Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.020 mesaj var

Ben hiç en yeni, en ileri teknolojiyi tonla para dökerek almadım. Ama en yenisini aldım hiç değiştirmeden senelerce kullandım diyende duymadım gibi. En yenisini alanlar genelde 6 ay 1 sene içinde onu satıp farkla yine en yenisini alıyor.

Secim sizin elbette. Ben hic bir monitorumu sadece bir yil kullanmadim ama kotu bir secenek oldugunu iddia etmiyorum.

Tabi pahali ekran alip 3-5 yil kullanacagima su anda ekran kartimin yettigi, makul fiyatli ekran alip 1 yil kullanirim, ikinci elde satip degistiririm demek de mantikli bir secenek, o yuzden bir yilligina mi monitor aliyorsunuz diye sordum.

Sadece benim gibi birkac yilligina alacaksaniz sunu gozden kacirmayin diyorum:

1. 4K 120hz ekraniniz olursa ekran kartinizin nefesinin yettigi yerde daha once gormediginiz bir netlik+akicilik kombosu olacak,

ekran kartinizin nefesinin yetmedigi yerlerde uc secenek olacak:

2. 4K 60hz calistirmak (ki hic fena olmayacak, ozellikle videolar icin),

3. 120hz calistirip oyun motorunun ic cozunurluk ve ayarlari dinamik degistirerek akiciligi hep yuksek tutmasina, netligi mumkun oldugunca yuksek tutmasina izin vermek

4. Cozunurlugu 4K'da tutup Freesync veya Gsync ile refresh rate'in dinamik degismesine, boylece netligi yuksek tutup akiciligi mumkun oldugunca yuksek tutmasina izin vermek (bu her monitor + ekran karti kombosunda mumkun olmayacak tabi)

Bu dordune (veya ilk ucune) sahip olabileceginiz bir urun almak yerine, 4K 60hz ile 2K 120hz arasinda secim yaptiginiz teknolojiye birkac ay sonra eski teknoloji diyeceksiniz. O soon to be old teknolojiye ya bir yilda degistirecek sekilde para harcamak, ya da para harcamamak sizi daha memnun edebilir.

PS: 3 ve 4'un bir combosu da muhakkak gelecektir. Ekrandaki aksiyonun netlige mi, tazeleme hizina mi daha cok ihtiyac duydugunun analizini aksiyonun hizindan yapip 4K 120hz'e nefesi yetmediginde size 4K@60hz mi 2K@120hz mi sunacagina dinamik karar veren akilli oyun motorlari ve veya grafik karti driverlari.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dell UP3017Q OLED 4K 120hz 30 inch monitorun eli kulaginda, DisplayPort over USB-C veya Thunderbolt 3 via USB-C ile o cozunurlukte o hiza cikiyor, kontrast orani da gozleri yakiyor ama OLED oldugu icin fiyat da sizi yakiyor.

Tahminim Computex bekleniyor, Nvidia GTX 1070/1080 (Pascal) ilk orada gorulecek. Tnt 2'lerden GeForce DDR'lere gecis cok surmedi ve ekran karti dunyasinin cehresi degisti. Bunun HBM2 ve yeni uretim teknolojileriyle hazirlanan GPU'larda kendisini tekrar etmesini bekliyorum. Driver ve oyun motorlari da yukarida yazdigim sekilde evrilme alametleri gosteriyorlar. Ozellikle VR sabit 90 fps hedefledigi icin. Sabit fps'nin yakalanamadigi yerlerde reprojection ile (timewarp) onceki frame'in sonrakini uretmek icin kullanilmasi da VR ile onem kazanmis, monitorde iyi sonuc verebilecek bir cozum. Kisacasi gercek zamanli 3D grafiklerde ciddi sicrama bekliyorum. Bunlari .otu .oklu benden degil de, nvidia/radeon group'un PR departmanlarinin hazirladigi bulten ve grafikleri tekrar eden meshur sitelerden okudugunuzda daha inandirici olabilir. O yuzden bu monitorlerin piyasaya cikmasi icin Computex'in vs beklenmesi mantikli. 4K 120hz zaten imkansiz gorusunu yikmayi nvidia'ya birakmak ve displayport 1.3 kartlarla bu ozelligin PR'inin one cikmasini beklemek makul. Sonrasinda bu monitorler piyasaya dolacaktir. Paneller zaten coktan hazir, tek gereken onlari dp1.3 ile paketlemek.

Boyle OLED bir monitore benim gucum yetmez tabi ama OLED 4K 120hz, 400,000:1 statik kontrast, 10 bit renk kanallari, 100% Adobe RGB, backlight bleed veya IPS glow olmamasi, etkin Anti-Reflective (AR) treatment uygulanmis parlak yuzey, 16x9 30 inch ruya gibi goruntuye sahip olur, bir yerde gormek isterim.

Karsinizda size gulumseyerek konusan insanin aslinda karsinizda olmadiginin bilincinde oldugunuz, ama bilinc altinizda, bilinc disinda, gercekten karsinizda olan ve sizle konusan birinden farkli bir duygusal tepki vermediginiz gunler cok yakin. Gorsel duyuya dayali ilkel sistemlerimiz masa ustundeki 4K 120hz OLED'i gercekten ayirt etmekte cok etkin olmayacaktir. Cocuk yasta, bilincin henuz tam gelismedigi nesillerdeki etkisini siz dusunun.

Bunun cikis fiyati $4999. IPS olanlari $1000-1500 civarindan baslayacaktir ama $600-800'lere gerilemesi bir yili bulmaz. Bunun iyimser bir tahmin oldugunu sanmiyorum, 4K 120hz panelli TV ekranlari su anda $600-800 araliginda bulunabiliyor. Buna dp1.3 ekleyip satmanin maliyet de farkli olmayacaktir, vakti de yeni nesil kartlarla geliyor.

Bunlar US fiyatlari tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O rüne kesin tarih var mı? 

Çünkü son okuduklarım yakın zamanda oled monitorun çıkmasının beklenmediği. En azından yaygın satılacak bir ürün yok. blue subpixel sorunu çözülemiyor makul şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

$5000 a almam ama IPS 'den fazla verebilirim. Ancak önce görmek lazım. O blue subpixel işi monitorun ömrünü çok kısıtlıyor.

Oled ler gelecek diye monitor işini bekletmeyin demek istedim :) . Yakın zamanda bir beklenti yok diyorlar oled monitor için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O noktada ben de katılıyorum.:)

Fiyatı geçtim, artı olarak monitörün Displayport 1.3 olup, olmayacağı belli değil veya değildi, olsa yine durum karışık, thunderbolt falan diye belirtenler olmuş, o da bir ekran kartı standard bağlantısı falan değil v.b.

Daha karanlık noktalar var o modelle ilgili ve ayrıca o fiyata da "normal" (mere mortal mı diyeyim ?) kullanıcılara hitap etmediği ve etmeyeceği ortada.

Bu fiyat nedeniyle sadece zaten bu model hakkında ek bir tartışmaya gerek yok bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O noktada ben de katılıyorum.:)

Fiyatı geçtim, artı olarak monitörün Displayport 1.3 olup, olmayacağı belli değil veya değildi, olsa yine durum karışık, thunderbolt falan diye belirtenler olmuş, o da bir ekran kartı standard bağlantısı falan değil v.b.

Daha karanlık noktalar var o modelle ilgili ve ayrıca o fiyata da "normal" (mere mortal mı diyeyim ?) kullanıcılara hitap etmediği ve etmeyeceği ortada.

Bu fiyat nedeniyle sadece zaten bu model hakkında ek bir tartışmaya gerek yok bence.

Hocam DisplayPort ve Thunderbolt bağlantısı birebir aynı, en azından Mini DisplayPort - vga dönüştürücü ile Thunderbolt - Vga dönüştürücü aynı. Tabi 1.3 standardı ile Thunderbolt 3 mü denk geliyor ona bakmadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Thunderbolt 3 için tam olarak öyle mi oluyor bilmiyorum, denemediğim için birşey diyebilme şansım yok, çok araştırma da yapmış değilim o konuda gerekli görmediğimden ve ilgim olmadığından ancak bağlantının bu kadar basit olmadığına dair birşeylere denk gelmiştim, doğrudur yanlıştır bilemiyorum, ilgisi olan araştırır doğru bilgi verir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu alın işte Asus PG279Q veya benim gibi 278Q eğer kaliteli bir TN de çok sorun olmaz diyorsanız. Nedir bu absürd işler? 5000 dolarlar falan. 4K 120Hz'ler vs bırakın bu işleri, o çözünürlükte 120-144 fps verebilecek bir ekran kartı kaç sene sonra çıkacak kim bilir? 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör modellerinden bağımsız olarak şu GSync-Freesync,monitörüne göre ekran kartı almak olayı gerçekten sinir bozucu. Üst seviye bir modeli yeri geliyor yıllar boyunca kullanabiliyorsunuz, monitörün ömrü boyunca GSync monitör aldım diye o özelliği kullanmak için Nvidia ekran kartı  (ya da freesync aldıysanız amd ekran kartı) almak zorunda mıyım ben? Bu teknolojinin düzgün kullanılması ve daha fazla yayılması için bir şekilde bir standart gelmesi lazım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör modellerinden bağımsız olarak şu GSync-Freesync,monitörüne göre ekran kartı almak olayı gerçekten sinir bozucu. Üst seviye bir modeli yeri geliyor yıllar boyunca kullanabiliyorsunuz, monitörün ömrü boyunca GSync monitör aldım diye o özelliği kullanmak için Nvidia ekran kartı (ya da freesync aldıysanız amd ekran kartı) almak zorunda mıyım ben? Bu teknolojinin düzgün kullanılması ve daha fazla yayılması için bir şekilde bir standart gelmesi lazım

Olmaz böyle birşey Exe, hiç zannetmiyorum, hangisi diye sorarsan bende ikisi de var ve G-Sync derim ikisinin arasında seçim yapmak gerekirse.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu alın işte Asus PG279Q veya benim gibi 278Q eğer kaliteli bir TN de çok sorun olmaz diyorsanız. Nedir bu absürd işler? 5000 dolarlar falan. 4K 120Hz'ler vs bırakın bu işleri, o çözünürlükte 120-144 fps verebilecek bir ekran kartı kaç sene sonra çıkacak kim bilir?

Ben de aynı fikirdeyim kısacası, ifade tarzım tabii bu kadar sert değil.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun cikis fiyati $4999. IPS olanlari $1000-1500 civarindan baslayacaktir ama $600-800'lere gerilemesi bir yili bulmaz. Bunun iyimser bir tahmin oldugunu sanmiyorum, 4K 120hz panelli TV ekranlari su anda $600-800 araliginda bulunabiliyor. Buna dp1.3 ekleyip satmanin maliyet de farkli olmayacaktir, vakti de yeni nesil kartlarla geliyor.

Kimseye OLED ekrana $5000 odemesini tavsiye etmedim. OLED mi beklesek diyene fiyati gosterip ama 4K 120hz IPS DP1.3'ler cok yakinda alinabilir olacak dedim. Ilk mesajdan beri 4K 120hz IPS beklenmesini tavsiye ediyorum. O cozunurlukte o frame rate tutturulamaz argumanina da nasil olacaginin teknik ayrintisini iceren madde madde aciklamayi yazdim. Gerisi size kalmis.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K, 120hz, ips, mumkunse hdr. 120hz derken pc'ye baglantisi displayport 1.3 olacak. Yanina displayport 1.3'u olan bir Pascal/Polaris. Bu gelmek uzereyken baska sey alan pisman olabilir.

tldr: 40" 4K 120hz DisplayPort 1.3 IPS TV/monitorler yakindir.

Masaustunde 40" TV var. Biliyorum, ayilik. Ama bunu deneme sebebim sadece dev goruntu ve FPS'lerde elimdeki silahin gercek boyutunda gibi olmasi, masaustunde sanal dunyaya gercek boyutta pencere acilmasi degil. Asil sebep bel agrisi. Monitor 20 kusur inch oldugunda mumkun oldugunca yakinima cekiyorum, egri bugru oturarak kullaniyorum. Altina bir sey koyup yukselterek kullaninca nispeten daha iyi oluyor ama simdiki gibi dogal olmuyor. Simdi yillardir ilk defa arkama yaslaniyorum, ilk defa monitor masanin bana en uzak ucunda ve masada genis bir kullanim alanim var, ilk defa her ayrintiyi gorecek kadar buyuk bir goruntu tam karsimda, saatlerce rahat kullanabilecegim bir yerde.

Hala 40 inch buyuk olur diye dusunuyorsaniz soyle soyleyeyim: Bir app'i saga, bir app'i sola snap ettigimde cok pratik bir kullanim sunuyor ve her sey istedigim boyutta oluyor, ister web sayfasi olsun, ister ofis dokumani olsun, sanki iki 27 monitor kullaniyormussunuz ve onlari ofis isi icin tilt edip yan yana koymussunuz gibi ama oyuna, filme, diziye daldiginizda onunuzde tek bir buyuk ekran var.

Sorun ne? 1080p bu boyut ve mesafede yetersiz. 4K icin refresh rate secenekleri limitli, TV'nin panelinde o yetenek varsa bile hdmi'in nefesi yetmiyor. 1440p ips 90+ hz monitorler mevcut ama bu boyutta olani yok, boyle bir TV de yok. Bu cozunurlukte takildim kaldim bir suredir. Renk/goruntu kalitesi olarak da su anda kullandigim urunden ipad'e ya da macbook'a gecince gozler bayram ediyor.

40 inch, 4K, IPS, 90+ hz bir TV/monitor olmali ve DisplayPort 1.3 ile tam cozunurluk ve tam hizda PC'ye baglanabilmeli. "Yok elinin..." demeyin, piyasada binlerce dolarlik OLED TV'ler alici bulabiliyorsa bunun da alicisi olmasi lazim. Bugune kadar gormememizin sebebi ekran kartlarinin o cozunurlukte o fps'yi verememesi ve 4K 120hz icin DisplayPort 1.3 gerekmesi olabilir ama bu yil beklenen hbm2 bellekli yeni nesil kartlarla, gerekirse gsync/freesync yardimiyla boyle bir ekranin ciddi bir secenek halini almasi lazim.

Pascal + nvlink anakartli sistem + 40 inch oyun sistemi alacak para var mi sorusu konu disi, bugun piyasada olsun ki yarin uygun fiyata alabilelim :)

Gercekten masaustu kullanim icin 40" insanlarin gozlerinde buyuttukleri kadar iri degil:

http://i.imgur.com/52wMkMs.jpg

http://i.imgur.com/nwbiqJq.jpg

http://i.imgur.com/xeTMSx8.jpg

Ofis isi icin cift monitor kullanana duz 40" guzel is gorur, oyunlarda 3 monitorlu setup yapanlar icin curved 40 inch masada oyuncuya yakin yerlestirildiginde surround tadi verir, kesintisiz tek ekranla. Bu yil bu iki cozumun yeni ekran kartlari + DisplayPort 1.3 sayesinde "4K 120hz gaming" basligiyla cazibe kazanmasini, yeni ekran kartlarini satmak icin bahane olmasini, PC gaming'e omuz vermesini, nihayetinde masaustu bilgisayar imajinin tazelenmesini umuyorum.

Secim sizin elbette. Ben hic bir monitorumu sadece bir yil kullanmadim ama kotu bir secenek oldugunu iddia etmiyorum.

Sadece benim gibi birkac yilligina alacaksaniz sunu gozden kacirmayin diyorum:

1. 4K 120hz ekraniniz olursa ekran kartinizin nefesinin yettigi yerde daha once gormediginiz bir netlik+akicilik kombosu olacak,

ekran kartinizin nefesinin yetmedigi yerlerde uc secenek olacak:

2. 4K 60hz calistirmak (ki hic fena olmayacak, ozellikle videolar icin),

3. 120hz calistirip oyun motorunun ic cozunurluk ve ayarlari dinamik degistirerek akiciligi hep yuksek tutmasina, netligi mumkun oldugunca yuksek tutmasina izin vermek

4. Cozunurlugu 4K'da tutup Freesync veya Gsync ile refresh rate'in dinamik degismesine, boylece netligi yuksek tutup akiciligi mumkun oldugunca yuksek tutmasina izin vermek (bu her monitor + ekran karti kombosunda mumkun olmayacak tabi)

5. 3 ve 4'un bir combosu da muhakkak gelecektir. Ekrandaki aksiyonun netlige mi, tazeleme hizina mi daha cok ihtiyac duydugunun analizini aksiyonun hizindan yapip 4K 120hz'e nefesi yetmediginde size 4K@60hz mi 2K@120hz mi sunacagina dinamik karar veren akilli oyun motorlari ve veya grafik karti driverlari.

6. Tnt 2'lerden GeForce DDR'lere gecis cok surmedi ve ekran karti dunyasinin cehresi degisti. Bunun HBM2 ve yeni uretim teknolojileriyle (Finfet 16nm) hazirlanan GPU'larda kendisini tekrar etmesini bekliyorum.

Bunlara sahip olabileceginiz bir urun almak yerine, 4K 60hz ile 2K 120hz arasinda secim yaptiginiz teknolojiye birkac ay sonra eski teknoloji diyeceksiniz. O "soon to be old" teknolojiye ya bir yilda degistirecek sekilde para harcamak, ya da para harcamamak sizi daha memnun edebilir.

Tahminim Computex bekleniyor, Nvidia GTX 1070/1080 (Pascal) ilk orada gorulecek. Tnt 2'lerden GeForce DDR'lere gecis cok surmedi ve ekran karti dunyasinin cehresi degisti. Bunun HBM2 ve yeni uretim teknolojileriyle hazirlanan GPU'larda kendisini tekrar etmesini bekliyorum. Driver ve oyun motorlari da yukarida yazdigim sekilde evrilme alametleri gosteriyorlar. Ozellikle VR sabit 90 fps hedefledigi icin. Sabit fps'nin yakalanamadigi yerlerde reprojection ile (timewarp) onceki frame'in sonrakini uretmek icin kullanilmasi da VR ile onem kazanmis, monitorde iyi sonuc verebilecek bir cozum. Kisacasi gercek zamanli 3D grafiklerde ciddi sicrama bekliyorum. Bunlari .otu .oklu benden degil de, nvidia/radeon group'un PR departmanlarinin hazirladigi bulten ve grafikleri tekrar eden meshur sitelerden okudugunuzda daha inandirici olabilir. O yuzden bu monitorlerin piyasaya cikmasi icin Computex'in vs beklenmesi mantikli. 4K 120hz zaten imkansiz gorusunu yikmayi nvidia'ya birakmak ve displayport 1.3 kartlarla bu ozelligin PR'inin one cikmasini beklemek makul. Sonrasinda bu monitorler piyasaya dolacaktir. Paneller zaten coktan hazir, tek gereken onlari dp1.3 ile paketlemek.

Su anda bile piyasada 4K 60hz videolar varken yeni nesil donanimlarda 4K HDR 120hz videolarin cikmayacagini sananlar, vaktiyle 1080p yeter derken bugun 4K alanlar, vaktiyle insan gozu 24 karenin ustunu goremiyormus ya diye uyduruk bilgileri tekrarlarken bugun 60hz'in altina donup bakmayanlarla ayni insanlar.

Cok acik, basitti ilk mesajim:

"4K, 120hz, ips, mumkunse hdr. 120hz derken pc'ye baglantisi displayport 1.3 olacak. Yanina displayport 1.3'u olan bir Pascal/Polaris. Bu gelmek uzereyken baska sey alan pisman olabilir"

Bu teknoloji gelmek uzereyken sizin yonlendirmenizle uzun sure kullanmak uzere farkli monitorlere yoneleceklere kendimce uyarida bulunmam sizi rahatsiz etmesin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada konuya dönersek, bekleyenler vardı sanıyorum, Samsung ve AU Optronics'in 3440x1440 Ultrawide 144Hz panelleri bu yıl içinde çıkartacağına dair söylentiler var, dişimi sıktım daha da beklerim diyenler bu konuları da araştırabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aman allahım  :icon_eek:

gözler hala iyi görüyorken, şunu bir kullanabilsem  keske... 2-3 seneye makul bir seviyeye inse

The UP3017Q blows these specs out of the water.

The Rolls-Royce of displays is capable of a 0.1ms response time, a contrast ratio of 400,000 to 1, and a refresh rate of 120Hz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

(4K 120hz IPS monitorler konu degildi cunku)

Alınganlık göstermeye gerek yok, tartışmaya gerek yok manasında bir şeydi o.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar mi anlatabildigin karsidakinin anladigi kadar olur... 

4K 120hz IPS ekranlar $5000 civarinda olmayacak, yanlis bilgilendirme olmasin. 4K 120hz OLED ekranlarin beklenmesini tavsiye etmedim, o yanlis bilgilendirme de olmasin. Dogrusunu yeniden yazalim.

Kimseye OLED ekrana $5000 odemesini tavsiye etmedim. OLED mi beklesek diyene fiyati gosterip ama 4K 120hz IPS DP1.3'ler cok yakinda alinabilir olacak dedim. Ilk mesajdan beri 4K 120hz IPS beklenmesini tavsiye ediyorum. O cozunurlukte o frame rate tutturulamaz argumanina da nasil olacaginin teknik ayrintisini iceren madde madde aciklamayi yazdim. Gerisi size kalmis.

OLED olanin cikis fiyati $4999. IPS olanlari $1000-1500 civarindan baslayacaktir ama $600-800'lere gerilemesi bir yili bulmaz. Bunun iyimser bir tahmin oldugunu sanmiyorum, 4K 120hz panelli TV ekranlari su anda $600-800 araliginda bulunabiliyor. Buna dp1.3 ekleyip satmanin maliyet de farkli olmayacaktir, vakti de yeni nesil kartlarla geliyor.

Geri sayim:

Adam okumaz... ama sana karsi fikirdedir...

Bu kadar mi senin yazdigini anlayamaz dersin, hakaret olur,

Bak kac defa yazmisim, benim hakkimda baska sey diyormusum gibi konusuyorsun dersin, senin yazdigini okumak zorunda miyim der...

La okumadiysan niye karsi cikiyorsun dersin, konuyu degistirme der.

Sener Sen Ilyas Salman filmleri gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuya dönersek   :zuh:  :zuh:  :zuh:

Ozan'ın yazdıklarını dinleyin.

Aynı ürünlerin Acer'da da karşılığı var.

Acer Predator XB271HU 144HZ IPS,

Acer Predator XB270H 144HZ TN

TN modelin çözünürlüğü 1080P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok