  5. VR ve Steam Deck icin internal projeleri Half-Life/Portal evreninde gecen IP'ler doguracak gibi ve bunlar killer app olabilir, platform sattirabilir.
  6. Kiyamete ceyrek kalmis, daha da beklemesinler artik.

6-6-6 sebeple aciklandigina gore olur bu :kayik:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gamer’s Nexus incelemesi de gelmiş, oyun testlerinde kimi zaman 5800X3D’ye dahi geçilmesi 14700K’nın kötü bir sonuç.

Sadece Starfield testinde parlak bir sonuç var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ortada yeni bir şey yok, 13700k'yı alıp turbo hızını 200mhz arttırmışlar.

Arttırmışlar denilince yanlış anlaşılmasın, güç tüketimi sabit kalıp işlemci hızı artma gibi bir iyileştirme yok, frekansla birlikte her şey artmış, bildiğin düz overclock yapmışlar.

O 200mhz de anca çok iyi bir soğutma ile fark ediyor. Soğutma çok güçlü olmayınca throttling yapıp 13700k ile aynı hızlarda çalışıyor.

Hiçbir bir numarası yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12. ve 13. nesil işlemcisi olanlar için 14. nesil doğrudan pas geçilebilir gibi görünüyor. Önceki iki neslin başarısından sonra bu 14. nesil çok saçma ve gereksiz olmuş. Sıfırdan sistem kuracaklar için belki düşünülebilir ama o zaman da hercadığı enerji verdiği performansa değer mi diye düşünmek lazım. Oyun performansındaki hayal kırıklığı büyük. Intel yine sıvadı anlaşılan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Whooosh said:

Ortada yeni bir şey yok, 13700k'yı alıp turbo hızını 200mhz arttırmışlar.

Arttırmışlar denilince yanlış anlaşılmasın, güç tüketimi sabit kalıp işlemci hızı artma gibi bir iyileştirme yok, frekansla birlikte her şey artmış, bildiğin düz overclock yapmışlar.

O 200mhz de anca çok iyi bir soğutma ile fark ediyor. Soğutma çok güçlü olmayınca throttling yapıp 13700k ile aynı hızlarda çalışıyor.

Hiçbir bir numarası yok.

4 çekirdek daha fazla var 14700K da 

Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pentium 4 Prescott ve Cedar Mill arası geçiş kadar fark var aralarında. Ciddi bir fark yok. adı üzerinde refresh zaten. 4770K yerine 4790K takmak gibi birşey olur 13700 yerine 14700 almış olmak. E-core lar bir halta yaramıyorlar oyunlarda. Belki arkaplan tasklarda ufak tefek iş yaparlar emailleri kontrol edecek kadar. Gerisi traş. Intel in yeni bir mimari zamanı gelmiş. Ya da o P core ları 600watt ı buldurmayacak şekilde optimize edecekler sayısını arttırmaya çalışacaklar aksi durumda birşeye benzemeyecek gibi. AVX-512 bile getiremediler (hatta kırpmak zorunda kaldılar ecorelar desteklemiyor diye.)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, jackjoker said:

4 çekirdek daha fazla var 14700K da 

13900k-14900k demek istemiştim, model ismini yanlış yazmışım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

14900K tam bir ucube. 13900K kesinlikle daha iyi. Termal olarak sürekli sınıra gelip kendini kısıtlamış 14900K

14700K bu seride alınacak tek işlemci. 

13. nesil olan atlayabilir. 

ama şuan sistem kuracak olanlar direkt 14700K alabilir 13700K ile aynı fiyattan çıkacak ( Global de ) TR de ama öyle olmaz. 

5 saat önce, Whooosh said:

13900k-14900k demek istemiştim, model ismini yanlış yazmışım.

evet onda sadece 200mhz artış var. inanılmaz ucube bir işlemci ortaya çıkmış. berbat yorumlar var zaten 14900K için. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir şey merak ettim ama test bulamadım, aynı hızda çalışan P ve E çekirdekleri ile 13700K veya 14700K ile 13900K veya 14900K arasında oyun performansı farkı var mı, yok mu ? Varsa ne kadar ? 

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GN in testleri iki çipin arasındaki farkın raftan alacağınız ikinci bir 13700K ile elinizdeki 13700K arasındaki farkdan daha fazla olmadığını söyledi. Fazladan 4 tane e core olsa ne olur olmasa ne olur zaten TYC de bu mimarideki ciddi latency problemlerinden bahsetti zamanında. Ecore sayısının artması zaten oyunlarda ve uygulamalarda çok da etkisi olmayan bir ünitenin artması gibi birşey. Arka planda çalışan browserlarınızı kapatıverin :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlarda 700K ile 900K arasında P çekirdekleri ve E çekirdekleri aynı hıza overclock edilse durum nedir ? Bu durumda 700k ile 900k çok yakın oluyor herhalde, bilemiyorum.

Hatta 700K P çekirdeklerinin overclock potansiyeli ile 900K P çekirdeklerinin overclock potansiyeli arasında çok bir fark var mı ? Yeni bir soru olarak da.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Threadripper serisi geliyormuş yine AMD’den. 7980X, 7970X ve 7960X olarak.

24/48 7960X 1499 USD, 32/64 7970X 2499 USD ve 64/128 7980X 4999 USD olarak fiyatları da duyurulmuş. CPU serisinin tümü için 350W güç seviyesi belirtilmiş, soket sTR5. Overclock açık olarak geliyor tüm seri ancak 350W işlemci daha bir de nasıl overclock olur ayrı bir konu. :)

21 Kasım 2023 çıkış tarihi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Silicon lottery oynamak ayrı bir durum ancak zaten çiplerin OC yapılabiliteleri yok. Anakartta deli gibi voltaj oynamaları vs vs yapmadıktan sonra sabahtan akşama kadar kingpin veya der8auer gibi kıvranmadıktan sonra o çipleri alıp da OC yapmak zaten çok bir getiri yapmayacak. Sonuçta P core P core e core da e core. Azcık kırpık veya değil çok farkedeceğini sanmıyorum. 100mhz daha fazla zorlanabilecek bir çip için fazladan premium ödemek böyle bir zamanda artık doğru gelmiyor. Eskiden olsa Athlon XP 2500+ vardı 2500+ vardı. 2500+ vardı gram OC yemezdi. 2500+ vardı 3200+ ları sollardı. Hatta bir de mobil varyantlar vardı ki dadından yenmiyodu ama ne oldu Athlon 64 geldi onların da işi bitti. Athlon 64 iyi OC olurdu alt modelleri alır zorlardık sempronlarda vs ama sonrasında tadı kalmadı. Herşey aynı performansı vermeye başladı. Bana kalırsa intel alacak kişi i7 14700K dan daha ileri bir cpu almasın. Değmez. i9 14900K sadece bragging rights. 7800X3D gibi bir albenisi yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok