Intel Core-X serisi işlemciler sunar: Core i9 18c/36t
1 1

Bu konuda 202 mesaj var

10 hours ago, wazzap said:

Sana hız mı lazım, çekirdek mi?

İkisi de. 

Bende şuan zaten biri 16 çekirdekli diğeri ise 4 çekirdekli ama overclocklu iki tane bilgisayar var.

Sürekli bu ikisi arasında bir tercih yapmam gerekiyor ve bu durum hem hoşuma gitmiyor hem de üretkenliğimi azaltıyor. 

Bu ikisinden de kurtulup tek sistem kurabilirim ve bunun için kuracağım yeni sistemin hiçbir şekilde bu iki sistemin gerisinde kalmaması lazım. 

pentaman and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3.5Ghz'lik threadripper 16/32 yetmez yani. O da fenaymış, mecburen kesenin ağzını açacaksın hocam. Intel'den başkası kesmez seni.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

"Soldering" üzerine, meraklılar için:

http://overclocking.guide/the-truth-about-cpu-soldering/

Çok tatmin edici bir açıklama değil. Okumayanlar için özeti şöyle; intel lehim yapmıyor çünkü işlemci ısınıp soğudukça zamanla aradaki lehim tabakası çatlayıp birbirinden ayrılıyor, dolayısıyla uzun vadede daha kötü bir ısı transferine sebep oluyor.

Fakat bu senelerdir köpek gibi çalışan 2600K'ların neden hala düzgün çalıştığını açıklamıyor. Dedikleri gibi olsa bu işlemciler şimdi cayır cayır yanması gerekirdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başka sebeplerden de bahsedilmiş. Uygulaması zor, uygulanan yüzey daha geniş, malzemeyi bulması çıkartması zor olması bir yana olduğu gibi uygulanamıyor, ek işlemlerin ve kaplamaların uygulanması vs.. gerekiyor (ben demiyorum yazıda öyle diyor). O çatlama olayı da bir handikap olarak duruyor ama etkisi görülür veya görülmez ayrı mesele.

Öte yandan dandik bir macun yeterli.

OC olmuyor mu? OC yapmayın efendim (ben değil Intel diyor :)).

Yazıdaki problem şu: alıntı yapılan resimlere vs.. kaynak gösterilseydi "haaaaa" derdik....Mesela o termal döngü sonucu oluşan değişim fotoğraflarının kaynağı ne?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haftalar önce görür görmez söylediğim şeyi, sağolun steve de bir sürü test yapmış uğraşıp ve aynı şeyi söylemiş:

dünya üzerinde kaby lake x kadar lüzumsuz bir işlemci serisi olamaz.

Tek bir kullanım alanı var ki aslında bu bile bir işlev değil: daha sonra skylake x serisi işlemciye geçerim diye alanlar son sahibi olurlar. Kimse ucuz olsun diye 2. El 7740x alıp yanına 300 dolarlık anakart almaz. Çok büyük fiyasko yani intel'den. İntel, amd'nin karşısında hazırlıksız yakalandı, ryzen'i görünce eli ayağına dolaştı dediğimde gülen arkadaşlara da selam olsun, öpüyorum sizi :)  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dandik macun kullanması hikaye tamamen, bilerek yapıyor o/c potansiyeli limitlemek için yada delid ile uğraşanın elinde patlasın yenisine sağlık dedirtiyor.MAntıklıda 2600k hala direniyor 4,5ghz gayet iyi durumda.Eh bir daha o hatayı yapmak istemiyor tabi.

Bu arada biosta avx kodlaması için sanırım çarpan ayarı varmış özellikle onu yukselltiğinizde ısı değerleri dizginlenemiyormuş.

Cpu güzel olmuş bence fiyatını saymaz isek, bunun geçiş modeli olduğu belli sırf cevap verilmek için yapılmış gibi.

Ama halefi olacaklar çok acımasız olabilir :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, stardust said:

Haftalar önce görür görmez söylediğim şeyi, sağolun steve de bir sürü test yapmış uğraşıp ve aynı şeyi söylemiş:

dünya üzerinde kaby lake x kadar lüzumsuz bir işlemci serisi olamaz.

Tek bir kullanım alanı var ki aslında bu bile bir işlev değil: daha sonra skylake x serisi işlemciye geçerim diye alanlar son sahibi olurlar. Kimse ucuz olsun diye 2. El 7740x alıp yanına 300 dolarlık anakart almaz. Çok büyük fiyasko yani intel'den. İntel, amd'nin karşısında hazırlıksız yakalandı, ryzen'i görünce eli ayağına dolaştı dediğimde gülen arkadaşlara da selam olsun, öpüyorum sizi :)  

7740 şuan ucuz x299 anakart olmadığı için saçma bir pozisyonda kalıyor. Limitli işlemciler için limitli x299 anakartlar çıkarırlarsa iş değişebilir.

Herkes bilgisayarındaki bütün pci-ex soketleri doldurmuyor, 8-10 tane sata hdd bağlamıyor. Bence yakında limitli ve ucuz x299'lar göreceğiz.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu sistemi genom analizi için kurdum zaten daha threadripper yok ortada. Avx ve single thread performansı onemli. tam yuk altında 50 dereceyi geçmeden sessiz sessiz çalışıyor. 5 masaustu sistemle yapaağım işi tek workstation a indirdi. Bana yeter.

config şoyle

i9 7900x 

asus prime x299 deluxe

gskill ddr4 3200 128gb ram

samsung 960 evo 500gb

seagate ironwolf 8tb hdd

corsair h115i

asus geforce gtx 1050

threadrippera ihtiyacım yok bu olduktan sonra ayrıca i9 7980xe ye kadar onum açık

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok