Donanım Fiyatları Hakkında Sorular
1 1

Bu konuda 22 mesaj var

Bugün muhasebe kayıtlarımı düzenlemek amacı ile faturalarımi kontrol ederken ilginç bir durum dikkatimi çekti. 3, 4 ve 5. aylarda tüketici elektroniği satın almalarımda özellikle de bilgisayar donanımı konusunda acayip farklar oluşmuş. 4. ayda Dolar kuru 3.69 iken satın aldığım donanımların -ki buna istisnasız tüm kalemler dahil- TL karşılıkları kur şu an 3.50 civarlarında iken daha ucuzmus!

Bazı kalemlerde %15 seviyelerinde farklılıklar var. Ekran kartında mining mevzuundan dolayı fiyatlar arttı ama PSU dan fana kadar tüm kalemlerde ciddi bir fark var. 7.000TL lik fatura birebir aynı kalemleri yeniden sepete atınca 9.800 ila 10.300TL seviyelerine gelmiş durumda. Veya ben neyi gözden kaciriyorum...

Resmi gazeteyi kontrol ettiğimde ekstra bir vergi görmedim. Ekran kartı hariç fiyatlar neden bu denli yükseldi bir bilgisi olan var mı...

Not. Tamamen genel kültür amaçlı meraktir...

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

de iste bu islerde maliyerler soz konusu dolar 3.69 oldugunde fullden direk zam olmadi hademeli oldu

hata 3.2 falanmiydi neydiykensabit kur 3. den bveriyoruz gibi bisiler bile gormus

2016 da iste dolar darbeden sonrada 3 lira badnin az altindaydi az ustune cikmisti

ie sene sonu cok feci yukseldi

ihtialat yapilirken sene sonra biraz kislir ek vergi yukleri oldugundan falan

ellerindeki bazi urunleri her ne kadar dolar olarak olsada daha ucuzdan verip onceden geldigi icin kur cok hizli tirmandigindan fiyatlamalar cogu yerde artik tl oldugu icin de

yani elimde 3 lira olan kur kasimda 3.2 aralikta 3.5 oldu

bunlarin kesin yeni donem de etkisivardir

o donem dolarin dusebicegine dair bi inancta vardi 2017 basinda ise kimse tutmaz falan diyenler daha etkiydi ties falanforumdanbi cok kisi 3.8 3.85 den falan dolar aldi

sonra 3.5-3.6 bandina oturdu bugunlere kadar takiliyo

ama genel olarak o ates dedigin zamanlarda sonmustu dalganma var

ve bi cok yer sabit fiattan satiyo netteki saticilar falan gibi

yani simdi baktim 20 marta 3.61olmus dolar

2014 maritnda 2lira imis dolar boyle bakinca bir heap kitap tturabilmek imkansiz

volatilitre ve piyanalarin bakisi saticilarinda fiyat politakalari etkiliebiliyor

eskisi gibi oyle dolar alip dolar satan da az kaldi

su an degistigi ibildigim kadar 15-20 sene once

kur degisince vergileri arityordu

atiyorum cpu firma almis 200 dolar 1 liradan 200 lira girisi var satisi 240 lira 40 liranin vergisini veriyorsun

kur 1.3 e firliyo 1-2 ayda diyelim 300 liradan satiyorsun  devlet senden 100 lira ustunden vergi istiyordu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bu durumu yeni mi farkettiniz? Arada bazı başlıklarda da yazıyorum. Donanım fiyatları saçma şekilde artıyor. Sebebi belli değil. Önceden bir ürün alırken yalnızca kdv ekleyip dolar kurunu dönüştürürdük, şimdi fiyatların nasıl hesaplandığı belli değil. Üzerine yeni vergiler, daha fazla kâr payı... Ne var bilmiyoruz. Ama eskiye oranla %25 civarı daha yüksek fiyatlar söz konusu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük ihtimalle firmalar stoklara dolar 3.80-3.90'ken aldıkları mallar ellerinde patlayınca (yada depoda kalınca) yaşadıkları zararı dolaylı yoldan çıkarmaya çalışıyorlar.

Ayrıca Aral mevzusunda bunların aralarında yaptıkları yazışmaları gördükçe her yerde simultane fiyat artışı olmasına şaşırmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Erwin said:

Büyük ihtimalle firmalar stoklara dolar 3.80-3.90'ken aldıkları mallar ellerinde patlayınca (yada depoda kalınca) yaşadıkları zararı dolaylı yoldan çıkarmaya çalışıyorlar.

Ayrıca Aral mevzusunda bunların aralarında yaptıkları yazışmaları gördükçe her yerde simultane fiyat artışı olmasına şaşırmıyorum.

İlave olarak 3 aylık dolar-tl tablosuna bakacak olursak nakit yönetimi iyi olmayan veya nakiti olmayan firmaların 3.52-3.62 aralığında sürekli gezintiye çıkan dolardan ciddi zarar etmiş olması da mümkün. Bu zarar da bir şekilde fiyatlara yansıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 hours ago, ResetButton said:

O kadar fark olmasını biraz garipsedim. Örnek ürün verebilir misiniz mesela?

Bunlar 4. aydan seçtiğim birkaç ürün. İlk fiyatlar Dolar kuru 3,69 iken ikinci fiyatlar ise Dolar kuru 3,52 iken alındı. Tüm fiyatlara KDV dahil ve standart perakende pazarı fiyatları. Yani bana özel indirim vesaire olmadan herkesin ulaşabileceği fiyatlar. Dahası da varda elime gelenler bunlar

Intel Kaby Lake Pentium G4560 3.5GHz 3MB Cache LGA 1151 252.107   352.87   %28
Intel Kaby Lake Core i7 7700K 4.2GHz 8MB Cache LGA 1151 1120.25   1491.28   %24
Asrock H110M-DGS R3.0 Intel H110 2133MHz DDR4 Soket 1151 mATX  217.27   243.65   %10
 Kingston DDR4 2133MHz 16GB(2x8GB) HyperX Fury Black 559.12   694.34   %19
 Kingston HyperX DDR4 3000MHz 16GB (2x8GB) 678.18   789.83   %14
Kingston SSDNow A400 240GB  289.5   376.4   %23
Toshiba 2TB 7200 RPM 64MB 301.32   304.85   %0.01

3. ayda daha beter farklar var. Sadece bazı markaların (Toshiba ve Seagate) HDD fiyatlarında anlamlı bir artış yok. 

12 hours ago, mamad said:

Abi bu durumu yeni mi farkettiniz? Arada bazı başlıklarda da yazıyorum. Donanım fiyatları saçma şekilde artıyor. Sebebi belli değil. Önceden bir ürün alırken yalnızca kdv ekleyip dolar kurunu dönüştürürdük, şimdi fiyatların nasıl hesaplandığı belli değil. Üzerine yeni vergiler, daha fazla kâr payı... Ne var bilmiyoruz. Ama eskiye oranla %25 civarı daha yüksek fiyatlar söz konusu.

Valla forumu fazla takip edemiyorum ama doğru tespit etmişsiniz. Sizin %25 zam konusundaki tespitiniz hemen her kalemde yaklaşık benim de tespitime uyuyor...  Yukaridaki rakamlara %4 civarinda Dolar kurundaki dusmeyi de eklemek lazim. 

5 hours ago, Erwin said:

Tek bir firma olsa iyi hemen hepsinde durum aynı. Muhtemelen olay büyük distribütörlere kadar gidiyor.. 

İşin komik tarafı 3 ila 5'inci ayın başında tüm bilgisayar sistemlerimi yeniledim. 3 sistemde Dolar kuru yüksek iken yaptığım alışverişlere rağmen, 4 ay içinde hem Dolar kuru düşmüş hemde ürünler neredeyse %25 zamlanmış. Alınan herşey yanıma kar kalmış... 

Saçmalık.... 

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dünyada bazı ürünlerde pahalanma durumu var. Özellikle ekran kartı, 850w ve üstü güç kaynağı miningçiler sağolsun yok satıyor. Ellerinde stok olanlar da geçiriyor. Tabi dünyada 1 yükselse bizde 2 yükseliyor.

Diğer taraftan DDR4 belleklerin fiyatları yükselişte. Ramciler artan talebe bağlıyorlar bunu ama önceki tecrübelerden biliyoruz ki ram üreticileri kendi kartellerini kurmuşlar, canları sıkıldıkça sel aldı, rüzgar uçurdu diye zam yapıyorlar.

Tabi çakal distribütörlerimiz de var. Bu memleket onlara güzel valla.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekran kartlarından daha da fiyatlar yükselecek beklentisi var. Dün bir habe gördüm, miningciler kargo uçağı kiralamış ekranlarını toptan getirtmek için.

Ek olarak Türkiye'den bu tip alışverişleri zaten minimuma indirmek lazım.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gel şimdi bu distribütörlerden, müşteri memnuniyetinden uzak satıcılardan alışveriş yap... Modele göre fiyat yükseltme vs durumlar da olabiliyor. Gaming 5 anakartın fiyatı Amazon'dan %15 pahalıyken Gaming 7'nin fiyatı %35 daha yüksek olabiliyor. Özellikle Corsair ürünlerinde ciddi farklar oluyor.

Aracı firmalar neredeyse üreticiden daha fazla kazanacak. 

Firienholt tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

zamaninda sony monito satan bi yer vardi

cok eski donem 14-15-17-19 crt donemi

iste atiyorum 14inc monitor 270 dolarsa bunun 35 dolar karsa

19" 675 dolardi 145 dolari kardi

az satigi talebi az oldugu icin kar orani yuksekti

yrudisindada var bu isler ama orda surum o dev firmalarda hep soz konusu

burda degil

o yuzden pahali urun daha pahali ucuz urun makul fiyattan satilabiliyor

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linus'unyayınladığı video belki kurların oluşturduğu sıkıntı ve mining problemine karşı bir adım olabilir. Test sonuçları ve fiyat bandında fena gözükmemekte. Düşünceleriniz nedir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nasıl çözüm olacak ben anlamadım, fiyatlara baktınız mı? Gümrük harici bedel bir de bunlar. Amazon.com'da gigabyte gtx 1080 gümrük dahil, ali express gümrüksüz fiyattan daha ucuz.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

60-70$'a Çin malı 3gb 1060 satılıyor ebay ve aliexpresste. En ucuz ikinci el markalı 1050ti ise ebay' de 175$'dan başlıyor. 

Böyle bakınca bir potansiyel var ortada. 

Belki ben bir tane 3gb 1060 alıp deneyebilirim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, Whooosh said:

60-70$'a Çin malı 3gb 1060 satılıyor ebay ve aliexpresste. En ucuz ikinci el markalı 1050ti ise ebay' de 175$'dan başlıyor. 

Böyle bakınca bir potansiyel var ortada. 

Belki ben bir tane 3gb 1060 alıp deneyebilirim. 

Hocam onlar BIOS'larında oynama yapılmış GeForce 210 falandır, sakın bulaşma parana yazık olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Najaz said:

Hocam onlar BIOS'larında oynama yapılmış GeForce 210 falandır, sakın bulaşma parana yazık olur.

Ebay ve Paypal güvencesi var. Ayrıca 30 gün, 60 gün geri iade garantisi veriyor satıcılar. Pek bios mod gibi görünmüyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, Whooosh said:

Ebay ve Paypal güvencesi var. Ayrıca 30 gün, 60 gün geri iade garantisi veriyor satıcılar. Pek bios mod gibi görünmüyor. 

Ticarette şöyle bir deyim vardır, "Bu fiyata çalan vermez" derler :) Hırsızlık malı, yani "sıfır maliyet" bile olsa 1060 bu fiyata satılmaz. Tabii macera aramak, uğraşmak istiyorsan sen bilirsin.

Not: Ayrıca "iade" kelimesinin anlamı "geri verme" olduğu için, "geri iade" dediğimiz zaman "geri geri verme" şeklinde, yeri geldiğinde nahoş anlamlara da çekilebilecek bir söz öbeği oluştuğu için bu şekilde kullanımlardan kaçınılması gerekir :D 

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok