Game Of Thrones - Spoiler Alert!
5 5

Bu konuda 767 mesaj var

Redditte Sezon 7 senaryosu vardı birebir oluyor hepsi. O açıdan bu sezon çok yavan devam edecek.

2 saat önce, Erwin said:
  Reveal hidden contents

tarlylerin taraf değiştirmesiyle lannister ordusunun daha kalabalık olabileceğini ve highgarden sahnesinin normal olduğunu iddia edenler için lannister ordusunun fotoğrafını çekip üşenmeden saydım.

https://i.hizliresim.com/g0xor2.jpg

bir takımda net olarak anlaşılmasa da tahmini 12x6'dan 72 kişi var. atlılar hariç 101 tane takım görünüyor ki bazıları 72 bile değil, daha ince sıralı gruplar var.

piyadeler 72x101=7272 kişi. atlılarla beraber taş çatlasa 7500 kişi.

lannisterların 7500 kişiyle highgarden'ı güle oynaya saatler içerisinde dize getirdiği dizi.

--- spoiler ---

saçmasapan ilerleyen, saçmasapan hale gelen bir dizi.

bunun nesi beğeniliyor, nesine bayılıyor insanlar, anlamak imkansız. bildiğin rezalet bir senaryo. öyle böyle değil, büyük kepaze hem de.

ben bu kitabın yazarı olsam, çoktan hbo senaristlerini tokat manyağı yapmıştım.

bundan sonrası spoiler ile karışık. ona göre okuyun.

--- spoiler ---

1. dorne kepazeliği

geçen sezon hikayenin dorne kısmının içine sıçmışlardı. zamanında targaryenlere bile boyun eğmeyen, diğer bütün bölgeler targaryen işgaliyle "krallık" adını alırken kendin, prenslik olarak koruyan (bkz: principality of dorne) ve targaryenlerle ittifak evlilikleri yapacak kadar büyük olan koca martell hanedanlığını oberyn'in sevgilisiyle sevgilisinden olma 3 tane piç kızına peşkeş çekip piç ettikleri yetmedi, şimdi onlar yakalanınca bütün dorne ve sunspear dize gelmiş oldu. targaryenlerin bile ejderhalarla dize getiremediği dorne ordusunu 3 tane sand soyadlı piç kız ve yine soylu olmayan anneleri ölünce mi dize getirmiş oldu lannisterlar? koca martell ailesinden dorne'u idare edecek kimse geçmeyecek mi oberyn'in piç kızlarından sonra? bi' siktirin gidin ya.

2. euron greyjoy

dağ taş kayalık ve çorak olan demir adalardan 1000 tane gemi yaptırdıkları yetmediği gibi euron greyjoy'a, üstüne bir de saçmasapan bir saldırı sahnesi yazdılar. hbo senaristlerinin yazdıkları fantastik dünyanın coğrafyasını bilmedikleri kepaze bir saldırı.

haritaya bakıyoruz.

king's landing şehri devasa bir körfezin içinde. blackwater körfezi, nam-ı diğer karasu körfezi. bu körfezin girişinde de bölgeye hakim dragonstone adası var.

http://awoiaf.westeros.org/…ng/350px-crownlands.png

westeros'taki duvar 300 mil. buna göre bir ölçekle hazırlanan westeros haritası da şu:

http://www.sermountaingoat.co.uk/…eculative_map.jpg

bu haritaya göre, karasu körfezi'ne giriş 100 millik bir aralıktan gerçekleşiyor, bu aralığın da ortasında iki tane ada var. bu adalar körfeze girişi driftmark ve the gullet olarak ikiye ayırıyor.

yani euron greyjoy'un 1000 gemisinin geçmesi gereken boşluk, 50 mil, yaklaşık 80 kilometre.

isteyenler başka haritalardan da king's landing ve dragonstone'a bakabilir. dragonstone'un dibinden geçmeden king's landing'e kimse giremez.

şimdi daenerys'in mereen'e saldıran köle sahiplerinden çaldığı, üstüne tyrell, martell ve greyjoy hanelerinin de eklendiği filosuna bakıyoruz.

https://www.thewrap.com/…-fleet-game-of-thrones.jpg

bu filo geldi, dragonstone'a demir attı. daenerys karaya çıktı, shall we begin? dedi.

7. sezon 2. bölümde daenerys'in arkasında, fonda filoyu görüyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=gh6-k3t-jgq&t=3s

üstüne bir de daenerys'in üç tane uçan ejderhasını ekliyoruz. yani hem dragonstone açıklarındaki bu filo, hem de ejderhalardan habersiz dragonstone çevresinden kuş uçmaz.

harita belli.

sonra bir de euron greyjoy'a bakıyoruz. 1000 tane gemiyle king's landing'e geliyor.

https://4.bp.blogspot.com/…gl/s1600/euron+fleet.png

yetmiyor.

king's landing'den geri çıkıyor, eliyle koymuş gibi yara greyjoy'un filosunu buluyor, kimseye görmeden götüne kadar yaklaşıyor ve yara'nın filosunu darmaduman ediyor. bunu yaparken bir giriş, bir çıkış olmak üzere iki defa dragonstone'un dibinden 1000 tane gemiyle ve açık havada geçiyor. ejderhaların filan burnunun dibinden geçiyor.

yetti mi, yetmiyor. yara'yla sand kızlarını alıp tekrar dragonstone'dan geçerek king's landing'e geri dönüyor ve sand kızlarını cersei'ye teslim edip yara'ya el koyuyor.

sonra üstüne bir de casterly rock'a ışınlanıp lekesizleri getirmiş olan gemileri yakıyor.

bu nasıl bir rezillik ya? aranızda hiç mi akıllı adam yoktu, lan 1000 tane gemiyi king's landing'e sokup çıkartırsak dragonestone'dan geçmeleri gerekecek diye.

bu adam king's landing'den çıkıp da yara'yı nasıl yakalar? dragonestone'un dibinden 1000 tane gemiyi nasıl geçirir, yara'nın dragonestone'dan çıkıp highgarden ve sunspear'a gideceğini nereden bilir? 1000 tane devasa man of war tipi gemiyle 100 tane küçük ve doğal olarak daha hızlı gemiyi nasıl yakalar? üstüne bir de king's landing'e dönüp tekrar casterly rock'a nasıl varır?

ama yok. geri zekalı hbo senaristleri kafaya koymuş. lannister-targaryen kavgasını eşitlemek için hiçbir şey işlemeyen kalın pullu ejderhaları cersei'nin boktan scorpionlarına bile öldürtürler bu yavşaklar.

3. highgarden-lannister savaşı.

gelelim 7. bölüm 3. sezon itibariyle hbo senaristlerinin durumu eşitlemek için yaptığı son soytarılığa.

westeros'ta ordu sayılarına bir bakalım.

http://awoiaf.westeros.org/…x.php/military_strength

http://www.zimbio.com/…gf/biggest army game thrones

https://www.reddit.com/…esteros_army_size_season_7/

doğrudan alıntı yapıyorum.

"more recently, at the start of the war of the five kings, the westerlands gathered two armies: one of twenty thousand strong under the command of lord tywin lannister,[50] and another of fourteen or fifteen thousand strong, commanded by ser jaime lannister.[22] meanwhile, stafford lannister is raising a third lannister army, with an unknown amount of men.[55][56] the army is later attacked, and thousands are slain.[57] ıt is currently unknown how many men of this army still remain. meanwhile, lord tywin has retreated with his twenty thousand men to harrenhal,[58] fights with them in the battle of the fords in the riverlands,[24] and next marches them to king's landing.[59] all but some three thousand later return to the westerlands.[60] of the soldiers remaining, two thousand sail to dragonstone for the siege, while less than a thousand accompany jaime lannister into the riverlands to aid with the siege of riverrun.[61]"

(dizide anlatılan 5 kralın savaşında iki ordu topladılar. tywin lannister 25 bin kişi, jamie lannister 15 bin kişiyi yönetti. staffor lannister'ın topladığı 3. bir lannister ordusu var ancak bu ordu zaten binlerce kayıp verdi. ardından jamie lannister robb'a yenilip ordusunun büyük kısmını kaybediyor. riverrun kuşatmasına da birkaç bin kişiyle gidebiliyor. tywin lannister'ın ordusundan kalan 20 bin kişi de harrenhal'a çekiliyor. yani red wedding ve 5 kral savaşının sonunda aşağı yukarı 20-25 bin kişilik kuvvetleri var.

highgarden westeros'un lannisterlar'dan sonra, belki casterly rock altındaki altın madenlerinin de bitmesiyle en zengin hane oldular.

bu hane, kral renly için tamı tamına 100 bin kişi topladı. bunlardan 20 bin civarı renly baratheon'undu, onlar da renly ölünce stannis'e katıldı.

tyrell ordusu, dizinin başından beri neredeyse hiçbir savaşa girmedi. tek girdikleri savaş lannisterlar ile bir olup stannis baratheon'un ordusu'nu darmaduman ettikleri blackwater savaşı idi.

exactly how many men from renly's host were from the reach, and how many from the stormlands, is unknown, but as house tyrell is later stated to be able to field seventy thousand men.

bu kısma göre highgarden ordusu 60 - 70 bin civarında.

lannister ordusu dizinin başından beri, robb stark'a defalarca yenildi. orduyu ikiye böldüler. jamie'nin yönettiği kısım darmaduman oldu, tywin'in başında olduğu kısım lannister ordusunun yarısıydı. tywin bile savaşı kazanamayacağını anlayınca starkları düğünde öldürme kararı aldı ve uyguladı. defalarca dizide de savaşı kaybediyor olduklarını bizzat dile getirdi red wedding'e kadar.

peki 7. sezonda ne oluyor.

tahmini kuvveti 60-70 bin kişi olan, neredeyse hiç savaşa girmeyen highgarden'daki tyrell ordusu, toplasan 20 bin, hadi bilemedin 25 bin kişi ancak olabilecek, burnuna kadar borca batmış, altın kaynakları tükenen lannister ordusuna saatler içerisinde yeniliyor. hem de kendi evlerini savunurken. hem de highgarden kalesini savunurken. üstelik lannister ordusunun bir kısmı da kalmış, casterly rock'ı savunuyorken.

sonra da highgarden'ın bütün altınını ele geçiriyorlar ki, iron bank'e borçlarını ödesinler.

aynı ordu freyler'in günlerce kuşatıp alamadığı riverrun kalesi'ni kuşattı daha geçen sezonda. ancak başlarında blackfish bulunan 3 bin kişilik tully ordusuyla başa çıkamayıp pazarlık yaptı. 3 bin kişiden riverrun kalesi'ni kayıp vermeden alabilmek için pazarlık yapan lannister ordusu, westeros'un en zengin ailesi tyrellerden highgarden'ı birkaç saatte alıyor.

game of thrones 6. sezon 7. bölüm. riverrun kalesi'nin kuşatılması:
https://www.youtube.com/watch?v=ymtdjmyu1yi
https://www.youtube.com/watch?v=hb7rq6laefg

ikinci videoda, jamie ile blackfish brynden arasında geçen konuşma:

jamie lannister - edmure ile bitmeyecek. kaleye hücum edeceğiz. yüzlercesi ölecek.
brynden "blackfish" tully - yüzlerce bizden, binlerce sizden. o da eğer duvarları geçebilirseniz.

bazı mesajlar aldım. "tarly bağlılık değiştirdi, ordusu lannister ordusuna katıldı," diye. yahu diyelim ki öyle olsun. tyreller ordularının yarısını kaybetsin, 35-40 bin kişi kalsın. 40 bin kişinin savunduğu bir kaleyi 50 bin kişi (20 bin lannister+30 bin tarly ve bannermanları) saatler içerisinde zapt edemez. kuşatma, aylar, yıllar sürer. saatler içerisinde highgarden zapt etmek ne? tarly hanesinin taraf değiştirmesi buna yeter mi? saçmalık değil mi bu?

e bi' siktirin gidin ya. yazdığınız dizinin geçtiği dünyadan haberiniz yok, götünüzden uydurmadığınız element kalmadı. targaryenler çok güçlü oldu, durumu eşitleyelim diye dizi mi yazılır?

dayanamadım. 4.yü ekliyorum.

4. bin yıl tedavisi bilinmeyen, ölümcül olan greyscale hastalığını bir gecede tedavi eden efsane sam.

bu nedir ya? dalga mı geçiyorsunuz bizimle? kitapta hastalığa yakalansaydı eğer, jorah mormont kesin ölürdü. bizim bildiğimiz game of thrones'ta jorah mormont o hastalıktan kurtulur mu allah aşkına? ama muhteşem sam, bir gecede jorah mormont'u en ölümcül hastalıklardan olan, tedavisi olmayan greyscale hastalığından kurtarıyor.

bu mu game of thrones? bu mu çatır çatır adam harcayan o sağlam dizi?

bir gecede greyscale hastalığından kurtulan jorah mormont ve onu kurtaran müthiş sam. çünkü oldtown'daki yüzlerce maester'ın yapamadığını yapabilen bir efsane kendisi. kurtulan olmayan hastalıktan 2. defa adam kurtaran kişi. e bildiğin klişe hollywood senaryosu bu. bu mu game of thrones?

--- spoiler ---

--- spoiler ---

targaryen - lannister savaşında durumu dengelemek için neresinden tutulsa elde kalan, saçmasapan bir senaryo. üstelik arkasından atlı koşturuyormuş gibi pata küte olan savaşlar. 6 sezonda 9 bölüm olmayan savaşı 3. sezonda 2 bölüme sıkıştırmak. daha yazsam, sayfalarca senaryo hatası yazarım.

bunların hiçbiri yok kitapta şöyleydi, dizide böyle oldu itirazı değil. hepsi dizinin kendi içerisinde tutarlılığına vurulmuş darbeler. rezil kepaze. geri zekalı olmak gerek şu senaryoyu yazarken.

madem öyle, vermeyecektiniz o kadar gücü targaryen kızına. öyle 6. sezonda gaza getirmeyecektiniz. mesela sikko bir ateş muhabbetiyle 100 bin kişilik dothraki ordusunu taptırmayacaktınız eski bir khaleesi'ye.

Ekşide birisi fena gömdü resmen, bende kendim yazmaya üşendim aynılarını.

Dizi sıçtı bez getirin.

Düzelttim doğru linklerle ekşiden bulup.

allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Spoiler

Yalnız burnunun dibindeki King's Landing'e saldırmayıp koca kıtanın etrafından dolaşıp Iron Islands'ın dibindeki Casterly Rock'a saldırmak da süper fikirmiş. High Garden'da zaten Casterly Rock'ın dibinde. :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Spoiler

bu arada Little Finger öldürmemiş miydi Joffrey'i? O nine niye öldürsün ki? Torunu kraliçe olacaktı ne güzel işte. Çok mantıksız değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

wazzap sen diziyi nerenle seyrettin :D

little fingeri kullaniyor tezemiz

zati diyorda seni o canavara birakacak degildim diye

oyle ima falan yok zati  zehirde sansaya verilen o kolyeden

cuce ile sansadan biliyor hep evet cercie falan

biz biliyoruz diziicinden bi kac kisi daha

edit

bunaklar icin gelsin

https://www.youtube.com/watch?v=EgiZjYSkIuY

embed izinli degilmis bu video ama izle bu giriste dedigim margory e giyo iste cuce oldurmedi biliyorum diyip soyluyo

burda da bealishe pasam ikimiz oldurduk iste ayagimi kaydirsan seni de beraber gotururum diye tehdit ediyo

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Naz abi, canavar manavar geçiceksin o işi. Şimdi Cersei'nin yerinde olurdu, fıstık gibi ablaydı. Bence boşuna öldürttü Joffrey'i.

Ben Littlefinger yaptı derken doğrudan o yaptı sanmıştım, sonuçta onun da Joffrey'i kıllığı vardı. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

little finger bunun kumpascisi ama masada degil

sonucta pic kac kadah iciyo sonra cuceye dikleniyo

cuceden niye biliyo cercie ve millet o kadar asaglama sebepin yani sira herig doldurup veriyo kadehi

ama ninemiz atiyo zehiri yada ben haitlryorum

balesh zati kendisi usak

siraylan herkes kullaniyo

kendide onlari kullaniyorda kendi basina plort falan duzenmelesi o devirde desteksiz imkan ihtimalde degil

jofrey manyagin biriydi 3 gun sonra delirip kral benim diyip margoriyede neler nelerde yapabilirdi

hatun isicozmustu margoy tommeni de etkilememisti

ama ninenin bu bolum itirafindaki gibi bu kadar hayvanlasacagini hayal edemedim

sparowu sarmasa kraliga ne tommen olucekti ne digerleri ne ortalik bu kadar boka baticakti

cercii guc savasi yapmaktan baska bir derdi olmayan yelloz iste cocuklarimda cocuklarim diye zirlamasin

hepsi kendi sayesinde gitti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Senaryoya bir tepki var , ben sorun görmedim. Fena gitmiyor bence.

Yalnız son bölüm görsel olarak aşmıştı. Keşke 4K laser projeksiyon ile büyük bir perdede izleseydim diye düşündüm. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet özellikle Dragonstone sahnelerinde görsellik baya iyiydi, bu haftaki bölümü şansa full hd indirmişim normalde çabucak izlemek için 720p falan basarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 günde mi gitti ?... jon snow da mı bir günde geldi dragonstone'a ?... jamie de lanister ordusunu toplayıp 1 günde gitti highgarden'a ?... samwell tarly, jorah mormont'u bir günde mi iyileştirdi ?...

türk dizisi izlemiyoruz ki toplamda beş buçuk saat sürsün... bu kalitede bir dizi, izleyicisinin zihinsel çıkarım yapma gücüne güveniyor demek... aşkı memnu ile karıştırmayalım lütfen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

stara katiliyorum ben bi tek bu salak donanmanin her seferinde gunduz gece bu kadar kolay avlanabilmesine sasip duruyorum.

normalde oyle yuzlerce parca filo olursa hepsi bi arada falan olmaz normal karasal ordular gibi gemi tipleri falan vardir bazilari scout gorevi yapar 3-5 gemilik korsan gemileri bile bu tarz calisabilir.

highguardinin boyle dusmedi savasi gostermeden sifir ama march eden hayvani orduyu gosterdi

ama boyle medivial kilik li yerde

10000000 kisilik ordu da gelse kapina

kalen varsa o kale pek kolay dusmez

isterse 100 adamin olsun oyle cat diye inmez kale

kusatma denen sey zordur

jamie ordusunu alip da bi yerde acik alanda kistirsaydi tamam

ha belki diziyi kestiler biraz

belki o heif ihaney edip sag degistirmekle kalmadi bide kapilari da acti kalenin

ama gecen bolumlerde samin bok tewmizlemerini dklarca gostereceklerin 2 k da bu hale nasil dustuyu bi gosterselerdi fena olmazdi

bok kadar degeri yokmus yani

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O bir günde mi gitti eleştirileri yersiz ama Erwin'in ekşiden alıntıladığı o filonun ha bire Blackwater Bay'e Dragonstone'un dibinden geçerek (başka yol yok) girip çıkması gerçekten saçma olmuş. Khaleesi'nin civarında bir hain mi var nedir. Haydi Dorne'dan orduyu almaya gideceklerini tahmin etti diyelim, Casterly Rock Dragonstone'un ters kıyısında, oraya saldıracağını nereden tahmin etti, hem de tam o saldırdığı anda gemilerle bir anda ortaya çıktı. Little birds falan da olamaz, Dragonstone da tek insan yoktu Dany gelmeden :) Ortada kitap olmayınca GRRM kadar altını dolduramıyor senaristler, orası çok sırıtıyor.

Bir de youtube yorumlarında okudum, koptum:

"The Unsullied used the Ho Door" :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

pazar gecesinden itibaren bizde pazartesi saat 4-5 gibiden sonra hoo door espirileri doldu tasti

bu arada wrestors tarihi bik bik binlerce sene falan zirt pirt diye durmadan atilip tutuyo da dusun iste costly rock yeni yapilmis.

lanisterlar yeni

bour isanlarinda anca istew dedim bilmenesi seviyesinde

sanirisinki is warcraft hikaesi orclar geldi burninlegion geldi disardanher sey basladi

cok ksirtli bir sure gi bi duruyo

yani bakarsan guya binlerce yillik tarih yok bilmene ama ortada bi kac yy var yok

kitapta is nasil bilmiyorum

ama dizideki hal biraz bu

bu arada jamie kusatma icin robtan ogrendim sag gosterip sol vurmayi adamlarimi yem ederek imasini yapti

bence herkes bekliyo sonucta sadece kings landisne westeros ordulariyla  yurursen unsuly veya drokilere nereye gidecek winterfele mi freylere(harbi ne oldu simdi freyler tali mi alicak herseyi)tum freyler olduyse bile hop diye butun bolgfe yokolmaz ya)

yani castoli rock bekelenen yerdi keza herkes danynin dragonland gelmesini bekledigi gibi

jamie dogru dedi manasiz ve onemsiz bir yer

krallik hala robertte olsa ne biliyim laan bu benim cocugum degilmis falan olup lanisterlar kraligi almis olmasa o kalenin bi onemi olurdu ustelik altinda bitigine gore prestigeden baska bisi degil

robert gecelim pic jefrey bile gectiginde her ne kadar %100 lanister olsada resmen soyu ve krallik barathoen oldugu icin lanister degil idarede

o yuzden kalenin bir oenmi var

ama cercie kralice olduktan sonra babalari da olmus kalenin nerdeyse hic bir onemi yok

zati danin saldirisi da ne stratejik ne de lansiter yada bisiler yoketmek icin

mesaj verip goz korkutma amacli yani piskolojik bir plandi

ama cok acik oldugu icin jamie kolaylikla counter etti

greyjoyun yine gelip piff piff urmasi gemileri kagit gibi onlari orya pinlendi ama o baska konu

benim hala sorudugum soru kale nasil duser bende olene teyzemize yamuk yaptilar

kapilar falan acildi bisiler oldu o herif in adamlari bisi etti

sonucta lanbisterin ordular piyade olarak videoda gozuken fatih sultan mehmete 10 basar amaaaaaaa

faithde devir degismiti dev gibi toplar vardi ona ragmen kicini yardirarak istanbulu aldi.

fatih 200 sene once desenede 3 sene kusatsa avucu yalardi

bu arada osmanli ordusu misli misli bizanstan

tum bizans nufusu kadar osmanli ordusu ve cevre birimleri bile olabilir simdi hatirlamiyorum

aylarca kusatip toptu askerlere yagma sozu falan ile anca aliyon

bundan geri teknolojideki jamie istanbuldan daha dev bi kaleye yurudugu gibi dksinda aliyo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Esas gerizekalı olan şey, Casterly Rock bildiğin kıtanın öbür ucunda. Kings Landing burnunun dibinde. Sen ilk başta gemiyle oraya adam yolluyorsun ele geçirmek için.(Adamlardaki -Tyrion'daki- mantık Kübadan yola çıkıp Los Angeles'i işgal etmek, burunlarının dibinde Florida varken) Neymiş kan dökülmesinmiş. :D

Her şeyi geçtim Olenna Tyrell gibi dizide Littlefinger'la beraber entrikanın ve zekanın dibine vurmuş bir kadının Lannister'ların böyle bir şey yapacağını tahmin edememesi. Casterly Rock İstanbul olsa Highgarden Ankara gibi haritada zaten. Kaç sezondur Tyrell ordusu şöyle Tyrell ordusu böyle, biz Lannister'lar olarak boka battık paralar bitti napacaz ne edecez muhabbeti döndürüyorsun, hatta çıkıp Tyrell'lerle ittifak iyi oldu diyorsun, sonra gidip o bitik ordun Tyrell'lerin kalesini ele geçiriyor. Hemde kısa bir sürede. :D

Dizi her geçen hafta senaryo kalitesindeki düşüş olarak bildiği Lost'a benzemeye başladı, sonu da aynı bombok bir yere çıkmasa bari.

Erwin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yazayım sonunu, birlik olup white walkersları defin edecekler. Ondan sonra da yine taht için birbirine düşecek herkes. Yani hiçbir halt değişmemiş olacak, muhtemelen arada önemli birkaç kişi de ölüp gidecek.

@stardust zaman algısı koymadılar işte bölüme. hiçbir yerde de lafı geçmedi. ne kadar sürdü o olaylar hiçbirimiz bilmiyoruz, belki 20 günde geçti doğudan batıya arada hiçbir şey olmadı mı? öyle arkası arkasına gösterince sanki hepsi oldu bittiye geldi gibi oldu. arada hiçbir halt olmamış gibi anlaşılıyor.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

losta falan bezenemez dunyanin en kotusu dizisidi sacma sapanmantiksiz seyler yaptiklari yetmedi ustelik evrenin gelmis gecmis en kotu finalini yaptilar

burda sen diziye gore bak bazi seyler

ustelik bu maerika kitasi gibi bisi degil dev bi kita da degil avusutranain minigi gibi bisi degil mi

panama bogazi yapilana kadar losangeles florida arasi butun kitayi gecmeyei gerekiyor.

daha mantiki olan ilgiltere bakmak iste gallerde danny var iskocya kuzeyde lanistir  ortada digeri falan

her sezonda kitapta 1000000 tane sey bulursun

misal su an gundemdeki en lak lak edilen sey duvar aylardir

giristeki videoda duvarin yani deniz

millet dalga geciyo  hahahahaha laaan duvar movar ne yazar zombiler sodan gecemiyorlarmis ne bicim nightrking bu diye

illa niye duvar gecmesi gerekiyormus diye

bu gunlerde cok dalga konusu en populer ldu aylardir bu.tonla comic stip comic falan meme var hakkinda

branin olayi full igrenclik buara sunku bran bi seer falan degil yani gozunu kapatip gecmis falan keyanetler gormuyo

bizzat odaya  yere gidiyo

yani ramsey sanaya tecavuz ederken odada herif seyretti imasi cikiyo ki igrenclik yani

hatta bu boyle yaptiginda cevredelier hossedebiliyo ned stark gencken duymus hissetmisti.night king direk gormus ellemisti

dizideki samcaliklar mantiksizliklara takilacak olursaaak oooooooo

daninin coktan olup gitmis olmasi gerekirdi

mantik cervesinde bakinca neler neler binlerce sey yazilir cizlir.

jamiee 1 gemi green fire toplabilse ve dranland sahilie goturup tuzak kursa danyinin oraya cikacagi %99 zati.cok feci tuzaklardi

herig manyak gremisi kimsede olmayan o gunlerde olmadan ulan gemi savasivar hasir kusur gerif ates ediyo tum filolari 2 dk da dagitip maf ediyor

simdi dizde kesin soylemiyorlar ama kesin isin icinde buyuler bisiler var

gormuyorlar haberleri olmuyoru gec bam gum vurup geciyo

sezon 1 den itiberen tonlarca sey koyarsin

dizinin sceneriyonun kitabin tonla sacmaligini

buyulerin olasiliklarin zorlandigi seyleri

sacma sapan savas dovus isler

bi suru adamin gerizeklica yaptiklari

sifirdan roman cikar

gelmis 1 bolumde yeni bisi olmus gibi millet sarliyo

bence tek olay acayip hizli gecilmesi o elestirlen konulara bi 10-15 de verseydi

bunlarin %80 konusulmazdi

iste 3 dk samin bok toplamasini veriyorlarda 4 sn savaslari ve ardindaki hikaleleri bile vermiyorlar olay ordan cikiyo

spoiler degil cunku bi yerde okumadim yani bi temeli yok

su cucenin yaninda yer alan adam ismini unutup hani cuceyi kurtarmdikac sefer sonra jamie ile dorne gitti falansa

o adam simdi bi turk jaminin onemli bi adami.

bu elemani severdim oportunist bi hirt ama tamamen neutral bi adam

bi halt olsada cuce bunu kendi safina cekse bi etkisi olsa diye umuyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bölümde zaman algısı geçmedi fakat ima edilmeliydi, sanki bütün bir bölüm 1 hafta içinde geçiyormuş gibi his uyandırıyor oysa bölümün başı ile sonu arasında mantıken 2-3 hafta geçti en azından.

Bölüm başında Euron king's landing'e esirleriyle geliyor, zaten savaş da buraya yakın bir yerde yapılmıştı. Yani Euron önceki bölüm yapılan savaştan hemen sonra bu bölümde Cersei'nin önüne geldi kısaca. Sonra Theon'u denizde görüyoruz, muhtemelen savaştan 1-2 gün sonrası falan. Tamam okey... Fakat bölümün ortalarında Euron basıp gidiyor bütün donanması ile Castelry Rock'a. yani  haritanın en batısından, en doğusuna. Afrikanın altından ümit burnundan dolaşmak gibi bir şey bu. Benzer şekilde Jaime basmış gitmiş Highgarden'a. 

Dizinin ortasında bir yerlerde fast forward yapılıyor fakat seyirciye gösterilmiyor, anlatım zayıf. Haliyle, herkes ışınlanmış gibi oluyor. Daha önceleri de benzer şeyleri yaptılar. Zamanın nasıl geçtiği konusunu seyirciye yediremiyorlar.

Haa bir de şu var. Bu adamlar bir bölümün 10 dakikasında donanmayla haritanın yarısını geçip gidiyorlar. Arya ise Freylerin oradan Winterfell'a gidemiyor. Haritaya çizdim. Kırmızı donanma Euron'un, sarı donanma Greyworm'un. Olaydaki saçmalık şu, Greyworm castelry rock'u ele geçirdiğinde bakıyor ki içeride kimse yok, sonra kaleden denize kendi donanmasına bakıyor, o da ne, Euron donanmasını haşat etmiş. Haritaya bakılınca görülür ki, 2 donanma da Castelry Rock'a ulaşmak için aynı yolu tepmeleri lazım. Geçen bölüm biriniz king's landing'de diğeriniz dragonstone'daydı, ulan o kadar yolda nasıl karşılaşmadınız.

Bir bölümde ne kadar yol katetmişler bakın. Jon snow da bir bölümde yol katetti geçen bölüme göre. Fakat Arya winterfell'a kısacık yola 3 bölümdür ulaşamadı.

7NpdNl.jpg

eldrun tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

afrika kadar buyuk bir toprak degil bu westors soyle buyuk boyle buyuk derken pek buyuk gibi gelmiyo bana yani biz kafamizdan koca koca kitalar olarak  dusunuyoruz

ama bostanci buyuk ada gibi karsidan gor kadar olmasada kuzey afrika ile fransa ispanya gibi nispeten yakin bolge

en azindan diziden aldigim bu

karsilasitracak oluresak bati avrupa fransa ispanya belkickayaa gelmeden avrupanin kosesi kadar bile olmayabilir.

karsitada gorunusu durusu dev gibi amerika birlesik devletleri gibi dursada

ingilitereden bence cok acayip eninlemenme var

iste vikinglerin istilalari falanoldugu ingilterinin utun bir krallik olmadigi donem gibi

daha bile ileri gidip bu butun ada ingilterededen biraz buyuk bir yer bile diyebilirim

bi yerde bi yere gitme konusu bence sorun degilde

misal jon da tum adayi full dolasiyo diyorlar

sonra john gemime el koydunuz falan derken oyle bi koca gemi ile gelipde sandal kilikli seyle kiyiya mi cikti belirsiz gorunuste sandalla iste winterfell den bi kiyiya gidip ordan sandalla burtaya geldi gibi

dedigim gfibi kasarsan cok der bulunur bu zaman isleri ilk kez karismiyo

hatta kitapla gidiplen 1-2-3 ve 4 sezonlarda bazi seyler kitabin sonuna yaklasitrken bazi olaylar kitabin ortasina bile gelmedi diyorlardi

tum hikaleler real time gitmiyor hic gitmedi zati

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam işte duvar bile 300 mil ise gemilerin alacakları yol en az 3000mil. 4800km falan yapıyor kanımca. Bu modern gemilerle bile 1 haftadan fazla sürer ki o zamanın teknolojisi ile en az 1 ay falan sürer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@nazareth yahu naz, 300 mil duvarsa o gidilen yol kaç mil sence ? Okuyorum yazdıklarınıda bazı şeyleri sırf kabul etmemek ve karşı çıkmak için mi yazıyorsun nedir :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ayni mantigi bide atla yada arya hgibi yaya gidenlere uygulayin ozaman

dizide herkes 1 sezondan 7 sezonda 3-5 ayda gitti

yok soyule buyuk boyle buyuk diye atip tutmus geroge amcamda ordular hoğidaniak ordan oraya gidiyorlar

bunlardan modern osmanli aylarca seferi cikip aylarca kale kusatirken bunlar sakir sukur heryerden her yere gidiyo

zaman mefumu hic olmadi real time scale

rpg erde boyledir falloutta da dag gibi mesafe var ama fast travel geciyorlar

john hop diye dragon a geliyo da  diger ordular gidince mi olay.

bran denen zibidiyi kiz basina  cekip goturuyo her yere hodor oldugunden beri

ayni bran herifler kita geciyorlar gunlerce kaliyo dagonda john o kadar yolculugun ustune bran duvardan westora daha sora variyo

sadece butun dizi boyle gecti

ystelik bende bisiler gostermeleri lazimdi dedigim gibi 2 dk bok temizlemeyi gostereceklerine 2. bolumde 3 dk baska bisi gosterselerdi bu tartismalarin yarisi biterdi direk

bu onceki sezonlardaki creditdeki duvar

sezon 7 de degisti 1 bolumden beri ustune tonla meme ve dalga konusu yapiliyo

ayrica bhsetigim dalga gecilen sey dedigim buydu

acilis videosunda duvari boyle gosteriyorlardi

sudan gecemiyo night kind yani 300m .ulanyy lardir yok mu bu herif  son savastanberi

johnun arkadasin da bi gemi tekneye bisiye atlatip duvarin oteki yakasina gecse orda yapar zombie ordusunu

dragonglass haricide olmecegine gore bi kac kisiharic bilen edende yok

ee plota uymuyo ondan :D

sezon 7 acilisi duvar goruntusu bu

Screen-Shot-2017-07-24-at-10.52.41.png

artik su bu da yok direk buz hahaha 300 milmis yesinler zombieler de stamina mi varmis yurur gecer buzdan

bide branin salakligi ile magaranin girilmez buyusu bozulmustu

kim bilir herif belki duvarida bozdu gecti de sonucta braninartik unmarked olma durumu yok poolsa magaralari basilmadan yaparlardi hodor dahil herkes bu pic bran hrici olmeden ha bide tasicak adam lazim oldugundan kiz kurtuldu

braninda isi gucu yok sansa ablam ne nasil kuturdeki seni ramsey valla helal olsun cokta guzeldin ha doogy style rulez

fransizlarinda majoino hatti vardi hitler belcikadan gecip by pass etti

duvar dedsigin 300 mil mis meen basi sonu var mi var.dolanirsin ozaman etrafindan cok ta tin yani

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ha sen westorusun boyu icin dedin

ben duvar ile ilgili de yazmistim yukarda niye gecmiyorlar cevresiden gibi

neyse olay soyle buyuk boyle dev falan deniyor da dizide yasadigimsezon 1den bugune kadar bu degil

bide simdi ozel incelemedim ama bu hesaplama isleri goerge amcanin kendi uydurdugu westors birimini mile falan cevriyorlar

atiyorum buralar 50 zambla diyo (terimi salliyorum) iste 1 zamabala 4 mile eder gibisidnen convertler ediyorlar harita cizimlerinden kitaplarda scale ediyorlar

sanirim geroge amca boyle efendim winterfalldan kinglandin su kadar mile falan diye yazmisligi da yok

umurumda da degil

dedigim su yasananlar oldugu gunden boyle

birinine cok yakin yerler hisse veriyo

evet bi kac saate gunde gitmiyorlar evet son bolumlerdeki fast forward cok aisiri idi

ama dizi hep boyle idi

bi ata binip bi yere giden bi bakiyorsun 5 bolum bi yere seyahet ediyo digeri onu iki kati mesafeyi 1 bolumde geciyo falan

hep boyle idi onu diyorum

ve evet bence ingilitere tarihinden kesin kes esinlenilmis.

tolkenin 2. dunya savasindan

starwarsin 2.dunya savasi asya kulturleri nazilerden esinlendigi gibi bu bi hakaret degil

ha diger teoriler ve yazdiklarim gibi temeli yok bana verdigi his bu

gecenlerde yine hele yine medivial ingilterenini ve birlesme donemlerine dair belgeseleri gorunce daha da pekisti o fikrim

yarica benle dalga gecerken ingilte ne oo 300 m sadece duvar derken

vikingler adayi nerdeyse tamamen ele geciriyorlar 1 bolge kraligi haric aylarca saldiriyorlar olmuyo sonra ordusunu kirip krali kovaliyorlar kis sartlar basaramiyor kucuk gruplar gonderiyorlar suikast denemelerine arama tarmaya

ve bunlarin hepsi butun ingilterede degil aylarca mevvsimler degisiyo bu surecde ve ingiliternin kucuk bi bolgesinde funeyde oluyo bu

osmanli tarihine de bakabilirsiniz anadoloda neler neler yasanmis vsvs

benzeri buyuklukdeki bizim dunyamiste avrupanin dogudan haberi bile yoktu

uzaklik olsa oyle biraz at sur saldir olmaz

cine gidip gelenler olup anlattiklar salliyo sananlar cok olmus

westoru teknik olarak katladigimiz donemde hindistan diye amerikayi buluyorlar dusun hindistan nire america nireeee

kitapta boyle degil aylarca yolculuk ediyorlar diyordaniz bilmem dizide hep fast forward ve hiakeler paralel gitmiyordu.ve ayni hizda da gitmiyordu bi kisiyerinde sayarken oburu diger kitaba gecmis bile olabiliyordu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
5 5

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok