AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

Eger sikinti olmaz ise bir sonraki PC mi AMD işlemci ile donatmayi isterim ancak islemci kadar gelistirilen anakart yongasetinin de sorunsuz olmasi sart. Zamaninda VIA chipsetleri yasadigimiz rezillikleri bu yasta cekecek halim yok açıkçası.

480 tanıtımında da cok sey gösterdiler tamma kart kesinlikle kotu degildi ama benzer fiyat aralgindaki Nvida ya ya gore performansı cok düşüktü.

Umarim Zen ve Vega başarılı olur. Olmazsa da Intel Nvidia ile devam yapacak bir sey yok...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

KT133, KT133A ile sorunum olmamıştı, sonrasında DDR geçişi ile birlikte Intel'e dönmüştüm, ondan sonra da Athlon 64 3500+ ile tekrar AMD'ye geçmiştim ancak Nvidia çipsetli ASUS A8N-32 SLI anakartı kullanıyordum o zaman da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de açıkçası işlemciden çok chipsete takılırım. Eskiden amd -belki haklı belki haksız olarak- hep stabilite sorunları ile gündeme gelirdi. 

Sunucularda ciddi pazar payı elde etmişti ama sunucuların sorunları çözecek teknik sorumluları var . Ev kullanıcısı kendisi uğraşmak zorunda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çipset mi kaldı?

Eskidendi o işler, şimdi zaten her şey işlemci paketinin içinde. Bugün anakartların üzerindeki yongalar eskiden güney köprüsü dediğimiz ikincil giriş çıkışları yöneten dandini çipler. Bütün işi işlemci yapıyor artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PCI Express M.2 bunun için çipe gerek yok. CPU üzerindeki PCI Express yollarına da bağlayabilirsiniz

USB3.1 Asmedia, Nec, VIA tonla firmanın çipi var CPUdan gelecek PCI express x1 yoluna bağlar geçersiniz

Yukarıdakiler için gerekli olan tek şey firmware çipsetle en ufak alakası yok. 

Hardware RAID - Kullanılması zinhar tavsiye edilmeyen birşey. DATA recovery neredeyse imkansız. Cpuların 300 mhz en hızlı disklerin SCSI olduğu dönemden kalma bir relic. Battı gider

DDR4 Çipsetle en ufak alakası yok. CPUya entegre bellek yöneticisi neyse o. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU'larin isinma disinda sorunu olmuyor, onu da daha iyi bir sogutucu takarak cozebiliyosun.

Anakartin uzerinde milyon tane ivir zivir var, dolayisi ile hata vemesi mumkun olan seyler cok daha fazla.

Zamaninda Nforce2 cipsetli AMD sistemim, anakartin uzerindeki kondansatorlerin bozulmasi sonucu iptal olmustu. O donem cok kisinin basina gelmisti bu olay.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bellek kontrolcüsü ve PCI Express yolları CPU içine girdiğinden beri artık anakartlarda bişi kalmadı. 

System - on - a - chip adı üzerinde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NForce çok övülen bir chipsetti, yanılmıyorsam çok güzel bir ses çözümü de vardı üzerinde. Yasal bir sorun oldu herhalde , nvidia AMD için chipset üretmeye devam edemedi. 

Yazılanları doğru anladıysam yeni bir ısı kontrol yöntemi var. İşlemci sıcaklığına göre OC oluyor , ne kadar iyi soğutuyorsanız daha yüksek hızda çalışıyor. .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru chipset gereksiz 220v'ye bağlayın cpuyu çalıştırın bence. Yine de yazalım ekstra pci-e lane olmayan anakarta m.2 pci express ssd takarsanız gpu'nun x16 lane'inden yersiniz. Sadece örnek. İkincisi piyasada zamanında aynı cpu'nun takıldığı hem ddr3,hem de ddr4 anakartlar vardı. Hani ddr4 cpu idi?

Bu da bilgi isteyen olursa.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z170-H170-H110-B170-Q150-Q170---What-is-the-Difference-635/

eldrun beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NForce çok övülen bir chipsetti, yanılmıyorsam çok güzel bir ses çözümü de vardı üzerinde. Yasal bir sorun oldu herhalde , nvidia AMD için chipset üretmeye devam edemedi. 

Yazılanları doğru anladıysam yeni bir ısı kontrol yöntemi var. İşlemci sıcaklığına göre OC oluyor , ne kadar iyi soğutuyorsanız daha yüksek hızda çalışıyor. .

Soundstorm vardı NForce2 nin üzerinde. Gerçekten güzeldi sesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NForce çok övülen bir chipsetti, yanılmıyorsam çok güzel bir ses çözümü de vardı üzerinde. Yasal bir sorun oldu herhalde , nvidia AMD için chipset üretmeye devam edemedi.

Nvidia Intel için de üretiyordu, bendeki A8N32-SLI anakartın aynen Intel muadili de vardı mesela, ancak o yıllarda Athlon 64 almak varken Intel'in yüzüne bakan pek yoktu. Aynı şekilde ekran kartı olarak da X1800, X1900'ler vardı AMD'den ancak akabinde Core 2 gelince iş dağıldı, bitti gitti. Nvidia da 8800GTX ile geldi ancak AMD'nin 2900 serisi baya kötüydü, yine Core 2 için hiçbir cevap verilemedi falan. O anlar AMD'nin kötü gidişinin başlangıcıydı.

Yasal sorun hatırlamıyorum, Nvidia kendisi çıkmak istedi diye aklımda kalmış ama doğrusunu öğrenmek iki dakikalık Google sorgusuna bakar, zahmet edilip bakılırsa öğrenilebilir, ben etmek istemiyorum.:)

X38 anakartlardan ititbaren Nvidia artık Intel'e SLI lisansı vermişti çipset için diye hatırladım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yasal sorun Intel ile Nvidia arasindaydi ama Nvidia'nin chipset isinden tamamen cekilmesine sebep oldugu icin dolayli olarak Nvidia'nin AMD chipsetlerinin de sonu oldu.

Intel Nvidia'ya DMI arabirimini lisanslamamaya karar verince Nvidia'nin Intel chipsetleri uretmesi imkansiz hale gelmisti. Nvidia da butun chipset ekibini sadece AMD chipsetleri tasarlamak icin elde tutmanin mantiksiz oldugu dusunerek chipset isinden cikti.

Sanirim 2008-2009 gibiydi. Nvidia butun chipset muhendislerini bir anda isten cikarinca yerel is piyasasinda birden bir suru southbridge tecrubeli muhendis is aramaya baslamisti, yaptigimiz isi gucu birakip onlarla mulakat yapip alabildigimiz kadarini almak zorunda kalmistik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Bloody Hocam yanlış biliyorsunuz. AMD'de Athlon64'ten beri, Intel'de Nehalem mimarisinden beri bellek denetçisi işlemcinin bir parçasıdır. Günümüzde bellek denetçisi işlevini gören yonga seti kalmadı artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia Intel için de üretiyordu, bendeki A8N32-SLI anakartın aynen Intel muadili de vardı mesela, ancak o yıllarda Athlon 64 almak varken Intel'in yüzüne bakan pek yoktu. Aynı şekilde ekran kartı olarak da X1800, X1900'ler vardı AMD'den ancak akabinde Core 2 gelince iş dağıldı, bitti gitti. Nvidia da 8800GTX ile geldi ancak AMD'nin 2900 serisi baya kötüydü, yine Core 2 için hiçbir cevap verilemedi falan. O anlar AMD'nin kötü gidişinin başlangıcıydı.

Yasal sorun hatırlamıyorum, Nvidia kendisi çıkmak istedi diye aklımda kalmış ama doğrusunu öğrenmek iki dakikalık Google sorgusuna bakar, zahmet edilip bakılırsa öğrenilebilir, ben etmek istemiyorum. :)

X38 anakartlardan ititbaren Nvidia artık Intel'e SLI lisansı vermişti çipset için diye hatırladım.

Aslında Intel conroe (core2) ile gelince Amd hemen bitmedi. Ben o sıralar, 2007'de falan Amd athlon 5200x2 işlemcili sistem toplamıştım, gayet de güzel sistemdi. Fiyatı da uygundu. Athlon x2 işlemcilerle Amd rekabete devam edebiliyordu. En azından şuanki gibi döküntü bir halde değildi. Yalnızca eski ürünleri ile geri kalmıştı. Arada da çok fark yoktu. Hem de 2007 sonunda Phenom ile geleceği biliniyordu. İlk Phenom'lar Athlon'ların üzerine pek bir şey sunmayıp (sıcaklık, güç tüketimi ve oc konusunda da kötüydü) Intel'in quad işlemcilerinin gerisinde kalınca, o zaman iş değişti. Bir yıl sonra ilk nesil core i7'ler geldi. 2009 başlarında Amd Phenom II'lerle anca core2 işlemcilere karşı yarıştı. Yine kötü değildi ama core i7'lere hiç yanıt veremedi. Core i5'lere karşı da Phenom II x6'larla biraz gitti. Sonra Intel Sandy Bridge'le dağıttı zaten. Amd tam tersine Bulldozer'le kendini bitirdi.

O değil, Amd zamanında bile geride olan, rakibine karşı teknik olarak ezik kalan Vishera'ları hala yeni işlemci gibi satıyor. 4 yılı geçti yahu. :|

@@ChipArchitect

Evet o Nvidia'nın chipset işi öyle olmuştu. Intel için çizilen karikatürler unutulur mu? :lol: O ara Nvidia baya bir çalışanını çıkarmıştı, 2008 sonu falandı, belki 2009 başı. Tabi o sıra küresel kriz mevzuları da vardı. Pc satışları da düşmüştü. Hatta Nvidia bir o zaman zarar açıklamıştı. Üstüne g84/86 gpularının sorunlarıyla boğuşuyordu. Yaz aylarında da Amd'den 4800 tokatını yemişti. :D Nvidia gidici mi diye bakılıyordu o sıralar. :zuh: Şimdi hisseleri 100 dolar. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2017'nin ilk çeyreği diye hatırlıyorum, ben umutluyum bu seferki işlemcilerden. hatta elimdeki 3770k'lı sistemi elden çıkarıp bunlarla yeni bişeyler kurma düşüncem var, bakalım..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2000lerin başında AMD başarlıl olduğunda masaüstü market in boyutu iyiydi. Şu anda ağırlık mobilde, AMD 'nin mobil için bir çözümü var mı? Sadece laptop değil, tablet , ceptelefonu içinde?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İntel'in cep telefonu ve tablet için çözümü var da ne oldu? Bence o tren kaçtı. Sadece AMD için değil İntel için de..

AMD 2006'ya kadar çok iyi götürdü. 6400+ çıktığında piyasadaki en iyi işlemciydi. Ne olduysa ondan sonra oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Whooosh O tren kaçmak için çok büyük , mobil ve IOT 'in boyutu hergün büyüyor.  Intel bırakmış değil, yeni işlemcileri ile ilgili haberlere denk geliyorum. 

Ek olarak ARM desktop ve server pazarına çıkmaya çalışıyor.

Intel bırakmaz ama AMD girebilecek mi? 

Adreno 'yu satanlar belki şimdi facepalm durumundadır .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton Cep telefonu pazarının en büyük (ve kar edebilen) iki oyuncusu Apple ve Samsung, kendi ARM tabanlı işlemcilerini üretiyorlar. Bu ikisinin dışında dişe dokunur satış yapabilen Çinli üreticiler de Mediatek'in işlemcilerini kullanıyorlar. 

Intel'in bu pazarda yer edinebilmesi için çok radikal bir hamle yapması lazım bence; yani ARM'ı satın alıp, üreticilere IP lisanslama ve üretim içeren çok avantajlı bir model sunmasından bahsediyorum. Diğer türlü hiçbir büyük oyuncu, Intel'e endeksli iş yapmak istemeyecektir.

Gereksiz not: Adreno'nun kalbinde, ATI'nin Imageon'u yatıyor; Qualcomm'un elinde Imageon Adreno'ya dönüştü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz sadece ceptelefonu değil , IOT de var. Tabletler hybir yönüne kaydı, orda intel avantajı hala var.

Ceptelefonunda da atom kullanan telefonların satış rakamları iyiydi. Asus gibi bir üretici kendine bir yer edinmişti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus'un Intel Atom işlemcileri kullandığı Zenfone serisinin yeni modellerinin tamamında Qualcomm işlemciler kullanılıyor. O cephede durumu pek parlak değil Intel'in.

Üreticiler doğal olarak, kendi ihtiyaçları doğrultusunda ölçekleyebilecekleri, yapısına daha rahat müdahale edebilecekleri işlemcileri tercih ediyorlar. Intel bu konuda kapalı kutu; üreticilere bu şekilde derinlemesine müdahale imkanı sunmuyor diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen için gelen haberler hiçte şaşırtıcı değil bilakis neredeyse tahminlerime yakın performans vb şeyler okuyor duyuyorum, derken bugün DH'deki haberde intel'inde 2019 gibi yeni işlemcisi ile kökten değişikliğe gidip Ryzen'e karşılık Çekirdeği sunacakmış, geriye doğru uyumluluk vb birçok şeyi değiştirecekmiş, tıpkı conroe ilk haberlerine benzettim.

http://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/intel-Core-ailesi-gidiyor-yerine-yeni-bir-mimari-geliyor.htm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok