Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.009 mesaj var

Philips'in 43" lik monitörüne DELL'den karşılık gelmiş, diğerleride şu seviyede ürün  çıkardımı 2-3 yıla kesinlikle şuanki 27"/ 34" yerini doldururlar. OLED için daha fazla üreticiden model çıkması lazım ki en azından pro-art seviyesi ürünlerde standart çözüm olsun. artık bir gün nasılsa geçilecek ama önümüzdeki 2-3 yıl için bile OLED'i ancak cümle için kullanırız. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 4K 120hz ekranlar, basiniza taktiginiz bir band ile gelecek. Soyle basit bir sey:

HxUFSBB.jpg

Ustunde lighthouse sensorler olacak. Sizin odada kipirdamaniz, masabasinda kipirdamaniz TV'ye parallax efekti ile yansitilacagi icin bir pencereden baska bir boyuta bakiyormussunuz gibi olacak. Holografik TV diye tanitilabilir, 3D degil sonucta. 3D'si de yapilabilir, ister gozluklu, ister gozluksuz. Ama milletin asil istedigi 3D degil, bu paralax efekti.

Bu magic mirror'da, kendi avatarini yarattigin, kendi kafandaki imajindaki ideal kendini yarattigin oyun motorunun yuku dinamik ayarlamasiyla sabit 120 hz'de calisan bir evren olacak. Ustteki videodan ona gelmek icin gereken tum teknolojiler hazir. Ozellikle Samsung'da.

"-Sen kahin misin?...

-Bir cisim yaklasiyor"

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O kafaya takılan banda belki gerek olmayabilir. Kameralar gözleri rahat takip ediyor veya yüze  ,şapkaya takılan birkaç tane takip edilebilir özelliği olan code yeterli. Şu anda da yapılmıyor mu zaten?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kamera gozu takip eder boylece foveated rendering ile performans yuksek tutulurken alan derinligi falan saglanir. Onun sensoru de bu ufak cihazin altinda olur. Goz takibi ile kafa hareketi takibi cok farkli. Kafa hareketi takibi boyun modellemesi/IK ile uc boyutlu tracking'i birlestiriyor. Lighthouse'un sundugu ucuz (hem uretim, hem performans gereksinimi acisindan) ve lazer keskin tracking ile gercekten onunde boyut kapisi acilmis gibi... Hani cizgi filmlerde iki karakter karsilikli durur da oteki onun aynadaki aksiymis gibi hareket eder ya... Onu yapabildin mi insan kendini seyre dalar zaten.

Bi de aynadaki "ben sunu istiyorum" dedin mi 3d print'le, drone'la onune getiren bulutlardaki, goklerdeki zeka olunca... Kendimiz yazip kendimiz oynamisiz yillardir ama o cennet kralligina ulastik sonunda diyecegiz. Ol diyeceksin olacak. Isik olsun diyeceksin, odanin isigi acilacak.

Tony Stark nasil Jarvis'e zirh tasarimi yap diyor, begendim cikar diyor... Kalp seklinde bir kupa istiyorum diyeceksin, buluttaki her seyi goten zeka pattern recognition ile senin eski sevdiklerine bakip zevkine gore tasarimlari onune getirecek. Su guzel diyeceksin, sana en yakin 3D print merkezinde basilip drone'larla evine gelecek. Ol diyeceksin, olacak. Drone da 3d print edilmis, paketi hazirlayan robot da, enerjiden baska masraf yok, enerji de gunesten, bedava, sinirsiz, temiz.

Kendi avatarini project ettigin Magic Mirror'a donelim.

Bir sonraki neslinde mesela cocuklarimiz "ben denizkizi olmak istiyorum" diyecekler, duvarlari kaplayan e-paper'a bagli ayna duvarlari denizin altinda, Atlantis'e cevirecek. Bu sabit isiklandirmali fonun ustune MS Illumiroom gereken efektleri verecek. Kafada da AR gozluk, 5G network'ten ayni aynaya bagli, o ortama hareketli karakterleri ekleyecek. Bu uc layer ile kullanici ve magic mirror o odada kendi gercekliginizi yaratacak.

Sadece eglence icin degil, uretmek, yaratmak icin de:

Elim kolum havada yorulur dersen sen kendi gesture'lerini farkli tanimlarsin, TV'nin ustundeki Kinect tarzi (ama daha yuksek siklikla tarayan) kamera hand ve body tracking icin kullanilir. Iki tane de bilekligin olur, aynen kafaya takilan bant gibi, o hand ve body tracking buradan gelen data ile fusion yoluyla yapildigi icin son derece isabetli olur.

Ama haklisiniz, ilk nesilde sadece TV'nin istundeki kinect benzeri kamera ile takip yapip paralax saglayan bir tasarim da bas dondurucu olur, ozellikle 4K 120hz'de.

Sanal bir gerceklik yaratmak icin illa kafaya kask takmak gerekmiyor. Yeni bir nesil gumbur gumbur geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AOC ,Agon isimli oyuncu monitorleri de üretecek yeni markasını tanıtmış.

http://www.pcgamer.com/aoc-kicks-off-agon-gaming-brand-with-a-27-inch-qhd-monitor/

AOC ismini hep duyuyorum, nasıl monitorleri?

Acer'dan 32' 4k pro monitor. 

http://www.neowin.net/news/acers-new-32-inch-monitor-offers-4k-resolution-zeroframe-design-with-ultra-thin-bezels

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nevet biri gsync biri freesync .. Gsync olan zaten xg2703gs adıyla çıkacak ve muhtemelen daha pahalı olur..

Şuan xg2701 diye bi model var zaten ama hem TN hem 1080p o nedenle almaktan vazgeçtim gibi şuan.. Biranda fiyatı 299a falan inmezse.. :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080p görüntü çamur olur. 4K görüntüyü sürecek ekran kartı zaten piyasada yok. Büyük ihtimall Philips olduğu için input lagin yerlerde sürünme ihtimali de var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ASUS PG248Q, 24", 1080p, TN, 180Hz overclocked TN,G-Sync bir model geliyor.

Muhetemelen Acer'ın predatörü ile aynı panel. Biraz geç kalmış. Neyse Onur'a amazondan aldırdık bir Predator bekliyoruz bakalım. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ASUS is making a 4K monitor with 144Hz refresh rate

http://www.cnetbeta.com/asus-making-4k-monitor-144hz-refresh-rate/

27' olmasa iyiymiş veya en azından 32', 34' lik bir  versiyonu da olsaymış. 

Herhalde öncelik oyun olunca 27' üzerine çıkmak istemiyorlar, oyunun bir kısmı fazla periferde kalıyor, oyuncu hakimiyetini kaybediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AU Optronics 144Hz 4K 27" panel duyurusu yapmış anladığım kadarıyla, Acer v.b. diğer markalardan gelecek ürünler de yoldadır, böyle bir monitör -AHVA panel de olduğunu düşünerek- burada 5.000 TL seviyelerinden piyasada olur diye düşünüyorum, böylesi bir fiyat seviyesi olursa boyut nedeniyle düşündürücü olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben takip etmiyorum monitörleri. Bu hafta gaza gelip 27" 1440p olsun, taştan olsun alıcam dedim, fiyatlar 1500TL civarından başlıyor. 1500TL altında ya 1440p yok, ya  da olanlar gudubet (27" 1080p 'yi ne yapayım, veya küçücük 1440pler)

Eh. 2 tane 23,5" 1080p monitörüm var Acer 'ın, TN panelli dandik falan ama ikisini 500 liraya almıştım zamanında Vatan 'dan. Şimdi 1000 liraya 27" 1440p bulamıyorum. Sebepler ortada tabii ona diyecek yok da, bu fiyata ortalama bir monitör alıp mutlu olmam şahsen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ASUS PG258Q 25" / 1080p / TN / 240Hz

240Hz yalandan, araya kare sokarak falan değil gerçekten saniyede 240 kare gösterebiliyor.

Bir de monitör DP 1.3 istiyor gördüğüm kadarıyla bu kadar yüksek hıza çıkmak için. DP 1.3 ile çılgın tazeleme hızlarına geçiş başlayacak bu şekilde az çözünürlüklü modeller için, görünüş o.

Haliyle G-Sync desteği de var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

200Hz Predator Z35'e baya niyetlenmiştim ama monitör maalesef 144Hz'de bile düzgün performanslı değil gördüğüm kadarıyla nerede kaldı 200Hz. Ghosting problemleri kötü, fiyat da muazzam olunca olmuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ASUS PG258Q 25" / 1080p / TN / 240Hz

240Hz yalandan, araya kare sokarak falan değil gerçekten saniyede 240 kare gösterebiliyor.

Bir de monitör DP 1.3 istiyor gördüğüm kadarıyla bu kadar yüksek hıza çıkmak için. DP 1.3 ile çılgın tazeleme hızlarına geçiş başlayacak bu şekilde az çözünürlüklü modeller için, görünüş o.

Haliyle G-Sync desteği de var.

Ekran kartlarinin guclerinin yetmedigi kare sayisina cikmak icin ara kareleri eldeki depth bilgisi temelli bir reprojection'la olusturmasi, TV'lerin 2D uzerinden ara kare uydurdugu tekniklere kiyasla daha isabetli bir sonuc verecegi icin, VR optimize diye satilan kartlardan belki icinde bu reprojection isi isin ozel unite ve veya bellek optimizasyonlari olanlar, artik sabit 240 kare vermeye baslayabilir. Boyle bir cozum g-sync ihtiyacini ortadan kaldirabilir. Oyunu 20fps'de calistiran kartta 60 gibi gozuksun dersen cuvallar ama 120fps veren kartin o aradaki 2 milisaniyede goruntunun ne kadar degisecegini isabetli hesaplayip gercek 240'a yakin goruntu vermesi oldukca olasi aslinda.

Mesela 8K 30-60hz ekran alan g-sync pesinde kosar, 1080p 240hz ekran alan goz-beyin hiz algilama sinirina yaklasir, 4K 120hz denge nokta diye dusunen onu native veremezse 60fps uzerinden reprojection'la verecek ekran kartina yonelmekle g-sync ekrana yonelmek arasinda kisisel zevke gore bir tercih yapar.

neural network ile machine learning tabanli kartlar kendi algoritmasini kendi gelistirir hale gelip bu isleri akillica yapacak kadar ilerlediyse bu driver yazamama sorunlari ve surekli driver guncelleme azabi yerine isini daha iyi yapmayi ogrenen kartlar nesli baslayabilir. tabi boyle bir alternatif gelecekte ekran karti benchmarklari sabit fps sebebiyle yerini tamamen goruntu karsilastirmalarina birakabilir

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitor konusu var hazirda diye buraya yazmak istedim.

Ofiste macbook retina yi baglayip kullanacagim bir monitor almak istiyorum. Dusundugum boyut 24inch ama 27 inch de olur heralde emin degilim cok buyuk olur mu. G sync ler falan pek onemli degil benim icin. Tek istedigim macbook retina ekranindan sonra gozume kotu gelmemesi. Sanirim bu yuzden full hd degilde qhd veya uhd bir monitor bakmam gerekiyor.

Sunu buldum ama dusundugumden fazla bir fiyati var.

Dell UltraSharp U2715H 27" 8ms (2xHDMI+Display+MiniDisplay) QHD Led Monitör

http://www.hepsiburada.com/dell-ultrasharp-u2715h-27-8ms-2xhdmidisplayminidisplay-qhd-led-monitor-p-BD802640

siz ne onerirsiniz ?

Esasinda almak istedigim apple in monitoru ama 3800tl asla veremem sirf ofis kullanimi icin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok