Televizyon Önerisi
3 3

Bu konuda 615 mesaj var

Gsync kullanmıyor bu, lisans ücreti yüzünden herhalde. Ancak bu Gsync ile çalışmayacak demek değil, o konu da araştırılabilir alma niyeti olduğu vakit.

OLED monitör alınacak ise bazı markalarda burnin dahil garanti var, bazılarında ise böyle değil, Samsung'da yanlış bilgi vermek olmasın, mutlaka bakmak gerekir yanlış hatırlamıyorsam burnin dahil değil, ancak kesinlikle bakmak gerekir, yanlış olabilir bu bilgi.

Üç sene burnin dahil garanti olsa yeterli gelir sanki, üç yıl sonra garanti bitiminde başka bir modele geçilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
34 minutes ago, jackjoker said:

not: 2K imiş dikkatli incelememişim. 20k civarına bulunabilirse hemen şimdi alınır. Seçim sonrası dolar 35 lira olunca bunun rakamı da 60k lara fırlamasın?
GSync değil ama bu? 

G-Sync ayrı modülü olmasa da atkif oluyor.

Amerika MSRP Fiyatı 1500 dolar ama 1300 dolar altına bulunabiliyor.

20 bine bulabileceğimizi düşünmüyorum ama 26 bin altı kabulümdür. 28'e kadar da bir çılgınlık yapabilirim. 

26 minutes ago, T800 said:

Bu ilk nesil panel, aynı panelle birçok markada farklı şekilde monitör bulmak mümkün, bunun antiglare kaplamasından şikayet oluyor bazı markalarda, almak isteyenler o konuya iyi baksınlar.

Tolga abi, aynı paneli kullanan başka marka ve modelleri paylaşırmısın ? Türkiye'de bulunuyorlar mı ? Ona göre akakçe'den takibe ekleyeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 dakika önce, stardust said:

G-Sync ayrı modülü olmasa da atkif oluyor.

Amerika MSRP Fiyatı 1500 dolar ama 1300 dolar altına bulunabiliyor.

20 bine bulabileceğimizi düşünmüyorum ama 26 bin altı kabulümdür. 28'e kadar da bir çılgınlık yapabilirim. 

Tolga abi, aynı paneli kullanan başka marka ve modelleri paylaşırmısın ? Türkiye'de bulunuyorlar mı ? Ona göre akakçe'den takibe ekleyeyim.

Alienware 34" AW3423DW 175Hz 0.1ms HDMI DP USB 3.2 HDR Quantum Dot OLED G-Sync QHD Curved Gaming Monitör

aynı paneli kullanıyor. Donanımsal Gysnc mevcut. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yeni sayfadaki mesajlarınızı görmemişim.

Şu burn-in olayını hala bir faktörmüş gibi dikkate alıyorsunuz ya yemin ediyorum kahroluyorum.

Uzun uzun teknik ifadeler kullanarak açıklamayamacağım, en kısa şekilde şöyle anlatabilirim:

Yeni OLED panellerde burn-in yapabilmeniz için gerçekten ya kastınız olmalı, ya da aşırı salak olmalısınız.

Panelde gelen bütün korumaları kapatıp, parlaklığı %100 açıp, görüntüyü 8 saat sabit bırakmanız lazım.

Sadece ilk 100 saat sabit HUD ile oynadığınız oyunlarda, 2 saati geçirmeden ara verip 5-10 dakika "pixel cleaning" yaptırırsanız gerekli tüm önlemi almış olursunuz.

İlk 100-200 saatte aşırı aptalca bir şey yapmadıkça, daha sonra burn-in yaşamak için cidden çok zorlamanız lazım.

bence bırakın burn-in olur mu diye düşünmeyi, OLED televizyonda aldığım günden beri PS5 oynuyorum, olsa bende olurdu...

4 minutes ago, jackjoker said:

Kaç paraya satılıyordu bu ?

Açıkçası Dell / Alienware'den almaktansa Samsung'dan almayı tercih ederim kalite açısından.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 dakika önce, stardust said:

Kaç paraya satılıyordu bu ?

Açıkçası Dell / Alienware'den almaktansa Samsung'dan almayı tercih ederim kalite açısından.

Açıkçası bilmiyorum ama 200 dolar daha pahalı Samsung dan. O da Gsync farkı muhtemelen. Alienware de iyi seçim. Ama dediğin gibi Gsync yine de çalışıyorsa hedefim bu alet. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, jackjoker said:

Açıkçası bilmiyorum ama 200 dolar daha pahalı Samsung dan. O da Gsync farkı muhtemelen. Alienware de iyi seçim. Ama dediğin gibi Gsync yine de çalışıyorsa hedefim bu alet. 

Amerika'da o 200 dolar, Türkiye'ye yansıması çok daha farklı oluyor. 40 bin lira üstü bir fiyattı diye hatırlıyorum İtopya'da.

Durum şu ki Samsung alırsan (amazon-mediamarkt gibi bir yerden), samsung'un kendi ithal ettiği ürün olacak. 

Alienware aldığında ise kim getirmiş, garantisini kim veriyor, olası problemde nerde muhatap bulursun, derdini kime anlatırsın... bu konular hep muamma...

G-Sync çalışıyor alette. Bu G-Sync modüllü / G-Sync uyumlu muhabbetleri hep Nvidia denen aç gözlü köpeklerin bir pazarlama oyunu.

Bizim monitör G-Sync modüllü, ben aynı panelin Freesync / G-Sync uyumlu modelini de test ettim, yüksek FPS alabiliyorsan hiçbir fark yok aralarında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.reddit.com/r/ultrawidemasterrace/comments/zspbw2/samsung_g8_oled_screen_flickering_with_colour/?

şöyle bir foruma denk geldim. Cihazda ciddi bir problem var görünüyor. Ayarlar da VRR ve HDR açarsanız Gsync ve freesync çalışmıyormuş. HDR ve VRR özelliğini kaparsanız ise diğer sync özellikleri çalışıyormuş. Aksi durumda sürekli ekranda belirgin bir titreme ve görüntünün kısa süreli gidip gelmesi gibi durumlar oluyormuş. Monitörü alan çoğu kişi yaşamış bu problemi. @T800 sende incelermisin bu durum kafa karıştırıcı gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu duymadım ya da hatırlamıyorum.

Samsung OLED G8'in incelemesi vardı YouTube Monitors Unboxed kanalında, orada bahseder böyle bir durum varsa diye düşünürüm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, jackjoker said:

https://www.reddit.com/r/ultrawidemasterrace/comments/zspbw2/samsung_g8_oled_screen_flickering_with_colour/?

şöyle bir foruma denk geldim. Cihazda ciddi bir problem var görünüyor. Ayarlar da VRR ve HDR açarsanız Gsync ve freesync çalışmıyormuş. HDR ve VRR özelliğini kaparsanız ise diğer sync özellikleri çalışıyormuş. Aksi durumda sürekli ekranda belirgin bir titreme ve görüntünün kısa süreli gidip gelmesi gibi durumlar oluyormuş. Monitörü alan çoğu kişi yaşamış bu problemi. @T800 sende incelermisin bu durum kafa karıştırıcı gibi. 

O tipler HDMI kablo ile gaming laptopa bağlamışlar, başlarına geleni hakediyorlar. 

DP kablo ile bir sorun olacağını sanmam :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben bu monitörü bugün Ankaradan alacaktım. hatta evden çıkmaya hazırlandım ama biraz daha araştırıyım belki kronik sıkıntıları var mı diye geri döndüm. sevmeyiz etmeyiz ama donanımhaber de bu monitörü alan kişilerin deneyimlerini yazdıkları epey büyük bir forum var. üşenmedim her sayfasını okudum (51 sayfa ) . reddit de insanların yaşadıkları problemleri burada da yaşıyorlar. hatta monitörü alan herkes yaşamış. olay notebook a bağlama falan değil. bildiğin masaüstünde olup da sorun yaşayan kişiler var. hatta en son bu akşam biri yazmış. 
alıntı; 1 saat önce paylaşılan mesaj,
"arkadaşlar benim monitor bügün oyun oynarken önce siyah ekrana düştü sonra dp sinyali alamadığı icin geri sayım yaparak kapandı. bu olay pc acıkken oldu. sizce ne olmuş olabilir? monitor iyice canımı sıkmaya başladı"

VA panelle bir süre daha devam. LG'nin çözümünü bekleyeceğim yada G8 serisinin revize edilmesini. şuan ki versiyon da ciddi sıkıntı mevcut. 

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@jackjoker Evren sen olmasan ben direkt gider alırdım bu monitörü, şimdi beni de kıllandırdın. Bu gidişle bizim emektar monitörden kurtulamayacağız :lol: gerçi seviyorum da keratayı, hem çok uygun fiyata almıştık, hem de bu güne kadar tek yamuğunu görmedim, yetersiz kaldığınu hissetmedim. Tek eksiği HDR olmaması o da olsaymış bozulana kadar kullanırdım.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 dakika önce, stardust said:

@jackjoker Evren sen olmasan ben direkt gider alırdım bu monitörü, şimdi beni de kıllandırdın. Bu gidişle bizim emektar monitörden kurtulamayacağız :lol: gerçi seviyorum da keratayı, hem çok uygun fiyata almıştık, hem de bu güne kadar tek yamuğunu görmedim, yetersiz kaldığınu hissetmedim. Tek eksiği HDR olmaması o da olsaymış bozulana kadar kullanırdım.

iyi ki almışız bizim yaşlı aleti. halen denk geliyorum bulursanız alın diyenleri başka forumlarda. 
ben cidden bugün Ankara mediamarkt da buldum bu OLED monitörü. parayı da hazırladım. gidip alacakken geri döndüm biraz daha bakayım emin olayım monitör öyle sürekli değiştireceğimiz bir alet değil dedim. 
51 sayfalık forumu okudum ve rafa kaldırdım. alıp da sorun yaşamayan kalmamış. hatta problem yaşamak istemiyorsanız monitör menüsünden HDR yi kapayın VRR'yi kapayın nvidia panel den gsync aktive etmeyin diye çözüm önerileri var. e ne anladım o zaman. sırf oled diye benim şuan VA da kullandığım özellikleri bu monitörde kullanamayacaksam kendi kendimi nerflemiş olacağım bir de üstüne 30k para vereceğim. 
gerek yok. bizimkiler ile devam biraz daha. daha pişmesi lazım monitör tarafının Oled de. belki TV tarafı sorunsuz olabilir ama monitör tarafının hazır olduğunu düşünmüyorum. 
belki samsung g8 v2 revizyon çıkarır o zaman düşünürüz. 

not: çok fazla problemler arasında bir de bu var. monitör de görüntünün altında eski tv lerde ki gibi saçaklanma oluyor. bunu donanımhaber de bir sürü kişi de yaşamış. reddit de yaşayıp yazanlarda var. hatta incelemesi sırasında da yaşanmış. direkt olarak ilgili kısmın videosunu koydum. aşağıda izleyebilirsiniz.

DON’T Buy This - QD OLED G8 Samsung G85SB Monitor Review

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsedilen monitor eğer samsung üretimi bir qd-oled panelse ben olsam kendini henüz ispatlamamış bir modelden uzak dururdum. Samsung geçtiğimiz sene; TV'lerde yıllar sonra olede  S95B modeli ile QD oled olarak geri döndü ama müthiş sıçtı. İlk modeli alanlar fena mağdur oldular. Youtube'da Tech Giant diye bir kanal var. 3 kere tv değişti ve yine aynı panel arızasından muzdarip. Diğer bir sürü sıkıntısını anlatsam uzun sürer. İlgili dh forum başlığı ağlama duvarına dönmüştü.

ZvAnA tarafından düzenlendi
jackjoker and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu alma bunu alma, ne alacağız. :lol:

Lg 42” oled yaptı. Bi 38 falan yapsa direkt alacağım. 42 ölçtüm biçtim hala çok büyük masada PC ile kullanmak için. 

escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust evet yoğun incelemeler sonrası OLED monitör şimdilik rafa tamamen kalktı. şimdi atacağım videoyu dikkatli şekilde izlesin herkes. ( EN SONDA ) 

olay şu. OLED monitör dünyasına ilk defa QD OLED ile giriş yaptı. Bu oled panelin özelliği quantum dot teknolojisi ile geliyor. bu teknoloji de pikseller üçgen şekilde sıralanıyor. Buraya kadar sorun yok. Eğer temel amaç oyun oynamak ise harika. 

Ancak konu video edit, haber okumak, internette gezip makaleleri okumak ya da en basit şekilde yazı yazmak ya da ne biliyim günlük kullanım yapmak ise tamamen hayal kırıklığı. Çünkü yazıları okuyamıyorsunuz ya da doğru düzgün bir yazı yazamıyorsunuz. Yazılar keskin değil. Cursedhardware forumunda ki yazıları okurken bile gözünüz ağrır. 
Nedeni şu. Windows da bildiğiniz gibi Cleartype denilen bir hödö var. Bu metinlerin kenarlarını yumuşatıp daha belirgin şekilde okunmasını sağlıyor. Bu günümüze kadar ki tüm monitör dünyası tarafından desteklenen bir durum. Ancak bu teknoloji QD OLED piksel oluşturma teknolojisinde çalışmıyor. Dahası zaten iki teknoloji birbirine ters. Dolayısıyla amacı oyun oynamak için amaca hizmet eden bir teknoloji ama günlük kullanım, video ve / veya metin okuma konumuna gelince durum facia bir hal alıyor. 

Cihan biliyorum hayalini bozdum ama biliyorsun ben kullandığımız LG ekranı almadan öncede diğer tüm VA lar ile karşılaştırıp incelemesini okuyarak almıştım. Sonrada bu foruma yazmıştım. İncelemeden, içime sinmeden yazmazdım.  İçlerinde en iyisi buydu ve halen VA denince akla ilk gelen monitör bizim ki oluyor. Artık bulunamadığından da insanlar bulursanız parası neyse kaçırmadan alın diyorlar. 
Bu OLED için de henüz hazır değiliz. En azından Monitör bünyesi tarafında. 
Bu ekranlar konusunda çok araştırmadan almama taraftarıyım. 

Odyssey OLED G8 by Linus Tech Tips

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED monitörlerin hepsinde RGB dizilim problemi var, masaüstü tekst kullanımı yoğun ise memnuniyetsizlik yaratır. Windows v.b. monitörler standart RGB dizilim olduğu için bütün tekst, masaüstü buna göre. Değişik dizilimler sorunlu maalesef. Ancak monitör oyun ve eğlenceye(film seyretme, YouTube izleme v.b.) kullanılıyor ise burada problem olmuyor dizilim.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
26 dakika önce, T800 said:

OLED monitörlerin hepsinde RGB dizilim problemi var, masaüstü tekst kullanımı yoğun ise memnuniyetsizlik yaratır. Windows v.b. monitörler standart RGB dizilim olduğu için bütün tekst, masaüstü buna göre. Değişik dizilimler sorunlu maalesef. Ancak monitör oyun ve eğlenceye(film seyretme, YouTube izleme v.b.) kullanılıyor ise burada problem olmuyor dizilim.

Aynen. dünden beri incelemediğim kalmadı. Ama özellike QD OLED de bu problem saç baş yolduracak durumda. Şuan için bu paneli en kötü kullanan da aslında paneli geliştiren Samsung. Enteresandır aynı QD OLED Philips 2k Monitör de bu problemler daha minimal. Yine de monitör kısmı OLED de hazır değil. aslında 4K da sorun etmesem LG 42 C2 çekerim ama benim kart 4K kaldırmaz. Bu ekran da 2K da oyun oynamak da görüntüyü ciddi bozacağı için TV tarafı da olmaz. En iyisi bizim VA ile devam :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K için 2k olmadı 1080p görüntüyü DLSS veya FSR ile upscale edip halledersiniz. 4K panel sorun değil bence. Clear Type'a gelince aslında sub-pixel dizilimini de hesaba alabilen bir text anti-aliasing çözümüdür. Sub-pixel dizilimini dikkate almadan direkt monochrome olarak da yapılandırılabiliyor hatta yukarıdaki tipteki üçgen sub-pixel diziliminde muhakkak o şekilde yapılandırılmalı. Ama eğer 1080p ve pentile sub-pixel dizilimi bir monitörünüz varsa onu tekst okunurluğu bakımından direkt çöpe atabilirsiniz. :zuh: 4K QD-OLED 42" ekranda monochrome Clear Type yapılandırarak bunun üzerine 4K'da zaten küçük kalacak text ölçeklemesini de %125 %150 gibi 1/1 üzeri bir değere ayarlarsanız hiçbir problem kalmaz. Aslında olmayan bir problemi kendinize dert ediyorsunuz. :8

219989751-21bb002e-0cc1-4165-a849-b9c8bf

(RGB)

219989774-befbb3f0-5f5b-4b21-aa1d-af67c2

(monochrome)

Peregrine tarafından düzenlendi
imla ve ekran görüntüleri

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, jackjoker said:

Aynen. dünden beri incelemediğim kalmadı. Ama özellike QD OLED de bu problem saç baş yolduracak durumda. Şuan için bu paneli en kötü kullanan da aslında paneli geliştiren Samsung. Enteresandır aynı QD OLED Philips 2k Monitör de bu problemler daha minimal. Yine de monitör kısmı OLED de hazır değil. aslında 4K da sorun etmesem LG 42 C2 çekerim ama benim kart 4K kaldırmaz. Bu ekran da 2K da oyun oynamak da görüntüyü ciddi bozacağı için TV tarafı da olmaz. En iyisi bizim VA ile devam :)

https://www.cursedhardware.com/topic/5240-last-of-us-part-i-pc-2023/?do=findComment&comment=140633

Şurdaki hikayemin devamı var. 

Madem bu kadar getirdim PS5'i odama bari açıp oynayayım biraz dedim, Açtım Last of Us Part II ve Witcher 3 Next-Gen Patch'li haline baktım.

Bakmaz olayım ya, monitörden soğuttu beni.

Aynı oyunları dün OLED'de oynadığım için çok silik, sönük geldiler bana.

Bizim acil oled almamız lazım ama 42" feci büyük, dediğin gibi 4K da olsun istemiyorum.

Bu sebepten dolayı ben amazon'dan alacağım Samsung OLED G8 34" Ultrawide monitörü.

Dediğin problemleri de dikkate alıp özellikle amazon'dan alacağım ki, 30 gün koşulsuz şartsız iade hakkın var. 

30 gün içinde olabilecek her şekilde denerim, problem çıkarsa geri gönderirim.

OLED başka panelle kıyas bile kabul etmez. Çok üstün görüntü kalitesi. Canım sıkıldı şimdi, aynı oyunu bizim monitörle de OLED ile de oynayınca acı gerçekler çıktı ortaya.

Bir çözüm bul yoksa ilk ben kendimi ateşe atıp alacağım G8'i...

jackjoker and Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok