Intel Core-X serisi işlemciler sunar: Core i9 18c/36t
1 1

Bu konuda 202 mesaj var

Selamlar,

Linus iyi giydirmis. Ben zaten Kaby Lake X i gorunce saskina dondum ama bu saskinligimi konusacak bir ortam yok ne yazikki :). Tek farki AVX-512 ve yeni OC ozellikleri benim gorebildigim. Zaten termal sinirinda calisan islemcilere OC yapmayin demissin ustune birde bunu cikartinca cok buyuk sacmaladi Intel. Ne kadar cok sacmaladiklari cok ortada. AMD ye verilecek cevap icin daha 1-2 seneye ihtiyaclari var en kotu. Normalde bir islemcinin 4-7 sene arasinda zaman aldigini dusunursek aslinda verecekleri cevaplar Kaby Lake X gibi server platformlarinda olan pahali Xeon chiplerini son kullanici fiyatlarina OC potansiyeli ile indirmek olacaktir tahmin ediyorum onumuzdeki zamanlarda KBL-X te oldugu gibi. 6 cekirdek dizayn dedikodularini merak ediyorum ama onlarida gormemiz uzun zaman alacak. Ben 4790K ile devam. Ryzen a gecmem icin almam gereken diger bilesenleri almis olmam ve ustune param olmasi gerekiyor. HDR 4K 120Hz + HTC Vive + 2 x 4K Monitor + TM Hotas + Fanatec DD set gibi biraz pahali ve uzun bir liste var onumde :). Islemci denilen sey bir GPU gibi 2 senede bir degisecek bir sey degil benim gozumde ama Intel in su anda ne kadar panik modunda oldugunu gormeyen ile tartismaya gerek yok. Zaten 4 cekirdeklerin Kaby Lake, ustunun ise Sandy Bridge olmasi (server islemcileri), ustune 18 cekirdek islemci duyurup kendisinin ortalikta olmamasi ama 10 cekirdek islemcilerinin olmasi Intel in ne kadar hazirliksiz ve panik modunda oldugunu acikliyor. 16 cekirdek islemciye cevabi kagit uzerinde verip islemciler ne zaman hazir olursa o zaman duruma gore surecektir. Anlatilacak bir sey yok esasen. Linus te anlatmis buna yakin seyler.

Ryzen teknik mail listelerinde okuduguma gore bazi performansi dusuren yerleri saptamis ve bir sonraki iterasyonda duzeltecegini duyurmus. Su anki hali ile zaten mukemmel. Ama acil platform degistirme kasintisi olmayan bir insan gene devam edebilir benim gibi. 

Saygilar

KaziQ tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm bu gelişmelerden benim çıkardığım sonuç: Intel, perakende masaüstü işlemci pazarını gözden çıkardı.

Intel gibi, pazarın %80'ini domine eden bir firma, şu an istese Ryzen'in karşısına benzer fiyatla 8C/16T bir işlemciyi rahatlıkla koyabilecek durumda. Ancak önümüzdeki 5 yıl içinde, pazardan anakart al, üstüne işlemci tak, RAM ekle tipindeki sistem satışlarının tamamen marjinalleşeceğini düşündükleri için, artık bu piyasaya yönelik rekabetçi ürün çıkarmama kararı aldıklarını düşünüyorum. Son tanıtılan X299 platformu ve bu platform için lanse ettikleri işlemciler (özellikle 2000 dolarlık işlemci ve "bir Intel latifesi" olan i5 versiyonları), bu niyetlerini açıkça ortaya koydu bence.

Taşınabilir cihazlarda kimin işlemcisi olacak? Asıl soru bu. Intel ARM'ı, AMD'den çok daha ciddi bir rakip olarak görüyor. Kar marjı çok yüksek olan sunucu ve WS pazarının kesin hakimi zaten Intel. Gittikçe daralan masaüstü piyasasını da "hadi sen git şu kumda oyna" dercesine AMD'ye bırakması bana göre son derece isabetli atılmış bir adım.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Najaz said:

önümüzdeki 5 yıl içinde, pazardan anakart al, üstüne işlemci tak, RAM ekle tipindeki sistem satışlarının tamamen marjinalleşeceğini düşündükleri için, 

Kaç nesil önceki işlemciler de sözde son soketli işlemcilerdi.

Geçiniz.

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh  O dediğin bir kısım yerlerdeki haber başlıklarıydı, PC bitmez bitemez ama form değiştirir, Her yıl düzenli birşekilde azalan masaüstü sistem satışı yada OEM  pazarı var, INTEL'de elindeki CPU ile karşılık veremeyeceği için kolaya kaçıp bozma işlere girişiyor. 18Core'un sene sonuna gelmeside hazırlıksız olduğu yahutta zaman kazanmaya çalıştığının göstergesi. 849$'lık işlemcinin karşısında 999$ işlemci ile olup olmayacağını göreceğiz.   INTEL'de bir fiyat ayarlamasına gider sanıyorum. hem bir süre gitmese bile keklik gibi alacak sistem kuracak kemik bir kitlesi var,önce onların yağını alır sonra isimlendirme ile yoluna devam eder.   tabi bu süreçte ıkınarak ilerleyen bir rakibi olması intelin en büyük avantajı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20 senedir hep aynı şeyler konuşuluyor ama gel gör ki hiç bir şey değişmedi. Form bile değiştirmiyor. Bilgisayar formu 25 sene öncesi ile aynı. Apple çöp tenekesi formunda bişeler yaptı ama sektörde çok takip edilmiş gibi görünmüyor.

Ben artık ciddiye alamıyorum bu tip haberleri.

ionian, KaziQ and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, T800 said:

Komik bir gelişme, bu ne hakikaten, gerçek mi bu ? Araştıralım bakalım. 

Gerçek ya, manyadılar iyice, işlemciye DLC çıkardılar. Raid 1 ve 10 istiyorsan 100 dolar, raid 5 istiyorsan üstüne ilaveten 300 dolar ve sadece intel marka SSD'ler ile çalışacak. Bir piyasa danışmanı falan da yok heralde zavallı koskaca şirketin, insanların en gıcık kapacağı şey ne diye tespit edip onu yapıyor gibiler. Bu tip gelişmeler normalde AMD'ye yönelmeyecek kendi müşterisini bile "beni aptal yerine mi koyuyorlar" diye düşündürtüp, satın alma tercihini sorgulatmaya götürür.

Bu saçmalığın sebebi de Xeon alan kurumsal müşteri "biz niye bu kadar para verdik, halka aynı bokun yoğurtlusunu hem de daha ucuza satıyorsunuz" demesin diye. Sıçtı işte laf söyleyince bazı intel'e gönül vermiş arkadaşlar alınıyor, hazırlıksız yakalandı deyince hemen savunmaya geçiyorlar. Görünen o ki elde kısa vadede AMD'ye cevap verecek bir ürün olmadığı için mevcut Xeon'ları kırparak verecek. Ve hala da burnundan kıl aldırmayan tavırlarla fahiş fiyatlar çekiyorlar. Ne şiş yansın ne kebap yapmaya çalışırken ikisini de yaktılar bana göre. 27. kez söylüyorum bu X299 kesinlikle bulaşılmaması gereken bir çipset, ölü doğum yaptı, bundan bir cacık olmaz çünkü neresinden tutarsan tut dökülüyor.

-

Buraya kadar objektif olarak açıklamaya çalıştım ama daha subjektif bir açıdan yorumlamam gerekirse eğer bu noktadan sonra bol bol çemkireceğim için üzülme potansiyeline sahip arkadaşlar okumasa da olur gerisini:

Whoosh'un yazdıklarının altına da imzamı atarım. Sene 2005-2006 işte efendim xBok 360, dandikstation 3 falan çıkıyor, akabinde biraz öne geçer gibi oluyorlar. DHW'de bu zamanlarda açılan konuları unutmayalım şimdi, PC oyunculuğu can çekişiyor, imam selasını verdi, öğleye yetişmezse ikindiye kalkacak :lol: biz neler duyduk, bu kediler de mundar diyecek ciğer buldu yine dedik geçtik. Kendi iç dünyanızda Desktop PC'nin satış rakamına falan bakarak bir sıkıntı olduğunu düşünebilirsiniz, o satış rakamları hazır PC'ler. Dell, HP falan ya da Vatan'a gidip bana bir pc kurun diye casual kullanıcıların aldıkları. Ben hiçbir yerde anakart satışları, ekran kartı satışları düşüyor diye ne bi haber ne bir istatistik gördüm. (hatta ekran kartı satışları 2016'da rekor kırmış) Yahu bu kadar satış düştüyse nasıl oluyor da anakart üreticileri tek bir çipset için yüzlerce farklı anakart tasarlıyor, sadece 300-500 satıyorsa niye bu kadar zahmete giriyorlar acaba diye kimse düşünmüyor. Zaten herhangi bir veriye de ihtiyaç yok, 4chan, 9gag gibi yeni nesil bebelerin takıldığı, şakalaştığı ortamlara biraz baksanız, bütün çocukların gaming pc kurup, konsolları ya da apple ürünlerini yerin dibine soktuğunu farkedersiniz. Malesef artık dinazorlaşmanın ötesinde bir fosilleşme ve üşengeçliğin ötesinde bir tembellik yaşayan, eski guru-şimdi kuru kullanıcılar sandı ki onlar gibi herkes tablete, mac ürünlerine hücum edecek, iSheep postu altında Apple store'un önünde hizaya girecekler. Yok öyle bir şey!  iPhone 7 çıktığında Danimarka'daki apple store'un önünde etkinlik düzenleniyor, sadece 2 (yazıyla 2) kişi gelmiş, bu bahsettiğim ortamlarda aylarca bunun dalgasını geçtiler, dükkanın önünde çekilmiş fotoğrağı "meme" yaptılar. İyi eğitim almış, satın alma tercihini rasyonel olarak belirleyen gençler çatır çatır PC kuruyor. Computex hiç olmadığı kadar renki geldi benim gözüme. Envayi çeşit kasalar, binbir türlü sıvı soğutma sistemleri. Koca firmalar müthiş bir kaynak aktararak ar-ge çalışması yapıyorlar. Bence bu adamların referans kaynağı forum köşelerinde "ya desktop PC'de iyiydi ama bitti" falan diyen içi geçmiş ihtiyarlar değil, ciddi bir pazar araştırması ve reklam çalışmaları var sergilenen ürünlerin ortaya çıkışında. Bu firmalar gençlerdeki potansiyeli görüyorlar. Ben yine DHW'de "PC oyunculuğu ölüyor mu acaba ?" diye soranların yüzüne attığım gevrek kahkamı müsadenizle burda da atmak istiyorum :zuh:

ps:

bahsettiğim 2 kişi, rivayete göre biri zaten beğenmeyip almamış, diğeri de sadece tuvaletinizi kullanabilir miyim diye sormuş. İşte burda göremediğiniz gençlerin evine gidin bakın muhakkak custom built gaming PC var ve şuan işlemci upgrade ediyorlarsa kesinlikle Ryzen alıyorlar :)

FMZyrLT.mp4

ionian, T800, Orion and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd asil bombayi i3 e rakip iyi bir işlemci uretir ise patlatir. Hatta 4560 tarzi geniş kitlelere ulasabilecek bir işlemci çıkarabilirler ise iste o zaman İntel ciddi bir hamle yapmak zorunda kalabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, hakancez said:

Amd asil bombayi i3 e rakip iyi bir işlemci uretir ise patlatir. Hatta 4560 tarzi geniş kitlelere ulasabilecek bir işlemci çıkarabilirler ise iste o zaman İntel ciddi bir hamle yapmak zorunda kalabilir.

o da yolda, az kaldı geliyor.

https://www.pcgamesn.com/amd/amd-ryzen-3-specs

amd-ryzenroadmapnew-2.jpg

Zaten şuan bile, core i5 performansındaki Ryzen 5 1400 işlemciyi, core i3 fiyatına hem de 2 yerine 4 çekirdek olarak satıyor AMD. Bu saatten sonra çok fazla 2 çekirdekli işlemci tercih edilmez diye düşünsem de, ryzen 3 çıktığında, core i3'lerden çok daha uygun bir fiyata daha yüksek performans sunacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 3 iyi hoş da, en düşüğünün fiyatı 119$ gibi birşey olacaktı galiba, amd' nin de intel gibi 60-70$'lık birşeyler çıkarması lazım sanki. Gerçi o işi apulara bırakacak olabilirler, ryzen' de değil belki ama zen tabanlı gelecek apularda 2 çekirdekli modeller olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

Gerçek ya, manyadılar iyice, işlemciye DLC çıkardılar. Raid 1 ve 10 istiyorsan 100 dolar, raid 5 istiyorsan üstüne ilaveten 300 dolar ve sadece intel marka SSD'ler ile çalışacak. Bir piyasa danışmanı falan da yok heralde zavallı koskaca şirketin, insanların en gıcık kapacağı şey ne diye tespit edip onu yapıyor gibiler. Bu tip gelişmeler normalde AMD'ye yönelmeyecek kendi müşterisini bile "beni aptal yerine mi koyuyorlar" diye düşündürtüp, satın alma tercihini sorgulatmaya götürür.

Bu saçmalığın sebebi de Xeon alan kurumsal müşteri "biz niye bu kadar para verdik, halka aynı bokun yoğurtlusunu hem de daha ucuza satıyorsunuz" demesin diye. Sıçtı işte laf söyleyince bazı intel'e gönül vermiş arkadaşlar alınıyor, hazırlıksız yakalandı deyince hemen savunmaya geçiyorlar. Görünen o ki elde kısa vadede AMD'ye cevap verecek bir ürün olmadığı için mevcut Xeon'ları kırparak verecek. Ve hala da burnundan kıl aldırmayan tavırlarla fahiş fiyatlar çekiyorlar. Ne şiş yansın ne kebap yapmaya çalışırken ikisini de yaktılar bana göre. 27. kez söylüyorum bu X299 kesinlikle bulaşılmaması gereken bir çipset, ölü doğum yaptı, bundan bir cacık olmaz çünkü neresinden tutarsan tut dökülüyor.

-

Buraya kadar objektif olarak açıklamaya çalıştım ama daha subjektif bir açıdan yorumlamam gerekirse eğer bu noktadan sonra bol bol çemkireceğim için üzülme potansiyeline sahip arkadaşlar okumasa da olur gerisini:

Whoosh'un yazdıklarının altına da imzamı atarım. Sene 2005-2006 işte efendim xBok 360, dandikstation 3 falan çıkıyor, akabinde biraz öne geçer gibi oluyorlar. DHW'de bu zamanlarda açılan konuları unutmayalım şimdi, PC oyunculuğu can çekişiyor, imam selasını verdi, öğleye yetişmezse ikindiye kalkacak :lol: biz neler duyduk, bu kediler de mundar diyecek ciğer buldu yine dedik geçtik. Kendi iç dünyanızda Desktop PC'nin satış rakamına falan bakarak bir sıkıntı olduğunu düşünebilirsiniz, o satış rakamları hazır PC'ler. Dell, HP falan ya da Vatan'a gidip bana bir pc kurun diye casual kullanıcıların aldıkları. Ben hiçbir yerde anakart satışları, ekran kartı satışları düşüyor diye ne bi haber ne bir istatistik gördüm. (hatta ekran kartı satışları 2016'da rekor kırmış) Yahu bu kadar satış düştüyse nasıl oluyor da anakart üreticileri tek bir çipset için yüzlerce farklı anakart tasarlıyor, sadece 300-500 satıyorsa niye bu kadar zahmete giriyorlar acaba diye kimse düşünmüyor. Zaten herhangi bir veriye de ihtiyaç yok, 4chan, 9gag gibi yeni nesil bebelerin takıldığı, şakalaştığı ortamlara biraz baksanız, bütün çocukların gaming pc kurup, konsolları ya da apple ürünlerini yerin dibine soktuğunu farkedersiniz. Malesef artık dinazorlaşmanın ötesinde bir fosilleşme ve üşengeçliğin ötesinde bir tembellik yaşayan, eski guru-şimdi kuru kullanıcılar sandı ki onlar gibi herkes tablete, mac ürünlerine hücum edecek, iSheep postu altında Apple store'un önünde hizaya girecekler. Yok öyle bir şey!  iPhone 7 çıktığında Danimarka'daki apple store'un önünde etkinlik düzenleniyor, sadece 2 (yazıyla 2) kişi gelmiş, bu bahsettiğim ortamlarda aylarca bunun dalgasını geçtiler, dükkanın önünde çekilmiş fotoğrağı "meme" yaptılar. İyi eğitim almış, satın alma tercihini rasyonel olarak belirleyen gençler çatır çatır PC kuruyor. Computex hiç olmadığı kadar renki geldi benim gözüme. Envayi çeşit kasalar, binbir türlü sıvı soğutma sistemleri. Koca firmalar müthiş bir kaynak aktararak ar-ge çalışması yapıyorlar. Bence bu adamların referans kaynağı forum köşelerinde "ya desktop PC'de iyiydi ama bitti" falan diyen içi geçmiş ihtiyarlar değil, ciddi bir pazar araştırması ve reklam çalışmaları var sergilenen ürünlerin ortaya çıkışında. Bu firmalar gençlerdeki potansiyeli görüyorlar. Ben yine DHW'de "PC oyunculuğu ölüyor mu acaba ?" diye soranların yüzüne attığım gevrek kahkamı müsadenizle burda da atmak istiyorum :zuh:

ps:

bahsettiğim 2 kişi, rivayete göre biri zaten beğenmeyip almamış, diğeri de sadece tuvaletinizi kullanabilir miyim diye sormuş. İşte burda göremediğiniz gençlerin evine gidin bakın muhakkak custom built gaming PC var ve şuan işlemci upgrade ediyorlarsa kesinlikle Ryzen alıyorlar :)

FMZyrLT.mp4

O konu hiç olacak birşey olmamış, bu tavırları devam edecek ise iyi değil tabii.

Bu bitmiş, etmiş gibi yorum, analiz v.b. de hep olur ancak ben 1993'ten bu yana bittiğini falan görmedim. Hep ya bir konsol, ya mobil platformlar, şimdi hatta trende uygun cloud computing falan bitirir bu işleri ama tabii biten, eden birşey olmadı çok. Çok çok eskiden belki daha fazla firma vardı, şimdi o azaldı falan denilebilir belki. Yoksa bitmiyor.

Bu çocukların bildiğimiz desktop PC kurdurma olayını ben de yakın çevremde gördüm. Laptop, tablet, konsol tercih eden de var ancak ciddi olarak ilgilenen, bildiğimiz son ne ekran kartı falan varsa o şekilde desktop PC isteyenleri de var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Izlenmesi gereken baska bir video. Bu tipleri pek takip etmesemde izlenen tipler Linus gibi. Intel in ne kadar hazirliksiz yakalanip ayni zamanda X299 nin nasil adam kaziklamaya yonelik bir platform oldugunu anlatiyor. 

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, sgi said:

Ryzen 3 iyi hoş da, en düşüğünün fiyatı 119$ gibi birşey olacaktı galiba, amd' nin de intel gibi 60-70$'lık birşeyler çıkarması lazım sanki. Gerçi o işi apulara bırakacak olabilirler, ryzen' de değil belki ama zen tabanlı gelecek apularda 2 çekirdekli modeller olabilir.

2 çekirdek olmayacak gibi görünüyor. En düşük model 1100 olarak isimlendirilmiş ve 4 çekirdek.

2 çekirdek için isim olarak bile yer bırakmamış AMD. Apu'larda da 4 çekirdek standart olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, KaziQ said:

Selamlar,

Izlenmesi gereken baska bir video. Bu tipleri pek takip etmesemde izlenen tipler Linus gibi. Intel in ne kadar hazirliksiz yakalanip ayni zamanda X299 nin nasil adam kaziklamaya yonelik bir platform oldugunu anlatiyor. 

Saygilar

YOK ARTIK!!! Bana hemen avukat bulun, bu adama dava açıyorum. Benim burda 1 hafta önce yazdıklarımı çalıp, kendine video yapmış :lol:

Jay, bu en son - titan X m,i XP mi, Xp mi - artık her neyse, 57. versiyon aynı adla çıkınca nvidia'nın ağzına nasıl etmişti hatırlarsınız, aynı şeyi intel'e de yapmış, sözünü esirgememiş, helal olsun.

Linus ve Jay'in, benim tam 1 hafta önce, bu başlığın başındaki tablo ve fiyat listesi karşısında yaptığım yorumları tasdik etmesi tabii ki güzel bir şey, ama bir şekilde bu adamlara para yedirilseydi ve X299'un müthiş bir platform olduğundan falan bahsetselerdi, hemen koşup vatan bilgisayar önünde sıraya mı girecekti millet ? Bence hayır. Göz var, izan var. Hep söylediğim gibi, zor kazandığı parasını harcamaya gelince kimse aptal değil, insanlar kılı kırk yarıyor böyle yatırımlar yapmadan. Intel'in güneşi balçıkla sıvayamayacağı anlaşıldı. Ben şimdi biraz daha "intel hazırlıksız yakalandı" dememi eleştiren arkadaşlarla uğraşmak istiyorum ama henüz yeni uyandım, afyonum patlamadı, akşama doğru dalga geçecek daha güzel argümanlar buluırum. Şimdilik yine bir atasözü ile olayı bitirelim.

Görünen köy klavuz istemez.

Yar saçların lüle lüle, intel sana güle güle.

AMD Thread-ripper vs. Intel Wallet-raper

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fakat intel hazırlıksız yakalanmadı tabii ki, bunlar hep büyük planın bir parçası.

adamlar kaby lake-x ile sol gösterip, coffee lake ile sağ vuracak. şaşırtmaca yapıyorlar, amd'nin sonuna yaklaştık :lol::lol::lol:

ilahi intel, sen adamı öldürürsün, sabah sabah iyi güldürdün beni yine...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, stardust said:

AMD Thread-ripper vs. Intel Wallet-raper

Sadece ve sadece tek bu noktaya parmak basmak istiyorum. Gerçekten AMD, Intel karşısında bir üstünlük sağlar ve piyasayı domine ederse önümüzdeki yıllarda bu rolleri tekrar ele alalım :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlar bu işi bizim hayrımıza değil, para kazanmak için yapıyor. O yüzden AMD de, gelecekte karını maksimize etmek için garip yollara başvurursa şaşırmam. Yalnız intel kadar yolunu kaybedip saçmalamayacağına, kafası kesilmiş tavuk gibi sağa sola koşturmacağına garanti verebilirim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 minutes ago, stardust said:

garanti verebilirim :)

Olacağından değil de işte hani olursa öyle bir durum seni buluruz artık, "bak bize garanti vermiştin, git konuş CEO ile adam olsun" diye :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OEM PC pazarı bitti, ama çift okeyi olduğu için okeye dönüyor :D

Şu an bir geçiş dönemi yaşıyoruz. OEM üretici firmalar son kozlarını oynuyorlar, artık müşteriye yeni bir şey sunamadıkları için anakartta bile RGB LED ışıklandırma gibi atraksiyonlara giriştiler. İnsanlar çok geçmeden anlayacak, "0.5 dolarlık LED koyup aynı işi yapan anakartı bana 150 dolar pahalıya satıyor" diyecek ve bu ürünlere olan talep de hızla düşecek.

Pastanın ezici çoğunluğunu oluşturan tüketici grubu evine bilgisayar almak istediği zaman gidip dizüstü bilgisayar alıyor. Grafik kartı satışlarının hala yüksek adetlerde seyretmesinin sebebi, halihazırda bu kartları kullanabilecek bir kullanıcı tabanı olması, lakin bu grubun da alışkanlıkları değişmeye başladı. Artık "casual gamer" dediğimiz kullanıcı oyunu konsolda oynuyor, WoW, LoL, CS-GO kasan bebeler de 3000 dolara kasa toplamıyor, 750ti'la veya son dönemde sıkça gördüğümüz gibi bu ayarda bir GPU'ya sahip dizüstü bilgisayarla işi kotarıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Altuğ bu mesajnı SS alıp arşivime koydum, 3-5 sene sonra ileride kullanmak üzere, haberin olsun.

İhtiyar adamlar olarak huzurevinde otururken bile karşına çıkarırım bunu artık :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok