Televizyon Önerisi
3 3

Bu konuda 615 mesaj var

Bence şuan en iyi tv'lerden. Ama benim oled konusunda büyük çekincelerim var. Görüntü kalitesi vs herşey 10 numara ama bu tv'lerin ömrünü daha bilemiyoruz. İlk nesil LG oledlerde ekranın ömür kısalığından falan bahsediliyordu ki o tvleri alıp kullananlar daha en fazla iki sene falan kullanmış oldular herhalde. Bir geri dönüş alacak kadar süre geçmedi. Bir de eski plazmalarda yaşanan burn in (ekranda uzun süre sabit kalan özellikle kanal logoları vs gibi objelerin ekranda hep kalması) olayının oledlerde ki son durumu ne halde şahsen bilmiyorum. Bunları düşündükçe ben samsung'un qled serilerine kayıyorum.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla şu an araştırıyorum bende TV'yi. İncelemelerde hep yüksek puan almış ve herkes öneriyor fakat ZvAnA'nın dediği gibi burn-in olayları geçmiş değil. Logo yanığı diye geçiyor Türkçe'de sanırım. 17k bir tv ye verip aşağıda vereceğim adımları burn-in olmasın diye dikkat ediceksem hiç almiyim daha iyi.

http://televisions.reviewed.com/features/what-to-know-about-oled-screen-burn-in-problems-causes-image-retention

1. Turn the TV off for 5-10 minutes and then back on
  2. Resume typical use, but watch content that doesn't have static elements
  3. Be sure to turn the TV off and on every couple of hours

1. Quote

Gamers will want to take special precautions, though, especially if you like to sit down for marathon sessions of the same game for hours at a time. Your best bet is to take a break now and again, change the channel, and let the TV (and your competitors) catch a breather.

Sony'nin kullanma kılavuzundan (http://sony-eur-eu-en-web--eur.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/138680/~/notes-on-using-oled-tvs-(about-image-retention))

OLED displays may experience image retention if an image is continuously displayed for a long period of time.
To protect the screen, avoid using images that are susceptible to image retention as much as possible and adhere to the following precautions.

The following are examples of images that may cause image retention:

• Content with black bars either on the top and bottom and/or the left and right-hand side of the screen (for example, Letterboxed, 4:3 screen)
  • Static images such as photos
  • Video games that might have static content in some part of the screen
  • On-screen menus, program guides, channel logos etc.
  • Static content from applications
  • On-screen tickers, such as those used for news and headlines

Yahu dalga mı geçiyorsunuz ? 20K civarında satılan TV için böyle önemler mi almam gerekiyor ? Sanırım almaktan vazgeçicem. Böyle şeylere gelemem ben. Üstelik işin enteresan kısmı bu tarz hatalar garanti kapsamına girmiyor.

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hic plazma kullanmadin sanirim :)

Bizim kuro ve pana plazmalar da boyleydi , burn in e dikkat etmek gerekiyor.

varsin boyle bir zahmeti olsun , karsiliginda aldigin goruntu kalitesi buna deger cunku...

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim mağazalarda gördüğüm lg oled’ler iyi bir led panelin 3 katı fiyatı hak edecek yapıda değiller. Güzel paneli olan bir led alsanız mutlu mesut geçinirsiniz, 1/3 fiyatıyla da cebinize iyi gelir. Bütçe probleminiz hiç yoksa ayrı tabi.

ResetButton and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

korku & gerilim tarzı bol karanlık sahneli filmler seviyorsanız oled parasını her türlü hakediyor. led/lcd'lerde falan kafayı yiyorum ben, gri gri izliyoruz detay 0...

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 hours ago, CaRaBeeN said:

Hic plazma kullanmadin sanirim :)

Bizim kuro ve pana plazmalar da boyleydi , burn in e dikkat etmek gerekiyor.

varsin boyle bir zahmeti olsun , karsiliginda aldigin goruntu kalitesi buna deger cunku...

Yok hocam kullanmadim maalesef hic. Fakat benim hayatimdaki her urun icin gecerli olan birsey var ki boyle orasina burasina dikkat ederek kullanman gerekiyor dendimi benim beyin mavi ekran veriyor. Ozellikle bukadar pahali urunlerde. 

Bazen oluyor 4 saat ps4 oyun oynadigim. Napicam simdi ekranda izlerle mi hayatima devam edicem :) Yapamam yani alip o tv yi balkondan falan atasim gelir. Sonra saate bakip “Allahim iz kalir mi lan acaba saate bakmayi unuttuk” derim ve tum gece uyuyamam. 

Bu digiturkteki sömine kanali mesela. Bazen aciyoruz cidden arka planda hos bir goruntu olsun diye. Bu sony a1 alirsak boyle birsey yapamayacagiz mesela. Iz kalabilir cunku.

Bana gore isterse goruntunun kralini versin ama boyle limitlemeler olduktan sonra bes para etmez. @TiesTorN esin ile birlikte guney turuna ciktiniz. Senin bmw icin 2 saat yol yaptiktan sonra 30dk klima kapatmalisin veya durmalisin deseler o guzelim arabanin anlami kalir mi. Kalmaz. Buda bana oyle birsey gibi geliyor. 

Yok mu forumda hic OLED kullanan :( abartiyormuyum ben acaba aydinlatin bizi. 

CandleGarden beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bende lg b7 var ve saatlerce destiny oynadım, uyurken tv açık kaldı kaç defa ama şu ana kadar burn-in vs hiç olmadı, en fazla haftada bir kere pixel refresher' ı açarsın. Artı olarak film izlemek bir zevk haline geldi lcd' lerden sonra. Ps4 pro ile birlikte hdr content' li horizon zero dawn' da gece olduğunda göz orgazmı yaşıyorsunuz. Bir de 1080p' de 120Hz' i destekliyor ki bu da Pc' de Destiny gibi fps oyunları oynarken ciddi avantaj. Yani yeni tv olacaklara bu saatten sonra lcd asla önermem. Kısaca; perfect black creates perfect colour.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni nesil oled tv' lerde burn-in' i problem etmeyin. Asıl banding ve yellow-tint can sıkıcı olabiliryor. Alırken satıcıya olası bir durumda iade işlemlerini sorun ve ona göre karar verin. Yine de bir lcd' nin yanında oled' lerin problemleri oldukça az.. Lcd' lerde düşük görüş açıları, ips ise glow efekti, düşük kontrast, rezalet siyah performansı, homojenite problemleri, bulutlanma, ışık sızması ve ayrıca oled' lerden çok daha yüksek ölü/ yanık piksel olasılığı gibi  durumları düşünürseniz oled tv' lerin sorun çıkarmaya çok daha az meyilli olduğunu görürsünüz. Lcd' lerin en önemli avantajı fiyattır ve ucuz yollu bir tv olacaksanız iyi bir seçim ama yüksek meblağlar verip de sakın lcd almayın. Sony 9xxx, samsung qled gibi lcd tv' ler yerine oled almanızı şddetle tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ionian hocam yazdıklarınızda haklısınız fakat burn-in problemi garanti kapsamında sayılmıyor. TV'yi alıp şu an kaldığım bekar evime kuramayacağım. Tv ünitesi o kadar büyük değil. 65inç tv dev gibi gelir zaten benim küçük salona. O yüzden Eylül ayına kadar kutusunda durucak ürün yellow-tint vs olucak mı olmayacak mı gözlemleyemeyeceğim. 

Burn-in e garanti verseler düşünmeden alırım fakat vermiyorlar. Kara cuma bitti fakat hepsiburada.com'daki satıcıyı aradım dedim kaçırdık indirimi yap bir güzellik. Oda tamam aynı fiyata vericem (16.999TL) dedi. Fakat almaya bir türlü elim gitmiyor. Adama burn-in veya yellow-tint desem büyük ihtimal hööö? diyecek. Kadıköyde yetkili satıcının birisi. Telefondaki görüşmemize dayanarak pek işten anlamadığını düşünüyorum. O yüzden iade vs konusunda yardımcı olmayacaktır büyük ihtimal. 

Google'da aratıyorum Sony A1 Series burn-in falan ama pek birşey çıkmıyor. Donanımhaber gibi bir yerde bile konusu var ama alıp kullanan çok az. Doğru düzgün yorum yok. Genelde "sony ezer abi ağeoağgoka lg süper abi ğapeotğaofğ" tadında yorumlar var.

@ionian hocam sendeki ünite herhalde sorunsuz. LG B6 burn-in testte baya ekranda logo izleri kalıyor çünkü. http://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Bu testte tabi ağır şartlar uygulanmış. Gerçeği pek yansıtmıyor gibi

The TVs are placed side-by-side in one of our testing rooms as shown to the right. The TVs will stay on for 20 hours per day, 7 days per week, running our test pattern in a loop. They will be turned off for 4 hours each day using USB infrared transmitters connected to each TV and controlled by a PC to better represent normal (but still very heavy) usage. Calibration settings have been applied, with the backlight or OLED light set to produce 175 nits on our checkerboard pattern. On the B6, the 'Pixel Shift' option is enabled.  A single Android TV Box is used as a source, with a HDMI splitter used to provide the same material to each display.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Efe Burn-In bir garanti problemi değil. Hiçbir bir firma buna garanti vermez.

Zaten "burn-in" halk arasında kullanılan tabirdir, teknik terim "image retention" olarak geçer.

Aldığın ürünün kullanma klavuzunun en dikkat çeken yerinde bu problemin oluşmaması için alman gereken önlemler yazar.

Bu önlemler çerçevesinde kullanıp televizyona kalıcı hasar verebillmek imkansızdır. Zaten önlem almasan da baya bir zorlaman gerekir, ancak çok aptal bir kullanıcı kalıcı bir burn-in'e sebep olur.

Bunu sana elinden 3 tane plazma, 1 tane de oled tv geçmiş biri olarak söylüyorum. Kafaya takmanı gerektirecek bir sorun yok.

ilk 500 saat letterbox sinema tipi film izlemeyeceksin, ya da tam ekran yapıp izleyeceksin, onu da yapmazsan 30 dakikada bir 5 dakika ara vererek izleyeceksin.

Kanal logosunun kazınmaması için de 2 saat üstü aynı kanalda kalmayacaksın, zaten reklamlarda ara ara kanal logoları değişiyor. Bunlar hep ilk 500-1000 saat break-in periyodunda dikkat etmen gereken şeyler.

Ben şuan altında ve üstünde siyah bar olan işte letterbox tabir edilen şekilde üst üste 3 film izliyorum, eşim misal saatlerce TV8 açık oturuyor salonda benim uçuşta olduğum geceler falan. Hiçbir sorun yok.

Ghosting gördüğün an menülerde "moving image" türü ghosting giderici uygulamalar var, yarım saat çalıştırırsın TV'yi anında gider.

Umarım içini rahatlatabilmişimdir, bilinçli olup gerekli önlemi aldıktan sonra burn-in can sıkıcı bir problem değil. Dediğim gibi kalıcı olarak "Image Persistence" oluşturman için baya bir salakça kullanman lazım.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin

stardust hocam durumu güzel özetlemiş. Yalnız ben yine de o kadar uzun süre kutuda duracak bir ürünü şimdiden alıp riske atmak istemezdim. Çünkü bu tip ürünlerde bir problem anında eğer kısa sürede dönüş yaparsan değişime kolayca gidilir. Ancak eylül ayında bu işler çok daha sıkıntılı olacaktır. Bir de 2018 modeller hdmi 2.1 ile gecek ki bu da önemli bir kriter, belki 1 yıl daha beklemek iyi olabilir.

Bir de gözlemlediğim kadarıyla Sony' ler de homojenite problemleri daha az ve upscale performansı daha yüksek. Ancak Sony' de gecikme değeri 31ms iken lg' de 20ms. Oyun ağırlıklı kullanacaksan bunu da göz önünde bulundur derim. Tüm bunlara rağmen ne kadar az ihtimal olursa olsun kalıcı image retention olasılığı gözünü korkutuyorsa mecbur lcd alacaksın. Ama en başta da belirttiğim gibi günlük kullanımda oluşacak izlerin hemen hepsi geçici olacaktır, kalıcı iz bırakmak için ciddi işkence sürecinden geçirmek gerek. Yeni nesil oled' lerde ufak aralıklarla ekran kaydırma, ani beyaz patlamasının önüne geçme, pixel refresher gibi kalıcı izlerin oluşumunu engelleyen alt sistemler mevcut, karar yine de senin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ionian hocam selam. kutuda durması evet bir sorun fakat 2018 OLED Tv'ler büyük ihtimal euro kuru yüzünden oldukça pahalı bir şekilde giriş yapıcaklar. Ben indirim varken almayı düşündüm. Kararsızım hala bakalım napıcaz. Benim evdeki TV ünitesini bir ölçücem sığar gibiyse belki açar kullanırım.

@stardust hocam link ve yazdıkların için teşekkürler fakat hala o kadar para verip ilk 500 saat dikkat ederek kullanma fikri bana çok ters geliyor. birde ionian'ın yazdığı gibi konsol oyun kısmı var. 4K çözünürlükte A1 30ms gibi bir input lag'a sahip ki kabul edilebilir fakat 1080p çözünürlükte nedense 47 lere doğru çıkıyor. Biraz can sıkıcı olabilir. Sürekli düşünüyorum alsam mı almasam mı diye bakalım. Yolladığın linki daha önce bakmıştım fakat şimdi tek tek ilerleyerek okumaya çalışıyorum. Genel yorumlar olumlu gidiyor şimdilik. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 minutes ago, TiesTorN said:

rodaj süresi 100 saat değil mi, 500 nerden çıktı? :)

500 ben yazdım tedbir için. Bunun kesin bir süresi yok. İlk 100 saat en kritik yer tabii ki. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Atrin said:

@TiesTorN benim durumda olsan sen ne yapardın ?

ben oled hastasıyım abi para imkanım olsa 1 dk durmam... ufak tefek pürüzleri kafaya takacağımı sanmıyorum, keyfime bakarım. uzun yıllar plazma kullanmış biri olarak ekranda görüntünün kalması olayı çok kafa takılacak bişey değil starın da dediği gibi. tv içindeki ekran temizleme toolunu çalıştır öyle bir durum olursa temizliyor zaten. renkleri geçtim, özellikle karanlık/koyu sahneli filmler izlerken ondan aldığın keyif başka hiç bir şeye değişilmez bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben şahsen OLED monitör bekliyorum. tabi insancıl fiyatlı olanları ve 4k olmayanları.

OLED cidden görüntü olarak tartışılmaz bir görüntü kalitesi sunuyor. @TiesTorN un dediği gibi benim OLED ekranım olsa dışarıda sinema devrini tamamen kaparım.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust çok darladım seni ama son sorum valla :) almaya çok yakınım.

Şimdi geldi TV kurduk vs. Ben evden çıkarken otomatik kapanmayı 3 saate ayarlayıp 10-20 bölüm tam ekran olacak şekilde oynatsam her gün bu rodaj olayını yapsam 200 saat boyunca ondan sonra TV'yi kullanırken çok dikkat etmesem oluyor mu yani ? 

Birde 1080p de input lag 47ms civarında biraz yüksek. Bu konu kafamı karıştırıyor. PS4 Pro 4K HDR verebiliyor. Fakat diyelim açacağım oyun maks 1080p destekliyor. Acaba TV bunu upscale edip 4K olarak mı yansıtıcak yoksa 1080p mi onu çözemiyorum. Forumlarda da genelde 1080p oyun oynama ile ilgili yazılar genelde PC oyunları için yazılmış. 4K sinyalde inputlag rakamları kabul edilebilir bir düzeyde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sene 2017 olmuş 21k fiyata tv alıyorsun, bilmem kaç yüz saat rodaj, tv'de hasar kaldı mı vs. Hocam televizyonu siz mi izleyeceksiniz o mu sizi izleyecek :) Bu kadar uğraşılacak birşeyde daha ucuza bir led panel alın geçin, oled olayı daha az hasarlı olduğunda alırsınız boşverin.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim anladim adam tv i almis 21 e degil indirimli almis sanirim 17k falan gibi

para onn keyf onunda kendi yarari icin daha relax olsun islallah biside olmasin tabii

5-10 sene once insanlar buyuk ekran tvlere veriyordu bu paralari

dolar 1350-1450 falan iken nerdeyse ayni palar plazmalar lcdler dev ekranlar

teknoloji boyle bisi bekle bekle sonu yok

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok