Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.013 mesaj var

O şekilde modeller gelmez, ne tip ne de boyut olarak.

Neden böyle düşündünüz? 30' 1440p modeller vardı eskiden . 

Gsync ,freesync meselesi için ise, bence eninde sonunda ,bir anlaşmaya gitmeleri lazım. Ekran kartı değiştirince , monitor değiştiremez kullanıcı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Talebin sınırlı olduğu bir piyasa bu, bu bakımdan boyut olarak o şekilde bir çeşitlilik olacağını zannetmiyorum, 16:9 monitörler için standartlar 24" 1080p, 27" 1440p ve 28" 4K olarak görülüyor bu tip monitörlerde, arada belki bu tip birşey çıkaran da olabilir ama bunun için AU Optronics'in panel haberlerini takip edin. AU Optronics 30" 1440p 144Hz AHVA panel yaparsa böyle modeller gelebilir ama yapacağını pek zannetmiyorum yine belirtmek gerekirse. En azından yakın bir zaman diliminde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer XB270HU'nun Freesync versiyonu olan XF270HU modelini piyasaya vermiş.

Amazon'dan gümrük, kargo dahil 800 USD gibi bir bedele edinmek mümkün ki yakın fiyata buradan ASUS MG279Q da alınabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu ne fiyatlar arkadas.. Takipteyim ama bu fiyatlarla degistirmek istemiyorum :/

Fiyat seviyesi artık bunlar ama, daha da baya bir süre bu fiyatların düşeceğini zannetmiyorum, 144Hz istiyorsan ucuz yollu olarak ki onlar da ucuz değil aslında işte bunlara göre ucuz, maalesef artık özellik itibariyle gayet alt seviye VG248QE falan alınacak ya da paraya bir defa kıyılıp AHVA panel Gsync veya Freesync bir model alınacak.

Bu saatten sonra da 6-Bit, flicker free dahi olmayan, TN bir monitöre de 1300-1500 TL falan bayılmazdım, 3000-3500 TL harcanabiliyorsa bu monitörlerden alırdım, yok harcanamıyorsa da almazdım hiçbir şey açıkçası illa 144Hz olsun diye de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsi aynı panel bunlar Predator Z35, bu monitör, bir de Benq var bir model. 35" 2560x1080 iyi değil, Ultrawide monitör isteyenler Displayport 1.3 ile 3440x1440 144Hz model beklesinler bence.

Esasında monitörlerden ziyade AU Optronics'i takip etmek lazım, aynı AU Optronics panel ile her marka bir ürün yapıyor. AU Optronics'ten yeni ne panel gelecek, geliyor onu takip etmekte fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
35" 2560x1080 keyif vereceğini hiç sanmıyorum yeni nesil olarak alınmaz. Görüntü harcıalem bir 24"FullHD den daha kötü aslında : 

Oyun için 28" 4K fevkalade bir ppi oranına sahip bir konfigurasyon. Hayallerimizi süsleyen panel olan IPS/OLED 144Hz 2-3ms ucuzlayana

kadar gözler iyice bozulur ihtiyar olurum heralde. Bir bok göremedikten sonra bir anlamı kalmıyor monitörün  :icon_oldie:  

1920X1080 24" => Taksimat : 0.276mm

1920X1080 27" => Taksimat : 0.31mm

2560x1080 35" => Taksimat : 0.32mm

3440x1440 28" => Taksimat : 0.19mm

3440x1440 34" => Taksimat : 0.23mm

Şu siteden hesaplattım değerleri : 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

35" 2560x1080 keyif vereceğini hiç sanmıyorum yeni nesil olarak alınmaz. Görüntü harcıalem bir 24"FullHD den daha kötü aslında : 

Oyun için 28" 4K fevkalade bir ppi oranına sahip bir konfigurasyon. Hayallerimizi süsleyen panel olan IPS/OLED 144Hz 2-3ms ucuzlayana
kadar gözler iyice bozulur ihtiyar olurum heralde. Bir bok göremedikten sonra bir anlamı kalmıyor monitörün   :icon_oldie:  

OLED yada AMOLED'in kullanım oranı Samsung ve LG dışındaki firmaların üretim kapasitesi ve üretim başarısıyla alakalı, tıpkı LCD'de olduğu gibi daha önce girmelerinden hem tecrübeleri çok hemde fabrikasyon olarak rakipleri ile mukayse edilemeyecek kadar iyiler, rekabet için tek kötü şey LCD dönemindeki gibi çok üretici yok, japonlar birleşip japan display olarak devam ediyor birde çinli bir iki üretici var, adamlar ticaret yaptığı için etiketlerde o nispette düşmeye devam ediyor. verdiğin  DPI değerlerine bakınca cidden soğudum. :mrgreen:

AMD'nin geçtiğimiz hafta açıklanan teknik sunumlarındaki slaytlara göre yazıyorum, 2000cdm2'lik monitörler çıktığında elindeki ister istemez insanı huzursuz edebilir. şimdilik monitör ihtiyacımı ucuz yollu bir çift monitör ile görmek istiyorum. elden çıkarırken daha az zarar ederim. ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LCD dönemindeki birçok üretici derken o bir dönemse halen o dönemdeyiz zaten ve LG ile Samsung sürklase ediyor piyasayı, Sony dahi bu üreticilerden panel alıyor.

OLED denildiğinde ise LG orada yalnız, Samsung da o noktalara gelemiyor, AMOLED v.b. ne denilirse kıyaslanamaz, basit 5", 5.5" telefon panellerinden bahsedilmiyor bu noktada artık kocaman TV'ler söz konusu ve LG orada yalnız başına.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LCD dönemindeki birçok üretici derken o bir dönemse halen o dönemdeyiz zaten ve LG ile Samsung sürklase ediyor piyasayı, Sony dahi bu üreticilerden panel alıyor.

OLED denildiğinde ise LG orada yalnız, Samsung da o noktalara gelemiyor, AMOLED v.b. ne denilirse kıyaslanamaz, basit 5", 5.5" telefon panellerinden bahsedilmiyor bu noktada artık kocaman TV'ler söz konusu ve LG orada yalnız başına. 

Kastettiğim LCD dönemi ilk yaygınlaşma dönemi olarak görülebilecek olan 2004-2010 arasıdır, o dönemde LG ve Samsung'la rekabette zorlandılar ve fiyatlar düştükçe tek tek döküldüler, japan display'da bu duruma karşı ayakta kalmak için kuruldu, adamlar aynı SAMY/LG ikilisi OLED/AMOLED üretimindede pahalı olmasına rağmen çalışıp ürün başarısı ve üretim miktarını artırdıkları için diğer OLED üretmek isteyen üreticileri ezip geçiyor. OLED gelişiminde ise bu işe girişecek üretciler korelilere göre hem cılız kalıyor hemde zor olan üretim başarımı maliyetler işlerini zorlaştırıyor, rekabette bu sebepten LCD dönemindeki gibi hareketli değil, adeta LG / SAMY ikilisinin planlarındak hızla yaygınlaşıyor, kastettiğim buydu.

OLED'in  Monitör olarak kullanılması şuan için pek öngörülebilecek durumda değil bence ;) , para kazanmanın ilk kural olduğunu bildikleri için IPS/VA/MVA vb türevlerini görmeye devam ederiz, şahsen maliyetine baktığım için böyle olması çok daha mantıklı olur, OLED/AMOLED'in VR başlıklarında ezici üstünlüğü hatta tamamen hakimiyeti söz konusu olabilir.

Yukarıda yazıldığı gibi üreticilerin çıkardıkları panel'leri takip edip buna göre umut beslemek lazım, birde 1080P'yi artık aklımızdan çıkarmak gerekiyor sanırım, ben yukarıda yazdığım gibi AMD'nin son tekniklerinin piyasaya olan etkisini merak ediyorum ve bekliyorum, 120hz /144hz  ve üstü ne gibi ürünler gelecek merak etmekten bıktım orta seviye birşeyler alıp durumu idaret etmek istiyorum, ileride güzel birşey çıkar ve almak istersem eldekilerden birini şutlarken acım azalır. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

24" sonrası çok büyük bence masaüstüne, hadi 27" filan tamam ama 32" nedir arkadaş. çok yorar adamı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

panasonic de oled panel üretti ama desktop piyasasına sokar mı bilinmez. oled tv'si "görücüye çıktı" geçenlerde.

https://www.avforums.com/review/panasonic-tx-65cz952b-cz952-ultra-hd-4k-oled-tv-review.11988

http://www.whathifi.com/panasonic/tx-65cz952b/review

gerçi panel lg üretimi mi orasını bilmiyorum. ayrıca lcd'ler ne kadar gelişirse gelişsin tv-film için panasonic plasma tv'me değişmem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir de gsync filan bana göre hikaye, bu fiyatlara piyasa işi monitör yerine eizo veya hp dreamcolor filan alıp monitörün logosuna baktıkça zevke gelmek, kafayı rahatlatmak lazım. eizo'nun da kullandığı kalburüstü panelli bir pva monitörüm var, abartıldığı kadar lag yok. gerçi hardcore gamer değilim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanmadan yorum yapmayalım, en azından doğru olmaz, kullandıysanız da bu yorumu anlamak mümkün değil, yanlış çünkü direkt olarak, hiç tartışmaya falan girmeye de gerek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

panasonic de oled panel üretti ama desktop piyasasına sokar mı bilinmez. oled tv'si "görücüye çıktı" geçenlerde.

https://www.avforums.com/review/panasonic-tx-65cz952b-cz952-ultra-hd-4k-oled-tv-review.11988

http://www.whathifi.com/panasonic/tx-65cz952b/review

gerçi panel lg üretimi mi orasını bilmiyorum. ayrıca lcd'ler ne kadar gelişirse gelişsin tv-film için panasonic plasma tv'me değişmem.

OLED panel üretti kısmı yanlış TV için, LG Display panel kullanılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

görmeden konuşmamak lazım haklısınız. panasonic tv'lerde "Intelligent Frame Creation" denen bir görüntü iyileştirme teknolojisi var, siz bunu gördünüz mü, ben g-sync'in pratikte bunun gibi bir iyileştirme hedeflediğini düşünüyorum. şöyle ki, bu özelliği açınca hareketli sahneler tamamen sinema, hatta tiyatro gibi akıcılaşıyor. flicker mı deniyor tam bilmiyorum ancak görüntü bildiğimiz parça parça akamayan geleneksel tv-video görüntüsü olmaktan çıkıp bambaşka bir şeye dönüşüyor. sanırım bu da panellerin yüksek tarama frekansı ile alakalı.

tabii pc'de söz konusu grafiklerin "realtime render" olmasını es geçiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin ne düşündüğünüz önemli değil, ortada olan önemli.

Panasonic plazmalardan da bir tek size satılmamıştır sanıyorum.:)

Balta taşa denk geldi yani.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tarz araya kare ekleme teknolojileri de her markada vardır, G-Sync veya Freesync'in bununla bir ilgisi yok fikir olarak. İşin temelinde Meza'nın da belirttiği olay var. Esas esas noktaları kare/sn dalgalanmalarındaki kötü tecrübeyi yaşatmamak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin ne düşündüğünüz önemli değil, ortada olan önemli.

Panasonic plazmalardan da bir tek size satılmamıştır sanıyorum. :)

Balta taşa denk geldi yani. :)

ilginç bir tepki. en iyisi uzatmayayım. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eger vsync acik olarak bir oyunu 100 120 144hz artik neyse sabit oynacacak bir konfigurasyon yoksa gsync bence gerekli ben cogu oyunu sabit fps ile oynuyorum genelde 144hz sistem yetmezse biraz kisiyorum 143 olmayacak sekilde oda olmuyorsa sabit 120 oda olmuyorsa 100 cunku fps daldagalanmasi hic gormek istemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok