AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

@@ResetButton

İntel'de hareketlenme olduğu zaten ayyuka çıkmıştı, seneye AMD ile başetmek için 6core 12Thread'li  i7 işlemciler göreceğiz, bence asıl önemli olan intel'in sert karşılık vermesi AMD'nin fiyat olarak daha düşük etiketli modeller sunması lazım, yoksa zaten işlemcilerin potansiyeli belli ki intel'de 6core i7'yi geçtiğimiz yıl yol haritasına dahil etti.

Techreport'ta bahsi geçen  tabloda hoşuma gitmeyen şey AMD'nin intel'e dip dibe ürün sunmasıydı,  ardından intel'inde revize 7740 ve 7640 ile bir tık üstte ürünler çıkaracağı haberleri oldu, kısaca nasılki RX480 olması gerken fiyattan girmediği gibi geç ve pahalı girdi Nvidia'da buna artırarak karşılık verdiyse AMD-INTEL ayağındada aynı olacak gibi, AMD'nin paraya ihtiyacı varken kaymak yemek istemesi çokta şaşırtmıyor sadece umutlara tuz biber ekiliyor o kadar.

Ben 2.nesilde ancak geçerim bu gidişle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

R7 1700 65w 319 dolar

R7 1700x 95w 389 dolar

R7 1800x 95w 499 dolar

R7 1700x ile i7 7700k yakın fiyatlarda yeni sistem toplayacak biri için ikisinin karşılaştırma testi büyük önem arz edecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir süredir konu edilen i3-7350 K işlemci anandtech'te incelenmiş, buna göre i3-7350k  sadece 2600K'yı gömmekle kalmayıp hafiftende 3770K'ya sıranın geldiğini göstermiş, üstelik fiyat olarak iddialı bir etiketle geleceği için  200$ altını şenlendirebilir, AMD'nin  ciddi bir seçenek sunmaması durumunda kararsız kullanıcıların ilk tercihi olacak kadar iyi bir işlemci, kendi kanıtlamış olan bir işlemci varken işi bilmeyen vakit harcamaz gider i3-7350K alır keyfine bakar.

Kaynak= http://www.anandtech.com/show/11083/the-intel-core-i3-7350k-60w-review/9

Son olarak AMD'nin tüm işlemcilerinde çarpan kilidi açık, X kodlu olanlarda ne fark vardı onu hatırlayamadım. etiketlerin biraz daha traşlanması lazım ayrıca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ortalık gerçekten şenleniyor az kaldı , hali hazırda bile fx8350 ayarında işlemcimle 75fps (freesync) oynamadığım oyun yok gibi ( witcher 3 ultra denemedim :) )  .  Bu fiyatlar daha kırpılır intel 'in de kendi ayağına sıkmayıp fiyat rekabetine gireceği kesin diyorum. Topluca indirimleri göreceğimizi söylemek zor değil.

Ama asıl merak gerçek testler sonucundaki f/p oranları bitirici vuruş olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir süredir konu edilen i3-7350 K işlemci anandtech'te incelenmiş, buna göre i3-7350k  sadece 2600K'yı gömmekle kalmayıp hafiftende 3770K'ya sıranın geldiğini göstermiş, üstelik fiyat olarak iddialı bir etiketle geleceği için  200$ altını şenlendirebilir, AMD'nin  ciddi bir seçenek sunmaması durumunda kararsız kullanıcıların ilk tercihi olacak kadar iyi bir işlemci, kendi kanıtlamış olan bir işlemci varken işi bilmeyen vakit harcamaz gider i3-7350K alır keyfine bakar.

Kaynak= http://www.anandtech.com/show/11083/the-intel-core-i3-7350k-60w-review/9

Anandtech'in inceleme için oyun konusunda biraz acayip seçimler yapmış. Overwatch, Battlefield, Witcher vs gibi popüler ve oynanan oyunlar yerine Grid, Alien vs gibi tuhaf seçimler yapmış.

i3 ile bak oyun oynanabiliyor demek için "yanlış" seçimler. GTAV, Alien, Grid ve Shadow Of Mordor hepsi GPU ağırlıklı oyunlar. Shadow Of Mordor'u gpu sıcaklığını test etmek için Furmark alternatifi olarak bile kullanabilirsiniz.

Hadi GTAV neyse Grid'i Alien'ı kim oynuyor abi?

Steam'den kontrol ettim, şuan dünyada GRID Autosport oynayan kişi sayısı "112", 1 aylık ortalaması ise 124 oyuncu

http://steamcharts.com/app/255220

Alien: Isolation'in son 30 günlük ortalaması 335 oyuncu.

http://steamcharts.com/app/214490

Bunun iki açıklaması var

1 ya Anandtech bizimle dalga geçiyor

2 yada Intel'in götü tutuştu. Oyun için çok çekirdeğe gerek yok algısı oluşturmaya çalışıyor.

Güncel oyunlardan öyle bir liste çıkartırsınız ki 2 çekirdekli 7350k maymuna döner. Misal aynı paraya 4 çekirdekli i5 7400 var ve 7350k'nın dağılacağı bütün oyunlarda fazlasıyla iş görür.

Ucuz desen ucuz değil, güçlü desen güçlü değil,7350k'nın hiç bir olayı yok.

Anandtech için çok zorlama bir inceleme olmuş, yakıştıramadım.

R7 1700 65w 319 dolar

R7 1700x 95w 389 dolar

R7 1800x 95w 499 dolar

R7 1700x ile i7 7700k yakın fiyatlarda yeni sistem toplayacak biri için ikisinin karşılaştırma testi büyük önem arz edecek.

Bu fiyatlar çok iyi, beklenilenin çok altında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen bence iyi geliyor. Neden derseniz eğer rakipten anlaşılıyor. Intel 7. nesil'de bildiğiniz gibi daha önceden yapmadığı şeyi i3'e oc olayını yani K takısı ekleyip yaptı. Normalde i3 ne alaka ? oc ne alakaydı. E yeni pentium G4xxx serisi de oldukça iyi mesela, e birde geçen dedikodular düştü uygun i7 i5 ler geliyor gibisinden ben buradan ryzen'in iyi olduğunu rakipte ona karşı şimdiden adım attığını gördüm. Ha intel 8. nesilde gene bir olay yapacak ama şimdiden 7. nesilde de biraz kendine ayar vermiş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim asıl merak ettiğim madem bu kadar iyi işlemci yapabiliyordun, neden 5+ yıl boyunca parseli Intel'e bıraktın?

Parası yoktu, oyun konsollarıyla biraz kazanıp kendini Ar-Ge'ye verdi. Böylelikle sağlam işlemci yapabildi; geyiğine hiç katılmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yapamıyordu, anca yapabildi. AMD 1.2 milyar dolarlık bir şirket, Intel 55 milyar dolarlık bir şirket.

Şimdi böyle bakınca Intel'e sormak lazım sen milyar sen milyor, bu parayla ne yaptın?

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Parası yoktu, oyun konsollarıyla biraz kazanıp kendini Ar-Ge'ye verdi. Böylelikle sağlam işlemci yapabildi; geyiğine hiç katılmıyorum.

Bu "geyik" falan degil, durumu tamamen aciklamasa da olan buyuk olcude aynen bu. Problemin bir kismi finansal problemler nedeniyle tasarim grubunun kuculmesi. 2010-2012 doneminde sirketin uc buyuk tasarim grubundaki toplam muhendis sayisi 4000'den 2000'e dustu. Bunlarin bir kismi parasal nedenlerle isten cikarilanlar, bir grubu da surekli diken ustunde calismaktan bikarak kendisi ayrilanlar ;-).  Zaten daha once de durum pek parlak degildi. Sanilanin aksine tasarim sureci oldukca emek gerektirebilen bir sey : islemci cekirdegini ve onemli alt sistemleri belki 20-25 kisilik "ak sakalli" tecrubeli bir ekip tasarliyor, ama isin asil uzun suren kismi olan back-end design (fiziksel devre tasarimi), pre-Si, post-Si validation (silikon oncesi ve sonrasi dogrulama) icin yuzlerce kurek mahkumu parlak yeni mezun muhendis gerekiyor.

Diger faktor ise zaman: 2011-2012'ye kadar Bulldozer cekirdegini gelistirerek adam edebileceklerini dusunuyorlardi. 2012'de Bulldozer tasarimindaki olumcul ihmallerin(*) duzeltilemeyecegi anlasilinca cok tecrubeli muhendislerden ufak bir grubu toplayip sonradan Zen adini alan projeyi baslattilar.  2012'den sonrasini ben orada olmadigim icin bilemiyorum ama sifirdan bir cekirdek tasarlanmasi 1.5 - 2 yil, o cekirdegi kullanan SoC'nin tasarlanmasi 2 yil surse 2012'de baslattiklari caba ancak sonuc veriyor. Bu buyuklukte bir proje icin bu sure normal.

Modern bir yuksek performansli islemci insanligin tasarladigi en kompleks seylerden birisi. Oyle 1-2 yilda cikarilabilecek bir sey degil. 1-2 yilda cikarabilecekleri sey en fazla modifiye edilmis bir Bulldozer cekirdegi etrafinda sekillenebilirdi ki onun da iki sirket arasindaki acigi kapatabilmesi imkansizdi.

(*): Bu olumcul ihmallerin en onemlileri her cekirdegin kendisine ozgu FPU'su olmamasi ve SMT (Intel'in "hyperthreading" dedigi konsept)  olmamasi. 

ObiWan, mamad, Orion and 5 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Whooosh 1.2 milyarlık şirket az buz değil yalnız.

@@ChipArchitect Ben durumun o raddede olduğunu bilmiyordum. Benim "o" muhabbete katılmama nedenim;oyun konsollarından gelen para böyle bir projeyi destekleyecek kadar büyük mü?, idi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Whooosh 1.2 milyarlık şirket az buz değil yalnız.

@@ChipArchitect Ben durumun o raddede olduğunu bilmiyordum. Benim "o" muhabbete katılmama nedenim;oyun konsollarından gelen para böyle bir projeyi destekleyecek kadar büyük mü?, idi.

Benim bildiğim kadarıyla Amd konsollardan çok büyük paralar kazanılmadığını yıllar önce söylemişti. Hadi bu sefer bütün bir apu tasarımını kendisi yaptı diyelim, gelirler yıllar geçtikçe düştü. Hatta:

http://www.3dcenter.org/news/amd-geschaeftsergebnisse-q42016-auf-niedrigem-niveau-irgendwie-bis-zen-durchgehalten

Düşen gelirlerle hem cpu hem gpu geliştirmek ne kadar mümkün bilemiyorum. Tabi fazla anlamam bu işlerden, detaya da giremem ama yeni fonlar ve yatırımcılar bulunmuş olabilir. Zira borsada ciddi bir artış yaşandı. Bir de bazı kampüslerin falan satılması vardı. Bu gelişmeler sonucunda elde edilen kaynak ile Ryzen ortaya çıkmış gibi geliyor bana. Konsoldan kazanılan para da elbette etkili olmuştur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki AMD gümbür gümbür, bağıra bağıra 5 yıl boyunca ZEN'e kasarken Intel ne yaptı ? Manzara Ağustos Böceği diyor ama yeni gelecek neslin (cannonlake ve icelake) yepyeni bir mimari ve 10 nm üzerine kurulu olacağı da biliniyor. Bu durumda Intel 1 senelik kaybı göze aldı diyebilir miyiz ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O değil de Amd cidden 12 yıl öncesine dönse, yalnızca cpuda değil, gpuda da yapsa onu. Şöyle ağız tadıyla, kafamızda şüphe olmadan belleğine kadar Amd olan bir sistem kursak... Belki hayal ama hem Intel'i hem de Nvidia'yı çatır çatır ezip geçtiğini görsek, fena mı olur? Bir sezonluk da olsa, ikisine de tokadı bassa, biz de sistemleri kursak, sonra ne yaparlarsa yapsınlar. :mrgreen: Aslında gayet küçük şeylerle de mutlu olabiliyoruz yani. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki AMD gümbür gümbür, bağıra bağıra 5 yıl boyunca ZEN'e kasarken Intel ne yaptı ? Manzara Ağustos Böceği diyor ama yeni gelecek neslin (cannonlake ve icelake) yepyeni bir mimari ve 10 nm üzerine kurulu olacağı da biliniyor. Bu durumda Intel 1 senelik kaybı göze aldı diyebilir miyiz ?

Intel yillardir hic durmadan cok yuksek bir tempoda calisiyor. "Agustos bocegi" ya da "intel oyalaniyor" falan gibi yorumlar yapanlarin bu isin ne kadar zor oldugunu, artik modern mimarilerde %1-2 performans artisi elde etmek icin bile ne kadar buyuk zorluklar yasandigini takdir edemediklerini dusunuyorum. Ilerlemenin tek kriteri de performans degil, sozgelimi Haswell ile Kaby Lake arasindaki performans farki sizin burun kiviracaginiz bir duzeyde olabilir ama bu nesiller arasinda guc tuketimi, guvenilirlik, maliyet vs. acisindan cok onemli gelismeler var.

AMD gerideydi ve eksikliklerini gayet iyi biliyordu; ugrasarak aradaki acigi bir derecede kapatabilecek bir islemci mimarisi tasarlayabildi. Bunun icin oyle devrimsel nitelikte birsey falan icat etmesi, ogrenmesi gerekmiyordu. Zaten yukarida belirttigim iki onemli eksikligi gidermesi bile arayi oldukca kapatacakti. Onunuzde "yapilmisi varken" ve tam olarak ne yapmak gerektigini bildiginiz zaman hizli ilerlemek daha kolay ;-) Nitekim su ana kadar okudugumuz kadariyla Ryzen'in temel konfigurasyonu Intel'in taa Conroe doneminden beri kullandigi ana yapidan cok da farkli degil. 

Intel ise zaten mevcut mimari tasarim ve uretim teknolojisinin ust sinirlarinda ve Intel'in oldugu noktada daha hizli ilerleyebilmek kolay degil, ve yepyeni seyler kesfedebilmeyi gerektiriyor. Bu sadece Intel'e ozgu bir problem degil; diger butun buyuk oyuncular (IBM, Oracle vs) da son birkac yildir tek cekirdek performansinda buyuk artislar elde edemiyorlar.

Moore kanununun sonuna yaklastigimiz gibi mimari yenilikler acisindan da bir platoya erismis durumdayiz ve bu noktadan sonra birisi tum duzeni allak bullak edecek bir sey icat etmedikce performanstaki ilerleme oldukca yavas olacak. Goreceksiniz AMD de performans acisindan Intel'e yaklastikca nesiller arasinda elle tutulur performans artislari elde etmekte zorluk cekecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben tabiiki olaya kendi açımdan bakıyorum. CPU teknoloji olarak yerinde durmuyor ama totalde beni ilgilendiren performansı değişmiyor bile denebilir. Intel bunun farkında ve olan mimariyi optimize etmekle uğraşıyor. Bir yandan da üretim prosesi güç tüketimini azaltıp, performansı yukarı çekiyor. Bana daha çok güç tüketimine önem veriliyor gibi geliyor çünkü o alanda olan optimizasyonlar gerçekten devrimsel denecek kıvamda. 

Ultrabook müşterisi olsaydım çok mutlu olurdum. İlk zamanlarında 3-4 saatlerden bu süreyi daha ufak pillerle 2 katına hatta üstüne çekti Intel. Ama benim kullanım senaryomda evdeki pc çoğu zamanını oyunla geçiriyor. Kalan zamanında browsing, film dizi  vs zaten kasan işlemler değil. Oyun alanında ki gelişmeler belli kalıpların dışına çıkmadığından halen [email protected] GHz ile devam edebiliyorum. 

Ryzen'ın, özellikle anakartlarının stabilite ve performanslarına göre Ryzen'a veya daha önce defalarca dediğim gibi Cannonlake/Icelake nesline geçmeyi değerlendireceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Ryzen işlemcilerindeki X adlandırmasının XFR'ın kısaltması olduğunu söylüyorlar.

Extended Frequency Range

Bu sistemin çalışması için işlemcinin de anakartın da X harfini taşıması lazımmış. Yani 1800x ve x370 gibi

Uyumlu sistemde herhangi bir üst sınır olmaksızın işlemci çalışma ısısına göre çalışma frekansını ayarlayacakmış.

Bu 1800 ile 1800X arasındaki 30w'lık TDP farkına da açıklık getiriyor. Bu arada X işlemcilerin kutusunda referans soğutucu yokmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Test sonuçları iş görür iyi satış yaptırır, 7 nesildir ciddi rekabet olmadığı için at koşturan i7 serisini orta seviyeye çekmeye yeterde artar, anakart sorunları ve klasik tedarik sorunlar olmazsa AMD bu yılı ziyadesiyle iyi bir mali tablolarla kapatır. buna göre ilginç olan şey şu bence AMD'nin ZEN'in sonraki 2 neslinin yolda olduğu ve yeni olduğu için gelişmeye açık bir başlangıç olması ZEN'in etkisini birkaç yıla yayabilir,  AMD'nin tek çekirdek performansı sanki biraz düşük gibi göründü. gelsin hele bir :icon_dance: görelim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En büyük sorunlardan biri AMD 'nin sürekli piyasada bir ürünle bulunmaması. Kullanıcılarda markaya karşı önyargı oluyor, "ucuz sorunlu ürün"  imajı kırılamıyor. Bu son kullanıcı için tabii, toplam pazarda oranı nedir bilmiyorum. 

Bu tip önyargılardan daha az etkilendiğini tahmin ettiğimn* sunucu pazarında daha az sorun var , geçmişte AMD önemli pazar payına sahipti zaten sunucularda.

X lerdeki Turbo üst sınırını otomatik belirleme "poweruser"lar tarafında ilgi görecek , tartışalacak bir özellik olacak. Onlar arasında tartışılması da önemli, sayı olarak az olsalarda çok sesleri çıkan, başkalarının alım tercihlerini yönlendiren bir kitle.

* Gerçi "Nobody Ever Got Fired for Buying IBM" denirmiş eskiden , belki daha az da olsa o pazarda etkileniyor.

Narcissus beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Single Thread performansı konusunda 7700k'dan %25-30 fark yemiş ? 7700k 4.2 GHz de hemde. Physics konusunda da kafa kafaya gitmişler.

16 Thread olmanın avantajını diğer benchmarklarda görüyoruz zaten. 8/16 altyapısının bana ne getireceği iyice kritik hale geldi.

Zamanında da biliyorsunuz hiç kmisede yokken Phenom'da 6 çekirdek vardı. O phenom sahipleri çok sıkıştırırsanız CPUMark sonuçlarını koyarlardı....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Single Thread konusunda biraz geride olması beklenilen bir durumdu fakat fark çok açık değil. Diğer taraftan sızan sonuçlar sabit 3400mhz'de çalışan 1700x'e ait.

Ayrıca karşılaştırılan 7700k 4.2 GHz değil, base frekansı yazıyor orada ama single thread testinde 4.5Ghz'e çalışmıştır o işlemci.

Yani 3400mhz'lik Zen ile 4500mhz'lik 7700K arasında single'da %25-30 fark var.

1700X'in 3800mhz turbolu olacağı sanırsam kesinleşti artık. Ryzen işlemcilerin son hallerine ait testler çıkınca bu fark yine olacak ama iyice kapanacak.

Kısaca 3.5+ ghz hızlarda çalışan 8 çekirdek Ryzen single thread uygulamalarda kullanıcıyı üzmez, multi'de zaten yağ gibi akar..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hem turbodan hem ramden kayıp var. Onlarla ara kapanır. HAtta şöyle closed loop soğutma ile turbonun üst sınırı ne olacak bir görmek lazım.  O zaman ara daha da kapanır. 

Intel 'in son kullanıcı için en hızlı işlemcisi 7700K mı?

İsim mükemmel seçilmiş yalnız. Ryzen  , phoenix rising 'i andırıyor.  

Almak için en önemli kriter sorunsuzluğu olacak. Yakında USB sürücülerde ,sata performansı şöyle sorun var. AMD 'nin kendi ekran kartları ile yaşanan sorun gibi haberler çıkabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya aramızdan kaç kişi o Turbo olayını kullanacak? Amma taktınız :) Onu bizden alacak kişi zaten overclock yapacak en az 4.5GHz falan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya aramızdan kaç kişi o Turbo olayını kullanacak? Amma taktınız :) Onu bizden alacak kişi zaten overclock yapacak en az 4.5GHz falan.

Turbo otomatik çalışıyor? alan herkes kullanacak yani. 

Ben alırsam iyi bir soğutucu takar bırakırım, kendim OC yapmam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok