Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.018 mesaj var

Gercekten masaustu kullanim icin 40" insanlarin gozlerinde buyuttukleri kadar iri degil:

http://i.imgur.com/52wMkMs.jpg

http://i.imgur.com/nwbiqJq.jpg

http://i.imgur.com/xeTMSx8.jpg

Ofis isi icin cift monitor kullanana duz 40" guzel is gorur, oyunlarda 3 monitorlu setup yapanlar icin curved 40 inch masada oyuncuya yakin yerlestirildiginde surround tadi verir, kesintisiz tek ekranla. Bu yil bu iki cozumun yeni ekran kartlari + DisplayPort 1.3 sayesinde "4K 120hz gaming" basligiyla cazibe kazanmasini, yeni ekran kartlarini satmak icin bahane olmasini, PC gaming'e omuz vermesini, nihayetinde masaustu bilgisayar imajinin tazelenmesini umuyorum.

Doom'un bu yil gelecegini biliyoruz, Valve'in da artik ortami senlendirmesinin vakti geldi. HL3 VR'a uygun degil derken tum oyundan soz ediyorlar ama nasil filmleri promote etmek icin VR experience'lari piyasaya cikiyorsa duz oyun olarak cikacak bir HL3 ve ondan experience'lar barindiran bir VR pakedi benim beklentim. HL2'de klavye/gamepad ile saga sola kosmak VR'a uygun olmayabilir ama turret'in basina gectigin bolum veya etraftan dusman gelirken bir oda boyutunda kumanda odasini savunmaya calistigin bolum gibi tek odalik alanda intense gameplay sunan parcalar VR'da muhtesem olur. Ister Kleiner's Lab'deki gibi teleporter'la, ister G-man tarafindan suruklenerek olsun, experience'lar arasinda gecisin nasil olacagi da HL evreninde hazir zaten. Bu yil sonunda piyasaya cikacak bir HL3'ten bu sekilde parcalar barindiran bir sneak preview VR experience pakedi hem Vive sattirir, hem HL3'e super promo olur, hem de Source 2 motoru ve Steam'i VR dev platformu olarak lanse eder. HL ile sirketi kurdular, HL2 ile Steam'i kurdular, HL3 ile de SteamVR'i kursunlar artik.

Nereden baglandi konu VR'a?

HBM2 + DisplayPort 1.3 = 4K 120hz IPS 40" = PC Gaming boost = Doom + Half-Life = HL3 confirmed = VR...

Bears, Beets, Battlestar Galactica...

1yI1mRI.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus'un ROG Swift serisine katacağını duyurduğu ultra geniş AHVA (IPS) panelli, curved ekran tasarımlı PG348Q enteresan bir ürün olacağa benziyor. 3440x1440 çözünürlüklü 34" bir monitör ve 100Hz ekran tazeleme hızına sahip, içinde yine Nvidia'nın G-Sync modülü yer almakta. Şu anda Acer'ın 34" curved predator modeli Amazon'da satılıyor ve bunun da fiyatı Acer gibi 1400-1500 dolar civarlarında olacaktır diye düşünüyorum.

http://www.asus.com/tr/Monitors/ROG-SWIFT-PG348Q/

SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhabalar,

34" büyüklük olarak iyi fakat fiyat olarak kaymak tabakaya hitap edecek kadar yüksek, tahminen diyorum bu monitörlerin az çok satacağı miktar belli olduğu için prestij ürünü olmasını istemişler sanki. o sebepten kalite ve performans anlamında harika bir ürün olabileceğine inanabilirim ama dediğim gibi fiyatı uçuk. Dell'inde OLED ekranı var bunun 4 katı fiyata ama hitap ettiği kitle bu işten ciddi para kazanabilecek bir kesim olan grafikçilere özel, bu monitör ise oyunculara yani boş işe  :mrgreen: , para sorunu olmayan için harika görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuradan devam edelim yine, bilindiği gibi bazılarının da çok beklediği 200Hz özelliği ile "Vauvvv" dedirten Acer Predator Z35 çıktı. Ancak incelemeler ve sitelerden gördüğüm kadarıyla VA panellerin hepsinin genel karakteristiği olan yavaş piksel cevap süresinden muzdarip, TFT Central incelemesinde hatta 120Hz üzerindeki tarama hızlarının pratik olmadığı belirtilmiş. Özellikle siyah, gri geçişlerinde 50ms ve üzeri ölçülmüş akla ziyan piksel geçiş süreleri var, overdrive da toparlayamamış monitörü, overshoot problemleri ve piksel geçişlerinin bazı noktalarda ki siyah, gri problemli bariz ghosting ve smearing problemleri gözlenmiş. ULMB ve 120Hz tarama hızı tavsiye edilmiş kullanıcı yorumlarında sorunlu oyunlar için. Kimi ghosting ve smearing problemleri yüzünden iade etmiş, dayanamamış ki normal bence monitörün 1100 USD olduğunu düşününce.

Onun dışında monitörü çok başarılı bulan kullanıcılar da var, hatta bir incelemede 200Hz'in 144Hz'den farkının hissedildiği de belirtilmiş, yani bu tamamen gösteriş bir değer de değil ama işte ideal ortam lazım ve 2560x1080 çözünürlükte de BF4 dahil 200 FPS tutturmak olası SLI düzenekle, 3440x1440 ile mümkün olmaz o kadar. Bazı kullanıcılar 200Hz ile BF4'ü baya övmüşler.

Monitörün gördüğüm avantajlarına gelirsek, panel VA olduğu için(ki TFT Central panelin kimi noktalarda sorunlu cevap süresini yine de VA panellere göre başarılı bulmuş gördüğüm kadarıyla) IPS Glow yok(ben de dahil backlight bleed ile karışıyor kimi zaman, ikisi ayrı sorun, birisi üretim hatası diğeri ise panelin kendine has özelliği) kontrast oranını Acer 1:2000 olarak belirtmiş ama incelemelerde 1:3000 seviyelerine yaklaşan muazzam bir kontrast oranı var, ULMB var ki bazı IPS olanlarda ULMB yok, hatta benzer 21:9 3440x1440 modellerde yok. Siyah derinliği yine muazzam bir değer, kalibre edilmiş halde TFT Central ölçümü 0.004. IPS'ler falan bunun çok çok üstünde 0.11, 0.12 seviyelerinde.

Sonuçta bazı kullanıcı yorumlarında gördüğüm zehirini seç lafına geliyoruz, IPS Glow ve çok da yeterli olmayan kontrast oranı ve siyah kalitesi mi ya da muazzam kontrast ve siyah kalitesi, IPS Glow'un esamesi olmaması ile birlikte bir miktar ghosting ve smearing problemine katlanmak mı?

Yarın da Acer Predator X34 ve Asus PG348Q ile devam ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 21:9 monitörler ne kadar oyun oynayanlara veya multimedya olaylarına hitap ediyor bilmiyorum ama bana biraz saçma geliyor. Çift monitör yerine bundan bir tane alıyorsun onu anlıyorum ama bilemedim yine de. Bunun yerine bizim kullandığımız gibi 27-28" 16:9 gsync vs olan iyi bir gaming monitör daha mantıklı değil mi birçok iş için?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

21:9 gayet iyi bence de(yıllar yılı Nvidia Surround kullandım, seviyorum böyle, saran bir ortam oluşuyor, ama sevmeyen de sevmez) hepsinde belli başlı sorunlar var, Z35'ten girdim ilk olarak, bu kadar bazı alanlardaki aşırı yavaş piksel geçiş süreleri ile 200Hz ne kadar mantıklı mesela, Z35'in en büyük problemi bu piksel geçiş süreleri olarak görülüyor.

IPS olanlar hakkında da devam edeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu bilen insanlar olduğu için buraya yazayım : 

200Hz falan okuyunca aklıma geldi ... 400 Hz diye adlandırılan TV 'ler var böyle bir TV alıp çok yüksek hızlarda oyun için kullanan hiç oldu mu ? 

İlk sorun sanırım HDMI bağlantısının bu tazeleme için yeterli olmamaması ?

Diğer taraftan o çoklu monitörlerın kablosu prizi, yaygığı ısı, onları besleyebilmek bunlar hep problem. İş yerinde 4 monitöre kadar kullanmıştığım var  :) ama evde kullanmam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O 400 Hz diyen tv'ler gerçekte 100 Hz aslında tazeleme hızları diye biliyorum. Kendi içinde 400'e falan çıkarıyor veya firma bunu öyle lanse ediyor kendi standartlarına göre gibi salak saçma açıklamaları var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ama bu plazmalar öyle değil galiba değil mi gerçekten yüksek tazeleme oranları ? Hiç anlamıyorum TV 'den ama bu 200Hz bende çok eskiden vardı katakulli ile yapıyordı o zaman aynı demekki hala.

TV 50bin Hz olsa ne olacak ki görüntü 30 mu 60 Hz mı öyle birşey geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

buralarda 723 bin defa yazıldı çizildi ama tekrar yazayım...

tv'lerdeki yüksek hz'ler tv'lerin kendi içlerinde araya ekstra kare sıkıştırmasıyla oluşan rakamlardır daha akıcı bir görüntü sağlayabilmek için. input değerleri standart 60hz aslında.

monitörlerde 120-144hz gerçek input değeridir, uydurma değildir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hm, sağol bilgi için seni yorduk biraz. Zamanında 200Hz TV den hiç bir şey anlamıştım monitör çok farklı ama göz alışında 100Hz bile istemiyorsun 200 Hz nası olurdu  acaba  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Z35'in 200hz olmasına pek bakmamak lazım. OC ile ulaşılan, panel için standart olmayan bir değer. 144hz native olması gayet yeterli zaten. Aynı pg279'q'da olduğu gibi. Z35 için konuşursak bence ön plana çıkan özellikler 21:9, 35" , g-sync olması. Ayrıca 35" olmasına rağmen sonuçta 1080p bir ekranı olması çözünürlük olarak çok yeni birşey de getirmiyor. Özellikle 21:9 monitör aranmıyorsa ve pg279q gibi ips, 1440p bir monitör varken bence pek alınası değil.

Ayrıca şahsen VA panelin siyah ve contrast başarısına karşılık ips'e göre fiziksel dezavantajları yine benim adıma daha önemli. Oyuncu adam, daha iyi siyah vs uğruna ghostingle uğraşmak falan istemez. Smooth şekilde akmaya bakar. Fiziksel dezavantajları derken de daha önce bir video izlemiştim, onu bulursam koyayım. IPS ile VA panelin fiziksel olarak yapıları hakkında iyi bir kıyaslamaydı. VA panel açıkçası bana sakat bir teknoloji olarak görünüyor. 

EDIT:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Z35'in 200hz olmasına pek bakmamak lazım. OC ile ulaşılan, panel için standart olmayan bir değer. 144hz native olması gayet yeterli zaten. Aynı pg279'q'da olduğu gibi. Z35 için konuşursak bence ön plana çıkan özellikler 21:9, 35" , g-sync olması. Ayrıca 35" olmasına rağmen sonuçta 1080p bir ekranı olması çözünürlük olarak çok yeni birşey de getirmiyor. Özellikle 21:9 monitör aranmıyorsa ve pg279q gibi ips, 1440p bir monitör varken bence pek alınası değil.

Ayrıca şahsen VA panelin siyah ve contrast başarısına karşılık ips'e göre fiziksel dezavantajları yine benim adıma daha önemli. Oyuncu adam, daha iyi siyah vs uğruna ghostingle uğraşmak falan istemez. Smooth şekilde akmaya bakar. Fiziksel dezavantajları derken de daha önce bir video izlemiştim, onu bulursam koyayım. IPS ile VA panelin fiziksel olarak yapıları hakkında iyi bir kıyaslamaydı. VA panel açıkçası bana sakat bir teknoloji olarak görünüyor.

EDIT:

Korhan getirmişsin LG'nin IPS teknolojisi reklamını koymuşsun.:)

Bir de bu video outdoor panel kullanımına falan yönelik daha çok.

Mükemmel kontrast ve siyah özelliğine oyuncu adam bakmaz, ghosting ile uğraşmak istemez akıp gitsin ister demişsin, buna da katılmıyorum kesinlikle, neyi, ne için, ne kadar feda etmek istediğin ve nereden ne avantaj sağlamak istediğinle bağlantılı bu konuda.

Neticede maalesef sorunsuz bir teknoloji yok şu anda, sonuçta konu neyi, nereden, ne kadar kısacağına geliyor, takılıyor.

IPS de sorunsuz bir teknoloji değil ki.

Mesela Ties'e soralım ? IPS Glow ile mi uğraşmak ister yoksa mesela TN'in daha soluk ve bakış açısından çok etkilenen görüntüsüyle mi ? :)

Bu paneli test etme imkanım olmadı, kullanıcı deneyimleri karışık, ghostingden çok rahatsız olan da var, hiç dikkat etmeyen de var, bazı yerlerde gördüm falan diyen de var.

Gördüğüm son derece kötü smearing, ghosting videoları da var panelle ilgili ama o kullanıcının o anda ayarı neydi falan onu da bilmiyorum, kendim bu monitörle ilgili olarak avantajlarını ve dezavantajlarını görmeden kesin bir fikre varmaktan kaçınıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm yorumlarımın başında bence diyerek şahsi görüşümü ve tercihimi belirttim. Ben oyuncu adam mükemmel contrast ya da siyaha bakmaz demedim, mümkünse tabi bakar. Lakin ghosting, trailing, smearing, siyahdan griye geçişlerdeki yavaşlık vs. gibi oyunun içinde performans düşürücü, dikkat dağıtıcı bir sıkıntı varken oyuncu mükemmel siyah değil görüntünün netliğini tercih eder dedim. Nitekim benim için de durum böyle. Ki bu yönde şikayetler dile getirilmiş bir monitörü oyuncu olarak almak istemem. İsterse bana bugüne kadar en güzel siyah resim performansını versin. 

Tabi ki hiçbir panel teknolojisi mükemmel değil ve hepsinin bir sıkıntısı var. Ancak bana şu ana kadar kendi kullanım senaryomun içinde en düzgün görüneni ips panelli monitörler. Ama şahsen bir sıkıntı illa olacak ise ips glowu tercih ederim. Evde zaten ips ekranda gözlemlediğim bir durum. Ama simsiyah ekran dışında farkedilecek bir durum olmuyor ips glow'da. Bugün ips glow nedeniyle, ips almazsın, başka panelde backlight bleeding yakalar. Bunca sene ips paneller yavaş diye dert ederdim, artık hızlı da olabildiklerine göre benim için ideal olanı şuan için ips panel bir monitör. Ve yine arzuladığım özellikler düşünülürse PG279Q gayet severek kullanacağım bir monitör olurdu. Ama şimdilik 120hz TN panel ile bir süre daha devam edip başka ne gibi ürünler çıkacak bekleyip göreceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela Ties'e soralım ? IPS Glow ile mi uğraşmak ister yoksa mesela TN'in daha soluk ve bakış açısından çok etkilenen görüntüsüyle mi ? :)

IPS tabii genel olarak daha tercih edilesi bir teknoloji olsa da, bu IPS Glow denen nane ile ben de tanıştım 2. Dell monitörü aldıktan sonra, gerçekten sinir bozucu bir durummuş... geniş açıyla ekrana bakma işi falan tamamen yalan... köşelerden parlıyor anında rahatsız edici bir şekilde.

bunlara kıyasla OLED mükemmel bir teknoloji ancak ne yazık ki hala ortalarda gözükmüyor... 

hazır konu açılmışken şunu da koyayım bari, geçen gün görmüştüm... sonunda oled için somut bir adım atılmış dell tarafından;

http://www.anandtech.com/show/9923/dell-demonstrates-30inch-4k-oled-display

http://www.pcworld.com/article/3018710/hardware/dell-unveils-stunning-4k-oled-ultrasharp-display-and-declares-war-on-bezels.html

de tabi ilk ürün olduğu için abartı pahalı, 5000$'cık olacakmış... 30" ve 4k olması da ayrıca bir lüzumsuz gözümde. neyse, önemli olan adımın atılmış olması. umarım devamı gelir diğer firmalardan da...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm yorumlarımın başında bence diyerek şahsi görüşümü ve tercihimi belirttim. Ben oyuncu adam mükemmel contrast ya da siyaha bakmaz demedim, mümkünse tabi bakar. Lakin ghosting, trailing, smearing, siyahdan griye geçişlerdeki yavaşlık vs. gibi oyunun içinde performans düşürücü, dikkat dağıtıcı bir sıkıntı varken oyuncu mükemmel siyah değil görüntünün netliğini tercih eder dedim. Nitekim benim için de durum böyle. Ki bu yönde şikayetler dile getirilmiş bir monitörü oyuncu olarak almak istemem. İsterse bana bugüne kadar en güzel siyah resim performansını versin. 

Tabi ki hiçbir panel teknolojisi mükemmel değil ve hepsinin bir sıkıntısı var. Ancak bana şu ana kadar kendi kullanım senaryomun içinde en düzgün görüneni ips panelli monitörler. Ama şahsen bir sıkıntı illa olacak ise ips glowu tercih ederim. Evde zaten ips ekranda gözlemlediğim bir durum. Ama simsiyah ekran dışında farkedilecek bir durum olmuyor ips glow'da. Bugün ips glow nedeniyle, ips almazsın, başka panelde backlight bleeding yakalar. Bunca sene ips paneller yavaş diye dert ederdim, artık hızlı da olabildiklerine göre benim için ideal olanı şuan için ips panel bir monitör. Ve yine arzuladığım özellikler düşünülürse PG279Q gayet severek kullanacağım bir monitör olurdu. Ama şimdilik 120hz TN panel ile bir süre daha devam edip başka ne gibi ürünler çıkacak bekleyip göreceğim.

Bence de o durumlara rağmen bakabilir Korhan, ben de kendi fikrimi belirtiyorum sonuçta, bakan da var, ben de şaşırdım hatta da var böyle kişiler de, ben de ondan görmeden kesin kanaat belirtmek istemedim. :)

Bu Eizo Foris FG2421'in mesela çok beğenen hayranları var, o da VA panel ve 1:5000 civarlarında kontrast var neredeyse.

Ben VA panel oyun monitörü hiç görmedim, görmeden de kesin kanaat belirtmek istemiyorum, öyle bir değiş tokuş belki görünce ben de tercih edebilirim, ama ghosting falan deyince uzaktan kulağa ürktücü geldiği kesin. Ama ne derece ghosting var, neyi ne kadar etkiliyor, bunlar varken renkler, yüksek kontrast nedeniyle derinlik ne alemde ? Bunları da görmek isterim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ 

Oled mükemmel teknoloji falan durumunda değil daha. Bir sürü sıkıntısı var. Bir kere yavaşlar ama en önemli problemlerden biri daha önce plazmalarda yaşanan kanal logolarının ekranda kalması olayının farklı bir türü ama daha beteri oledlerde yaşanıyor.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ZvAnA

zaten yazarken "bunlara kıyasla" yazmıştım... siyah kalitesi, renk canlılığı, tepki süresi ve görüş açısı ile gayet mükemmel bence. burn-in falan çok sorun olacağını sanmıyorum neticede teknoloji gelişiyor. plasmaların son versiyonlarında burn in yok denecek kadar azdı mesela.

yavaşlık meselesinden kastın 60hz olması ise, zamanla o da artacaktır nasılsa...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Köşelerden gelen ışık sızması backlight bleed. Ips glow daha farklı birşey. Ekrana yansıyan görüntü yokken bile bir parlaklık olması diyelim.

Aynı refresh rate olduğu müddetçe TN ile IPS bence kıyas kabul etmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bekleyen varsa, AU Optronics'in 3440x1440 144 Hz AHVA panel üzerinde çalıştığı, hatta bu yıl sonuna doğru geleceği yazılıp, çiziliyor, tabii DP 1.3 ekran kartı ve baya güçlü sisteme ihtiyaç duyacağı da aşikar böyle bir monitörün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Display Port 1.4 standardı çıktı bu arada. 8K çözünürlükte 60Hz, 4K çözünürlükte 120 Hz desteği ile geliyor. uuuu babyy :)  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok