AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

X Set kurarsanız öyle

Bu Ryzen işlemcilerindeki X adlandırmasının XFR'ın kısaltması olduğunu söylüyorlar.

Extended Frequency Range

Bu sistemin çalışması için işlemcinin de anakartın da X harfini taşıması lazımmış. Yani 1800x ve x370 gibi

Uyumlu sistemde herhangi bir üst sınır olmaksızın işlemci çalışma ısısına göre çalışma frekansını ayarlayacakmış.

Bu 1800 ile 1800X arasındaki 30w'lık TDP farkına da açıklık getiriyor. Bu arada X işlemcilerin kutusunda referans soğutucu yokmuş.

Bios'dan XFR'ı aktif hale getirseniz işlemciniz ısınma sorunu yaşamıyorsa boost frekansının da üstüne çıkacak, ısınırsa geri boost frekansına dönecek. Aslında ekran kartlarından uzun süredir aşina olduğumuz bir olay.

1800X'in boost frekansı 4ghz, iyi bir soğutucuyla 4.2-4.3'e kadar kendi çıkar ama daha fazla zorlayacağını zannetmiyorum. Tabi ezbere konuşuyorum şuan.

Bana pek cazip gelmedi X mevzusu, ben düz 1700 işlemci ve B çipsetli anakart ile kendim OC yapmayı tercih ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece ısıya bakmıyor yalnız , işlemci ile ilgili birkaç parametreye bakıyor. 

Üzerinde konuşulacak , çok benchmark yapılacak bir özellik O da iyi reklam demek AMD için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir Avustralya firması bazı Asus AM4 soket (Ryzen) anakartların fiyatlarını listelemiş.

Listedeki en pahalı anakart Asus Crosshair x370 290USD olarak görünüyor.

Asus Prime B350M-A AM4 AMD B350 128 AUD (97 USD)

Asus Prime B350-PLUS AM4 AMD B350 152 AUD(116 USD)

Asus Prime X370-PRO AM4 AMD X370 245 AUD (187 USD)

Asus Crosshair VI Hero AM4 AMD X370 380 AUD (290 USD)

http://www.eyo.com.au/items_c11_s1875_motherboards-socket-am4.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Single Thread konusunda biraz geride olması beklenilen bir durumdu fakat fark çok açık değil. Diğer taraftan sızan sonuçlar sabit 3400mhz'de çalışan 1700x'e ait.

Ayrıca karşılaştırılan 7700k 4.2 GHz değil, base frekansı yazıyor orada ama single thread testinde 4.5Ghz'e çalışmıştır o işlemci.

Yani 3400mhz'lik Zen ile 4500mhz'lik 7700K arasında single'da %25-30 fark var.

1700X'in 3800mhz turbolu olacağı sanırsam kesinleşti artık. Ryzen işlemcilerin son hallerine ait testler çıkınca bu fark yine olacak ama iyice kapanacak.

Kısaca 3.5+ ghz hızlarda çalışan 8 çekirdek Ryzen single thread uygulamalarda kullanıcıyı üzmez, multi'de zaten yağ gibi akar..

Bunlar eğer satılabilir parçalar, engineering sample değilse, o ryzen 3.8 veya daha üstüne gidebileceği gibi, Kaby'nin turbosu da devreden çıkarılıp, 4.2 GHz de sabitlenmiş olabilir. 

Bilinmezler yüzünden fark bana göre fazla, ama gerçek testleri görmek gerekiyor. 2 hafta sonra da görürüz her türlü. Duruma göre cannonlake beklerim veya, 1700x alıp geçebilirim. Bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar eğer satılabilir parçalar, engineering sample değilse, o ryzen 3.8 veya daha üstüne gidebileceği gibi, Kaby'nin turbosu da devreden çıkarılıp, 4.2 GHz de sabitlenmiş olabilir. 

Bilinmezler yüzünden fark bana göre fazla, ama gerçek testleri görmek gerekiyor. 2 hafta sonra da görürüz her türlü. Duruma göre cannonlake beklerim veya, 1700x alıp geçebilirim. Bakalım.

Yok zaten testi yapanlar ile bunu yayınlayanlar aynı kişiler değil. Alman bir toplama oyun bilgisayarı yapan şirketin eline geçmiş bu sistem, muhtemelen AMD işbirlikçilerine denemeleri için dağıttığı örneklerden. Bu adamlar da makinede pcmark benchmarkı çalıştırıyorlar ve sonuçları pcmark'ın database'ine yükleniyor.

Anandtech forumundan bir üye de bu durumu fark edip kendi makinesinin ve Passmark database'indeki rakip işlemcilerin sonuçlarıyla karşılaştırıp foruma koyuyor. Ondan sonra yayılıyor.

Zaten Almanların o testte kullandıkları anakartın A320 çipseti OC desteklemiyor. Yani Ryzen'in 3.8 veya üstü olması pek mümkün görülmüyor.

Kaby'nin turbosunun da devreden çıkarılması söz konusu değil, zira bu işlemcilerin default hızlarda ne sonuç verdiği Passmark'dan kaç puan aldığı falan belli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat konusunda hala çok farklı yerlerden çok çelişkili rakamlar geliyor. 1800X'in fiyatı 493$ ile 650$ arasında geziyor bu listelerde.

Bu nedenle fiyat konusunda konuşmak için biraz daha beklemekte fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Ryzen alacağım, kim ne derse desin.

Ryzen fiyasko olacak diyenler, 15 Temmuz'da Intel'le aynı yerde duranlardır. Ryzen'i küçümseyerek 8 çekirdekli işlemcilerin yayılmasına, teknolojik ilerlemeye, büyük ve güçlü Türkiye'ye mani olmaya çalışıyorlar. Tüm Avrupa ülkeleri ve ABD'de 4 çekirdekli işlemciler kullanırken ülkemizde 8 çekirdekli işlemci kullanılacağı gerçeğini hazmedemeyenler var. Onlara hakettikleri cevabı 3 Mart'ta vereceğiz; o yüzden Ryzen'e EVET diyorum...

Fisherking beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen fiyasko olacak diyenler, 15 Temmuz'da Intel'le aynı yerde duranlardır. Ryzen'i küçümseyerek 8 çekirdekli işlemcilerin yayılmasına, teknolojik ilerlemeye, büyük ve güçlü Türkiye'ye mani olmaya çalışıyorlar. Tüm Avrupa ülkeleri ve ABD'de 4 çekirdekli işlemciler kullanırken ülkemizde 8 çekirdekli işlemci kullanılacağı gerçeğini hazmedemeyenler var. Onlara hakettikleri cevabı 3 Mart'ta vereceğiz; o yüzden Ryzen'e EVET diyorum...

Nazaj hocam çağrını aldım, güçlü bir Türkiye için ben de varım. 3 Mart'da AMD'ye "Evet" diyerek, İntel'ci terör odaklarının kökünü kazıyacağız. @@Whooosh kardeşim, sen de var mısın ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust mesajı ilk yazdığında @@Narcissus etkilenip gel kardeşim deniyordu, ne olduysa arada @@Whooosh 'a döndürülüp zamanda bir kırılım yapılmış.  :lol:

parmakları dolmanın yağına bulaşmış halde klavyesine ellememeyecekti o an. ona da soralım artık... 8 çekirdeği halk tabakasına yaymak için sen de var mısın kardeşim @@Narcissus ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok