Star Wars: The Last Jedi... Episode VIII
2 2

Bu konuda 224 mesaj var

İlk film 3 saatlik tırı vırıydı bana göre, adamlar işin ticaretinde oldukları için satın aldıkları filmin parasını değil de 10 katını çıkarabilecek bir maden gördükleri için planlı bir şekilde konuya eğilip çalışmışlar. 3'lemenin ilk filmi bana göre sadece o evrenle alakalı bir film olarak kaldı, 2.filmi izlemedim ama 5.filme benzettikleri için yine planlı bir 4-5-6 vakası izlettirecekler, ilk 4-5-6 ve sonra 1-2-3'ü izleyenler kesinlikle bu bir dümen diyebilirler ki bencede dümen, firmanın anlatmak istediği tek şey para kazanmak için herşey yapılır 'ın özeti bu kadar net.

Teknoseyir'de sağolsun bu dümeni görüp elektriğinden faydalanmak için daha önceki beyin yakan SW incelemeleri adındaki videoların birisini daha çekip koymuş, adamlar kafayı filmle bozmuş hikayeyi boşluktaki gerçek hayatlarına sokmaya çalışmış bunu gören yok, TS ekibide bu dünya dışı şahısların bilim kurmaca (senaryo)  filmi gerçek olduğuna inanmış hatta bunu yaşayan tiplerle gidip video hazırlamış. neresinden bakarsan bak adana merkez patlıyor herkesin farklı sosyal seviyedeki çıldırışı diyebiliriz.

Filmdeki teknik detaylardan ses ve görüntü efektlerinin uyduruk hikayeyi örtmesi, arada kalan kısımların eski SW imajıyla ve bol reklamlı gazlı havayla doldurulması ciddi manada etkili olmuş ki bu kadar ciddi ciro elde edilmiş, diğer SW zımbırtılarının pazarlanmasıyla uzun vadede yine benzeri bir ciroya ulaşacaklar. bakarsınız 3-4 yıl sonra hikayenin 7-8-9'unu yazıp filmini duyururlar. nede olsa yiyen çok

Kısacası eleştirim öncelikle firmaya ve zihniyetine, bunu görmezden gelip değer veren gereksiz bir ilgi gösterip bu yolda iş yapılabileceğini benzeri olsa hep yeriz diyen izleyicilere.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Obi-Wan Kenobi abinin taninmamak icin adini Ben Kenobi yaptigi seriyi kil yun icin elestiriyorsunuz agalar. Her yeni Star Wars filmi "worse Star Wars movie ever". Hepsinde bosluklar oluyor, dork'lar "uzayda ses olur mu" diyor, sonra kitaplarini aliyorlar "orada uzay erigi ses teknolojisi kullanilmis, erigin cekirdegi kristaldenmis" diye anlatiyorlar.

Eskinin tekrari olsa tu kaka, yeni olsa tu kaka...

Yeni nesil daha guclu abicim ama evrende de boyle bir trend var aslinda: eskiler egitim sart diyorlar, Anakin veletken pod race sirasinda gucu kullaniyor, Luke esek kadar adam olduktan sonra egitim aliyor, yeni nesilde de Rey (hanimlar daha hizli olgunlastigi icin, oho) biraz erken gelisiyor. Bir grafige koysan duz cizgi trend cikar bundan, cok da abartmayalim. EU'da adamlar force ile koca gemi dusuruyor, sorun olmuyor anasini satayim.

"Meh EU bir kenara atildi, halbuki ne kadar gucluydu karakterler" ile "yuh Disney canon'da ne kadar guclu karakterler" bir arada oluyor mu abicim?

Hayaletler bi tek yagmur yagdiginda gelebiliyorlar, Ruhsar canon, kesin bilgi. Benzer bir aciklamayi iceren parayla satilan bir urun gormek sart mi, uzay erigi iste.

allreadydead, okuyorum okumuyor degilim yazdiklarini :) 

9'dan sonra 8'i agir elestirenlerin en delikanlisi "ohom, tabi uclemenin gelisme filmini finali gormeden yapilan degerlendirmeler eksik olabilir" diyecek, bi kismi "Rian zicmisti, JJ bi nebze toparladi" diyecek, kalanlar yine "worst Star Wars movie ever" mottosuyla "8 bile bundan iyiydi" diyecek herhalde.

Su aralar "Snoke Palpatine'in kayincosu, Rey Luke'un Leia'dan cocugu, ondan o kadar guclu "diye fan filmi yakisir aslinda.

Rey'in neden bu kadar guclu oldugu anlatiliyor filmde. Balance icin Force'un yukseldigi the chosen one coldekinin oglu olunca inaniyorsunuz da coldekinin kizi olunca mi sorun oluyor? "The chosen one" bir tane degil, "the anomaly" gibi denge gerektiginde dogan bir sey, Snoke bunu filmde acikliyor.

Yoda "o kiz egitimsiz yapar" demiyor, "o kizda olmayan bir sey yok orada" diyor, zira kiz kitaplari calmis, sonradan goruyoruz.

Kylo bu uclemenin kotu adami, Snoke degil. Kylo dedesi Vader'in otesine gecti, ilk filmde kendisini aydinliga cagiran babasini oldurdu, ikinci filmde piyon degil lider olacak kadar yukselmeyi basardi. Ilk kez Skywalker ailesinden dark side'a gecen ve donmeyi reddedip ustasini oldurebilen bir karakter goruyoruz, tehlikenin farkinda misiniz?

Mekigin icinde yapay yercekimi var, o ortamda serbest dususe gecen bombalar uzay ortaminda sabit harekete devam ediyor. Bana bu dork'lugu yaptirdin Eldrun hocam.

Akilda kalici replik: "amazing, every word of what you just said is wrong"  ve "let the past die, kill it if you have to" ki ikisi de buraya cuk oturuyor. Haksizsam "the best teacher, failure is" cuk oturuyor.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzayda ses niye var kısmında değilim, o olay scifi'de suspension of disbelief'i pek delmiyor. Keza star wars scifi'ye zaten kıyısından köşesinden girmekte. Olayı scifi mantığı aramak değil. Sahnelerin kendilerinde herhangi bir mantık barındırılmaması. Star Wars uzayda nefes alınabilen bir evren tasarımı yapsaydı, o evreni öyle kabul ederdik. Nasıl orta dünya ve türevlerinde bin yılarca doğru düzgün teknoloji gelişimi olmamasının saçmalığını kabul edebiliyorsak, bu da öyle. O evrenin kuralı o zaten.

Mesela başka bir örnek; zaman yolculuğu veya ışıktan hızlı seyahat içeren scifileri ele alalım. Her film veya o filmin evreni tek bir yöntem kullanır. Star Trek warp ile seyahat evrenidir, Battlestar Galactica jump ile seyahat sağlar, Star Wars ise gemiyi hyperspace'e sokarak gider. Bu evrenlerin kuralları bu. Star Wars neden warp kullanmıyor diyemeyiz. Bir film bir konseptten diğerine geçerse de olmaz, seyirci yabancılaşır eğer çok iyi yapamazsan. (mesela Star Trek Discovery'de jump soktular işin içine ama zeminini çok iyi hazırladılar (çok fena kopya çekiyorlar gerçi başka serilerden ama neyse)). Kısaca, evrenler oluşturulurken belli yapıtaşları koyuluyor. Bunları değiştirmek bir tepkiye yol açar haklı olarak. Madem bütün herşeyi değiştireceksin, bambaşka birşey yapacaksın, git başka birşey buna karışma demek gerekiyor.

Asıl olay isim hakları tabi. Adamların kafasında Star Wars yok, kendi kendimize bir scifi yapalım fakat bu yaptığımızı şimdi insanlara sıfırdan sevdirmekle uğraşmayalım, sevmeyebilirler. Biz sevilen birşeyi satın alalım ve o isimleri kullanarak kendi yeni evrenimizi oluşturalım, pazarlamasını da yaptık mı tamam, gelsin paralar.

Neyse.

Sizin yaptığınız, karşımıza ne koysalar savunacağız mantığında gibi geliyor abiler, sırf adında Star Wars yazıyor diye.  İyi filmler ile kötü filmleri ayırmıyorsak, hiçbir filmi eleştirmemeiz gerekmekte. Daredevil filmini veya Batman & Robin'i niye eleştiriyoruz yahu? Birşeyler kötü çünkü. İnanılmaz bir marketing ve köşe yazarlarını ve sektörü ele geçirip yüksek hasılat yapmak bir filmi iyi yapar mı? Star Wars'un sadece adını koyarak yüz milyon dolarlar kadar hasılatı garantiliyorsun, filmin gişede batması imkansız. (bakınız phantom menace. (orjinal üçlemede stüdyo ve script editçilerinin hatta oyuncuların baskılarıyla birçok şey değişiyor. o filmler o yüzden iyi.) Ne yapalım, phantom menace süper film mi diyelim.

Unutulmasın ilk yapılan film 4.film ve sonraki 5.film serinin en iyi filmleri. Yapılan her film bunlarla karışlaştırılıyor doğal olarak. Öncekileri geçemiyorsan kötü damgası zaten yersin. Metallica'nın Load-Reload albümü kötü mü tartışılır, bence güzel şarkılar var fakat Master of Puppets'ı ve Black Albümü yapıp bunu çıkarırsan kötü bulunur. Durumu kurtarıp tekrar sertleşelim ayağına St.Anger yaparsın daha da kötü olur. 

6.film bunlar kadar iyi mi, değil çünkü pacing problemi var ayrıca ciddi sahneler komik sahneler ile kesiliyor atmosfer ölüyor. Sonra ep1 yapılıyor ep1'e orjinal trilogy kadar iyi diyebilir miyiz, hayır, kameralar bile yanlış yerde duruyor filmde. ep2'de lucas biraz işi öğreniyor fakat filmin yarısı bayık aşk sahneleri kaynıyor (oysa ep5'te ne güzel yediriliyor filme han solo ve leia). Sorsak yine 4-5-6'dan kötü der birçok kişi ep2'ye. ep3 haliyle güzel film çünkü prequellerde anlatılacak hikayenin neredeyse hepsi bu filme sokuşturuldu. Yani her çıkan film kötü oldu (ep3 hariç) kısmının kendi içinde nedenleri ve mantığı var, kör bir fanboyluk değil. Mesela 4.filmin editing olayını şurada güzel anlatmışlar. Burada düzeltilen bütün hatalar ep1 ve ep2'de var çünkü Lucas tek adam rolünde. 

Last Jedi'ya gelirsek; ortada doğru düzgün senaryo yok. 5. ve 6. filmin taslağına eklenmiş cool sahneler var. Bundan çok daha rezil bir şekilde olanı Batman v Superman'ın yönetmeni Zack Snyder yapmakta. Adam sadece an çekmeyi biliyor, sahne çekmeyi bilmiyor çünkü adam filmci değil reklam yönetmeni. Çektiği karizmatik anları uhu ile yapıştırıyor. Bak şurada ne güzel anlatmış. Bu söylenilen şeylerin bir kısmı The Last Jedi için de geçerli.

Yapılış tarzı şöyle; Gemiler birbirini kovalarken bir tanesi lightspeed'e çıksın ve kötüleri yarsın + İmparator'un taht odasındaki çekişmenin benzerini koyalım + Hoth'a benzer bir sahne koyalım alttan kırmızı tuz çıksın + umut yokken luke gelsin herkesi kurtarsın. Film anlar, fotoğraflar şeklinde düşünülmüş, bunlar uhu ile yapıştırılmış. Film boyunca Poe, Finn, Çekik kız falan hangi karkter gelişimini yaşadılar, onlar hakkında daha çok ne öğrendik, filmin başı ile sonu arasında karakterler ne kadar değişim geçirdiler. Cevap: Sıfır. 

E abi bu kadar hatası olduğunu düşündüğümüz filme kusura bakmayın da kötü film demeye hakkımız olsun. 

Bileceği herşeyi biliyor kısmı için evet Rey kitapları araklamış durumda. Hatta bence Yoda Luke öğrenmesin diye çatırt diye ateşe veriyor ağaç kovuğunu hemen. Fakat 4 tane jedi kitabı okuyarak Jedi oluruz abi sıkıntı değil mantalitesi hala geçerli. Hala hiçbir eğitim almadan iş halledilir kafası var. Ulan 2500 yıl önce Sokrates demiş ki kağıda yazıyorsunuz okuyup ezberliyorsunuz birşeyin nasıl öğrenileceğini bilmeden, o şeyi yolu yordamıyla biri öğretmeden sadece kağıda yazılanı okuyarak bilge olunmaz, filozof olunmaz. Doğru düşünmeyi öğrenmek gerekiyor ki bilgi bir işe yarasın (ondan sonra kitapları ezberleyip üniversiteyi bitirip moleküler biyoloji profesörü olup neden evrimi reddediyorlar diye düşünürüz). Bu nedenle sokrates kitap yazmıyor, öğrencisi Plato bize sokratesi aktarıyor. Bu nedenle usta-çırak ilişkisi var, master var, padawan var. Temelleri aynı. 

İnsanlığın 2500 yıl önce çözdüğü şeye bu film diyor ki, takmayın abi kafanıza. İçinizde varsa yaparsınız. Post-modernizm kafası yani tamamiyle. Aklın inkarı. Canın sanat mı yapmak istiyor, attır peçeteye spermini, sanat yaptım de, insanlar inanırsa ne mutlu.

eldrun tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

10 yaşından büyüklere yönelik herhangi bir hikayede olmaması gereken "Mary Sue" problemine (storytelling101) hiç girmedim bu arada. Çocuklara yönelik olan Harry Potter bile Mary Sue değildi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SW zaten scifi bile degil diye girip Sokrates'ten cikiyorsunuz, tuhaf oluyor. Her SW filminde bu tarz tutarsizliklar var, her seferinde arada cikan kitaplarla onlar "bug degil, feature" diye satiliyor. Hangi SW filminde uzay gemisinde hangar kapilari acilinca hersey uzay vakumuna cekiliyor? Demek ki bir mekanizma var orada, illa kimin amcaoglunun adinin o mekanizmaya verildigini anlatan EU kitaplari almak gerekmiyor. Adamin hyperspace'e girecegine, force field ile gemiyi koruyacagina inaniyorsun da hangar kapisi acildiginda basinc dengeleyen bir yontemi olacagina mi inanmiyorsun? O zaman her film 367 saat olsun, anlatsinlar "simdi burada bu arkadas nefes aliyor ama arkasinda su teknoloji oldugu icin", "bu arkadas otekinin gorumcesi"... 

Luke kilicini atip "nnbabam gibi delikanli jedi'm ben, furacaksan fur ulen" dediginde Mary Sue olmuyor, Kylo'nun kendisinin basa gecmek icin Snoke'u oldurmesi sayesinde Rey'in .otu kurtardigi film Mary Sue oluyor.

Herkesin kardes ciktigi, her kotu adamin iskaladigi, her iyi adamin karanliga gecse de sonunda imana geldigi berbat pembe dizi tadinda filmler ustune kendini cok ciddiye almayan ama bu bayatliklari da yapmayan biraz cesur bir film gelmis; sadece adinda SW var diye savunmuyorum, seriye gereken degisiklikleri getirdigi icin ovuyorum.

Hadi hepsi neyse de karakter gelisimi yok demek abartili olmus. Karizmatik anlar uhu ile yapistirilmis elestirisine ise hic katilmiyorum. Bilakis, karakterlerin eksikleri, hatalari, celiskileri uzerinden giden, Luke'u eski serideki gibi Mary Sue yapmayan bir film olmus. Eski filmler gibi "hey, koca ordunun ardindan kicikirik planimizla uc kisi herseyi kurtardik, cunku iyiler hep kazanir, yuppi" tadinda degil, deniyorlar ve basarisiz oluyorlar. Bu basarisizlik onlara "force var ya nasilsa, biz bi plana kalkisalim, gerisi gelir cunku biz iyiyiz" malligindan siyrilmayi ogretiyor ("that's not how the force works"). Cocuklar zirlamasin diye Luke'un olumunu self-sacrifice diye gozumuze sokmamislar, ucunu acik birakmislar ama Resistance yok olmanin esigine geliyor ve Luke kendini feda etmeden kurtulmuyor. Tek kendini feda eden Luke de degil filmde. Rogue One'daki tema burada da devam ediyor aslinda. Ama hem "nerede bizim neseli gunler jedi serimiz, boyle karamsar Luke mu olur", hem "Disney cocuk filmi yapmis abi ya, SW cok bozdu" elestirileri bir arada yapilabiliyor. Sebebini Kyle iyi aciklamis:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, epi said:

Bilakis, karakterlerin eksikleri, hatalari, celiskileri uzerinden giden, Luke'u eski serideki gibi Mary Sue yapmayan bir film olmus.

Orjinal üçlemede bile Luke hataları olan bir karakter olduğu için Mary Sue değil, Mary sue tamamiyle kusursuz, herkesin aklını başından alan hiçbir hata yapmayan karakterlere deniliyor. Bu filmde (ve önceki filmde) Rey tamamiyle Mary Sue. Mary Sue'nun ana problemi, zaten kusursuz olduğu için karakter gelişimi olmaması. Bkz. Rey'in eğitim almasına bile gerek kalmadı.

Luke ise cesareti olmayan (amcasını ve tarlayı bırakmıyor onlar ölene kadar) yeteneklerine güveni olmayan (x-wing'i kaldıramayacağını düşünüyor.) acele karar verip hata yapan (eğitimi yarıda kesip tuzağın içine atlıyor) bir karakter. Zamanla karakteri değişim gelişiyor ve başarılar elde ediyor buna "character arc" denir. Rey'in hataların ders alacak, gelişecek bir yanı yok. 

Prequel'lerde birçok sorun olmasına rağmen hikaye çatısı iyi, world bulding orjinal üçlemede de prequellerde de harika (lucas'ın yaptığı en iyi şey). 2 film boyunca sıfır world building gördük, neden, çünkü sinema tarihinin gördüğü en yüksek bütçeli fanfiction'u izliyoruz. 

Everything is Shitty acayip bir bölümdü ya daha 2-3 ay önce izledim.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanki Luke biraz daha kusur kondurulmayan bir karakter su aralar... "Jedi oyle yapmaz lan" seklinde yakistirilamiyor en ufak karanlik/kusur. Eski Jedi ustalari "kusursuz" deniyor, ki degiller. 

Elestirilerde ciddi bir tezat var, savunmalar ise ya eski filmler de mukemmel degildi seklinde. Buna dikkat cekmek istedim, yeni filmler mukemmel demiyorum.

Tekrar olacak ama JJ pis isi baskasinin ustune yikti. Simdi cok bomba bir film gelebilir. Vader'in gidemedigi yere ulasmis Kylo (babami kesen ben, ustami kesen ben, kral ben) ve onun light'ta yukselen ikizi Ren. Biri ordu ve evrenin tum imkanlari emrinde, digeri Luke ve belki Yoda disinda cok erisilmemis Jedi metinlerine sahip. Oyuncularin ikisi de feci hirsli ve fit. Ilk filmde caylaklar dovusunde yer yarildi, son filmde aksiyonun dibine vurmalari sart.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Epi 6 sayfa boyunca 9. filmin çok iyi olacağından bahsedip 8. filmin boktanlığının arkasını sıvazlıyorsun mantaliten dünya dışı.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Luke'a kusur yakıştıramamak şöyle. 6.filmde Luke Jedi Knight oluyor,  rpg oyununda son bölümde 10 10 10 özelliğin varmış gibi resmediliyor, adam olgunlaştı arkadaşlar deniliyor. ep6'nın ilk bölümü (act'ı) dandik olmasına rağmen burada tek bir ana şey var anlatılmak istenen. Luke arkadaşlarını esir eden Jabba the Hut karşısında son saniyeye kadar diplomasiyi kullanıyor. Artık hiçbir seçenek kalmayıp ipin ucuna geldiği vakit, mecburen şiddete başvuruyor. (uygulamada kötü ve komik sahneler var olsada, sahnelerin hizmet ettiği düşünce bu.) 

5.filmde hataları olan, aceleci ve sorumsuz davranabilen Luke, geçen sürede kendini eğitmiş. Dolayısıyla İmparator ve Vader'ın bunu karanlık tarafa çekme çabalarına oldukça iyi direniyor. Darth Vader'a bir anlık öfke ile saldırsa bile kendini dizginleyip kılıcını yere atıyor babasını öldürmemek için. Ben Jedi'yım aştım bunları diyor. Böyle kurulan bir karaktere sen Kylo Ren'in içinde kötülük gördü, bir anlık çıldırıp kılıcını çekti dersen, pek yenilebilir olmaz. İnandırıcı değil bu. Yani tamam Luke'u başarısız bir jedi ustası olarak resmedebilirsin sorun değil fakat işi bu kadar ucuz yapmaman gerekiyor. (amaç şu bence. ilerleyen filmlerde jedilar olması lazım. fakat bunların eğitimi uzun iş. gösteremeyiz. force'u olan karakterler artık kendi kendilerine jedi olabilsinler kısa yoldan. o zaman luke'u başarısız yapalım ve jedi düzenini iptal edelim ki buna yolumuz olsun.)

Eski Jedi ustaları kusursuz değiller zaten. Filmdeki nadir güzel olan şeylerden biri jedi düzeni'nin gözlerinin önündeki sith'i görememelerini Luke'un söylemesiydi. 4.filmde Obi-wan ben de Yoda gibi eğitebilirim diye düşündüm ama yanılmışım karanlık tarafa geçti öğrencim diyor mesela. (aslında 4.filmde Jedi'lar Ronin, samurayvari. prequel'de durum böyle değil.) Yani Obi-Wan çok iyi bir usta değil. ep2'de Dooku Obi-Wan'ı yakaladığında cumhuriyet sith tarafından yönetiliyor dediğinde Obi-Wan kesinlikle kabul etmiyor, sorgulamıyor. Jedi Düzeni de son ana kadar farketmiyor kibirlerinden dolayı. Mace Windu Anakin'e karşı hep kaba. Qui-Gon eğitseydi Anakin'i, çocuk bu hale gelmezdi. Onu geçtim koskoca jedi düzenine bir psikolog koysan, önüne gelen Dark Side'a geçmez ya. Clone Wars'ta Asoka'nın Jedi Düzenine rest çekmesi en sevdiğim ama üzüldüğüm anlardan biri oldu. Efsane bir bölümdü. (eyvah spoiler mi verdim şimdi herkes izlememiştir vallahi. neyse hangi sezon veya bölümde oluyor bahsetmedik, anlaşılmaz)

Filmdeki anlara baktığımızda güzel şeyler yok değil, force projection'un kendisi ilginç ve garipsenebilir fakat Luke'un omzunda ki tozu silkelemesi keyifli bir an. Böyle keyifli anlar çok var. Fakat an olarak güzeller işte. Filmi öven yazıların bir çoğu bu anlardan bahsediyor zaten sadece.

9.filmi JarJar Abrams çekiyorsa cevaplardan çok yeni ve cevaplanmayacak yeni sorularla karışlanmaya hazır olun, olasılık yüksek. Kim kimdir nedir diye teorilere çok dalmayın hayal kırıklığına uğramamak için. 

TeknoSeyir'deki Last Jedi incelemesini izledim, Murat Gamsız 2 tane garip adamı almış yanına konuşmuş. Rey'in girdiği dark side mağarasında Rey kendi 100 tane yansımasını gördü ya millet meğer teorilere başlamışlar hemen. Rey aslında clonemuş. Gülmekten çatladım. Bir yerde okumuştum ep4 ilk çıktığında insanlar ep5 çıkana kadar deli gibi teoriler kasmışlar. Teorilerden biri r2d4'un içinde aslında Luke'un babasının beyninin olduğu. :lol: Bu kadar uçmamak lazım, dikkat. :lol: ep5'ten sonra ise ep6 çıkana kadar Vader'ın Luke'a doğru söyleyip söylemediği üzerine tartışmalar olmuş. Babası olmayabilir, Vader kandırıyor diyenler varmış. (o zamanlar anakin falan yok tabi. yeni versiyonlarda bu ekleri görünce alışıyoruz. search your feelings lord vader diye başlayan replik falan yok orjinalinde)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence Epi haklı, Eldrun kendi mantığı çerçevesinde savlarında haklı. Ama tabiiki o çerçevenin artık geçerli olmadığını ne yazıkki kabul etmek gerekiyor. 

Narc her zamanki gibi haksız ve konuyla alakasız :D

Oturup 4-5-6 1-2-3 7-rogue one yapasım var...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi 6 sayfadır jetixde bile yayınlanmayacak cıvıklıktaki filmi savunmak için ruhunu satıp sonra "bence epi haklı" diye gelmek nedir fikrini ilk kez beyan ediyomuş gibi, :lol: fake hesapla falan gir bari de sayınız artsın topluıca disneylanda gider goofie ile foto çekilirsiniz.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Filmi dün akşam izleyebildim anca. Geçen sene Rogue One izleyememiştim, onu da netten indirip evde izledim birkaç gün önce.

Ya şu 3D olayını hiç sevmiyorum. Görüntü flu, loş, zorlama 3D efektleri. Evde izlediğimde sağlam ses sistemi falan olduğundan daha çok zevk aldım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Film hakkında söylenebilecek tek bir şey var: "Boktan bir film"

Filmi savunan arkadaşlara da şunu söylemek istiyorum. Okumuş, görmüş geçirmiş, aklı başında zeki adamlarsınız. 3. sınıf, ucuz, pespaye ve her tarafı dökülen bir pazarlama faaliyetinin sizi bu denli aptal yerine koymasına nasıl müsaade ediyorsunuz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz :zuh:

Saka bir yana valerian ve bilmemkacbin gezegeni 3d izledim gecen bundan on kat daha eglenceliydi..

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Star Wars fan forumlarinda prequelleri "orijinaller de kusursuz degildi" diye savundugum icin az daha dayak yemistim. Tarih kafiye yapti.

Lucas'in filmi ovmesine sasirmamali.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Star Wars'dan çok Battlestar Galactica kolajı izlemiş gibi oldum. Tabii oradaki gibi seks yok bunda ama olsun.

Hani tüm film sıkıcılıktan ve konunun bayalığından sonlarda toparlar diye umut ettim ama Luke Skywalker izleyiciye holo-fight ile orta parmağı çakınca mutsuz ayrıldım sinemadan. :1pof:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Facebook'taki bir arkadaşımın yorumu. Güzel yazmış

Bilenler bilir, George Lucas sıkı bir Joseph Campbell hayranıdır ve Star Wars evrenini, karakterlerini yaratırken Joseph Campbell'dan oldukça fazla etkilenmiştir. Joseph Campbell ilk üçlemeyi izledikten sonra çok beğenmiş; Luke Skywalker'ın kahramanlıkları ve yaşadığı güçlükler ile gururlandıktan sonra, Lucas'ın, klasik kahramanlık hikayesine nasıl "en yeni ve en güçlü soluğu getirdiği"'ni dile getirmiştir (Joseph Campbell'in Star Wars çözümlemelerine "Mitolojinin Gücü" kitabında zaman zaman değinilmektedir). Joseph Campbell der ki, hayatın çeşitli zamanlarına uygun çeşitli mitler vardır. Örneğin peri masalı, çocuğun mitidir ve genellikle kibirli bir kız çocuğu etrafında gerçekleşen, sonu mutlu biten hikayelerden oluşur. Ergenlik dönemi ile birlikte, erginleme mitleri ortaya çıkar ve çocukluk egosunun öldürülüp bir yetiştin meydana getirilmesini konu alır. Daha sonra başa çıkılması, sevilmesi, bir şeyler öğrenilmesi ve savaşılması gereken bir dünya vardır ve bunun üzerinde dönen mitler rehberlik yapar. Yaşlılık ile birlikte hayatın geçiciliği üzerine vurgu yapan "tüm dünyanın bir rüya ya da balon köpüğü" olduğu şekildeki Hindu düşüncesindeki "maya" gibi mitler anlam ifade etmeye başlar. Tabi bunlar sadece çocukluktan yaşlılığa değil, hangi yaşta olursanız olun, ruhani yolcuğunuzdaki derinleştiğiniz noktaya göre de aynı değişikliği gösterir. Star Wars'un yeni çıkan "The Last Jedi" filminde "Düşmanlarımızla savaşarak değil, sevdiğimiz şeyleri koruyarak kazanacağız" mesajının tam da bu şekilde bir cümle kurularak verildiği bir sahne var. Bu çok "tatlış" bir yaklaşımdır ve çocuğunuza başucunda masal anlatırken verebileceğiniz türden bir mesajdır. Gerçek hayatta metaforik olarak savaş her daim devam etmektedir ve sadece sevdiğiniz şeyleri yapmak sizi bir noktaya kadar getirir. Derinleşmek isteyen herkes bir noktada kendi demonlarıyla yüzleşmek ve savaşmak zorundadır. Anka kuşu gibi küllerinden doğmak için önce yanman gerekir. Tam bir yıkım olmadan gerçek bir dönüşüm gerçekleşmez. Ölüm olmadan doğum olmaz. Tabi psikolojik olarak. Filmdeki Kylo Ren karakterinin geçmişi sileceğim diye manasızca anasını babasını öldürmeye çalışması gibi değil. İslam'daki cihad kavramı da aslında bunu vurgular. Ancak gerçek savaş alanı coğrafi değil ruhsaldır. Mevlana der ki "Nedir boyun vurmak? Dünyevi ruhu kutsal savaşta katletmek". Filme dönecek olursak Luke Skywalker'ın mız mız tavırlarına, karakteri canlandıran Mark Hamill en son röportajında isyan edip "Benim bildiğim bir Jedi böyle yapmazdı, rolü inanmayarak oynadım" diye bir itirafta bulundu zaten. Filmin çok güzel tarafları mutlaka var, zaten ikilem yaratan kısmı da burada. Ama bunların çoğu da zaten Star Wars evrenine ait olan şeyler ve alttan alttan verilen kavramlar herkes anlayacak diye gözümüze sokularak sunulmuş. Evet güç her yerde ama bunu biliyorduk zaten; "Güç nedir 101" kıvamında bir ders almamıza gerek yoktu, oturup düşünseydik biraz. Kendi başına güzel bir film olmuş, gidip seyredilebilir. Ama Joseph Campbell bunu bir Star Wars filmi olarak seyretseydi ne derdi acaba diye de düşünmeden edemiyor insan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sezgi ile duygu arasinda ayrim yapmadan en kotu karar mekanizmasini cocuklara pazarlayan "sen iyisin, icinde iyilik var, duygularini takip et, gerisini force halleder, kotu adamlar hep iskalar, iyiler hep kazanir" temasini satan eski ucleme tatlis degil, Jedi'larin mirasi yenilgi oldu diyen film tatlis demek cok mantikli degil.

Campbell'in "Journey of the hero" kalibini takip etme cabasinda JJ de Rian da Lucas'dan geri kalmiyor. Roportaj'larinda yeni uclemenin yeni karakterlerin hero's journey'si uzerine kurulu oldugunu, bu yuzden Luke'un bu filmdeki hikayesinin Leia'nin yolculuguna etkisi temelli oldugunu soylediklerini gorebilirsiniz.

Monomyth guzel bir teori, Star Wars'da herseyin kafiyeli/tekrarli olmasinin temeli. Yoda inzivada, Luke inzivada. Yoda miy miy ediyor, Luke'u egitmek istemiyor, Luke miy miy ediyor, Leia'yi egitmek istemiyor. Yoda "gitme, hazir degilsin" diyor, Luke yine de gidiyor, olaylar bekledigi gibi gitmiyor. Luke gitme diyor, olaylar bekledigin gibi gitmeyecek diyor, Leia gidiyor, olaylar bekledigi gibi gitmiyor. Film sonunda Han donmus, el gitmis, kurtulanlar aslinda yenilgi yasamis ve zor kurtulmus, yeni film sonu da benzer. Iki filmde de ana karakterler zorlandiklari bu yolculukta karakter gelisimi yasiyorlar.

Campbell'in daha yeni kitaplari da var, "Goddesses: Mysteries of the Feminine Divine" gibi.

Film mukemmel degil elbette. Ama eski filmlerin nostaljik buyusuyle karsilastirmak da adil degil. Prequel'lerden kotu demek iyice abarti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abartı değil çünkü savunularınız elle tututulamıyor, filmde senaryo yok görüntü kolajı var. :lol: World building denilen şey sıfır.

Lightspeed'e çıkarak gemi patlatmayı zamanında akıl etselerdi clone wars başlamadan biterdi. ep8'in başında da bu yapılabilirdi 3 saat izlememize gerek kalmazdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Plan Rebel base'e siginacak kadar gezegene yaklastiklari durumda herkesin kacmasina yetecek zaman vermekti. Filmin basinda yapilabilecek bir sey degil. Takip edilmeleri sirasinda ne kadar dinlendiklerini, iceride casus olup olmadigini bilmediklari icin son ana kadar aciklanacak bir plan da degil.

"Kaptan erkek-adam" gemiyi terketmese, "kaptanlar gemiyi terketmez, ya son anda bir manevra yapmak gerekirse, ya kacanlari korumak gerekirse" diye edebiyat patlatsa, sonrasinda kendisini feda etmesi gereken sahnede gozu dolacak adamlar "kaptan uyuz tipli gari" aynisini yapinca "ya otomatik pilot yok mu bunda" diyorlar.

Bir de "karsidan da First Order gemisi gelip sikistiramiyor mu" iddiasi var, sanki "uzay otobani" tek boyutlu. Uzay kamyonunu ceksene onune, kacamasin.

Bombalar nasil dusuyor, kiz nasil havasiz kalmiyor gibi sorulara usenmeden cevap verdim. Ben de "prequel'lerde chopper'larda nasil birbirlerini duyuyorlar", "uzay boslugunda sonik bomba nasil calisiyor" gibi sorular sorayim mi? Prequel'leri savundugumda bana sormuslardi da :mrgreen:  

"Obi-Wan Kenobi taninmamak icin adini Ben Kenobi yaparken ne dusunuyordu" diye ilk seriye de ufak bir giris yapabiliriz. Chewbacca defense yapmam bile, gerekirse Ewok defense olur tercihim.

"From certain point of view..."

Populer olan "ya bu Star Wars bozdu" akimina kapilip filmi begenenlere reklam etkisi altinda kalmislar demek de ayri bir muamma.

"Oh hayir, bu evrende bu yoktu! Aman tanrim!" Ya Vader eliyle lazer cevirmeden once o var miydi evrende? Chosen one kehanetini duymus muyduk daha once? Ilk iki filmde lightning yoktu, o ne olacak? Episode 1 oncesi oyle ikinci kata atlayip ziplamalar falan yoktu, eyvah. Her filmde yeni bir seyler geliyor, tanimi geregi daha once olmayan seyler, problem mi yani bu? Yercekimsiz, surtunmesiz uzey ortaminda kendini cekmekle Superman gibi ucmayi bir tutmak nedir?

Adam EU okuyor, Lucas filmde yeni bir sey yapiyor "ama bu boyle degildi" diye niye EU gibi degil diyor. EU'da millet gemileri dusuruyor, adam filmde biraz guclu bir force pull gordu mu yine "ama bu boyle degildi". Izle iste yahu. "Eskiden cok Jedi kullaniyordu force'u, simdi az kisi kaldi, bireylerin force'a baglantisi daha guclu, Luke'un kitaplarindan da ogrendikleriyle daha yetenekliler, aradaki yillarda Leia'ya da egitim verdi" diye aciklamasini yapan kitabi para ile almak mi gerekiyor tatmin olmak icin? Ilk gunden beri bir bosluklar oluyor, sonra bir aciklama getiriyorlar iste.

"Prequel'lerde chopper'larda nasil birbirlerini duyuyorlar" deyip "Star Wars bitmis" diye agladiklarinda da illa EU kitabinda jedi generalleri uzay gurultu kesme teknolojili kulakici kulakligi kulagina sokarken gormek icin para vermek mi gerekiyor demistim.  Ayni sey. Adam lazer kiliciyla dovusen uzayli hikayesi anlatiyor, hikayeyi perdede izleyip keyif almak yerine "ya benim kafama takildi, o lazer nasil oluyor" diye sorana da "dur ben sana anlaticam simdi" diyerek ansiklopedi seti satiyor. Cok merakliysaniz para bayilmaya bu filmdeki sorularinizin da cevaplari gelir muhtemelen. Adam ilk filmin bittigi andan almis, 24 dizisi hesabi gercek zamanli goturerek koca evrende bir an kadar kisa bir donemde olanlari gostermis sana, trade federasyonun ic tuzugunu mi sikistirsin araya?

Star Wars bu. Uzay samurayi, uzay kovboyu, uzay buyucusu, uzay gemisi, pijuv pijuv, vogn von. Prequel'ler gibi lise ogrencisi yesil perde ile cekip arka plani enistesine yaptirmis havasindan sonra keyifle izlenecek adam gibi goruntulu filmler sahneleri guzel gozukuyor diye kabahatli mi yani?

Casino bolumleri beni baydi, supurgeye force sahnesini de begenmedim. Bariz Disney resort'larda ortamlara hazirlikti. Uzay takibi hikayesi de gereksiz uzundu. Filmi ben kessem 15 dakikasini atarim demistim, comert davranmisim, 30 dakikasini atardim. Ama Luke, Snoke, Rey ve Ren bolumlerini aynen birakirdim. Film kusursuz degil ama diger filmler de degildi, AOTC'dan da en az 30 dakika atardim. Uc prequel'i kesip tek film uzunluguna getiren bir fan edit var YouTube'de, bu gereksiz  ve sikici bolumler var elestirisi seride yeni bir seymis gibi davranmayalim.

Tutmaz ama hadi bir de tahmin: 9'da Snoke'un hayaleti ile Luke'un hayaletini gordugumuzde, bunlar carpisirken force'un etkilendigini ve biz onlari goremesek de arka planda kadere etki ettiklerini kesfettigimizde, Rey'in bu kadar guclu olmasinin sebebinin order 66 ile harcanan Jedi'lardan Luke'a kadar hepsini Rey'in arkasinda meditasyon yapmasi oldugunu gordugumuzde, karsi tarafta Snoke'dan Maul'a hepsini kirmizi gordugumuzde, ilk filmdeki "if you strike me down, I shall become more powerful than you could possibly imagine" cumlesi ayri bir anlam kazaninca, iki taraf arasindaki dengeyi Anakin kontrol edince, Lucas "iste bu sahne icin special edition'larda Hayden'i ghost olarak koymustum sizi nankorler" dediginde, uc ucleme tek sahnede birlesince sekizinci filmin bir build up filmi oldugu daha iyi anlasilacak. Daha once niye gormedik denirse: ghost'lari gorebilmek de bir force gucu, Luke gorurken baskalari goremiyor, Rey ve/veya Ren hepsini gorebilecek seviyeye geldiginde seyirci de gorecek. Force ghost olmak bir yetenek, Qui-Gon'la basladi diye itiraz edilirse: yanlis, her olen force'la bir oluyor, sadece yasayanlarla iletisim kurmak Qui-Gon'la basladi.

PS: O sahnede gorecegimiz ama tanimadigimiz karakterler de o tarih oncesinde gececek spin off filmlerinde gorecegimiz karakterlere gonderme olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi boşverin bunları şu filmde hiçbir şekilde bir tense moment yoktu. Filmin esas kaybettiren tarafı o oldu. Adamların yakıtı bitecek kaçıyorlar, herkes bi laylay lom kimsede bir endişe yok birşey yok, hatta codebreaker bulmaya Casino'ya gidiyorlar "oooo burası neymiş böyle" havasındalar. Tam böyle Disney filmi yani.

Filmin başındaki o saçma sahnede "Can you hear me?" resmen izleyiciyle dalga geçmektir. Orjinal Trilogy'de Han ve yanındakiler Endor'a inerlerken oluşan hava nasıldı, Luke'un ilk Palpatine'in önüne çıktığı hava nasıldı, bir de bu filmde Rey'in Snoke ile dalga geçmesi nasıldı? Yani çok birşey istemiyoruz zaten de bu kadar klişe ve salak saçma esprilerle dolu bir film olmasaydı bari.

Hani filme bir nebze katlanacaktım eh işte ortalama bir film diyecektim ama sondaki Luke sahneleri resmen işin sonu oldu. Ben Luke Skywalker'ın efsane bir şekilde gitmesini beklerken resmen orta parmağı yedim yani. Sizi bilemem ama benim için bu çok büyük bir rezilliktir.

Sonuç olarak, hiçbir şekilde ne orjinal nede prequel duygusu barındırmayan, dizi tadında saçma salak bir film olmuş. Episode 1 bile daha iyi bundan hiç olmazsa bir hikayesi var, Epic bir Saber fight var.

Atrin and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tekrar izledigimde alacagim keyif dip yapti. Prequel'leri de severek izlemistim, cunku Star Wars.

Empire Strikes Back izlerken ne hissettigimle karsilastirarak izlersem hicbir seyden keyif alamam ki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok