Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.018 mesaj var

Şu monitörlerde renk kalibrasyonu için ne yapmak lazım. çoğu zaman default ayarlar yeterli değildi. Hatta hatırlıyorum TS'nin ilk bölümlerinde ufak bir cihaz tanıtmışlardı bu iş için.

Şu anda durum nedir? Böyle bir cihaza gerek var mı? Siz ne yapıyorsunuz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ObiWan Ben TFTCentral'daki kalibre edilmiş profilleri kullanıyorum. Sitede epey geniş bir monitör veritabanı var, bir dene istersen...

Hoş aslında her bir panelin kendi başına kalibre edilmesi gerekiyor, ama bu yöntem de hiç yoktan iyidir. Ben hem masaüstü sistemimde, hem de dizüstü bilgisayarımda müspet sonuçlar elde ettim.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kalibrasyon için bu diski çekin linktekilerden size uyan birini.

http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/948496-avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.html

Daha sonra da bu videoyu 14. dakikadan itibaren izleyin.

http://revision3.com/hdnation/hdcalibration

Kalibre ettikten sonra "Ben ne boktan görüntü izliyormuşum" diyeceksiniz.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows içerisindeki kalibrasyon menüsü de en azından brightness ve contrast açısından iş görür. 

Android ve ios için de thx tune-up app var. O da gayet güzel. (Yanlış anlama olmasın,yine monitör,tv kalibrasyonu için bu,telefon ekranı kalibrasyonu için değil)

http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/mobile-apps/thx-tune-up-app-for-android/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

P2414H 6-Bit bir model, 8-Bit değil ve kenarlıkları var. Ultrasharp olanı ince kenarlı, o da 6-Bit bundan daha pahalı ve bunun kadar overclock olamıyor, hatta hiç olamıyor. HDMI da var U2414H olanında diye hatırladım.

Bunlardan bu konuda daha önce de bahsetmiş olmam lazım ama hep gerilerde kalıyor o bilgiler, overclock olayından da daha önce bahsetmiştim bu modellerle ilgili olarak.

Dell'de modellendirmede sondaki iki hane seneyi ifade ediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Projektör için de bu tarz kalibrasyon yapan bir yer var mı acep? Gerçi hiç rahatsız değilim görüntüden ama deneyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4k kimin umrunda olmuş da 8k çıkarıyorlar arkadaş... insanlar hala kaliteli 1080p panel bulsak da alsak derdindeler, açıkçası benim etrafımda gördüğüm kadarıyla 10 kişiden 9unun zerre umrunda değil 4k falan... hele ki 8k olsun... performans israfından başka birşey değil.

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sen ben bakıyoruz görüntü kalitesine; sıradan vatandaş anlamaz, "panel" kelimesi sözlüğünde bile yer almaz, sayı yüksek mi ona bakar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de hangi uygun fiyatlı kalibrasyon cihazları var ben de merak ediyorum. Almak istiyorum bir tane. Amazon değil de Türkiye'den.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fotoğraf baskısı, video editing v.b. ilgilenmiyorsanız kalibrasyon o kadar da çok önemli değil, hatta kalibre edilmiş bir monitörün rengini, kontrastını falan beğenmeyebilirsiniz, dediğim gibi bu işlerle uğraşmıyorsanız kalibrasyon o kadar da önemli değil.

Görüntü olarak göze hoş geliyor mu, kontrast ne alemde, bunlar daha önemli konular bizim gibi kullananlar için.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gecen gun arkadaşlar ile konusurken muhabbeti gecyi Nvidia cephesinde 4k monitorler ile oyun oynamak isteyenler icin ust uc sinif bir ekran karti geliyormus galiba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tldr: 40" 4K 120hz DisplayPort 1.3 IPS TV/monitorler yakindir.

Masaustunde 40" TV var. Biliyorum, ayilik. Ama bunu deneme sebebim sadece dev goruntu ve FPS'lerde elimdeki silahin gercek boyutunda gibi olmasi, masaustunde sanal dunyaya gercek boyutta pencere acilmasi degil. Asil sebep bel agrisi. Monitor 20 kusur inch oldugunda mumkun oldugunca yakinima cekiyorum, egri bugru oturarak kullaniyorum. Altina bir sey koyup yukselterek kullaninca nispeten daha iyi oluyor ama simdiki gibi dogal olmuyor. Simdi yillardir ilk defa arkama yaslaniyorum, ilk defa monitor masanin bana en uzak ucunda ve masada genis bir kullanim alanim var, ilk defa her ayrintiyi gorecek kadar buyuk bir goruntu tam karsimda, saatlerce rahat kullanabilecegim bir yerde.

Hala 40 inch buyuk olur diye dusunuyorsaniz soyle soyleyeyim: Bir app'i saga, bir app'i sola snap ettigimde cok pratik bir kullanim sunuyor ve her sey istedigim boyutta oluyor, ister web sayfasi olsun, ister ofis dokumani olsun, sanki iki 27 monitor kullaniyormussunuz ve onlari ofis isi icin tilt edip yan yana koymussunuz gibi ama oyuna, filme, diziye daldiginizda onunuzde tek bir buyuk ekran var.

Sorun ne? 1080p bu boyut ve mesafede yetersiz. 4K icin refresh rate secenekleri limitli, TV'nin panelinde o yetenek varsa bile hdmi'in nefesi yetmiyor. 1440p ips 90+ hz monitorler mevcut ama bu boyutta olani yok, boyle bir TV de yok. Bu cozunurlukte takildim kaldim bir suredir. Renk/goruntu kalitesi olarak da su anda kullandigim urunden ipad'e ya da macbook'a gecince gozler bayram ediyor.

40 inch, 4K, IPS, 90+ hz bir TV/monitor olmali ve DisplayPort 1.3 ile tam cozunurluk ve tam hizda PC'ye baglanabilmeli. "Yok elinin..." demeyin, piyasada binlerce dolarlik OLED TV'ler alici bulabiliyorsa bunun da alicisi olmasi lazim. Bugune kadar gormememizin sebebi ekran kartlarinin o cozunurlukte o fps'yi verememesi ve 4K 120hz icin DisplayPort 1.3 gerekmesi olabilir ama bu yil beklenen hbm2 bellekli yeni nesil kartlarla, gerekirse gsync/freesync yardimiyla boyle bir ekranin ciddi bir secenek halini almasi lazim.

Pascal + nvlink anakartli sistem + 40 inch oyun sistemi alacak para var mi sorusu konu disi, bugun piyasada olsun ki yarin uygun fiyata alabilelim :)

AlperD beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok