Notebook önerisi var mı? Dell XPS alınır mı?
2 2

Bu konuda 30 mesaj var

650 dolara aldığım HP envy vadesini doldurdu.
Fan arızası ,menteşe arızası , menteşeyi tamir ederken klavye bozulması ve o şekilde 1 yıldır yazarken çekilen eziyet derken diğer menteşenin de kendini bırakmak üzere olduğunun farkedilmesi ve bardağı taşıran son damla olarak adaptör kablosu temassızlığı...

İnce ve dvdsi olmayan bir notebook arıyorum.
Ssd olmazsa olmazım değil.
Ekranı mat ve renkleri adamakıllı vermeli.
Oyun oynamayacağım.
Çoğunlukla projektöre bağlanıp 1080p film izleyeceğim.
Ürün 1 ay içinde amerikadan alınacak.
.

Dell XPS 15 9560 modeline bakıyorum.
DELL XPS 15 9560
999 dolarlık modelinde grafik birimi Intel® HD Graphics 630.
Intel hd 630 yerine----------> gforce gtx 1050 4gb ddr5
seçersem cpu'yu da değiştirmem gerektiğini söylüyor
ve total 150 usd fark ile :
cpu i3-7100H 'den ----------> i5-7300HQ 'ya yükseliyor ve fiyat 1.149 usd oluyor.
Diğer bileşenler
8gb ram
500gb 7200 rpm + 32 gb ssd.
15.6" FHD (1920 x 1080) InfinityEdge, Non-touch
Killer 1535 802.11ac 2x2 WiFi and Bluetooth 4.1
56WHr battery.
Soru işaretlerim:
Oyun oynamayacağım dolayısıyla gtx 1050 gereksiz yere güç harcayacak ve ses çıkaracak diye tereddütteyim.
Yukarıdaki Dell 1149 dolara değer mi?
Benzer segmentte hangi marka model bakabilirim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD olmazsa olmaz :) Bu devirde bırakın dizüstü bilgisayarı, masaüstü sistemleri bile SSD'siz almak çok büyük hata olur. Dizüstü bilgisayarlarda zaten nispeten zayıf işlemciler var, bir de buna mekanik diskin hantallığı eklenince bilgisayarı kullanmak eziyet haline gelebiliyor. Cihazın üzerinde SSD gelmese bile, mutlaka sonradan alınıp sisteme eklenmeli.

Son bir ayda anlı şanlı i5-i7 işlemcisi olan fakat mekanik disk taşıyan birkaç dizüstü bilgisayara işletim sistemi kurmak durumunda kaldım ve her defasında söylediğim tek söz şu oldu: "SSD'nin gözünü seveyim!"

"Renkleri adam akıllı göstersin" deniyorsa da mecburen IPS panelli bir cihaz bakılacak. Son zamanlarda TN-IPS panel fiyat farkı epey azaldı. Bu fiyatlar henüz Türkiye'ye pek yansımamış olsa da, cihaz ABD'den alınacağı için daha fazla alternatif çıkacaktır karşınıza.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her marka modelde ekran ips mi tn mi belli olmuyor.
Oyuncu modelleri büyük ihtimalle tn ve liste dışı.
Intel hd 630 ve türevleri 1080p için yeterli mi bilemedim.
Eski notebookun Integrated AMD Radeon HD 8650G grafik birimi intel hd 630 'dan güçlü mü zayıf mı ondan bile emin değilim.
Bhphoto'ya bakıyorum arada amazon ve newegg'e bakıyorum , üreticilerin kendi siteleri karman çorman ve  anlaşılmaz.
Yüzlerce ürün arasında kayboldum...
ek:Ssd gerçekten öncelik sırasında üstlerde değil , ekran , pil tüketimi , grafik gücü (oyun için değil) daha öncelikli bir de usb type c derdi var...

qwerty tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@qwerty İlginizi çeken bir model varsa Notebookcheck sitesinde incelemesi var mı yok mu bir bakın. Çok detaylı inceleme yapıyorlar ve veritabanları gerçekten çok geniş. Panel tipini, GPU performansını vs. saptayabilirsiniz böylece.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, qwerty said:

ek:Ssd gerçekten öncelik sırasında üstlerde değil , ekran , pil tüketimi , grafik gücü (oyun için değil) daha öncelikli bir de usb type c derdi var...

bunu söyleyen kimler kimler gördüm de 1-2 aya kalmaz bu pc niye bu kadar yavaş hata yapmışız diye söylenip ssd aldılar hepsi... ssd artık "öncelik" sırasına koyulacak bir parça olmaktan çıktı, direkt sistemin ana bileşeni haline geldi. ssd'siz bilgisayar bu devirde düşünülemez, insana cinnet geçirtecek kadar yavaş çalışıyor hdd'li bilgisayarlar, hele ki yüksek grafik gücü isteyen programlarla çalışıyorsanız eğer bu aynı zamanda büyük dosyalar demektir ki, sabrınızı sınamayın derim hiç... :)

Thustu, rammstein, stardust and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD olmazsa olmaz. Kendi masaüstü bilgisayarıma 500'lük SSD alıp oradaki 120'lik SSD'yi notebook'a aktardım ve notebookun 1TB'lık HDD'sini de aliexpressten aldığım HDD kutusuna aktardım. 4 Yıllık notebook kendine geldi resmen. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 hours ago, qwerty said:

gtx 1050 gereksiz yere güç harcayacak ve ses çıkaracak diye tereddütteyim.

Oyun falan açmadığınız yada 3d ayarlarından seçmediğiniz sürece harici gpu çalışmıyor, çalışmıyor derken gerçekten çalışmıyor yani pil tüketimi 0.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 saat önce, wazzap said:

2in1 cihaz düşünmüyorum , touch-screen ve benzeri şeyler olmasın istiyorum.
.

17 saat önce, Whooosh said:

Oyun falan açmadığınız yada 3d ayarlarından seçmediğiniz sürece harici gpu çalışmıyor, çalışmıyor derken gerçekten çalışmıyor yani pil tüketimi 0.

Bu iyi haber. Film izlerken 1050'nin otomatik çalışmasını sağlıyabilirim değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, qwerty said:

Bu iyi haber. Film izlerken 1050'nin otomatik çalışmasını sağlıyabilirim değil mi?

Onu öyle "film izlerken" şeklinde değil de "xxxxxx.exe programını harici gpu ile çalıştır" şeklinde ayarlayabiliyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 dakika önce, wazzap said:

@qwerty ayarlardan kapatırsınız hocam touch screen'i. :) Ben olsam verdiğim linktekini alırdım. Gerçek quad core işlemci, 512 GB SSD, GTX1050 daha ne?

Touchscreeni kapadım ,  parlak ekranı ne yapacağım?
Najaz'ın önerdiği notebookcheck'de ekran ips ya da tn yazmıyor , lg ya da sharp gibi bilinen bir marka da değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.notebookcheck.net/Lenovo-Yoga-720-15IKB-7700HQ-FHD-GTX-1050-Laptop-Review.227572.0.html

Display

15.6 inch 16:9, 1920x1080 pixel 141 PPI, Yes, native pen support, Chi Mei CMN N156HCE-EN1, IPS, glossy: yes

İçinize sinmediyse yapacak bir şey yok zaten.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Dell XPS muhteşem bir laptop. Bunların farkli konfigürasyonlarini cikartiyorlar zaman zaman ozellikle disk tarafinda. Amerikada yakin zamanda back to school kampanyalari baslar. Secenekler artacaktir...

Ekranlar laptopta mat pek cazip degil en azından bence. Mobil halde kullanim acisindan pek keyifli olmuyor. Bu yuzden glossy ekran bana cazip geliyor ama XPS lerin birkac jenerasyon oncesi itibari ile glossy ekrani muhtesemdir. Oyle bir yansima sorunu da yok. Ekran parlakligi cok cok iyi...

Basit isler icin kullanilacaksa ekran karti upgrade ine gerek yok. İ3 lerde sanirim ekran karti desteği olmamasi lazim o yüzden i7 ye upgrade etmek gerekiyordu eskiden. Oyun oynanmayacaksa bence hic ek masrafa gerek yok..

XPS gibi bir makineyi mekanik disk.ile kullanmak buyuk risk. Alet o kadar hafif ki oyuncak gibi oradan oraya goturursunuz. Mekanik disk hem ses hemde hareket halinde ariza açısından riskli. SSD sart...

Eski jenerasyonlarda XPSler icindeki ram ve diskler Crucial uretimiydi. Alttan degisiklik yapilabiliyordu. Crucial in sayfasindan veya Dell musteri ilişkilerinden sorup ayni durum mumkunse aradaki 150 farki SSD ye verin. 150 dolara taminen 480GB disk alinir su an... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 dakika önce, hakancez said:

Basit isler icin kullanilacaksa ekran karti upgrade ine gerek yok. İ3 lerde sanirim ekran karti desteği olmamasi lazim o yüzden i7 ye upgrade etmek gerekiyordu eskiden. Oyun oynanmayacaksa bence hic ek masrafa gerek yok..

Oyun hayır ama 1080p film çalıştıracak .
intel hd 630 vs Radeon HD 8650G gamedebate'de 8650g daha güçlü görünüyor ki 4 yıl önce aldığım notebookta vardı.
Şimdi daha yavaş bir grafik birimini kullanmak istemiyorum.
ps:tamam vurmayın ssd alınacak...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zamanında yürür araç parası verdiğim bir XPS ile öyle problemler yaşadım ki lanet olsun dedim, o markayı da casper exper seviyesinde bir yere indirdim kafamda. (Mac'e geçişim o döneme rastlar) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
36 dakika önce, kHanTW said:

Zamanında yürür araç parası verdiğim bir XPS ile öyle problemler yaşadım ki lanet olsun dedim, o markayı da casper exper seviyesinde bir yere indirdim kafamda. (Mac'e geçişim o döneme rastlar) 

Siparişi vermek üzereyim yahu :(
Ne gibi problemler yaşadın?
Ne zaman almıştın?
Kaliteli ekran ,kaliteli kasa ,kağıt üzerindekileri doğrular bir performans (webde dolaşmanın - 1080p film oynatmanın ne performansı olacaksa artık) ,sorunsuz 3-5 yıl kullanma beklentim var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben XPS işinden vazgeçeli çok oldu, 2011 den bu yana Mac'e geçtim. O yüzden direk caymana sebep olacak bir durum yok.

Ama ondan önceki bilgisayarım da XPS'ti, o kalitenin beşte birini bunda bulamadım. O modellerde (xps 1330 sanırım) kronik bir problem varmış, belli bir süre içerisinde anakart "mutlaka" bozuluyormuş, daha doğrusu nvidia chipsetli olanlar bozuluyormuş da ati mi bozulmuyormuş, öyle bir şeymiş. ABD'de değişim yaptılar ama TR'de refurbished anakartlarla değiştirdiler, yalvardım "bakın bir daha bozulacak, bari diğer chipset lisini takın" falan diye. Bir kere değiştirdiler, o sırada garanti süresi geçti, aynı hatayı bir daha yaptı, çöpe attım geçtim. 

Altıncı kalite bir marka olsaydı "ne ka ekmek o ka köfte" der geçerdim ama verdiğim parayı ve karşımdaki aymazlığı görünce içim acıdı. 

Bence sen de macbook pro al geç :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@kHanTW O olayı hatırlıyorum. Firmaların RoHS standartlarında lehim yapmaya geçtiği dönemdi. Lehimlerde kullanılan kurşun vs. ağır metallerin yerine farklı materyallerin kullanılması sonucunda, anakarta lehimlenen ve çok ısınan BGA tipindeki grafik yongalarında lehim problemi ortaya çıkıyordu. NVIDIA'nın GeForce 9000 mobil serisi GPU'ları da bu geçiş dönemindeki lehim sorunundan en çok etkilenen yongalardı. Bu durum XPS'lerdeki yetersiz soğutma ile birleşince sorun daha yaygın ve erken ortaya çıkmaya başladı o seride.

Macbook olmaz illa ben Windows ekosisteminde kalacağım deniyorsa, ThinkPad'lerin T ve X serilerine de bakmakta fayda var. Bendeki T440s'in neredeyse 2 senesi doluyor, tank gibi makina mübarek. Sıfır sorun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2011 Early MB Pro kullanıyorum, sıfır problem... 1-1.5 yıl kadar önce dalıp bi ram + ssd takviyesi yaptık, tamam. Şu Type-C USB olayları oturana kadar idare eder beni diye umuyorum. Alırken pahalı ama 7. yılında hala rahat kullandığım düşünülürse aslında parasının hakkını da verdiğini söyleyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Lenovo olmadı , xps 2 usb a ile beni düşündürüyor.

2 adet type c var ama benim herşeyim usb a. Dönüştürücü almam gerekecek.

Film izlerken
1-Mouse usb a kablosuz 
2-Ses kartı 5.1 alabilmek için usb a harici 
3-Hdd takılı olacak
Minimum 3 usb a ihtiyacım var.
Ya bluetooth mouse alacağım ya da type c için dönüştürücü.
Biraz daha araştırayım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

thinkpad serisine bir tık da benden olsun madem... t440p kullanıyorum ofiste, bir kere şarj olmama problemi sebebiyle 1 gün içinde (yazıla bir gün) gelip ofisten alıp ertesi gün anakartı değiştirilmiş şekilde ofise teslim ettiler. bu olay dışında bir kere tık demedi... alır almaz SSD + ram takviyesi yapmıştım... 3 yıldır fln sorunsuz kullanıyorum.

evde de mid 2011 MBP var, aynı şekilde SSD + RAM takviyeli, onda da hiç sıkıntı yaşamadım haliyle :) bi kere eve gelen misafir çarpıp yere düşürdüğü için monitörün alüminyum kasasında ufak bir yamulma oldu (fucking lanet misafirler!) onun dışında ilk günkü gibi tertemiz :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 USB 3.0 with PowerShare
1 Thunderbolt™ 3 (2 lanes of PCI Express Gen 3) Supports: Power In / Charging, PowerShare, Thunderbolt 3 (40Gbps Bi-Directional), 3.1 USB Gen 2 (10Gbps), VGA, HDMI, Ethernet and USB-A via Dell Adapter (Sold Separately)

Yukarıdaki portlar xps 15'in portları.
2 usb-a ve 1 thunderbolt 3 görüyorum.
Hdmi-ethernet-vga girişine ihtiyacım yok.
Ama usb-a çoklayıcıya ihtiyacım var.
Bunun için şu dönüştürücüler işimi görür mü acaba?

https://www.amazon.com/dp/B00WHRVN3W/ref=psdc_281413_t2_B00BQHD4B8
https://www.amazon.com/AUKEY-Adapter-2-Pack-MacBook-Samsung/dp/B01AUKU1OO/ref=pd_bxgy_147_img_3?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B01AUKU1OO&pd_rd_r=GK8PH328BRBR7SVDM31J&pd_rd_w=K6OGX&pd_rd_wg=XLu9s&psc=1&refRID=GK8PH328BRBR7SVDM31J#Ask

qwerty tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok