time spy 3DMark Time Spy
1 1

Bu konuda 370 mesaj var

3 hours ago, TiesTorN said:

zaten benim kart default halinde bile çok nadir de olsa çakılıyor, undervolt ile çalışabileceğini sanmam.

olayın çakılması ile alakası yok. daha az güç tüketimi, daha düşük sıcaklık, daha stabil hız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, TiesTorN said:

undervolt denemiştim ben bi ara, beceremeyip siktiretmiştim :lol: zaten benim kart default halinde bile çok nadir de olsa çakılıyor, undervolt ile çalışabileceğini sanmam.

bende şunu ekleyim. bu undervolt olayı biraz karışık geliyor. bende ilk başta biraz çekindim ama sonra rahat bir oyuna dönüyor. yapman gereken öncelikle curve eğrisini oluşturman

msi afterburner kartın içinden standart bir curve eğrisi oluşturur. ama bu senin kartının standartıdır. realtime aslında öylemi şu şekilde anlarsın. 

1. yöntem uniqe heaven benchmark ı açıp ( en küçük benchmark olduğu için ve realtime izlenebildiği için tercih ediliyor. ) msi afterburner da ekran kartının hangi voltajda hangi mhz vermiş belirliyorsunuz. atıyorum bu benchmark çalışırken ekran kartı 1820mhz de 0,975mv kullanmış. bir curve eğrisi oluşuyor. bu sizin ekran kartının voltaj / saat eğrisi. 

2. msi afterburner da oc scanner seçeneği var. ctrl+f e basınca sağ üstte çıkar. bu işlem şunu yapıyor. program kendi içinde ekran kartına işlem yaptırarak bir curve eğrisi çıkarıyor. bu senin voltaj / mhz eğrin diye sunuyor. 

bu yukarıda ki yöntemden birini kullanabilirsiniz.

daha sonra gpu-z'Yi açıp kartın max boost ve min saat hızlarını not alın. formül şu. atıyorum max boost 1790mhz, minimum saat hızıda 1550mhz olsun. arasında ki fark 240mhz. 
yani bu şu demek. sen curve eğrisinde 240mhz lik bir bypass alanı oluşturuyorsun ve voltaj eğrisini aşağı çekiyorsun. 

bunu da şu şekilde yapmayı öneriyorum.

örneğin kart 0,975mv da 1890mhz istemiş. 
curve eğrisini 240mhz aşağı çekip 0,975mv değerini 1890mhz e çıkarıyorsunuz ve uygula diyorsunuz. kart artık şunu yapacak. 1890mhz e kadar 0,975mhz i 240mhz'lik bir alanda daha düşük voltaj verecek ve max boost değerinde voltajı step by step i lineer yapıp frekansı kitleyecek. 

yani daha önce eğrisel giden voltaj max boost değerinde lineer olacak. böylece hem voltaj hem de hız dalgalanmasının önüne geçilecek. böylece kartın o hz değerinde istediği voltaj dan daha az voltaj da stabiliteyi sağladığınızda hem az güç çekecek hem az ısınıcak hemde saat hızında dalgalanmalar minimum olacağı için performans artışı sağlanacak.

tabi zaman içinde eşik değerini aşarak OC yapıp daha düşük voltajda daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. 

biraz karışık geliyor ama şu video tam olarak demek istediklerimi anlatıyor. 

önemli not: bu dediğim yöntemler hemen cart diye oldum bittim değil. yapıp deneyeceksiniz. 3dmark çalıştırın oyuna girin. çökme olursa voltajları 0,025mv olarak artırın. bazen 3dmark da çökmüyor, oyuna giriyorsunuz çökmüyor ama bir oyuna giriyorsunuz çöküyor. kartı en zorlayacak oyunda test edebilirsiniz. ben mesela %95 stabiliteyi sağladım. minik bir şey kaldı. arada sadece 1 oyunda takılma yaşadım. o da metro da. diğer her şey de saatlerce sorun yok. eve gidince max boost ile min saat hızını yanlış hesaplamışım kendi kartımın. onu düzeltince muhtemelen o takılma da ortadan kalkacak. 

https://youtu.be/eaVp6vcVIts?t=142

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD Adrenalin ilginç, baştan profil soruyor ona göre ayarlamaları kendisi yapıyor sonra, ben "Gaming" profilini seçtim, overclock kısmında da hazır "Undervolt" profili var, onu seçersem yine sanırım otomatik olarak undervolt etmeyi deneyecek GPU'yu. Yine performans metrikleri, overlay üzerinde gösterme v.b. bir sürü özelliği var, Afterburner yüklemedim hiç. Güzel yapmışlar. 

Yine bir özellik daha var, Radeon Chillin sanıyorum adı, kartın performansı fazla gelen oyunlarda oradan min-max FPS ayarlanıyor kartın güç kullanımı ciddi düşüyor, saat hızı da düşüyor elbette, böyle ilginç özellikler var baya bir. 

Bunlar bir de overlay üzerinden anlık ayarlanıyor, bazen oyunu tekrar başlatmanız gerekir diyor ama çoğunlukla anlık çalışıyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, T800 said:

kartın performansı fazla gelen oyunlarda oradan min-max FPS ayarlanıyor kartın güç kullanımı ciddi düşüyor, saat hızı da düşüyor elbette, böyle ilginç özellikler var baya bir.

bunun için vsync açman yeterli abi özel bir uygulamaya gerek yok ki :D

@jackjoker okurken beynim yandı.

ben bu yeni topladığım sistemi uzun bi süre stock kullanmayı düşünüyorum ya hiç kafamı yoracak şevkim kalmadı öyle şeylere artık. stock ve %100 stabil şekilde kullanmak iyi geldi aylardır, hayatım hep oc ve çakılmalarla dolu idi daha öncesinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TiesTorN said:

bunun için vsync açman yeterli abi özel bir uygulamaya gerek yok ki :D

@jackjoker okurken beynim yandı.

ben bu yeni topladığım sistemi uzun bi süre stock kullanmayı düşünüyorum ya hiç kafamı yoracak şevkim kalmadı öyle şeylere artık. stock ve %100 stabil şekilde kullanmak iyi geldi aylardır, hayatım hep oc ve çakılmalarla dolu idi daha öncesinde.

ya karışık gelebilir ama sen bir dene boş bir zamanında. ben eve geldim. 5dk da yeni bir eğri yaptım. sıcaklıklar 10-15 derece düştü performans arttı. güç tüketimi dün yaşadığımdan daha da aşağıya indi. yerine göre 150-170watt bile görüyorum düşün. performans da arttı çünkü bu sefer yaptığım eğri de OC'a göre yaptım. düşünsene. hem OC yapıyorsun hem düşük voltaj hem daha düşük sıcaklık ve daha düşük güç tüketimi. 
yinede sen bilirsin. bende seninle aynı fikirdeyim. kurcalama mutlu yaşa motosu :)

neyse attığım youtube videosunda ki rehberi kullanabilirsin adam basit dille açıklamış. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada benim kartın voltaj dağılımı 1980mhz de 1087mv idi. ( standart kartın uyguladığı ) 

şuan ben eğriyi 2000mhz de 975mv olarak ayarladım. sonrada 2010mhz boost pik koydum. 

benim eğrim bu şekilde

hem performans arttı. hemde güç tüketimi 80watt kadar aşağı indi. power limit %100 de ama 100 olarak da bırakmayabilirdim. zaten kart güç harcamıyor bu haliyle. metro exodus dahil test ediyorum. kartın gördüğü en yüksek sıcaklık 61. ortalama 50-55 arasında geziniyor. 

standart OC olmayan haliyle 311-327watt görüyordum benim kart özelinde tabi. zaten kendinden hayvan gibi oc uyguluyordu standart haliyle. 

şimdi ise 255-260 arasında. ortalama 210-230watt civarında.

@wazzap tuttuğun 3090 olsun.

wazzap and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

enteresan... 900 mv ile 2ghz'de çalışabiliyor benimki daha altını denemedim. 190-200w civarına düştü tüketim, 59c'yi pek geçmiyor sıcaklık :lol:

keşke şu değerleri biosa yazdırabilsek de kalıcı olsa. sadece uygulama üzerinden olması saçma.

jackjoker and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 dakika önce, TiesTorN said:

enteresan... 900 mv ile 2ghz'de çalışabiliyor benimki daha altını denemedim. 190-200w civarına düştü tüketim, 59c'yi pek geçmiyor sıcaklık :lol:

keşke şu değerleri biosa yazdırabilsek de kalıcı olsa. sadece uygulama üzerinden olması saçma.

aferin yapmışsın :) biliyordum duramazsın sen

zaten undervolt yapanların safe aralıkları bu. 900-1000 arasında gezinmeyi öneriyorlar. daha aşağısı çok önerilmiyor çünkü stabilite kayıpları söz konusu olabilir. ben garanti olsun diye 975 de bıraktım. reddit de safe spot aralık bırakın demişler. 

bu arada sende metro exodus var. benchmark dan sonra metro oyna. enteresan ama undervolt da testi metro exodus ile yapıyorlar. bütün forumlarda buna denk geldim. metro da donma yoksa hiç bir yerde donma yaşamazsın. ben testlerimi metro ile yaptım. safe spot dışında ki düşük volt değerlerinde daha metronun ilk sahnelerinde donuyordu oyun. bu şekilde güvenli noktayı buldum.

@stardust artık sende sıra. senide bekliyoruz. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, jackjoker said:

bu arada sende metro exodus var. benchmark dan sonra metro oyna. enteresan ama undervolt da testi metro exodus ile yapıyorlar. bütün forumlarda buna denk geldim. metro da donma yoksa hiç bir yerde donma yaşamazsın. ben testlerimi metro ile yaptım. safe spot dışında ki düşük volt değerlerinde daha metronun ilk sahnelerinde donuyordu oyun. bu şekilde güvenli noktayı buldum.

enteresan...

exodus'u sileli çok oluyor. doom eternal oynuyorum bu aralar onunla test ettim, yarım saattir oynuyorum bir sorun gözükmüyor. açıkçası biraz da merakımdan öylesine test ettim, kalıcı kullanacağımı sanmıyorum... return to default derim hayatıma devam ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, TiesTorN said:

enteresan...

exodus'u sileli çok oluyor. doom eternal oynuyorum bu aralar onunla test ettim, yarım saattir oynuyorum bir sorun gözükmüyor. açıkçası biraz da merakımdan öylesine test ettim, kalıcı kullanacağımı sanmıyorum... return to default derim hayatıma devam ederim.

bence kullan.  msi afterburner ile yaptıysan zaten profili kaydettikten sonra bir daha ayar yapmana gerek yok. yinede sen bilirsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, TiesTorN said:

return to default derim hayatıma devam ederim.

bunu görmemişim. niye?? yani, hem daha serin çalışıyor, hem daha az güç tüketiyor, hem de daha stabil saat hızları sunuyor?

gonsolcu mu oldun başımıza ties? :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD Adrenalin üzerindeki hazır undervolt sekmesini şimdi denedim, varsayılandan sanırım 0,05V daha aşağıya aldı voltajı, overlay açarak default halde Timespy 20.000 puanı aşmadı, undervolt halinde overlay açık 20.144 yaptı, ilgileneyim bu undervolt meselesi ile.:)

AMD Adrenalin'in hazır gaming profili de sanırım kendisine göre bir takım ayarlar yapıyor, Shadow of the Tomb Raider'da masaüstüne attı bir defa oyun Adrenalin instability detected default wattman settings restored gibi bir mesaj verdi.

Bu denemeler ondan sonra.

T800 tarafından düzenlendi
wazzap and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

bunu görmemişim. niye?? yani, hem daha serin çalışıyor, hem daha az güç tüketiyor, hem de daha stabil saat hızları sunuyor?

stabilite sorunlarıyla uğraşmaktan bıktım hayatım boyunca o yüzden.

gerçi öyle desem bile dayanamadım yine yaptım bişeyler :lol: 900mv biraz düşük gelmiş gibi 2ghz için, time spy çakıldı. 950mv stabil gibi ama. bu şekilde devam edeceğim gibi gözüküyor. orjinal saat hızı 1965mhz'e çıkıyordu, bende 2ghz yaptım geçtim düz hesap.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 minutes ago, TiesTorN said:

stabilite sorunlarıyla uğraşmaktan bıktım hayatım boyunca o yüzden.

1 hour ago, wazzap said:

hem de daha stabil saat hızları sunuyor?

:icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben daha 3080'ler ilk çıktığında aldığım kartla undervolt kullanıyordum. Oyunlarda falan gayet iyi sonuç veriyor. Ancak o dönem obs vs. ile yayın yaparken işin içine başka etkenler girdiği için saçma sapan sorunlar ortaya çıkıyordu. Undervoltu iptal edince bir sıkıntı olmuyordu. Bir de pubg oynarken bazı sıkıntılar yaşanıyordu. kendisi zaten sorunlu bir oyun, bir de undervolt falan işin içine girince sorun undervolt mu yoksa başka birşey mi diye düşünmeye başladığımdan kullanmamaya başladım. HAzır da profillerim var. Bir oyun oynarken biraz bakıyorum, profillerimle oyun sağlam çalışıyorsa kullanıyoorum, çalışmıyorsa direk iptal ediyorum.

jackjoker and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim kartta 950mv @ 2ghz sweetspot gibi gözüküyor, bir sürü oyun oynadım herhangi bir sorun yaşamadım. 900mv ile timespy çakılmıştı mesela (ama doom eternal çalışıyordu)

aslında 925mv gibi ara değer denemedim hiç, belki 925mv da sorunsuz olacaktır ama köküne kadar zorlamayı anlamlı bulmuyorum. biraz da tolerans olmalı.

jackjoker and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben çözemedim zaten, şimdiye 109381082 defa öncüsü olması gereken bir konuda bu kadar geç kalması akıl alır gibi değil. :icon_think:

PS5 alınca çok bozdu bu adam zaten, ben demiştim.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok