Star Wars: The Last Jedi... Episode VIII
2 2

Bu konuda 224 mesaj var

Star Wars: The Last Jedi | Movie Review (Non Spoilers + Spoilers)

Hatunun yorumlarını takip ediyorum zaman zaman. SW'la ilgili yorumları da gayet benim görüşlerimi yansıtıyor diyebilirim.

Batman'i dirilten Dark Knight gibi karanlık ve kötümser bir seriye ihtiyacı var SW'un. Elimizdeki ürün maalesef Danny DeVito'lu Batman gibi gevşek olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Phasma ile Boba Fett arasinda pek bir fark gormuyorum. Karizma kostum gosterip sisiriyorlar,  bu muydu yani bir olum ile cikartiyorlar. Bir sonraki filmde de geri doner, klon oldugunu ogreniriz, tam olur.

Benim gozumde (1) eski ile paralel cok (2) ama soap opera tadi azalmis, (3) ilk film giris, bu gelismeydi, cesur davranip ucuncu filmde yeni bir seyler olmasinin onunu actilar ve zirve anini sona biraktilar. Ucuncu filmden sonra millet bu uclemeyi sevecek ama 8'in bundaki payini gormezden gelmeye devam edecekler. JJ isin pis kismini baskasinin ustune yikti (yine).

Uclemenin "gelisme" filmi olmasi acidindan Attack of the clones'dur rakibi, Obi-Wan'in sahneden sahneye uzayip kisalan sakali ile Anakin'in ergen takintisini izlemek bundan iyiydi demek cok zor, ki o filmi de ilk filmin cocuksulugunu ucuncu filmin karanligina baglayan gelisme donemi diye savundugumu hatirliyorum (millet izlemeye degmez dediginde). Simdi badem gozlu oldu. 

Uclemenin geldigi asamada Skywalker'in torunu dark side'da, ordunun basinda, Vader gibi bir piyon degil, evrene hukmetmek icin oynuyor. Donusumunu tamamlamis bir Kylo Ren var, Vader gibi yasamak icin makineye ve ustasina mahkum degil, yarim degil, onu light'a dondurecek bir oglu da yok. Bir sonraki filmde tecrube/olgunluk kazanmis olarak gelmesi mumkun. Ucuncu filmde uclemenin gidebilecegi noktayi yukseltti bu film, eskinin tekrari beklentisini de bitirdi, heyecan verici bir finalin onunu acti. Pek cok acidan ESB gibiydi ama uclemenin prequeller gibi son filmde zirve yapmasini saglayacak sekilde tasarlanmisti. 

Bu ucleme Rey ve Ren'in hikayesi, bu hikayede Snoke gibi yan karakterler sadece ana kahramanlara etkileri kadar onemli. Snoke'un Ren'i nasil manipule ettigini gorduk, kimin kayincosu oldugunu da gorelim desek Lost'a doner bu, onu da begenmezsiniz.

Film Rey ve Ren'in hikayesi diyince, kayan yazilar seklinde hikayelerini gormek ya da karikaturlerde espriyi aciklayan adam gibi "anlat Kenobi baba, benim hikayem nedir" degil, kaderlerini sectikleri anlari gormek ve onlari o ana getiren olaylar zincirine taniklik etmek . Aslinda bu acidan Lost'a benziyor bu filmler,  ekranda kahramanin hikayesi var, izleyen "bana ne bundan, bana istedigimi ver" diyor. Soru cevap seklinde hikaye anlatimi, secenekli, Snoke kimdir, a) Imparator klonu, b) Plagueis, c) Bane, d) Anakin, e) hicbiri (aciklayiniz).

Star Wars filmleri "I know it's only rock'n'roll but I like it" filmler. Vasat, cheesy, kusurlu ama keyifli. Analiz edince dokuluyor, "it's just Star Wars" diye izlersen keyif aliyorsun. Sevenleri de nedense hep hem agliyor, hem gidiyor. Mutlu etmek mumkun degil. Lucas bir koseden izleyip guluyordur simdi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haha MI örnek biraz ters olmuş sanki.. :) 

devitolu batman returns güzel filmdi, tim burton ın batmanleri yine karanlık temalıydı.. 

batman i val kilmerin oynadigi joel şumaher denen dallamanın batmanleri yerin dibine soktu.. traji komiktir ki aslında 60lı yıllardaki dışk bong şlaklı sipastik beeetmeeeen gevşekliğin kitabıdır.. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, MilesTeg said:

Star Wars: The Last Jedi | Movie Review (Non Spoilers + Spoilers)

Hatunun yorumlarını takip ediyorum zaman zaman. SW'la ilgili yorumları da gayet benim görüşlerimi yansıtıyor diyebilirim.

Batman'i dirilten Dark Knight gibi karanlık ve kötümser bir seriye ihtiyacı var SW'un. Elimizdeki ürün maalesef Danny DeVito'lu Batman gibi gevşek olmuş.

bu benim en gicik gitigim seyt forumda 100 kere yazdim 1000 kere de olsa yazicam

bu olayin yonetmenle bi halt ile alakasi yok

cizgi romanlarini takip etmeme ragmen bile ben biliyorum

o donemkli batman oyle idi

o dark knight dc e frank miller hani su sin city falan filani cizen yaratan adam

o cizip o tapti

90larda bi yerinde sanirim

iste batman soyle boyle idi de oyle oldu diye bisi yok

o donemin batmani baska

o baska birbatman dizisi  ve sonra yada az oncesinde olmus

yani bu dediginiz o kadar olmasada abartarak diyim

1930-1950lerin trenle yarisan comic strip kilikli supermanini doomsday ile falan dovusen supermanla karsilastirmak gibi ayri donem ayni arc ayri hikaye ayri bambaska

rahmetli adam westin batmanina bakarsaniz ne dedigimi anlarsiniz

yani yonetmen oturup laan ben boyle sebelek gibi batman cekmiyim du sunu adam ediyim durumu yok

ortada zati cikmis yainlanmis batman serisi dark knight var

http://www.dccomics.com/talent/frank-miller

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, Atrin said:

Bazı yerlerde spoiler var filmi izlemeyen okumasın.

Emperor Palpatine hakkında yazdıklarınızı anlayabiliyorum fakat 20-30 yıl önce 4-5-6'da yapılmış bilgi eksikliğini neden günümüzde tekrar yaptıklarını ben anlamıyorum. 80'lerde izleyenler evet palpi hakkında hiç bir bilgiye sahip değillerdi ve episode 1-2-3'te öğrendik adamı. Fakat aynı karakter boşluğunu ben 2017 senesinde yapmalarını anlamıyorum. 80'lerde star wars bilgi birikimi neredeyse yok veya sadece 3 filmden ibaret. Günümüzde oyunlar olsun kitaplar çizgi romanlar olsun tonca bilgi var ve yarattıkları fan base bilgiye aç bir şekilde sinema salonuna gidiyor. Mantık şuysa: 80'lerde palpi bilinmiyordu 2017'de de snoke bilinmesin yani nolcak 10 yıl sonra çekeceğimiz filmde anlatırız ise bunu ben kabul etmiyorum. En baştan yaratmasaydı Snoke'u. Kylo Ren Luke'a küsüp gittiğinde 2-3 sith artifact buldu ve güçlendi deseler bile daha mantıklı ve doyurucu olurdu. 

Ben (ve epi.. epi yazdıklarımı okumuyor :D ) o örneği sadece eleştirilerin yersiz olduğunu söylemek adına verdim. SW bir evren, kendi çizgi romanları, çizgi filmleri, oyunları, kartları vs var. Luke'un o gezegeni nasıl bulduğunu ve diğerlerinin niye bulamadığını, Battlefront II'nin single player'ında görüyoruz. Rebels'da ki karakterler ve gemileri rogue one da vardı. Rogue One sadece 3 ve 4 arasındakileri anlatmak için var. Clone Wars çizgi dizisi de, sadece clone wars dönemini anlatıyordu.

Artık iş böyle yürüyor. Bi tane filme gidip, bitti bu iş öğrendik ama bunlar da açıkta kaldı yok. Yarın öbür gün Snoke u kovalayacağımız veya sonunda snoke'a dönüşeceğimiz bir Kotor tarız RPG duyurulursa hiç şaşırmam.

@nazareth Harrison Ford isterse 100 milyon dolar alsın. Filmin bütçesini, film karşılamak zorunda değil. Özellikle SW, Lord of the rings, Harry Potter, Marvel, DC gibi franchise'lar için ana gelir film değil, hiçbir zaman da olmadı. Film sadece buzdağının görünen kısmı, içeride milyarlarca dolar oyuncak, ürün satışı var. Oyuncak satışlarını ve gelirlerini arttıracaksa, tekrar oynaması için, Harrison Ford'a Mars'ı satın alıp verirler, hiç sorun değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sen falan olarak oyle hissediyorsun ama prdutorler oyunculara 100bin eksik veriyim derdinde ciddiyim

harison abi bu filmde 5dk gozukmesini maliteyi 50-100milyon dolar :D

ha sana cerez parasi olabilir

microsftun yani sira benim babamda apple sahibi diyebilirsin :D

onlar demiyo

fordun konu ile dalga gectigi gecen filmden bi reportajlari olmasi lazim

isteksiz oldugunu beklirtiyo ama aldim parami bitirdim derdim degil diyo

cani istemdigi icin oldurulmedi yani

ana sebep maliyeti

leia ile luka 1-2 mveriekn buna tum oyuncu bitcesinden fazlasini veiyorsun

fin koylo rey 100-300bin dolar aldilar ilk filmden

1milyar dolar hasilatlar yapan filmde basroldekilere tv dizisi yan oyuncusu parasi falan

bunlar tamamen gelir odakli

amerikadaki productorleri bagimsiz sinama amatorleri gibi sanmadigindan emin olduguma gore konusmaya gerek yok konuyu

para onemli degil dedikleri konular lucasin da hep baska konular

ki oda sonunda daha cok urun satalim film daha cok izlensin milyarca dolar yan urun gelirlerini kaldirimla alakasiz da degil

keza eu da bu artik legacy bitti gitti yok asrtik demeleride tamamen duygusal sebeplerden

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Narcissus said:

Haha MI örnek biraz ters olmuş sanki.. :) 

devitolu batman returns güzel filmdi, tim burton ın batmanleri yine karanlık temalıydı.. 

batman i val kilmerin oynadigi joel şumaher denen dallamanın batmanleri yerin dibine soktu.. traji komiktir ki aslında 60lı yıllardaki dışk bong şlaklı sipastik beeetmeeeen gevşekliğin kitabıdır.. :)

MI'ım aslında tam yazdığım şeyi söyledim ve bence çok da ters değil. Karanlıklık değil asıl mesele. SW'un ilk filmlerinin de baştan alınıp Nolan'lı yeni Batman serisi gibi bir havaya büründürülmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Sadece son filmlerden bahsetmiyorum yani. SW gibi karanlık ve aydınlık kavramlarını bu kadar çok vurgulayanbaşka bir seri var mı bilmiyorum. Ancak o "karanlık" karanlık gibi değil maalesef. Çocuklar izliyor aman çok korkmasınlar diye sanki hep gri tonlarda kalmış gibi sırıtıyor. Gerçek karanlığı, gerçek aydınlığı verecek "büyükler için" yapılmış bir SW evreni istiyorum ben. Batman örneğinde de benzer bir fark var bence. Danny DeVito'lu Batman'ın karanlığı ile yeni serinin karanlığı arasında da dağlar kadar fark var. Karanlığın 50 tonu olmalı yani Star Wars dendiğinde. Aydınlık için de aynı şey geçerli. Çocuk filmi olarak başladı ama biz ve bizden önceki nesil artık büyüdük. Şimdi artık büyüklere göre adam gibi bir seri olmalı. 

Val Kilmer'i falan hiç hesaba katmıyorum bile. O PAMMM SMOOCCCKKK sesleriyle hayat bulan Batman bile çağa ayak uydurdu. Aynı şet Superman için de geçerli ona bakarsan. Dünya eski dünya değil, izleyici de, okuyucu da eskisi gibi değil. SW ise eskisinden bile kötü...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o dark knight bak bidaha diyorum.yeni batman bile degildi kitap gibi roman gibi yani ozel seri idi

oyle oldu gitti

elde var olan cizgi romanlar hikaeyeler bunlar

ilk kitabi ozel seri millet dc icin 1986 da yapiyo

frank miller

ozel seri normal cizgi roman bile degil

direk kitap mangalardaki gibi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sen beni anlamadığın sürece daha çok söylersin aynı şeyleri. Devam.

İsterse Dark Night serisi milattan önce yazılmış olsun, ben atmosferinden bahsediyorum. Bence hakettiği budur Star Wars'un da. Ona da ayrı ve daha çok yetişkinler için, ciddi, karanlık bir seri yapsınlar yeter ki. İsterler se eski seriye de devam etsinler farketmez. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sen anlamadigindan boyle oluyo sw karanlik daha buyuklere gore daha az cocuksu olsun dersin baska

ama batman soyle idi sunlu yonetmen soyle boyle yaptyi su yonetmen su bunu yapti bak gelisti yanlis hata

mandalina istiyorsan mandalina istiyorum dersin

3 armutu topladim mandilani oldu bak ile olmaz

harry poter degil bu tek kisinin elinden cikmis tek duzey lineer ilerleneyen cizgisi olan bisi

starwarsa donersek cok kisi cok sey dilebilir hayir olmayacak disneyin elinde hele ki cok zor

arada bazi isler seriler yan hikaleyer yeni romanhikaye cizgi film sinama filmi cikabilirler

ama ana seri git git daha ergenelesecektir

twlighta gidip gothic antika vampire hiakesi gibi olsaydi demek kadar olmasada

para icin her yol mubah bunlara

episode 1 de cocuk cocuk ilk harry poter duzeyine yakin isler yaptilar

kuallandigin batman orneklemesi ve sadece batman gibi olsunda desen neyse

soyle idi boyle oldu su soyle bu boyle diyim

elma ile armutu toplayip mandalina olusacagini beklemekten absurt durum bu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Superman'i falan Batman serisi gibi karanlik cektiklerinde millet "hersey karanlik olmak zorunda mi" diyor. Star Wars icin aynisini yapsalar ona da demediklerini birakmazlar. Bir de  bezelyelerin ustunde bile Darth Vader var, Walmart dekorasyonu oldu Star Wars.

Skywalker uclemelerini karanlik tona cekmemeleri iyi aslinda, o serinin ruhuna daha uygun.

Spin off filmleri arasinda "karanlik" demeyeyim ama "yetiskinler icin, ciddi" bir film olmasi cok guzel olurdu. Neredeyse her yil bir SW filmi geliyor artik, onu da yaparlar bir gun.

Istek parca caliyorlarsa Tarantino/Rodriguez de ceksin bi tane. Fincher, Nolan, Wachowskis ve Tarantino/Rodriguez Four Rooms tadi 4x4 bir SW filmi yapsin :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya naz yönetmen karışmaz ona gak guk yazıp durma abi allah aşkına.. Çok şey yazarım ama hiç gerek yok direkt güncel bi örnekle işi bitiriim.. : 

Yahu Justice League in producerı bile diyor ki filmin yönetmeni zack snyder ın kızı ölüp filmi devam ettiremeyince (film neredeyse bitmek üzereymiş %80 diyelim) yerine gelen joss whedon filmin genel havasını yeni sahneler ve sahnelerin montajıyla çekimiyle tamamen bambaşka bir hale soktu diyor.. Sen mi büyüksün producer mı.. hayır ben büyüğüm naz usta diyosan.. Türk filmi diil bu hacı..

Disney in filmi bebelere balon şeklinde yeni nesile aşılamaya çalışması tamamen ticari bir politika, yaşı 40 olmuş adamlar zaten yakında ölecek ve yeni bebeler kadar ekonomik kazanç sağlamayacaklar metası üzerine kurulu.. haklı adamlar..

Ama gelip de adamların bu politikası doğru demekle bu politikası doğru ve buna rağmen bu bok gibi olan film aslında çok güzel film demek apayrı iki şey sefaletleşmeyin :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Woody Allen da çeksin bir bölüm, belki o zaman ilk kez bir star wars filmine sinemada gitmiş olurum :lol:

Bu arada bir de nazla ciddi tartışma içinde insanlar, star warsın dandikliğine şaşırmadım da buna şaşırıyorum valla :) ne çok boş vaktiniz var arkadaş... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ok ben pes ettim eskiden dhw zamani cizri roman meraklilar falan verdi onlar verirdi boyunuzun olcusunu ama bana yuklenip saldirmak kolay tabii

hala anlamiyorsunuz ne dedigimini birak kendi ne dediginizi

film yonetmen ne konusursan

ordaki konu baska konspet baska

hayir gogleda 2 dk arasdaniz yada vedigim dc linkline baksaniz

yada frank miller kim dark knişght nedir ne oldu diye bi baksaniz biticek

dedigim gibi ustelik film soyle boyle olsun desen o degil

dediginiz duzey iste twlight(dandirik kitap serisidir)

yonetmen ne bok yerse yesin ergen zavali vampiri serisidir

harry poter ilk kitapla bacak kadar veled ilkk film soyle bak son film nasil oldu bak oluyormus demek ki

fullden zirva mantik

niye film soyle olsun boyle olsun degil diyorum kalkip bana yukleniyorsunuz

bide topluca bravo

beni siktirietin gidin google wilipediaya bi yerderden okuyun bari

ornek yanlis yazdiginiz sey yanlis.

soylendgininiz mantediginiz seyi yanlis bisile ifade ediyorsunuz

yeter be cidden yeter

her lafa saldiri

bu boyle ben pes edip birakiyorum

cunku imkan yok delemiyorum beton gibi kafanizi beni birakin surdan sunu bunu okuyun konuo degil ornekleme yanlis

batman gibi olsun karanlik desen bile yanlis olmaz

ama verdigin tarz ornekleme ve siralama yanlis.

alakasiz

bana saldirmaniz benimevden cikmama uzun yazmis olmam

sizin suru halinde saldirmaniz bisi degistirmiyorum ben sayfayi da kaldiriyorum.

belkide girmem yeter ulan biktim

googladan bakin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaw bi film illa cizgi roman veya kitap uyarlaması olacak diye bisey mi var..  Ki olsa bile bunun örnekleri var bi yönetmen bi kitabı farklı yorumlayıp farklı şekilde çeker öbürü bambaşka çeker... 

Bak hatta senin seveceğin türden yanıtliim; dizi ve film izlemeyi seviyosun ben de seviyorum :lol:  o halde bikaç yıl öncesine kadar kücük dışa kapanıkların kahramanı hank moody nin baş karakter oldugu californication ı da izlemişsindir. ( gerçi bu kadar anlatıp anlatıp senin her konuyu yorumlamadan önce yazdığın “kitabı okumadım ama”, “filmi izlemedim ama bence”, “olay hakkında hiç bir fikrim yok ama” , “ne yazdığını okumadım ama bence şurda yanlış yazmış olabilirsin” vs vs kalıplarından birini kullanmandan korkuyorum ki öyle bi durumda sanırım izmirden istanbula kısa bir yolculuk yapmak zorunda kalırım :D neyse)

İşte orada bizim bu hank in bi kitabı vardı hani god hates us all muydu neydi .. işte o kitabı bi yönetmen film haline getiriyordu ve hank ulan benim kitabım bu diildi ki sen ana..ını s..mişsin diyordu. Vs vs

Demek ki bi yönetmen çok şey değiştirebiliyormuş...

Bahsettiğin çizgi romancılar kimler bilmiyorum ama ben de kendi çapımda bi çizgi roman koleksiyoncusuyumdum bi vakte kadar.. ya tamam belli serilerin veya tek öykülerin belli atmosferleri var ama o filmdeki kalıbın  belirleyicisi yine yönetmen..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İzledim çok kötü gelmedi, düşündükçe çok kötü olduğunu farkettim.

-Her Star Wars'ta olduğu gibi akılda kalıcı replik var mı? Bence bir tane bile yok.

-Şok faktör ve deus ex machina kaynıyor, 20 yaşında ergenler için iyi, kafası çalışanlar için rezillik.

-Türk dizisi tadında zaman geçirmeye yönelik ucuz numaralar var. (Leia ve mor saçlı milf neden planlarını açıklamıyorlar ve Poe isyan edip darbe yapıyor. Bu nasıl bir gerizekalılık.)

-Star Wars tarihinin en kötü tasarlanmış bomboş kötü karakteri oldu Snoke. Antagonisti berbat olan iyi-kötü savaşı temalı filmden cacık olmaz.

-Leia batman v superman filmini izlemiş, ne gerek vardı?

-20 yılda bir jedi yetişiyor, hızlandırılmış kurs ile 3-5 senede Luke adam oluyor. Fakat Rey'in eğitim almasına gerek yok YODA BİLE O KIZ EĞİTİMSİZ YAPAR moduna girmiş. Bu ne lan, dalga mı geçiliyor.

-Madem bir gemi lightspeed ile herkesi yaracak güce sahip, filmin başında herhangi bir X-wing ile yardırsaydı biri, 3 saat izlememize gerek kalmazdı.

-Geride bir kişi kalması gerekiyor dediler ana gemiyi kontrol için. Mor saçlı kaldı. Peki ne yapıyor, camdan diğerlerinin gidişini izliyor 15 dk boyunca. Ulan gemi madem kendi kendine gidebiliyor, senin koltuğa oturup gaz pedalına basman gerekmiyor, o zaman neden sen de gitmedin. (çünkü daha sonra gemiyi lightspeed'e çıkarıp Snoke'un gemisini patlattırmak gerekecek, seyirci zaten aptal, salla gitsin)

-Yodanın hayaleti lightning çakıyor, bastonla vuruyor. Tamam abi bundan sonra yaşayanların mücadele etmesine gerek yok, kötülük mü geldi, Yoda'nın Obi-Wan'ın, Anakin'in ve Luke'un force ghostları mahşerin dört atlısı gibi bütün galaksiyi düzene sokarlar. Daha ötesi yok, hem hayaletsin, hem evrene fiziksel etki edebiliyorsun, o zaman galaksinin selameti için kötülerle bunların savaşması gerekiyor. Ölümlülere ızdırap çektirmesinler.

Filmi sevenler bunlara cevap versinler mantık dahilinde.

MilesTeg and Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam maalesef yazdıklarının hiçbirisinin cevabı yok :) 

Hele son yazdığında Anakin'in ghost'u gelip Kylo çocuğum güzel torunum yapma etme ben bile döndüm light'a dese olay bitiyor :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Snoke için daha öncesini anlatan bir ara film olacak mı (Rogue one gibi belki Episode 6/7 bağında bir dolgu gibi) bilmiyorum, aslında olması lazım ve CGI bir karakter olduğu için geri dönük müsait bir durum. Bir önce ki mesajımda Palpatine benzeşmesi vermiştim onun için ne yaptıki denildi ama gerçek yüzü çıkarken ki sahneden itibaren baya bi atraksiyonu var aslında. Windu dahil yanında ki Jedilarla tek başına boğuşuyor. Yine Yoda ile kapışmaları falan gibi durumlar var (önce ki şeytani planlarını bahsetmeye zaten gerek yok). Snoke bi önce ki filmde sır perdesi gibiydi, bu filmde gebermeden önce kızın adada ki boş beleş sahnelerindense şöyle misal madem force konusunda aşık bir varlıktı ne biliyim adam elleri arkada bağdaş kurmuş bir vaziyetteyken önünde sadece force yardımıyla yaptığı bir lightsaber dövüşü gibi birşeylerle biraz ağzımızın pasını attırabilirlerdi. Yaptıkları sahne gücünü sergilemek için güzelde olsa çok kısa ve basit bir ölümle sonuçlandı bu kadar basit çabuk ölüm beklemiyordum.

Işık hızıyla gemiyi yarma teoremindeyse X-wing tipi küçük bir geminin dev gemiyi parçalama ihtimali çok düşük gibi bir mantık çıkartabilirdim ben ya da kalkanlarını yarıp geçip patlatacak kadar güçlü bir etki yapmazdı. Bunun dışında morlu ablanın tek başına gemide kalması tamamen saçmalıktı. Öyle bir evrende öyle bir teknolojiyle otopilotu geçtim robotların bile idare edebileceği durumlar mevcutken ablanın fedai rolü üstlenmesi saçma sapandı.

Force ghost olayının bu kadar abartılması da büyük saçmalıktı tabi, daha öncede etkileşime geçtiklerini görmedik değil ama böyle fiziksel müdehale olacak çapta durumlar görmemiştik. Madem böyle birşeyler oluyordu daha önce ki master jedilar bi telepatiyle iletişime geçip force ghostları falan summonlasalardı çarpışma esnasında... Zaten Luke' un acıların çocuğuyum modunda Jedi kalıntılarını imha etme çabasını gösterirken şopar oğlan modunda gelmesi falan tuhaf işlerdi. Replik kulvarına girer mi tartışılır ama belki en yatkın görülebilecek kısmı burdaydı; ne kadar ustada olsan ustadan çırağa küçük Lukecuk gibi yakıştırmalarla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, eldrun said:

İzledim çok kötü gelmedi, düşündükçe çok kötü olduğunu farkettim.

-Her Star Wars'ta olduğu gibi akılda kalıcı replik var mı? Bence bir tane bile yok.

Aslında çok da itiraz edecek durumda değil söylediklerin ama gene de kendi fikirlerimi yazayım;

Buna birşey bulamadım. I have bad feeling about this e benzer birşeyler vardı.

-Şok faktör ve deus ex machina kaynıyor, 20 yaşında ergenler için iyi, kafası çalışanlar için rezillik.

7 bildiğin dümdüz 4ün cover'ı olduğundan Rian'ı sürekli süprize zorladılar diye düşünüyorum. Plot Twistin twisti falan höh yani..

-Türk dizisi tadında zaman geçirmeye yönelik ucuz numaralar var. (Leia ve mor saçlı milf neden planlarını açıklamıyorlar ve Poe isyan edip darbe yapıyor. Bu nasıl bir gerizekalılık.)

Burada şöyle bir olay var; gemi takip ediliyor. Nasıl edildiğini de tam bilmiyorlar. Evet bir cihaz falan ama şüpheci yaklaşım yüzünden kimse söylemiyor planı. Tek mantıklı açıklaması bu. İçeriden bir destekten şüphelendiklerinden kimseye plan açıklanmıyor.

-Star Wars tarihinin en kötü tasarlanmış bomboş kötü karakteri oldu Snoke. Antagonisti berbat olan iyi-kötü savaşı temalı filmden cacık olmaz.

İmparator hakkında bilgilerimizi edinebilmek için 20 sene geçti. Koltukta oturan "imparator" dışında tek bir satır bilgimzi yoktu taaa ki jarjar'a kadar. 

Yeni Disney kafasında bunun nasıl işleneceğini de açıkladım. Film dışında tüketilecek çizgi film, roman veya oyun olacak, First Order'ı ve Snoke'u orada öğreneceğiz. Bedavaya veya tek bir sinema biletine Disney en baba kötüsünü tanıtmaz.

-Leia batman v superman filmini izlemiş, ne gerek vardı?

Bunu da yazdım daha önce. Leia'nın Luke tarafından eğitildiği ve aslında Yoda'nın Leia'yı Luke'a tercih ettiğini biliyoruz. EU çöpe atılmış bile olsa, 9da bunu toparlayacaklardır. Çünkü Leia, aslında çok saçma gözüken superman sahnesi dışında net bir şekilde gücü kullanabiliyor. Oğlu, Han ve Luke ile iletişimde. Hatta 5. bölümde de Luke Leia'yı gücü kullanarak, iletişim kurup, kendine yönlendiriyordu. 

Ek olarak, yüksek baskı altında gücün ortaya çıktığı bilgisi de defalarca işlenmiş bir mevzuu. 

Olmasa güzel olurdu ama yeni Canon SW mantığına göre olabilecek bir iş. Bacak kadar yerleri süpüren çocuk bile süpürgeyi force pull ile alıyor. Yeni SW böyle. 

-20 yılda bir jedi yetişiyor, hızlandırılmış kurs ile 3-5 senede Luke adam oluyor. Fakat Rey'in eğitim almasına gerek yok YODA BİLE O KIZ EĞİTİMSİZ YAPAR moduna girmiş. Bu ne lan, dalga mı geçiliyor.

Bu varsayım da Legends denen, Disney öncesinde kaldı. Şu anda Disney'in SW evreninde geçerli değil. Disney, herkes gücü kullanabilir diyor.

-Madem bir gemi lightspeed ile herkesi yaracak güce sahip, filmin başında herhangi bir X-wing ile yardırsaydı biri, 3 saat izlememize gerek kalmazdı.

X-Wing, boyutları nedeniyle çok daha kısa mesafede ışık hızına çıkıyor olabilir. Mon Calamari Cruiser, gayet iri bir gemi, muhtemelen daha uzun bir süre yol aldıktan sonra ışık hızına çıkabiliyor. 

A-Wing'i Star Destroyer'ın köprüye çakarak kazanırken sorun yoktu, Mon Calamari Cruiser çarpınca mı sorun oldu ? :D

Bu sahne gerçekten çok vurucu bir sahneydi. Gene Legends'da kesinlikle olmaması gereken bir hareket ama yapacak birşey yok.

-Geride bir kişi kalması gerekiyor dediler ana gemiyi kontrol için. Mor saçlı kaldı. Peki ne yapıyor, camdan diğerlerinin gidişini izliyor 15 dk boyunca. Ulan gemi madem kendi kendine gidebiliyor, senin koltuğa oturup gaz pedalına basman gerekmiyor, o zaman neden sen de gitmedin. (çünkü daha sonra gemiyi lightspeed'e çıkarıp Snoke'un gemisini patlattırmak gerekecek, seyirci zaten aptal, salla gitsin)

Hiç kalkan ve saldırı gücü olmayan gemileri koruması için, gerekirse ana Gemiyi manevra yaptırıp, ufakları koruyacak biri lazımdı. Bu gerzek dediki, "hacı Lucas'ın SW öldü bak nabacam". Aldı çaktı gemiyi.

Legends'da bu ışık hızına çıkamama problemi sadece bir kez Falcon'un başına gelmişti. Luke, Han'a imparatorluk geliyor, hemen atla demesine rağmen, Han Yeterli boşluk yok manevra yapıp sonra atlayabiliriz diyerek reddetmişti. Arkalarında Destroyer ve fighter'ların yolu kapatan kısmını temizlemek durumunda kalmışlardı. Yanlış hatırlamıyorsam da sonra atlayamayıp, çöpe karışmışlardı.

-Yodanın hayaleti lightning çakıyor, bastonla vuruyor. Tamam abi bundan sonra yaşayanların mücadele etmesine gerek yok, kötülük mü geldi, Yoda'nın Obi-Wan'ın, Anakin'in ve Luke'un force ghostları mahşerin dört atlısı gibi bütün galaksiyi düzene sokarlar. Daha ötesi yok, hem hayaletsin, hem evrene fiziksel etki edebiliyorsun, o zaman galaksinin selameti için kötülerle bunların savaşması gerekiyor. Ölümlülere ızdırap çektirmesinler.

Filmi sevenler bunlara cevap versinler mantık dahilinde.

Force Ghost olayında şöyle bir durum var Legends'da (Disney öncesi Lore). Bu durum geçici bir durum. Yani Jedi sürekli Ghost durumunda kalmıyor. Bu şekli belirli bir süre taşıdıktan sonra tamamen güce karışarak formunu kaybediyor. Yoda, çok güçlü. Obi-Wan da öyle. Bunlar çok daha süreler hatta yıllar boyunca Force Ghost olarak kalabilir ama örneğin, ortalam bir Jedi'ın süresi Ghost olarak bile kısıtlı...ydı.

Disney bu Lore'un içine nasıl sıçar bilemiyorum. Ama durum bu.

itme kakma, yıldırım vs olaylarını da Yoda'nın bile o adanın dışında yapabileceğini sanmıyorum. Çünkü o gezegen ve o ada şaka değil. Çok fazla deyinilmiyor ama bu gezegen güç açısından inanılmaz bir yoğunluğa sahip. Yoda burada, bu yoğunluktan güç alarak bu şeyleri yapabiliyor olabilir veya Disney Force Ghost'ta etkileşebilir diyebilir. 

Legends'dan şunu biliyoruz, Bu tür gücün yoğun olduğu yerler, güç ile bağlantısını koparmış kişilerin bile (Kyle Katarn gibi) bağlantısını tekrar oluşturmasını ve yeniden eskisi kadar güçlü olmasını sağlayabiliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- 7.film 4'ün coverıydı evet, bu film 5-6 birleşimi + ekstra plot twistler serpmişler.

- imparatorun backgroundunu açıklama kısmı farklı hocam. orjinal üçleme bu konuda çok iyi. ne çok yüzeysel, ne çok detaylı. 4.filmde imparatorluğa dair birçok şey öğreniyoruz. Eskiden cumhuriyet olduğunu, senatonun 4.filmde feshedildiğini, korkuyla sistemlerin yönetileceğini söylüyorlar, imparatordan bahsediyorlar. 5.filmde imparatoru hologram olarak görüyoruz fakat galaksiyi yöneten adam olduğunu biliyoruz, işleyişi nasıl kontrol ettiği hakkında bilgimiz var. Bize 2 film boyunca bilgileri veriyorlar 6.filmde imparatoru gösteriyorlar. Bu yeni seride Snoke'a dair birşey yok. First order'a hiç girmedim. İmparatorluk ile arasında klasman farkı var. Onbaşı olacak adam general olmuş. 

JJ Abrams, önceki işlerinden de bilineceği gibi, düğüm atmayı ve soru sordurmayı sever fakat cevap vermez. Bunu yapma şekli tamamiyle seyirciyi kullanmaya yönelik. Çünkü yazdığı sırada kafasında cevap zaten yok, insanlar merak etsin, hakkında konuşsun amacıyla yapıyor. Kötü bir anlatım tekniği. Lost'un finaline boşuna insanlar küfür etmedi. 6 sene boyunca izleyicilerine kafa yordurup aptal yerine koyduran bir adam bu. Neden Geek kominitesinin kutsal insanı gibi görülmeye başladı son yıllarda aklım almıyor o nedenle. Snoke ile ilgili tek bir teori bile okumadım, Rey'in ailesi ile ilgili 5dk'dan fazla düşünmedim 2 senedir bu nedenle.

Leia evet gücü kullanabiliyor 5.filmde Luke'u hissetti ama bu şekilde uçup kaçması saçma. Zemini hazırlanmadan böyle şey yapılmaması lazım. Bu sahnenin tek amacı var, insanlar Leia öldü sansınlar heyecanlansınlar, 3.dk sonra Leia canlansın çünkü force kullanabiliyor. Çok ucuz, çok. Gelecek filmde Leia kesinlikle yok bu arada, dijital olarak da gösterilmeyecek.

Disney herkes gücü kullanabilir diyor. İşte saçmalık burada zaten. Niye, neden, ne gereği var. (altındaki ideolojik nedeni şu: eskiden yeteneğin olmasına rağmen çalışıp öğrenmen gerekiyordu, feragatta bulunmalıydın. bu mesaj gitti yerine, yeteneğin varsa kesin başarırsın çalışmana gerek yok zaten yaparsın, inancın olsun yeter geldi. yani günümüz toplumunda yeteneğin varsa youtube sağlanan imkanlar ile ünlü olursun başarırsın bir şekilde, eskisi gibi çalışıp çabalamana başarılı olmak için ömrünü tüketmene gerek yok. kısa yoldan köşeyi dönme hayali satıyor yani günümüze uygun olarak. eskiden başarılı olmak zordu, seneler sürüyordu, eğitim görüyordun, şimdi istiyorsan başarılı olursun, inansan yeter.)  

Legends Disney öncesi değil bu arada, önceki filmler hala Canon. Expanded Universe'ü kitapları oyunları vs Legends yaptılar.

eldrun tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kapıyı gösterdi bizim gibi eski Star Wars severlere çok söylenecek bir şey yok aslında filmle ilgili. Ben açıkçası beğenmedim filmi bir önceki filmden iyiydi ancak onu söylemem gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bak düşüdükçe neler var neler.

Filmin başında bombardıman gemileri snoke gemisine bomba atacak. Uzayda yerçekiminin olmadığı ortamda sanki bombardıman uçağından serbest düşme ile bırakılan bomba gibi serbest bir şekilde bırakılıyor bombalar. Bombalar yerçekimsiz ortamda serbest düşüş yapamaz. B sınıfı ucuz bilimkurgu filminde yapılacak hatadır bu. Hiçbir şekilde rasyonalize edemezsiniz yok aslında şöyleymiş böyleymiş diye. Bombanın aşağıya yönleneceği düzenek icat etmek zor değil, inandırıcı olurdu.

Aynı sahnede kızın bombaları duruyor, kız platformdan aşağı düşüyor. Bomba bırakma kapağı açık. VE KIZ KAPISI AÇIK UZAY ARACININ NEREDEYSE DIŞINDA DURUYOR VE NEFES ALIYOR ulan böyle bir saçmalık olabilir mi? Sen nasıl nefes alıyorsun o sahnede. 

Bu sahneyi tasarlayan 10 yaşında falan olmalı. 

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok