CPU savaşları
3 3

Bu konuda 1.204 mesaj var

Bunu da buraya yazayım, pek kimse ilgilenmez ancak bulunsun, eski meraklı kitle kalmadı, yaşlandı herkes. :)

Farkettim ki 2T zamanlama 1T Geardown ayarına göre daha az gecikmeye sahip. Corsair Vengeance RGB Pro 3200MT/s C14 dört adet RAM’i 3600MT/s C14 ayarında, sıkı zamanlamalar ile stabil tutmak için baya uğraşmıştım ancak ne yaptıysam ne 3950X’te ne de 3XXX serisine göre daha iyi IMC içerdiği söylenen 5800X3D’de 3200MT/s C14 ayarında bile dört adet olması nedeniyle 1T çalıştıramamıştım. 1T Geardown ayarında bırakmıştım bu nedenle. 

Bu şekilde de 5800X3D ile 66ns gibi oluyor memory latency minimum AIDA64 testinde, ayarı 2T değerine çekince memory latency 63ns oldu. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu delid yapmak baya sıkıntılı, normal nit kullanıcının yapabileceği bir şey değil gibi geldi bana, seyrettim bunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HWUB 12900K, 13900K, 14900K işlemcilerini aynı hızda çalıştırarak testler yapmış, dün çıktı sanırım, hepsi aynı işlemci neredeyse, 12900K bir miktar daha fazla güç harcıyor görünen. Daha sonra güç kısmını biraz iyileştirmişler onun dışında bir şey yok. Üç jenerasyon aynı işlemci. 

Bu arada AMD de Intel’in aksine AM4 serisi ile kullanıcıların defalarca anakart masrafı yapmamasını sağladı jenerasyonlar arası, Intel’in en büyük sıkıntısı da bu, her jenerasyonda soket değişimi oluyor neredeyse. Ancak AMD’nin AM5 soketine desteği büyük ihtimalle AM4 serisi seviyesinde olmayacak. 

2024 ilk yarısında AMD’den yeni Zen işlemciler gelecek, Intel yine 2024 içinde yeni soket ve yeni serisini çıkaracak, oyun kullanıcıları için AMD’nin tahminim 2024 yıl sonuna doğru olabilir yeni serinin 3D versiyonlarını beklemek mantıklı olacak. Intel’den güç tüketimini düzeltme, verimlilik, 3D cache alternatifi bir şey çok fazla beklemiyorum, olursa sürpriz olur. Yine AMD’nin baştan 3D versiyonları da piyasaya sürmesi de sürpriz olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de DDR 5 RAM durumu var, Intel tarafında destek daha iyi, AMD tarafında son bir AGESA ile düzelmiş sanırım çok da bakamadım ancak mesela bir AGESA versiyonu ile de ciddi bozulma olmuş. Yine AMD tarafında halen fTPM stuttering şikayetleri halen görülebiliyor, bunu aşmak için TPM modülü almak gerekli, benim çok dikkatimi çeken bir durum olmadı son zamanlarda, Windows 10 da kurdum hatta denemek için TPM falan kapatıp, kimi zaman sanki daha akıcı geldi ancak bazı durumlarda da ciddi FPS dalgalanmaları oldu The Division 2 özelinde, Windows 11’de böyle bir durum dikkatimi çekmedi. Yine benim dikkatimi çekmemekle birlikte AMD CPU-Nvidia GPU kullanımında hardware GPU scheduling açık olarak sorun yaşadığını belirten bir yazıya da denk geldim, bunun genel bir durum olduğuna ilişkin bir veri ise göremedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

HWUB 12900K, 13900K, 14900K işlemcilerini aynı hızda çalıştırarak testler yapmış, dün çıktı sanırım, hepsi aynı işlemci neredeyse, 12900K bir miktar daha fazla güç harcıyor görünen. Daha sonra güç kısmını biraz iyileştirmişler onun dışında bir şey yok. Üç jenerasyon aynı işlemci. 

Bu arada AMD de Intel’in aksine AM4 serisi ile kullanıcıların defalarca anakart masrafı yapmamasını sağladı jenerasyonlar arası, Intel’in en büyük sıkıntısı da bu, her jenerasyonda soket değişimi oluyor neredeyse. Ancak AMD’nin AM5 soketine desteği büyük ihtimalle AM4 serisi seviyesinde olmayacak. 

2024 ilk yarısında AMD’den yeni Zen işlemciler gelecek, Intel yine 2024 içinde yeni soket ve yeni serisini çıkaracak, oyun kullanıcıları için AMD’nin tahminim 2024 yıl sonuna doğru olabilir yeni serinin 3D versiyonlarını beklemek mantıklı olacak. Intel’den güç tüketimini düzeltme, verimlilik, 3D cache alternatifi bir şey çok fazla beklemiyorum, olursa sürpriz olur. Yine AMD’nin baştan 3D versiyonları da piyasaya sürmesi de sürpriz olur.

Intel de aynı soket 3 işlemci ailesi sistemine geçti. 12/13/14 aynı soket kullanıyor. bundan sonra ki soket 15/16/17 olacak muhtemelen. AMD de  tabi bu destek daha uzun süreli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Snapdragon X Elite (Oryon) CPU PC Benchmarks

Qualcomm-Snapdragon-X-Elite-Oryon-CPU-Be

For X Elite, Qualcomm has a brand new core known as Oryon which is based on the TSMC 4nm node and features a total of 12 cores that can operate at up to 4.3 GHz (1-core and 2-core) or 3.8 GHz (All-Core) boost frequencies. These cores are arranged in clusters of four and three clusters are used for the X Elite chips with a total of 42 MB cache.

The GPU is a Qualcomm Adreno chip rated at up to 4.6 TFLOPs and there's also a Qualcomm Hexagon AI accelerator which offers 75 TOPs of performance as a Micro nPU. Other specs include support for up to 64 GB of LPDDR5x-8533 memory, PCIe Gen 4.0 NVMe SSD, the use of the latest Snapdragon X65 5G modem with WIFI7 and BT 5.4 offered by the FastConnect 7800 controller.

N93Pz51.jpg

Moving on to the multi-threaded benchmarks, Qualcomm compares the Snapdragon X Elite CPUs with 12 Oryon cores against Intel's 13th Gen 12 & 10 core CPU offerings. The CPU is said to deliver up to twice the multi-threaded performance in Geekbench 6 at the same power & match the peak performance of the competition while sipping in 68% less power.

The same is the case when comparing the CPU to the 14-core Intel Core i7-13800H CPU. The X Elite 12-core offers 60% faster performance at the same power and matches the peak performance of the competition while sipping 65% less power. Snapdragon X Elite is also said to deliver 50% better performance than the M2 in multi-threaded though this is the Non-Max chip being talked about in the specific test.

https://wccftech.com/qualcomm-snapdragon-x-elite-cpu-pc-benchmarks-oryon-faster-intel-13th-gen-apple-m2-max-gpu-faster-amd-rdna-3/ ] ... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir yerde okumuştum, yanlış hatırlamıyorsam Nvidia’nın ARM CPU içeren PC planı varmış. Microsoft da Windows’un ARM işlemcilerde çalışmasını destekliyor sanıyorum yine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Snapdragon X Elite CPU içerecek Windows yüklü laptop sistemler Apple ARM işlemcili laptopların önüne rakip olarak koyulacak görünen, 2024 içinde gelecek görünüyor bu platform. 

Masaüstü sistemlerin ARM platformuna kayması ile ilgili hiçbir şey görmedim bu arada, bizler aynı hamam aynı tas gideceğiz görünen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ARM iyidir. Güzeldir. x86 geçmişin yükü modunda. ARM üreticileri daha taze kafayla tasarımlar yapıyorlar ilerliyorlar. 

Oyun oynayan tayfanın canı sıkılır mı bilmem de ARM gelsin masaüstüne de gelsin mobil tüm cihazlara da gelsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuya aşina iki kişinin Reuters'e verdiği bilgiye göre Nvidia, Microsoft'un Windows işletim sistemini çalıştıracak ve Arm Holdings'in teknolojisini kullanacak merkezi işlem birimleri (CPU'lar) tasarlamaya sessizce başladı.

— Reuters, Stephen Nellis ve Max A. Cherney

Rapor ayrıca NVIDIA'nın PC'ler için ARM teknolojisi arayışında yalnız olmadığını da ortaya koyuyor. Ayrık GPU pazarındaki başlıca rakipleri AMD de, Reuters'in aktardığı diğer kaynakların da doğruladığı gibi, bu tür çözümleri araştırıyor. Bu aynı zamanda daha önce SemiAccurate tarafından da rapor edilmişti.

https://videocardz.com/newz/nvidia-and-amd-reportedly-working-on-arm-based-processors-for-pcs

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O değil de hyperthreading veya AMD deki adıyla SMT nin sonu geliyor gibi. Başa çıkamayacağını anlayan intel ilk yeni jenerasyonda direk kaldırıyor HTyi. AMD de yapar  deniyor bu kadar açığa sebep olduğu için. Eldeki cpulara şimdilik sıkı tutunun. Sonrasında ne yapacağımızı görecez bakalım neler çıkartacaklar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok