Intel Core-X serisi işlemciler sunar: Core i9 18c/36t
1 1

Bu konuda 202 mesaj var

Intel IPC ile önde olması çekirdeğin verimliliği kadar revizyonda son noktalara gelmiş olmasından, Sıcaklığın artmasıyla klasik yüksek frekansa zorlanan mimariden/silikon'dan, AMD'nin FX95xx hamlesi gibi duruyor ısınma açısından. Belki coffelake-cannonlake ile biraz daha serin işlemciler görebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düzeltilmiş ""performance per dollar" grafi ile anlamlı olmuş, video da garipsemiştim. 

Performansı çok iyi , tabii bu 1800x 'e değil yeni çıkacak Threadripper a rakip. Onunla karşılaştırmasını görmek lazım.  1700X'e rakip olan işlemcisinde durum ne?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton 1700X'in fiyat anlamında rakibi konumundaki i7-7800X'in Cinebench sonuçları:

87101.png

Tabloda R7 1700X için 399 USD fiyat yazılmış, an itibariyle Amazon.com'da 335 USD'ye satılıyor bu işlemci:

https://www.amazon.com/AMD-Ryzen-1700X-Processor-YD170XBCAEWOF/dp/B06X3W9NGG/ref=sr_1_1?s=pc&ie=UTF8&qid=1498037689&sr=1-1&keywords=ryzen+1700x

Yüksek fiyatlı X299 anakartları da hesaba kattığımızda, Intel sistemin toplam sahip olma maliyeti AMD sisteminkini epey aşıyor.

"Intel hazırlıksız yakalandı" demek istiyorum :D

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaby Lake X olacak iş değil, kim alacak merak ediyorum, ancak acaba delid yapıp 5300MHz falan olur mu acaba diyen bir meraklı kitle falan alır belki.

Onun dışında nerede dinledim veya okudum şimdi, hava soğutma imkansız deniliyor diğer işlemciler için de hele overclock falan da söz konusu olacaksa.

İlginç bir seri oldu.

Diğer yandan -işlemci soğutulabildiği taktirde- 10 çekirdekli işlemci ile yakalanan hız seviyeleri gayet iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya meraklı da olsa salak değil ki adam :) zaten o kadar meraklıysa coffee / cannon lake beklemesi gerektiğini bilir bence.

hani para çoktur, 8-10 çekirdekli işlemci satın alıp kullanacaktır x299 platformunu, onu anlarım da, bütçesi anca kaby lake-x alabilecek kadar düşükse, yani parası anca 4 çekirdekli işlemciye yetiyorsa ve bunun için x299 platformunu tercih edecekse bu salaklıktır yani, bunun başka bir açıkmalası yok.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bu çerçeveden bakınca 6700K sahibi olanın 7700K'ya geçmesi de mantıklı bir hareket değil ama millet geçiyor.

Gömüyoruz falan ama 10 çekirdek 4500+ mhz işlemci 999$, çokta fena değil aslında. Ben bile düşünmüyor değilim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 minutes ago, Whooosh said:

Şimdi bu çerçeveden bakınca 6700K sahibi olanın 7700K'ya geçmesi de mantıklı bir hareket değil ama millet geçiyor.

Gömüyoruz falan ama 10 çekirdek 4500+ mhz işlemci 999$, çokta fena değil aslında. Ben bile düşünmüyor değilim.

Önce Threadripper i görmek lazım. 16core , saat hızı yavaş olsa da hedef uygulamalarda avantajı olabilir. Fiyatıda bu civarda olacak, toplam maliyeti daha ucuz olabilir.

Ryzen 'in durumu hala çok iyi. Amazon'da indirim , bundle derken toplamda çok iyi fiyatlara alınabilioyor.

Edit:

Yeni bir benchmark bu arada.

SPEC updates its CPU benchmark for the first time in 11 years

http://techreport.com/news/32126/spec-updates-its-cpu-benchmark-for-the-first-time-in-11-years

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Video uzun ama izlenmesi lazım. Vakti olmayanlara özetini yazayım: Intel'in yalanları...

SLI bile yapsanız 16x PCI lane ile 32x PCI lane arasında hiçbir fark yok, intel bir de sanki öyle bir şey varmış gibi 12K gaming'den falan bahsediyor.

3 tane 4K monitörü yanyana koyunca 12K olacak diye yutturmaya çalışıyor intel, yersen...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok ciddi ısınıyor yalnız 1000 USD'lik, 600 USD'lik işlemciler, AIO cooler ile bile sıkıntı. Delid veya ciddi custom işler şart gibi. Bunu  da dikkate alsınlar alırım 4500MHz falan çakarım diyenler.

Öyle işlemciyi aldım tepesine Noctua çaktım gibi değil bu sefer işler görüntü itibariyle.

1000 USD'lik işlemciyi delid ettirmek ne demektir ya ayrıca ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1000 dolarlık işlemciyi lehimlememek nedir aslında onu sormak lazım.

almayacak işte insanlar, burunları sürtecek, başka yolu yok. 

taktiksel heralde, satılan işlemcilerin %20'si delid işlemi sırasında kullanılmaz hale gelse, hazır anakart da almışlar mecbur yine bizden işlemci alacaklar diye bakıyorlar olaya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, T800 said:

Çok ciddi ısınıyor yalnız 1000 USD'lik, 600 USD'lik işlemciler, AIO cooler ile bile sıkıntı. Delid veya ciddi custom işler şart gibi. Bunu  da dikkate alsınlar alırım 4500MHz falan çakarım diyenler.

Bence fazla karamsar yaklaşıyorsunuz.

Isındığı bir gerçek, sonuçta OC yapılmış 10 çekirdekli bir işlemciden bahsediyoruz ama Custom yada delid şart demek ise bence biraz acımasız bir tabir.

Delid falan yapmadan 7900x 1.2V ile 4500mhz'de 240mm AIO ile kullanılabiliyormuş.

İyi bir örnek elinize geçerse 1.12V ile 4500mhz çalışabiliyor ki bu durumda hava soğutma bile mümkün görünüyor.

Delid yapılırsa 1.32V ve 240mm AIO ile 5000mhz kullanmak da mümkün görünüyor.

Isınma konusunda 7700K'dan daha farklı bir işlemci değil. 7900x'in termal karakteri 7700K ile çok benzerlik gösteriyor. Böyle bakarsanız 7700K'yı soğuturken harcadığınız efor ile 2.5 katı bir işlemciyi de soğutabiliyorsunuz.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, stardust said:

1000 dolarlık işlemciyi lehimlememek nedir aslında onu sormak lazım.

Rahatça delid yapılabilsin diye öyle düşünmüş Intel :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Özkan acımasızlık falan yok, neyine hem acımasız olacağım, böyle ısındığına yönelik incelemeler de var, 80 küsur 90 küsur sıcaklıklar AIO soğutucular ile, onları da bir oku, alacaksan kafaya koyduysan da al tabii ama bu şekilde haklı çıkarma alım kararını bu yönde kuvvetli bir kararın varsa. Alırsan da güle güle kullan derim.:) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi işlemci ısınıyor, buna kimsenin bir itirazı yok fakat 1.20-1.24 volt civarına kadar AIO soğutucular bu işlemciyi dizginleyebiliyorlar ve bu voltajda da günlük 4500mhz garanti gibi bir şey.

Hadi takoz örnek size denk gelmiş olsun 4400mhz. Günlük 4.4ghz 10 çekirdek bir işlemci için gayet iyi bir değer.

i7-7800X, 7820X ve 7900X her üçü de potansiyeli olan ve kullanıcısını memnun edecek işlemciler.

Bunu kendime yol yapmak için söylemiyorum. Muhtemelen ben almam zaten ama alana da alma demem. Her nesilde işlemci değiştiren biri değilseniz, aldım mı iyisini alayım, 4-5 sene kafam rahat olsun diyorsanız bence 7900x gerçekten düşünülebilecek bir işlemci.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kötü değil elbette, iyi tarafları da elbette ortada, ancak lehimlenmemiş olması, ısınma gibi problemleri var ki onların da olmaması lazımdı ki lehimlenmiş olsa bunları da konuşuyor olmayacaktık, bunu ben hiç kabul edilir bulmuyorum.:)

Firienholt and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh Hocam karar vermeden önce Threadripper'ın da sonuçlarına bak derim. Öyle bir plan varsa tabi. :)

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Threadripper yumurtasından ne çıkacağı belli yahu. Ryzen'in performansı ortada, çıkabileceği hız limiti ortada.

Değil 16, 136 çekirdek de olsa bazı durumlarda 7700K'ya geçilecek.

Beklenmeli mi? Kesinlikle. En azından fiyat değişimleri, kampanyalar ve yeni donanımlar görülmeli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok