Game Of Thrones - Spoiler Alert!
5 5

Bu konuda 767 mesaj var

Ejderha mevzusu ekonomik sanıyorum. Şu Arya' nın kurda "gel" deyip de kurdun gelmemesini de buna bağlamışlardı takipçiler...

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, ResetButton said:

Arya çizmeli kedi moduna geçmiş.  Cersai'i bu öldürürse şaşırmam.

Cersei'yi Jaime öldürecek.

Dany, dediğim gibi içinde mad king barındırıyor, Dracarys diyerek etrafı ve insanları ateşe vermekten inanılmaz haz alıyor. Kafasında karşı tarafı inanılmaz kötülükler yapan bir konuma koyduğu için pişmanlık duymadan yakıyor. Hatta o gazla gidip erzak dolu at arabalarını yaktı salak. Oysa bölümün başında dothraklarım açlıktan ölecek diye ağlıyordu. Askerleri yaktın eh hadi kabul ettik de erzağı niye yakıyorsun salak, yanına al götür mis gibi beleş yiyecek işte.

Lannister ordusu hazırlıksız bir şekilde yakalandılar. Dolayısıyla bu kadar kısa sürede konum alıp karşı koymaya çalışmaları bence iyiydi, dandiklikleri yok yani. Tyrion'un yanındaki salak dothraklı sizin insanlarınız dövüşemiyor diye artizlenmiş. Atların üstün olduğu açık bir alanda hem süpriz saldırı hem de ejderha gibi karşı tarafın karşı koymasının neredeyse imkansız olduğu ve moral olarak çökerdici "god mode on" şey kullanıyorsunuz. Daha nasıl dayansın adamlar el insaf. Normal bir savaşta böyle yenemez dothraklar, full zırhlı orduya karşı cıbıldak savaşarak.(dothrakların kimseye farkettirmeden ordunun dibine gelmesini sorgulamıyorum artık. çünkü önceki bölümde de lannister ordusu kimseyle karşılaşmadan highgarden'ın dibine geldi. benzer şekilde greyjoy donanmaları da hiçbir gözcülük olmadan haşırt diye karşılaştılar ki king's landing ile dragonstone dipdibe.)

Sahnenin bitişine çok uyuz oldum. Suyun kenarında şıplata şıplata atı sürdü Jaime. Sonra Bronn veya biri tam ejderha üflerken suya uçurdu bunu. Atı sürdüğü yerin 2 metre kenarına düştü. Fakat atın durduğu yerde bilek mesafesinde olan su, 2 metre sağa geçince birden derin deniz oluyormuş meğer, Jaime suyun içinde battıkça batıyor. Cliffhanger yapmak bu kadar ucuz olmamalı be. 

eldrun tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek ejderha meselesi muhtemelen CGI bütçesi.

Mantığa oturtmak istenirse... valla çok mantıklı bir tarafı yok :zuh: Ama güzel bölümdü. Chaos is a ladder dediğinde istemsiz güldüm. Sondaki "you fool! you fucking fool" da iyiydi.

Ha bir de o kalıpla Brienne gibi birini alt etmek imkansız, tekmeyi koyduğunda aslında olay belli oluyor ama herhalde ileride çok acayip şeyler yaptıracaklar ki bu alakasız sahneyi bölümün orta yerine koymuşlar. Uber Ninja Arya :kayik:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, ResetButton said:

Dany danıştıklarını dinlemedi. John Snow'a da kendisi danıştı, buna rağmen yine dinlemedi. Doğru mu yaptı derseniz, sanki doğru karar gibi. Ordusu küçülürken dengelemesi mantıklı olurdu ama bu saldırdığı kuvvetten fazlası gerekli. 

Ne amaçlandığına göre doğruluğu değişir.

Missandrei de köle olduğu için, biz Dany'i kraliçemiz bellediğimiz için onun yanındayız diyor fakat Jon Snow'un durumu ile alakasız bu, aynı şeymiş gibi duruyor tabi.  Westeros'ta köle yok, dolayısıyla sevmediğim hanelerin ordularını yeneyim ve herkes beni sevsin mantığı burada işlemez. Çünkü Dany'nin öldürdüğü ordular ve askerler o topraklarda yaşayan ve savaşa çağrılmış sıradan insanlar. Şu an bir westeros'lunun gözünde Dany yabancı insanlarla westerosa gelen ve westerosluları öldüren bir işgalci oldu Tyrion'un uyardığı şey gerçekleşiyor. Denizin karşı tarafında Essos'ta Dany köleleri özgür bırakarak onları yanına kattı, burada da benzer şeyi yapmaya çalışıyor, olayın farklı olduğunu, aynı taktiğin burada işlemeyeceğini anlayamadı.

Tyrion savaş stratejisi olarak yanlış düşündü fakat Dany de bu son hareketiyle westeros'u iyice kaybetmeye başlayacak bence. 

Ayrıca, Stratejik olarak düşündüğümüzde, Dorne ve Highgarden Daenerys'in yanındaydı ve Baratheon'ların hepsi öldüğü için onların toprağı olan Stormsland boştu. Daenerys'in Stormsland'e çıkartma yapıp orada yaşaması mantıklıydı. Dorne ve Hİghgarden ile bitişik ayrıca bir ucu Casterly Rock tarafında diğer ucu  King's Landing'in yanında. Üçlü ittifak birbirlerine yakın ve güçlü bir konumda olurlardı, Euron Greyjoy böyle zarar veremezdi. Salak gibi gitti Dragonstone'a çıktı. Ordum aç diyor. Aç olur tabi salak.

seven_kingdoms_of_westeros_by_joshmoe93-

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
27 minutes ago, eldrun said:

Cersei'yi Jaime öldürecek.

Hah, ben de onu diyordum :baba:.

Neyse dizi boka sardı. Daha önce dediğim gibi kırmızlı gacı "ateşle buzu yanyana getirdim" dedi orada bitti aslında dizi bana göre, okeye dönüyor. Adam gibi bir sonuca bağlansın da başka bir şey istemem...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bölümü izledim, bence güzeldi... Chaos is a Ladder lafını unutmuşum, Littlefinger kıllanınca "acaba mevzu neydi ki?" dedim, 3 kişiden hiç biri hatırlayamadı. Neyse.. Arya hakikaten uçan kaçan bir şey oldu. Danny'deki ejder neyse John Snow'daki Arya da o olacak, pek durdurulabilir bir merete benzemiyor, uçuyor kaçıyor gizleniyor dövüşüyor zehirliyor. 

Sansa mala bağladı, hangi kardeşini görse bir öncekinden daha psikopata bağlamış oluyor. The North Remembers olacak hakkaten işin sonunda ,"kuzey kuzey  olalı sizin gibi sayko bir aile görmedi" diyecekler. 

Jon ile Khaleesi gittikçe yakınlaşıyorlar, mağaradan çıkma sahnesinde el eleler mi gibisinden heyecanlandık , Jon işi bilmiyor ama Danny'nin yemediği halt değil. Al bunu da kralım yaptım, konu kapandı diyip işin içinden çıkabilir. (Hoş önümüzdeki sahnelerde de çıkabilir) Sapır sapır müttefik kaybettiği düşünülürse çok da uzak bir ihtimal değil. 

On 08.08.2017 at 14:56, eldrun said:

Hatta o gazla gidip erzak dolu at arabalarını yaktı salak. Oysa bölümün başında dothraklarım açlıktan ölecek diye ağlıyordu. Askerleri yaktın eh hadi kabul ettik de erzağı niye yakıyorsun salak, yanına al götür mis gibi beleş yiyecek işte.

Hakkaten öyle...  Ver Unsullied'lerin yanına ejderi , Castlerly Rock'u kütür kütür ele geçir. 

On 08.08.2017 at 14:56, eldrun said:

Sahnenin bitişine çok uyuz oldum. Suyun kenarında şıplata şıplata atı sürdü Jaime. Sonra Bronn veya biri tam ejderha üflerken suya uçurdu bunu. Atı sürdüğü yerin 2 metre kenarına düştü. Fakat atın durduğu yerde bilek mesafesinde olan su, 2 metre sağa geçince birden derin deniz oluyormuş meğer, Jaime suyun içinde battıkça batıyor. Cliffhanger yapmak bu kadar ucuz olmamalı be. 

Ortada Ejderha gibi her şeyi yakan bir meret var, yanlarında da dibi görünmeyen deniz var ama millet yerde yuvarlanmayı tercih ediyor. 

Öyle her ordunun bilmemkaç bin askerle bir sürü gemiyle ötekine jandarma yapması sıkmaya başladı. Hani senaristlerin zihninde "Jamie'nin ordusu gitti, Danny'nin ejderi gitti, denge iyi kötü sağlandı" mantığı olabilir ama işin tadı da kaçıyor, strateji diye bir şey pek kalmadı denebilir. Jamie'nin orada öleceğini sanmıyorum. Dothraki'lerden biri kurtaracaktır, Tyrion'la Jamie konuşacaktır, Tyrion Danny'nin delirdiğini farkedip Jamie'yi (belki de bir önceki kurtuluşunun hatrına) kurtaracaktır, olaylar gelişecektir diyorum.

Ejderlerden tekinin öleceğine kesin gözüyle bakıyorum. Diğer türlü zaten "ejderi olan kazanır" kuralı çok geçerli oluyor. Bu şekli ile hem Danny "oğlumu furdular" diyerek iyice mad king e bağlayacaktır ve Tyrion'u uzaklaştıracaktır, hem de "iki ejderle saldırsam öğle namazını Kings' Landing'te kılarız" edebiyatı biraz son bulacaktır. Yoksa  ver Unsullied'lerin yanına ejderi , Castlerly Rock'u kütür kütür ele geçir. Ver ejderi, Iron Islands'ı Melted Islands yap, Euron'un evi barkı kalmasın. Dal Iron Bank'a , bir daha para problemin kalmasın. Öyle dünya mı var?

3 Ejder varken Tyrion, Dannny ve Jon Snow sürer diye bir tahmin vardı, şimdi Danny + Jon ya da (yukarıdaki tahminim gerçekleşmezse) Danny + Tyrion gibi olasılıklar var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 08.08.2017 at 0:07 PM, Forgotten said:

S06E09'da sahiplerin ayaklanması sırasında yine tek ejderhaya biniyor fakat diğer iki ejderha da bunu takip ediyor, dracarys dediğinde hepsi ateşliyor (hatta farklı hedeflere)... 

tamam ama 2 dragon duvari kirip cikiyo

burda iste dragonlarini hapsetmis.2 isi depresyona girmis.danny kayiplarda cuce obur dragonlarin zinciri cozup beslemis mi ne

kalesimiz nerde nerde diye aglasitkan saldirisirasinda iniyo catiya

ve saldiri gemilere bir ordu savasi yok

ramsey hani bizim sayimiz cok yollayin oklari jokn un orudusuna daha zarar mantigi gibi bakarsan eyvallah

ama dragoncunluklarin kesin kes bi garansitisi yok donup lap diye drokilere dalmacaginin

bu dragonlari fullden kontrol edemedigi icin koyunlari coluk cocuklari yakip yedigi icin hapsetigini o verdigin videonunun az oncesi yasananlar falan derken durum bu

yoksa sadece daracoris dedi yakti kontrol ediyo diye bakarsak

bu en buyuk en bindgi en sevdigi ana dragonun unsolyleri aldiginda verdiginde de yakmisti adami

bindigi en kontrol ettigi en guclusu bu

yanicigyi kolaydi di maliyeti kismi senearonu ve hiakeye tamamen zit degil

olasilik icinde

ha drokilerde nasil geldiler derken beklemiyorlar ama

yer gok sallaniyor deprem oluyo bi kac km yaklasinca

ee2-3 km yaklasinca deprem yapacak gucteki ordu 10 km oteteden te toz toprak ses yapar

buarada droki de hakli cunku bu ordular savasamaz kendi baslarina

drakoilerin silahi ve yenekleri at ustunde savas

turkler ile agir zirhli avrupalilar karsiladiginda bu oldu

meydan savasina donerse ozaman roma kalkan duzeni ile evetr lanisterlar direnirdi

ama orda da dragonlar devreye girip hatlari dagitir.

drokierin egimli silahlari her ne kadar biz turkler cok ovunsekte bize ait degil

turkler ortacagin sonlarin kadar kendi direk devletleri olmayip ortamda parali askerlik yaptiklarindan diger kulturlerden dil din kultur derken kendi savascilariklari ile birlestirmisler

ama selcuku ve osmanli ile 1400-1500 ler sonrasi bildigindigi icin osmanli ile de butunlesmis

gavurun scimitar dedigi egimli iran arap kilici

ortacag avrupasindaki kiliclar guclu duz agir cunku plate armor falankullaniyorlar

bunlari delicek kiricak kesicek gucte olmasi gerekiyor

egimli kilic dragokierinde o tarz at ustunde guc kaybetmeden hafif zirhli birliklere daha etkili

ortcag sovelyesi at ustunde brini isterse zirhsiz bicmeye kaltiginda kicinin sekli sebebi ile durmak zorunda kalir yada cok yavaslari cunku kicik eskip saplanir

ama iran arap turk kici at ustune keser gecer rakibi

dragon olmasa drokiler epey bi kayip veridi tamam ama hati bi gectikleri anca catir catir keserlerdi

ve her droki askeri birseysel olarak iyi savasci iken lansiter ordusundakiler butun icinde .tek tek koy  atiyorum yani 1000 lanister 1000 droki ile duel yapsin

sonuc 900 droki win ile bitebilir.

o bakimdan amcamin dalga gecmesi cokta kucumsenmemeli

ustelik oyle dragon tokati yemis kacirlarken bi droki olurumde oyle kari gibi yapmam diye dusunur.

tuh deli hakana bisi yazicaktim unutum onu da editle ekliyim

pasam ne diyon sen bazen direk kule cevirdi 1 atesli dragon yanik ceset bile degil direk kul oldular ruzgar esti direk dagildilar

ne suyu ne yuvarlanmasi

agzina sicti ordunun danny.

zati eleman akilliyi hadisen sivis biz bittik dedi.jamie salaki yok ya modunda iyti dragonu gordu salak yine kacmadi.ulan kac ordunu toparla dur.

orda olursen kardesini kim koruyucak

yetmedi daha bi dev zipkin yemis ama das gibi duran dragona daliyo

100 kere dalsa birinde basaralamaz ha benates degil kanatini onune getirmesini bekledim atese sasirdim birden kafayi, uzatip

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ti Dabılyu, Tank top yokken Ejderhası olanın herşey ele geçireceği zaten ortada. Evet, Ejderha herşeyi siler atar. Ve evet, hiçbir şey yapamazsın. Senaristler resmen zavallılık yapıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, nazareth said:

yetmedi daha bi dev zipkin yemis ama das gibi duran dragona daliyo

Orda Khaalesi'ye dalıyor, savaş bitirebilecek bir hareket, kardeşini de korumuş oluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, allreadydead said:

Ti Dabılyu, Tank top yokken Ejderhası olanın herşey ele geçireceği zaten ortada. Evet, Ejderha herşeyi siler atar. Ve evet, hiçbir şey yapamazsın. Senaristler resmen zavallılık yapıyor. 

Arya Danny'yi indirsin, ittifak bozulsun, konu kapansın diye bir alternatif her zaman var. Danny Jon'u esir tutsa, hatta öldürtse, başına bu aynen gelirdi mesela. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, kHanTW said:

Orda Khaalesi'ye dalıyor, savaş bitirebilecek bir hareket, kardeşini de korumuş oluyor. 

dragondan mizragi cikartmaya calisiyo danny dragon oyle yerlerde vurulmus 100 metre otete degil danny e charge i aptallikti cucemis de dillendirdi zati durumu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@nazareth Cersei'nin Sansa'ya zorla yazdırdığı, Robb'a gönderilen metin. İşte babamız ihanet etti benim sevgili Cofrime vs vs.

ya bu senaristler geri zekalı ya da arya. çözemedim ben bu işi. ejderhaya "git abinin yanına da sevsin seni" komutu nasıl veriliyor çok merak ettim. en azından john'un targeryan olduğunu kesin olarak öğrendik.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aryayi biraz mala baglatmaya karar vermisler

sansaya cikisti zati

ama ordaki cikismasinda iki yon vcar hem hakli hem sacmaliyo

haksiz oldugu kisim yonetim kafalari ucuralim sacmaligi

sanirim sansanin insan evladi gibi durdugu milletin gicik olmadgi 3-5 hareketinden birine sebep oldu arya boylece

babasini kafasi ucurulurken sansa orda konustu mu hatirlamiyorum

ama odur budur konusuldu jofree atlayip kadinlar yufka yureklidir anacagim hainlerin sonu olumdur diyip nedin kafasini ucurtugunde sansa orda idi oncesinde arya da izledi son sahne harici birisi kafasini cevirmisti diye hatirliyorum

edit hatirlamdigim icin gidip bulup izledim

season 1 episode 9

babasi ned sansaya donuyo sansa kafasini sallayip kadi hadi yapiyo ned itiraf ediyo

jofre konusurken pismi kelle gibi siritiyor babasi omur boyu night watcha mahkum tum unvan ailesi zirt pirtindan oluyo eyvallah tamam olmeyecek ama pismis kele siritisi var

ve jofree kofreligini yapiyo

bi sonraki bolumde (ararken bunu rast geldim)

jofrey zorla nedin kafasina goturken rob icin lafliyo

sansa gerizeklisi kim bilir senin kafani bana verir belki diyo

jofre bi kac ay sonraki jofree olaydi sansa orda olmuıstu eldrun cok zeki cok super oyle hayata kaldi diyor ya king landingde konu disi bunu da hgatirlatalim

yani dedigin gibi ise

aryada sansa orda kizina bakiyo sansa basi ile onayliyo arya hepsini izliyo babasi itiraf ediyo

yani burdan bisi cikmamasi lazim

eger arya littlefingerin oyuna geliyormus oyunu yapmiyorsa dedigin gibi bu antik soz laflar uzerine

arya gozumde bi kac kademe dusucek ha yinede sansada fersah fersah yukarda olur o baska :D

dragon konusuna gelirsek ne olucagini tam danny de biliyo kafasini uzatip asagha ne oluyo diye bakiuo

dany asaga johnun yanina indirip hava atmaktan basa bisi etigi yok

el uzatan eldiven cikartip kopeklere falan kendini koklatma harketini ceken john

dizide bunu yapmis 2. karakter .ilki cuce idi

targerian falan olmasada olabilirdi

asil atlanan olay bencew bu dizideki sam in gerizekaligi ulan kiz tam super yeri okuyo 2 dk artislik yapmasan dizinin en baba haberini alicaksin kizin agzina sicip durduyorlar serefsiz mustahatmis o boklari temizlemek sana

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, wazzap said:

@nazareth Cersei'nin Sansa'ya zorla yazdırdığı, Robb'a gönderilen metin. İşte babamız ihanet etti benim sevgili Cofrime vs vs.

ya bu senaristler geri zekalı ya da arya. çözemedim ben bu işi. ejderhaya "git abinin yanına da sevsin seni" komutu nasıl veriliyor çok merak ettim. en azından john'un targeryan olduğunu kesin olarak öğrendik.

Onun targeryan olduğu kesindi zaten. 

Cersai iyice kurnazlaşmaya başladı. Daha öncede her an hamile kalabileceğini söylemiştim, o stratejisi de mantıklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, ResetButton said:

Onun targeryan olduğu kesindi zaten. 

targeryan olduğunu biliyorduk ama şimdi aslında raegan'ın karısını boşayıp Lyanna ile evlenmiş olduğunu öğrendik Gilly sayesinde, bu durumda Jon Snow değil Jon Targeryan diyeceksiniz!!! en çok bana soracaksınız!!!!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

targarian kani cok bozuk ama

danny nin annesi kimdi unutum tam cercie gibi bunlar kardesle ciftlesiyor

ama dragon kanini tutmak icin

cerci gibi sapik degiller

bu arada jamie savunanlar var olmaz kardesim boyle kardese tecavuz sulanma

ayrica cercide jamie aski degil

kac kere yatagina jamie esirken falan da baska lanisterlar aldi

derdi uckur degil yani en azindan tek derti o degil

yoksa kimse koskoca hele ki artik dul olan kralicenin dost gigolosu zirt pirti olmasina cok cok bisi demez.

ama haspa akraba olmayinca hevese gelmiyo :P

donelim konuya

biraz kafam karisti

mad kingin ismi aerin gibi bisi bide bu reagen gibi diyoruz adama karisiyo aklim.

yani bu ismi gecen herif danin buyuk abisi dimi

dannynin annesi de targargan kralin kiz kardesi degil mi

oberinin oldurdunuz 2 cocugu ile ser gregora daldigi soyle ela marteli bu lanister oldurtu gibi daldigi

kardesinin karisi oluyo dimi

bu durumda john daninin yegeni mi oluyo

peki gercekten evlendilerse sirf roberty ve lanisterlar john oldurmesin diye mi bu kadar karmasa

bu arada eldrun mu yazmisti baskasimi baska yerde mi okuduk

targeryarlanlarin targarian olmayanlarla evlenmesi yasakti

dragonlari boyle cogaltiyorlardi kendileri dragon oldugu icin

emin degilim ama dannyden once atese bu kadar dayanaikli dragonluk efsanesini surebicek biri de yoktu epeydir.

neyse nedin kardesi johnun annesi mi peki o kuleye tirmanma olayini gecen sezon cok iyi hatirlamiyorum

yani johnun annesi baskasi olabilir mi ned korumak icin almis gibi?

o kadink kesin dogumda mi oldu yoksa

lanisterlar robert ona yanacak start baraehon okuz gibi krallik olmasin cercinin onunu kesmek icin bi oyunlar cevirdiler mi

bu dornu martellerin targeryanla uzakta olsa kan bagi varmis.

o yuzden resmen evlenebiliyo

ama startklarin boyle bir durumu yok o yuzden evlilik hakki yok

dorne prenessleri prienesleri ile targerian prensleri falan gilan evlenmisler gecmiste sanirim ordan kan bagi(ha ilk nerden bilmem)

johna paso akil veren nightwatchdaki targerian kor amcamisda bu durumda buyuk buyuk buyuk amcasi falan olmus oluyo demek ki

ama dizide genelde o nesil yani kralin babasi (dannin dedisinden) otesine cok laf edildigini hatirlamiyorum

bide bi kac sefer yok dragonlar ilk kez indiler geldiler

daha kafa karistirici olanda gogoledan falan bakinca biraz bakalim dersen

kitaplardaki yakin taihli bi kac kisi karic ulan herkesin ismi yani

bu johnun babasi 2-3 yerde daha var isim olarak

1-2-3 falan gibi de isimlendirmiyor

oyle osmanli gibi osman 1-2-3 sulu mehmet 6 falan gibi gitmemis.

3 er 3 er cocuk yapmislar nerdeyse tum nesillerin ismi ayni

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Deli kralın 3 çocuğu var. En büyüğü Rheagar, sonra Viserys sonra Dany. Krallık en büyük oğula geçer yani Rheagar'a. Rheagar'ın oğlu varsa, krallık bu sefer ona geçer. Viserys ve Dany'e geçmez. Eğer Rhegar'ın bütün çocukları öldüyse bu sefer Viserys'e ve sonra Dany'e geçer. Sistem bu şekilde ilerliyor. (ingilteredeki kraliyet ailesinde de aynı şekilde ilerliyor) 

Oberyn'in kız kardeşi Elia, Rheagar ile evli, yani Dany'nin görümcesi bu ölen kadın. (robert krallığı ele geçirmeden 1 ay önce falan doğuyor dany. annesi doğumdan sonra sorun yaşayıp bir süre sonra ölüyor)

Jon, Dany'nin büyük abisinin oğlu. Yani Daenerys Jon'un halası.

Targaryenler başkalarıyla da evlenebiliyorlar yasak değil, sadece kanlarının saf kalmasını istedikleri için imkan varsa başkalarıyla evlenmeyi tercih etmiyorlar. Martell'i geç, Baratheon'larda da uzaktan Targaryen kanı var. Robert meşruluğunu biraz da o şekilde sağlıyor, deli kralı yenip herkesi kestikten sonra, tamam bizde de targaryen kanı var devam edebiliriz, dağılın... gibi.

Ateşe dayanıklılık kitapta yok, diziyi yapan 2 salağın bok yemesi. Baktılar ateş olayı tuttu, devam ettiriyorlar. Kitapta ejderhalar doğarken o olay oluyor fakat zaten çadırın içinde kan büyüsü falan yapılmıştı ortam garipti o yüzden Dany'de geçici olarak büyüden dolayı öyle bir yanmama durumu oluyor. Normalde Targaryenler yanarlar.

Evet Ned'in kardeşi Jon'un annesi. Fakat şimdi kesin olarak anlaşılıyor ki, Rhegar ile Lyanna kaçıp aşk yaşayıp Jon'u piç olarak dünyaya getirmemişler. Rhegar Elia ile evliliği askıya almış ve Lyanna ile evlenmiş. Jon meşru çocuk. (rhegar, vaadedilen prens ve üç kafalı ejderha olayına kafayı taktığı için, üç çocuk istiyor fakat Elia 2 çocuğun ardında çok güçsüz olduğu için üçüncüyü doğuramayacağından dolayı anlaşıyorlar çocuğun başka birinden olmasına.)

Targaryen'ler kehanete falan baya saplanmış durumdalar. Hatta Valyria havaya uçacak diye Targaryen eleman rüya görüyor, kaçıyorlar 10 sene sonra Valyria gerçekten havaya uçuyor. Bu rüyayı gören eleman çocuğuna Aegon ismini koyuyor. Böyle baya Aegon ismi var. Jon'un da gerçek adı Aegon olabilir o nedenle. Rhegar'ın iki çocuğuna da Aegon ismini koyması biraz sorun gerçi ama biri ölürken diğeri doğuyor sanırım şansa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aslinda orjinal idda dizide season 1 de dilleridirildi bi kac kere daha rhegar lyanayi kaciriyo tecavuz ediyo mad king durum icin bisi yapilmasiisteklerin karsi cikip bide startklari oldurunce savas cikiyo

robert asikmis ttacvuz edip oldurduler sevigilimi diye delleniyo gibisinden

dannynin yanmama ilk olayi sicak bisi tutuyordu kardesi sagken sonrada kardesinin kafasina altin dokulurken gercek dragon yanmazdi ih yapiiyo

her targerian yanmaz demiyorum

ama gercekten bir dragon nanesi varsa artik gordugumuze gorede

dsizi mantigi icin tutarsiz degil danny gibi full imunity olmayabilir

yangindan sag cikan insanlar var genelde yanginda olenler dumandan oluyo zati yanmadan degil

yani fire resistance varsa derece derece targarianlarin orjinal seklinde

ilk genel

rhager kac tane gordum bide anneleri nin de ismi bol bol var bende dislexia ve baska seyler oldugu icin isimleri ayirt etmem farkli olanlari yazmam zorlaniyo

yani anne ile cocugun ismini ayirtedemiyorum yan yana gormezsem bazen

bisiler okiyim derken soyle diyo

targerianlarda kural kiz kardesle evlenmek bunu ilk bozan danin dedi mi buyuk dedesi mi ne dornu bir presnes almis.

ama iste westerosu isgal ettiklerinde diyor ki bi yerde 6 kraligi isgal etmisler dorna ellememisler

dorna dsonra kendi katilmis.aegon atiyorum diger kraliklari 3 dragonu ile yaip yikip ele gecirken dorna elelemis

ondan aralarinda bir anlasma var

genel olarak kizkardesle evlenilmiyorsa dorndan aliyorlar esleri diyor

yazar dedinin belki bir kurgusu bisi vardi yada bisi yaparim dedi

daha bu ilk insan meselesini dragonlar insanlara donusme islerini bulup biraz bakmam gerkiyo ama kafam kazan:D

konu disi krallik oyle islemez

tahtin yasal varisi yani biri cikip ispanlasa su an kimse bilmiyo johnun ustelik yasal tergeryan olusunu yine hak dannyde

yani sulalaede kan nesil atlamaz

erkek cocuk olma olmasa durumlari oncelik olabilir

o da her daim sart degildir

yani atiyorum suleyman buyuk oglu mustayi bogudurmasaydi da adam olseydi savasda suleymanla birlikte tahta onun cocugu degil.dsgier cocuklarindan biri gecerdi.(osmanlida kiz olmaz o ayri ama sulonun vardi tonla baska oylu zati sonra selim geciyo)

ozel yazili kanun ve sekil yoksa

tahta gecmemis kisiden saltanat gecmez

hatta illa kizdan gecemez illa babadan ogula geicicek osmanli tarzina benzer bi tarz olursa

sialtanat ailesi bile degisebilir.

avrupada ve dizide aileleri oldugu icin hanedani kisi degil aile tutar denilip boyle varisler devam ediyor

kadinlar veraset ustundeki gucsuz hak taleplerinden dolayi is kanuna bakar

westros aleminde bu is iron throne yasalari nasil tam yazili bilmeden ikizde bos konsuyo durumunda bile kalabiliriz

ingilitere demiskren queen elizebetin 1 annesi ki henry kliseyi yoketti tum mlarina el koydu bosanmak icin.

bi yasal belge imzalamisti.

dogan cocugu versaetre birinci sirayi alicakti.ondan once dogan baska cocuklar falan var

ama iste elbzeth kiz oldu

peki nasil elizebeth direk tahta gecmedi

cunku kraliceyi uyduruk bir mahmeke ile zinadan yargiladilar ve idam ettiler.(kadin eger bu belgeden vazgecse idam edilmeyecekti.)

zina yapti dedikleri icinde cocukte gayrimeshru supheli konumuna dusuruldugundan belge kaduk oldu

bebek erkek kardesi falan gecti tahta

ama henry idamdan ve erkek velihati olduktan sonra elzebertin yasak haklarini ve mesreuyetini geri vermisti.(davayi ve uyduruklari yaptiran kendisi idi )

komik ama iste yasaldurumu asmak icin dalavera burda olsa ben yaptim oldu der olur biterdi.yada direk cocugu oldurturdu :D

neyse iste kralice elbizatin direk tahta cikmama sebebi kendi kraliyet sirasini one alan belgenin kaduk edilmesinden

yoksa erkek kardesine ragmen bile tahta cikabilir (baska bir oyun bulurlardi kesin)

kadin zati bu yuzden belkide p colıu cocukta yapamadi tudorlarin soyu kurudu gitti .basjkilar illa duzgun gorunme guclu gorunme cabasi

dahasi kralik el degistrdigi icin hemde once barahtonlar simdide lanisterlar olarak yeniden targerianlar hanedan olursa bu hanedanin basinin kim olduguna bakar eski claimler gecersizdir

eski hanadan ismi yeni hukumdar devir degismis oldu handan degismis oldu

ha bu arada kucuk ayrinti gibi dursada once prens daha sonra kral olduguna gore(yoksa oyle degilmiydi)

kraldan presne bir kraliyet aktarimi farazi olarak bile gerceklesmis olmuyo

rahmetli altin dokulmus kardes johna ragmen yasal varis olmus olur.

ama hak idda edebilir.

ama yasal kralik onun demek yanlis olurcunku artik gecti bitti o zamanlar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Duvarın arkasına giden ekip tam bir Şampiyonlar Ligi, bir Expendables gibi oldu yav. :D

Bir sonraki bölüm Hound show olacak Cunt cunt diye diye.

Tormund reisin de " Büyük kadın yok mu? " lafı süperdi. :D 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

feci kesiyordu onu dizideki o kadar tecavuz cinayete ragmen gercek dunya usulu tek tacis o herifden geldi

kotu demiyorum sonucta wildling bizim dunyamiza gore diyorum hehehe

ben basindan beri ama o olayina ya niye gidiyorlar ki

tamam brann belki dragona worg olbilcek durumda olmayabilir.

ama git bi dragonla uc git gor be abla olmadi kap birini dragonla uc duvara gel.al zombieyi gotur cerciie

butun bolum izlerken bunu dusundum

o kadini gercek hayata makyajli falan gorunce sasiriyo insan tamam dev gibide guzel.dizide epey bir cirkin

babasi falan kim bilmiyorum jamie esirken tecavuz edilmesin diye bisiler demisti de buyuk ihtimal buyuk salliyordu kurtarmak icin

ama iste dop stanise vurgundu garipim olunca yikilmisti

dop stanisten sonra kimselere agzi sulanarak bakmadi heralde ablamiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
5 5

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok